Feeds:
Postime
Komente

Hymni i Kosovës, poezi


Hymni i Kosovës

Aty po e flet nena gjuhen shqipe
Aty shendrite Hena e Dielli -po tybe
Aty s`do te kishte vuajtje edhe gazep
Po te ishin bijt e saj te lidhur me rrespekt

Aty me te vertete flamurin e mbushen “zvezdicat”
Se u harruan Bajram Currat e Shote Galicat
Aty ku minoriteti matet me grad cellxiusi
jete te gjate sdo te kete jo qebesa flamuri si Miki Mausi

Aty edhe ku meshkujt lidhen
Me kablla te perziera
E tradhetojin gjinin tjeter te bukur
Nganjehere sa rete ne hapsira

Aty eshte Kosova ime
Qe duron stuhine e duron Deboren
Aty jetojin edhe ata
Qe gjuajn gure e mshefin doren

Sabahate Byci

1 360 Përgjigje

 1. Llevo tiempo buscando una hidrolimpiadora de alto rendimiento y a un optimo importe, me he encontrado con esta pagina especializada en hidrolimpiadoras esta, que os da la sensacion?


 2. A kërkoni fonde për të paguar kreditë dhe borxhet? A e gjeni veten pak probleme me faturat e papaguara dhe nuk keni në çfarë mënyre të shkoni apo ku të ktheheni? Po në lidhje me gjetjen e një firme me reputacion të konsolidimit të borxheve që mund t’ju ndihmojnë në reduktimin e kësteve mujore në mënyrë që ju të keni opsione të përballueshme të ripagimit, si dhe hapësirë ​​për të marrë frymë kur bëhet fjalë për fundin e muajit dhe faturat duhet të paguhen? Kompania Sallie Mae e konsumit bankar është përgjigja më e mirë. Email salliemaeconsumerbankingcompan@gmail.com

  A kërkoni fonde për të paguar kreditë dhe borxhet?
  ** A keni nevojë për kredi private ose biznesi për qëllime të ndryshme?
  ** A kërkoni kredi për të kryer projekte të mëdha?

  Ne ofrojmë llojet e mëposhtme të kredive

   Kredi e makinave
  * Kredi Kryesore
  * Kredi hipotekore
  * Kredi për investime
  * Kredi Tregtare
  * Kredi për ndërtim
  * Kredi për konsolidimin e borxhit
  * Kredi Biznesi [të sigurta dhe të pasigurta]
  * Kreditë personale [të sigurta dhe të pasigurta]
  * Kredi studentore dhe shumë më tepër.

  Ne kemi bërë këtë ndryshim në industrinë e huadhënies. Ne mund të organizojmë një hua prej $ 5,000. në $ 90,000,000.as ulët si 2% interes Mirësi përgjigjet menjëherë në këtë email: salliemaeconsumerbankingcompan@gmail.com

  Ne ju japim kredi me një normë interesi të ulët prej 2% dhe kohëzgjatjen e huasë prej 1 deri në 30 vjet për të paguar kredinë (të sigurt dhe të pasiguruar). Mos i mbani vetë problemet tuaja financiare në mënyrë që të mos jeni zotërues i borxhit ose stresi financiar, prandaj duhet të na kontaktoni shpejt për një zgjidhje për problemet tuaja financiare. Do të jetë një gëzim i madh për ne kur të jeni financiarisht të qëndrueshëm. Email salliemaeconsumerbankingcompan@gmail.com.text ose whatsapp +1 (936) 298-8613

  SHËNIM: Mbani në mend se do të duhen më pak se 24 orë për të përpunuar dosjen tuaj është 100% e garantuar pa marrë parasysh vlerën tuaj të kredisë.

  Ne jemi të certifikuar dhe privatësia juaj është 100% e sigurtë me ne. Mos u shqetësoni më shumë për kreditë apo financat tuaja.


 3. Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will come back down the road. I want to encourage continue your great work, have a nice day!


 4. I love articles like this one but I find myself spending hours simply browsing and reading. I really like your posts. After looking over a number of the article posts on your blog, I seriously like your way of blogging. I love your pages but… I do not read well. Do you have videos on the topic?


 5. Guess I will just book mark this article. Your page is absolutely on point! I feel like I should send you money for this amazing material.


 6. hello!,I love your writing very so much! proportion we communicate more approximately your post on AOL? I require a specialist on this space to solve my problem. Maybe that is you! Taking a look ahead to peer you.


 7. zemra mu ka ba mal
  kur shqiponja
  mbi beograd
  prej gzimit edhe
  loti me ka dal


 8. 28 nentori

  afrohet dit e madhe
  endrra shqiptare
  nuk sheh kund ne bot
  shqiponja dy krenare…

  askush s’mund te gjesh
  flamurin e qendisur me gjak
  ndaj nuk zbehet ngjyra
  ndizet bëhet flak…

  afrohet ditë e madhe
  ”BIJ’ te Skenderbeut
  28 nëntori i dhe ngjyrë
  atedheut..

  ngjyrose një komb
  kuq e zi valvitur
  në ballkan te vlores
  pavarsia zbritur….

  afrohet ditë e madhe
  shqiptarzimi zgjuar
  me se shumti se ngahera
  ndihemi bashkuar

  kishim qindra vite
  kështu pa u ndjer
  si ne shtepin e madhe
  ne te njejten derë

  afrohet ditë e madhe
  fluturo shqiponjë
  mbi malet shqiptare
  mbi kosoven tonë….

  krahët shtrive qielli
  u ndieve çliruar
  të pa vdekshëm jemi
  veç kështu bashkuar…


 9. magjia taota e par me dy qira e kishte ditlindjen msuesja olta jakishte prur


 10. Emri im është gëzim unë kam qenë në një raport prej 3
  vjet me një fëmijë kisha menduar unë e desha më shumë se
  asgjë në botë pas një kohë
  Kam vënë re disa ndryshime në thingsthat
  ai e bën , ai filloi të qortojë për ta , kështu që
  Unë dija diçka ishte e gabuar përpjekur për ta kënaqur atë në disa ,
  por ende nuk ishte rezultati . Unë shpejt e kuptuan
  Unë isha duke parë një tjetër vajzë që u përpoq të
  bëjë atë të kuptojë se unë dashur atë aq shumë , por ai e bëri
  A e keni edhe të dëgjoni . Një ditë kam lexuar një dëshmi
  në një rast të ngjashëm , një person përjeton
  kjo punë e madhe e Dr Okojie dhe madje edhe kur ajo
  Unë notbelieve isha i bindur nga tim
  mik , kështu që kam kontaktuar atë dhe u përpoq për të marrë e tij
  Metoda me gjysmë zemre çuditërisht
  më pak se një javë kontakti im lover
  mua dhe deri tani ne jemi ende së bashku
  për fat të mirë i martuar me një fëmijë . Unë jam shumë i
  mirënjohës Dr Okojie është specialiesed në
  Zgjidhja e problemeve të tjera, duke përfshirë
  vijon : .. ( 1 ) Në qoftë se ju doni shpinën ish ( 2 )
  në qoftë se ju ndonjëherë keni këqija ( 3 ) Dëshironi të jetë
  promovuar në zyrën e tij . ( 4 ) Duan Femrat /
  njerëzit që janë pas jush . ( 5 ) Në qoftë se ju
  dëshiron një fëmijë . ( 6 ) Nëse keni nevojë për ndihmë
  financiare . ( 7 ) Nëse doni shërim të saj
  HIV AIDScontact tani për zgjidhje të menjëhershme
  yourproblems në se
  Drokojiehealinghome@gmail.comThank


 11. me 28 nentor u ngrit flamuri ne vlor moter marigona e qendisi me dor ismal qemali flamurin e ngriti me 28 nentor isa boletinin prit festojm anget pleq e rinj 1 flamur valon kosov e shqipri prandaj dhe ne shkolla mesojm per flamurin per 28 nentorin plot vjersha thurim


 12. a bon bre ni poezi amo njo tmir per 28 nentorin . Edhe qe ka mundsi njo tmir ^_^


 13. o vllazer edhe motra, prej epokes, Agronit, edhe te Teutes, edhe te babajt te kombit shqiptar, SKENDERBEUT, Ismail Qemajlit, shaban polluzhes, edhe deri te trimi heroj i pa harruar adem jashari, me shekuj jena masakrue, jena kall, edhe burgos, edhe jena dhunue, edhe nga trojet tona etnike jena debue, edhe menxi e pritum qet dit edhe u shpallem shtet, edhe republik, por tradhtaret ish kumunistat, karjeristat
  sahon lpisat, korupsjonistat, kriminelat, nuk po na lojn me i qel syt, se po mundohen me trup, edhe me shpirt, me na shit, se na lan pa himen pa flamur pa ushtri, pa kufi pa siguri pa ekonomi, per dit bisedime, marveshtje, edhe tregti me serbi, populli me rob edhe me femi
  po mbytet ne lumej ne serbi edhe 4000 mi neper rrug, neper hungari
  me rob edhe me femi pa ngran edhe pa pi, prej shtetit, haj, edhe mafi
  etj,


 14. Atdheu

  Fëmija i parë:-Atdhe janë malet me borë moj Norë
  Fëmija i dytë:-Atdhe janë fushat me bar,O Behar.
  Fëmija i tretë:-Atdhe janë drurët me fletë,moj Mirjetë
  Fëmija i katërt:-Atdhe janë lulet me aromëz.moj Njomëz
  Fëmija i pestë:Atdhe janë zogjtë ne degë,moj Shegë
  Fëmija i gjashtë:-Atdhe janë lepujt në pyll,o Yll.
  Fëmija i shtatë:-Atdhe është shtëpia jonë,moj Dodonë


 15. Shqipëria

  I ilirides jam iliri
  Dhe i lir dua ma mbet
  Për cfardo xhevahiri
  Shqipërin se jap per jet…


 16. Mollëkuqe

  N’xhaket t’kuqe
  Ke shtatë pikë…
  Mollëkuqe,
  Nga më ikë?

  Lule më Lule
  Ti merr erë,
  Bëhesh nuse
  Në pranverë

  N’gzime tona
  Flut’ro ti,
  Me xhaketën
  Kuq e Zi….


 17. shum bukur veq vazhdoni


 18. po spo muni me gjet naja ma te mira jo qisi palidhje


 19. Ne

  Qershore Korrik

  Si (n’) Qersh-ik-u e kuqe flake
  Rrezja e Diellit
  ne thellesine e mbremjes
  -puthi naten
  dhe morri dashurine
  gaforre ne katrore
  per 24 ore 45 here ne gjinje!

  Me qefe te thash: (n’) Korri-(or)
  7 kallinjet e heshtjes
  me te idhet se vet vdekja
  gjysem shekullore-
  e nese don thurri 17 poezi per Bereqet
  sepse molla qe ngrene
  Ti zemra ime 1 n’(Persisht)
  vetem e vetem per mua
  gushen ta puthi si Pellumb!

  Sabahate Byci-Desre-Gjermani


 20. isamil qemali
  ne vitin 1912 i madh
  ismail qemali e ngriti flamurin ne flor

  ate dit ne shqipri valonte flamuri
  kuq e zi ten shqiptaret u tebuan diten e flamurit
  e krementuan
  o ismail o trim i rrall festa jote ska te ndal
  do te festohet
  an e botes kuka shqiptar


 21. Kosoves

  NGA KOSOVA
  ME DHUNE U DEBOVA
  POR KOSOVEN MARTINE
  KURRE SE HARROVA

  PAS LUFTES SE 99 SHIT
  KOSOVEN E VIZITOVA
  POR SHUME U MERZITA
  KUR MIQET NUK I TAKOVA

  AI SHKAU I SERBIS
  ISHTE SHUME BARBARE
  MASAKROI TE GJITHE
  ASNJE PA I NDARE

  PSE O SHKA I SHKINES
  DO TE PISH VETEM GJAK
  POR I GJALLE SHQIPTARI
  DO E MARRE KETE HAK


 22. sa pika…… gentiù


 23. 28 nenetori me 28 nentor u ngrit flamurinvlor moter merigona e qendisi me dor ismail qemaili flamurin e ngriti me 28 nenetor isa e priti festojm an e kend pleq dhe te rinjë 1 flamur valon kosov e shqiperi prandaj dhe ne shkolla mesojm per flamurin per 28 nenetor plot vjersha thurim


 24. une i di disa poezi nese doni mij me jau jep nese nuk doni rrini hhahahhahaha ju e dini


 25. vellait tim yllit

  sa shum te dua

  ti je shum i mir per mua

  emrit yll

  si yll ndryqon

  lumja motra sa shum te don


 26. Ismail Qemali

  Nentor 1912 jetonte i madh
  Ismail Qemali
  Me 28 nentor
  e ngriti flamurin ne vlor.

  Ate dit ne Shqiperi
  valonte flamuri kuq e zi
  tane shqiptaretnu tubuan
  diten e flamurit e kremtuan.

  Ismail o trim i rralll
  festa jote ska te ndal
  do te festohet ane e mbane
  botes
  ku ka shqiptar.


 27. Ne maje të gurit
  Për 28 Nëntorin
  Ja kam kushtuar
  Ditlindjes së Flamurit

  Ismail Qemali
  Patriot Shqiptar
  Në dorë e ngriti
  Flamurin kombëtar

  Valo o Flamur
  Në dorën e Shqiptarit
  Si vala e detit
  Nga era e sharit

  Behu krenar
  Mos u perkul aspak
  Se trimat Shqipëtar
  Të kan larë me gjak


 28. ju lutem a bon nje ese per 28 netiorin se ma shpejt sepse kjo fest eshte afer dhe me duhet te pergatis ju lutem sa me shpejt nje ese per 28 netorn sepse me duhet shum shpejt ju lutem plotsomani deshiren emri lona


 29. ma e mira vjerrsha per 28 -tetë nentor


 30. vallahi boll e keqe koka ma i mir osht himni i shqipmis 10000000000000000000. her


 31. Pranvera

  NE PRANVER FILLOJNE TE LULEZOJNE PEMET,LULET ETJ.NE PRANVER DITET ZGJATEN KURSE NETEN SHKURTOHEN. NJEREZIT NE KETE STINE FILLOJNE TE VISHEN ME RROBA ME TE HOLLA DHE ME NGJYRE ME TE HARESHME.DALLENDYSHET KTHEHEN FLUTURIM TEK NE.ESHTE KNAQESI QE ME MENGJESIN E KESAJ STINE TE ZGJOHESH ME CICERIMAT E ZOGJEVE.NE KETE STINE MOTI FILLONE TE NXEHET,DJELLI DEL ME RREZET E TIJE TE ARTA.QIELLI MERRE NGJYRE ME TE KALTERT RETE HAPEN. UN KAQ KISHA PER T`JU SHKRUAR PER PRANVEREN :)


 32. POTRETI I SKKENDERBEUT
  SI DIT E PLOT
  AI SHTJELLEJ
  ME RE DHE ER
  MBI ATDHE
  NJE EMER GJERGJ
  E KISH
  SI DIELLIN
  TJETRIN SI HENEN
  SKENDERBE


 33. po valla shum po me pelqen


 34. Pavarsia e Kosoves

  Ëndraa shekullore,mori jehonë.
  Në muajin e dimirit,lulet lulëzojnë,
  Me rrezet e diellit,jemi zgjuar
  Pavarsin deputetët e nënshkeuajn.

  Pavarsia e shum pritur,
  Sot me 17 shkurt,merr frym Kosova,
  Rrezet e para,shqiptarët e dëshmoeve,
  Me lot rrugëtimi,amanetin e kryen.
  Pavarsia e kosoves u lirua.


 35. Pavarsia

  Nena ime Pavarsi
  Koha Ime Liri

  Nen Pse Qan per Vellan
  ate na vran

  ai luftoi per Liri
  edhe kosova
  u be pavarsi

  kosova eshte Pavarsi


 36. anita minushi ne biblotek dhe minushit seq ju tak shkon te nje biblotek ne banak zonjes i flet nem nje liber a gazet u gryks zonja ne fytyr o minush gabim ke hyr pasi ti librat ti i tha ,si lexon por i ha


 37. une e di se ju jen nisha por nuke keni per ne rreshtin e dyt e ken perzi :D


 38. ja uroj te gjith shqiptarve 28 netorin ku do qe jan


 39. a ben me qit nje ese per 28 nentorin


 40. desha tju pyes diqka a keni ne mendje donje vjerrsh
  per 28 nentorin


 41. Te dua – shqip…Jeg elskerdeg – norvegjisht…I love you te dua. Shoqja ime per serozisht


 42. nuk te dua me politik sikur rusi me amerik por te dua si kosova me shqipri ai djal i poshter qe vajzen e tradhton emrin shqiptar nuk e meriton


 43. nuk dua me politik sikur rusi me amerik por te dua me dashuri si kosova me shqipri ai djal i poshter qe vajzen e tradhton emrin shqiptar nuk e meriton


 44. Fiona shoqeria Ti mo shoqni e zjart qe shpirtin ma ki kall nuk ka fjal ty qe na shoqnove shoqe e mir te qujta me bere shoqe me shum njerz shhoqe e ngsht e mir, e embel , sishme , kur shoqja do te mshoj diku larq do te qaj ( ose kur e ki shoqe qe 9 vjet) te kall mue me xheti kjo e keqe ma lalli shpirtin e ma djege si une kam nje shoqe quhet (Diellza) e a o ma ka kall mushkeririn tim


 45. une duha te di par 28 nentorin diten e flamurit kombetar tung


 46. na mekoi qumeshti i gjirit na ushqeu gjuha e shpirtit


 47. Si çdo popull, edhe ne kemi kremten tonë kombëtare. Bile mund të themi se Dita Jonë e Madhe – 28 Nëntori, është diçka më shumë se një kremte kombëtare, siç e kam thënë, jorastësisht, edhe në titull «DITA E SHENJTË ARBËRORE». Dikush që nuk e njeh mirë historinë tonë kombëtare, mund të pyes: pse?! Përgjigja është e shkurtër dhe shumë e qartë: sepse të mirat e rralla, kombit tonë të shumëvuajtur, por gjithmonë krenar, i kanë ardhur mu në këtë ditë.

  28 Nëntori i parë arbëror ishte ai i vitit 1443, kur Kryeheroi Ynë, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, e ngriti për herë të parë në historinë e këtij kombi Flamurin me Shqiponjën Dykrenore dhe me yllin gjashtëcepësh në mes dy krenash, në Kalanë e Krujës, ku valoi plot 25 vjet. Gjergji, deri në vdekje luftoi me atë flamur në dorë dhe kurrë nuk diti për humbje. Ai flamur valoi i pamposhtur në Kalanë e Krujës dhe në kulla e kala të tjera arbërore, për 25 vjet, sa Kryeheroi Ynë udhëhoqi popullin dhe Shqipërinë.

  Pas vdekjes së Tij (më 1468), pushtuesit otomanë depërtuan në të gjitha trojet arbërore dhe ia ndaluan valimin flamurit tonë. U dashtën edhe 444 vite pritje e vuajtje, tmerr e robëri nën atë pushtues, si dhe shumë ekzode e zbrazje masive të trojeve tona nga qeniet arbërore, derisa rifilloi sërisht valimi i Flamurit të Arbërit. T’i kemi parasysh arbëreshët, që ikën përterj detit, ose në veri (në Dalmaci), me qëndresën e tyre stoike dhe me ruajtjen fanatike të gjuhës, traditave dhe kulturës së të parëve. Qindra mijëra shqiptarë, duke mos mundur ta durojnë terrorin e pushtuesve, kishin ikur në shumë vende të botës – deri në Amerikë, Afrikë, Azi e deri në Australi.

  Edhepse të mërguar, qeniet arbërore nuk ndejtën kurrë duarkryq, por gjithherë, në mënyra të ndryshme ishin të vënë në shërbim të kombit dhe të atdheut të braktisur nga dhuna e pushtuesve. Sidomos vlen të përmendet gjysma e parë e shekullit XIX, kur figurat e ndritura të kombit themeluan një lëvizje mbarëkombëtare, për të mbajtur gjallë shpirtin arbëror dhe për ta ndihmuar lirimin e atdheut nga pushtuesit. Kjo lëvizje, në historinë tonë, u regjistrua me germa ari dhe u quajt: Rilindja Kombëtare Shqiptare. Ndër rilindasit e parë duhet veçuar: Vëllezërit Frashëri, Jeronim De Radën, Jani Vreton dhe shumë të tjerë.

  Në kohën kur gërshetimi joparimor i interesave ishte shtrirë në mbarë hapësirat ballkanike e më së rëndi rëndonte supet e popullit tonë, liderët e kombit filluan artikulimin e zëshëm të aspiratave të ligjshme kombëtare, për liri dhe pavarësi. Nën trysninë e fuqive të mëdha të kohës, në Kongresin e Berlinit të vitit 1878, Perandoria Osmane u detyrua t’ua njohë autonominë disa vendeve fqinje, si: Serbisë, Greqisë, Bullgarisë dhe Malit të Zi, gjë që nuk ndodhi edhe me Shqipërinë, që në vorbullën e interesave dhe të marrëveshjeve ruso-turke, mbeti ende nën kthetrat otomane.

  Të ndaluar të marrin pjesë në Kongresin e Berlinit dhe të indinjuar thellë nga pazarllëqet që u bënë për copëtimin e tokave tona, krerët shqiptarë, të udhëhequr nga Abdyl Frashëri, Haxhi Ymer Prizreni, Pashko Vasa e të tjerë, më 10 Qershor 1978, në Prizren mbajtën Kuvendin Mbarëkombëtar dhe themeluan Lidhjen Shqiptare të Prizrenit, duke shpallur kështu autonominë e Shqipërisë. U bë edhe një kabinet qeveritar dhe u organizua një administratë mbarëkombëtare, mirëpo Turqia – e tërbuar nga ky akt i shqiptarëve, me “bekimin” dhe heshtjen edhe të fuqive të mëdha të kohës, me një fushatë shumë të egër ushtarake dhe me terror, pas tre vjetësh – më 1881 e shuajti Lidhjen e Prizrenit dhe autonominë shqiptare.

  Shqiptarët nuk janë dorëzuar kurrë. Ata gjithmonë e luftonin pushtuesin dhe e forconin Lëvizjen Çlirimtare Kombëtare – me pushkë e me penë. Në vitin 1899, nën drejtimin e Haxhi Zekës, u mbajt në Pejë edhe nhjë kuvend i madh mbarëkombëtar, që historia e njeh si Lidhja e Dytë e Prizrenit. Në fillim të shekullit XX, Perandoria Osmane që shtrihej në tri kontinente (Azi, Europë dhe Afrikë) dhe e ndarë në 33 vilajete, katër nga të cilat ishin shqiptare, nga sulmet që nga të gjitha anët i bënin popujt liridashës, ishte dobësuar dukshëm. Njëri nga Vilajetet shqiptare ishte Vilajeti i Kosovës, me kryeqytet Shkupin, që përfshinte territoret e Dardanisë së dikurshme.

  Luftërat çlirimtare, që plasën në të gjitha viset e pushtuara, i dhanë një goditje të rëndë “të sëmurit nga Bosfori”. Si pjellë e konçesioneve, që kishte fituar Serbia në Kongresin e Berlinit, në vorbullën e interesave, me marrëveshjen e fshehtë ruso-turke, kombit tonë i ishte imponuar edhe fronti verior, sepse shumë troje tona u pushtuan nga Serbia, që me sulme barbare deri në gjenocid i kishte detyruar të shpërngulen shumë shqiptarë nga trojet e tyre, që si rezultat pati spastrimin e mbi 700 vendbanimeve të Krahinës së Toplicës nga fara arbërore.

  Në vitin 1908, e dobësuar shumë nga sulmet që i vinin nga të katër anët, Perandoria Osmane u detyrua të bëjë reforma dhe të lëshojë pe në shumëçka, në vendet e pushtuara. Xhonturqit, edhe nën trysninë e fuqive të mëdha të kohës, me këto reforma u kishin njohur disa të drejta popujve të pushtuar, përfshirë edhe shkollimin në gjuhën e tyre amtare dhe shprehjen e identitetit kulturor. Në nëntor të vitit 1908, nën drejtimin e At Gjergj Fishtës, në Manastir u mbajt Kongresi i Alfabetit, ku u njësua alfabeti i gjuhës shqipe. Në të gjitha viset shqiptare filloi organizimi i shkollave kombëtare.

  Në vitin 1909, kur u organizua kryengritja e madhe e popullit arab kundër Turqisë, kur shpërthej edhe lufta e madhe italo-turke në Tripoli dhe kur plasën luftërat ballkanike, krerët e kombit filluan ta mobilizojnë edhe popullin tonë. Në pranverën e vitit 1910, Idriz Nikollë Seferi, bashkë me Dom Mikel Tarabulluzin, në zyrën famullitare në Stubëll të Karadakut, kishin hartuar planin e Luftës së Kaçanikut. Trimat e ardhur nga viset e Karadakut dhe të Moravës, nën udhëheqjen e Idriz Seferit dhe ata të ardhur nga Carraleva dhe nga viset tjera të Kosovës, nën udhëheqjen e Isë Boletinit, ishin bashkuar në Stagovë, prej nga futen në Grykën e Kaçanikut dhe i dërmojnë taborret e Turgut Pashës.

  Lufta e Kaçanikut ishte fillimi i kryengritjes mbarëkombëtare për çlirim nga zgjedha pushtuese otomane, që në vitin 1911 – nën drejtimin e Dedë Gjo’ Lulit, ishte zgjeruar në Malësinë e Shkodrës dhe në krahinat fqinje, deri në Shqipërinë e Mesme, për t’u zgjeruar edhe në jug, kështuqë në vitin 1912 ishte përfshirë mbarë Shqipëria – nga Janina deri në Mitrovicë e nga Durrësi deri në Preshevë.

  Tashmë vërehej qartë se Perandoria Osmane po kapitullonte, prandaj fuqitë e mëdha të kohës kishin filluar tregtimin mbi tokat që do të dilnin nga kthetrat otomane. Pamëshirësitë absurde kundrejt shqiptarëve, mbi tavolinat diplomatike, nuk kishin fund. Derisa Serbisë, Bullgarisë, Greqisë e Malit të Zi u ishte njohur pavarësia, më 17 tetor 1912 fuqitë e mëdha kishin vendosur që Shqipërisë t’i njihej një autonomi, ende nën varësi nga Turqia. Duke mos përballuar më turpet dhe absurdet diplomatike të fuqive të mëdha, krerët e kombit tonë, që me pushkë e me penë e kishin udhëhequr Lëvizjen Kombëtare Çlirimtare, kishin vendosur mbajtjen e një kuvendi mbarëkombëtar dhe shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë.

  Duke iu përgjighjur thirrjes së Ismail Qemalit, më 28 Nëntor 1912, në Vlorë ishin mbledhur krerët e të gjitha krahinave shqiptare: Luigj Gurakuqi, Sali Gjuka, Bedri Pejani, Rexhep Mitrovica, Vehbi Agolli, Dom Nikollë Kaçorri, Jani Minga. Avdi Toptani, Pandeli Cale, Llesh Nosi, Mid’hat Frashëri, Mehmet Tërralla, Hasan Hysen Budakova, Sherif Efendi Dibra, Hajdin Draga, Dhimitër Mborja, Dhimitër Zografi, Shefqet Taiu e shumë të tjerë. Për shkak të pengesave gjatë rrugës, Isë Boletini me mbi 10 mijë kalorës nga Kosova, kishte mbërritur vetëm të nesërmen.

  Kuvendi Kombëtar i Vlorës shpalli Pavarësinë e Shqipërisë dhe zgjodhi Qeverinë e parë të Shtetit Shqiptar. Kryetar i Kuvendit e natyrisht edhe kryetar i parë i Qeverisë së shtetit Shqiptar, u zgjodh Ismail Qemali, i cili, kur po e ngriste Flamurin e qëndisur nga Marigona, në fjalën e Tij solemne, ndër të tjera ka thënë: “Fqinjtë tanë nuk duhet të gënjehen me lakmi, se shqiptari s’e duron robërinë. Historia e shekujve të kaluar e dëshmon këtë të vërtetë. Ky truall është atdheu ynë. Ne e kemi gjuhën tonë, zakonet tona, kulturën tonë. Ndaj, sot, të mbledhur në këtë kuvend të madh historik, ne shprehim para gjithë botës vullnetin e popullit tonë sovran”. Më shumë se një e treta e delegatëve të Kuvendit ishin nga viset e Kosovës. Pavarësia u shpall për të gjitha trojet shqiptare dhe ministrat u zgjodhën nga të gjitha krahinat shqiptare.

  Megjithë ndërhyrjet e parreshtura diplomatike të Ismail Qemalit dhe të Qeverisë Shqiptare, në të gjitha institucionet e qarqeve ndërkombëtare, gjashtë fuqitë e mëdha të kohës, të involvuar në gërshetim interesash, kanë lejuar copëtimin e tokave shqiptare. Kështu, në konferencën e ambasadorëve në Londër, më 1913, pa përfillur luftën çlirimtare as vullnetin e popullit tonë, u morën vendime tragjike kundër Shqipërisë dhe shqiptarëve.

  Më shumë se gjysma e toka tona iu dhuruan fqinjëve: Greqisë, Serbisë, Malit të Zi dhe Bullgarisë (sllavomaqedonasit në atë kohë nuk kishin identitet kombëtar, pra ishin bullgarë). Kështu, ambasadorët e gjashtë fuqive të mëdha të asaj kohe, kanë përligjur gjakderdhjen në Ballkan, duke lënë të hapura varrë që do të kullonin gjak gjatë gjithë shekullit XX. E njëjta gjë ndodhi edhe në vitin 1920, që për shkak të vendimeve të tilla, edhe pas Luftës së Parë Botërore, tokat tona mbetën të pushtuara nga vendet e përmendura. Me të drejtë, i Madhi At Gjergj Fishta e shan Europën e asaj kohe, duke e quajtur edhe kurvë: “Oj Zanë këndojmë, o të vajtojmë deshta me thanë…”.

  28 Nëntori i tretë Shqiptar ndodhi në vitin 1944, kur Shqipëria u çlirua përfundimisht nga pushtuesit fashistë, mirëpo diplomacia ndërkombëtare, sërish na e la një Shqipëri të cunguar, duke njohur dhe përligjur edhe brenda shtetit shqiptar një diktaturë të egër komuniste, që shkatërroi edhe ato pak të arritura në rrafshin kombëtar – politik, ekonomik, kulturor… Ai regjim pushtuesve (grekërve, serbëve e sllavomaqedonasve), heshtas u lejonte dhunën e pandalshme mbi shqiptarët në trojet e tyre të pushtuara, deri në spastrime etnike e gjenocid.

  28 Nëntori i vitit 1955, mu në kohën e gjenocidit rankoviqian mbi shqiptarët e Kosovës, në Prekaz të Drenicës lindi kryekomandantin Adem Jasharin, i cili do të niste Luftën Çlirimtare vendimtare, për t’u çliruar nga zgjedha serbiane. 28 Nëntori i vitit 1997 e shpalli botërisht Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. 28 Nëntori i vitit 2001, e solli me krenari, në qendrën e kryeqytetit të Kosovës, në Prishtinë, kryeheroin tonë Gjergj Kastriotin – Skënderbe, i cili edhe sot u jep zemër shqiptarëve dhe u garanton se një ditë të afërme do të jenë pronarë të ligjshëm të të gjitha tokave të tyre.

  Në këtë festë të madhe, që sivjet po e kremtojmë edhe në shenjë të 600 Vjetorit të lindjes së Gjergj Kastriotit – Skënderbe, të 450 vjetorit të Mesharit të Dom Gjon buzukut dhe të 95 Vjetorit të lindjes së Shenjtëreshës së Dashurisë, Gonxhe Bojaxhiu – Nëna Tereze, uroj që së shpejti ta kremtojmë bashkë 28 Nëntorin e shpalljes dhe njohjes së shtetit shqiptar mbi të gjitha trojet arbërore.


 48. jam arjana hoti ju kisha lut nje poezi per 28 nentorin flm per mirkuptim..


 49. mirdita te gjithve


 50. hej un e mora ate te paren qa loqka


 51. dua te them

  dua te them
  se e vogel
  jam por nje deshir
  te madhe e kam

  te jem shembullore
  e urte dhe punetore
  ne shkolll te shkoj
  prinderit ti gezoj


 52. ooo bre qitni per( 28 nentorin)

  ju pershendes te gjithve qe i keni qit do vjersha per(28 nentorinn )ju duaa (shumm)


 53. a keni mundesi nje poezi per28 29 nentorin me ma gjet


 54. shum najs veq ma te bira bre


 55. kosoves kosov e dashur e pavarur je


 56. tung un jam ariana hoti deshiroj nje poezi per 28 nentorin ju faleminderit ai qe ma shkrun ……..tung klm


 57. Pavarsia
  me 17 shkurt 2008
  kosova jon u shppalll Shetet Kryyeministri Lexoi
  se Dekleraten E Kosoves e
  Fiitojmmm


 58. Emrin e Kam`

  ddoonnjjeTaa
  per familjen time jam wajz
  dëshire Jam e wogeL.
  M’therrasin Woglushe
  Jam shpirtmirë
  ENGJELLUSHE.


 59. sum mir pasni shkru poezi 3 i mora ja qova arsimtares kej pesqe mi bani


 60. vjershat jan shum shum te mira ju pershendet eliza guraziu nga pzzzzz


 61. PAVARSIA

  e pritem kete dit

  si shum te madhe

  te qlirohej KOSOVA

  nga ushtria barbare

  Data 17 shkurt 2008

  na solli lirin me te

  vertet

  KOSOVA sot quhet

  REPUBLIK e ne kete

  emer e quajm

  pa frik


 62. marre duhet me ju ardh veq copy paste ncnccn


 63. pra himni i flamuriti ka villuare moti por ndryshe


 64. jam eliza ju pershendes nga pz eliza guraziu


 65. mua me pelqyen te gjitha vjerrshat ju pershendet eliza guraziuuuuuu nga bllaca p[o jetoj ne pzzzzzz


 66. “Fjalët janë të paafta e memece për ta shprehur gëzimin për momentin madhështor të Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës”. Kështu ishte shprehur me admirim shkrimtari ynë i madh, Ismail Kadare.

  Se si ishte ajo ditë për ne dhe mënyrën e përceptimit të saj nga ana jonë, do të përpiqemi të përshkruajmë emocionet dhe momentet më mbreslënëse të cilat i depozituam në kujtesë si një nga ngjarjet më të lumtura të jetës së kombit tonë.

  Fytyrat e qeshura, fjalët përshëndetëse, mendjet e ndritura, shpirtërat e çiltër me duar të hapura, ishin nisur atë ditë drejt shesheve të zemrave të hareshme, që të ishin pjesë e një gjurme për një çast historik, ku secili dëshironte të zërë vend në Podiumin e Pavarësisë, e që ishte toka e Kosovës fisnike. Atë ditë të madhe, në të cilën po ngadhënjente e vërteta, u realizua dëshira e sinqertë e njerëzve të sakrifikuar dhe të drejtë, andaj edhe drejtësia po u buzëqeshte atyre. Mrekullia po ndodhte, e turmat e njerëzve nëpër fshatra e qytete, kishin filluar hapat e festimit të orëve të para të kanonizuara. I madh e i vogël, fëmijë e pleqë, burra e gra, djemë e vajza, të gjithë këta, me dashuri e mallëngjim i shprehnin fjalët “GËZUAR” e “URIME”, sot është fjala jonë, sepse ne e kemi rradhën tani. Çdokush ndiente thirrjen, kërkesën dhe peshën e fjalës PAVARËSI.

  Shqiponja dykrenare, e trimëruar si gjithherë, i kishte hapur krahët në mes të flamurit kuq e zi dhe u thoshte bijëve e bijave të saj ,,ejani!, më përqafoni mua dhe unë të ju përkëdhel zemrat t`uaja të buta, ngase po e shoh gëzimin në sytë, fytyrat dhe gjuhët tuaja!” Ky zë behar e dashamirës, kishte bërë që gjithë shpirtërat e Tokës dhe Qiellit t`i përkuleshin përpara dhe ta nderonin si kurdoherë. Ajo u bënte grishje atyre për të festuar së bashku aktin e tillë historik, duke bërë kështu një kthesë të dashurisë për jetën.

  Nënat buzëqeshnin, sepse kishin parë në ëndërr valimin e flamurit më parë, por nuk mund t`i ndërtonin ndjenjat e tyre apo edhe t`i pikturonin, e që tani erdhi çasti suprem, i cili nuk mund të vinte shumherë, dhe ajo ëndërr e tyre u bë realitet. E pabesueshme!- shpreheshin ato në pallatin e luleve me aromë të freskët, por që kundrimi i tyre ngjallte emocione, të cilat, në një mënyrë, për ato momente, me arsyetim, mund të ishin edhe të pakontrolluara.

  Edhe qielli na kishte parë atë ditë, malet fërfëllenin nga era, duke shprehur kështu përshëndetjen dhe mirënjohjen e tyre për ëmbëlsinë e këtij epilogu. Lumenjtë ishin më të qetë se asnjëherë. Pra, gjithçka ishte në maje të piramidës së mrekullisë njerëzore, sepse po rilindte ajo që kishte vdekur më herët. Kjo ishte një rrugë e panjohur në fillim, e mundimshme, e sakrifikueshme, por që në fund u gjend edhe filli i saj i drejtë, që shpënte në drejtim të Panteonit të Pavarësisë. Ajo as nuk shikohej e as nuk prekej, por që ndihej në zemrat e njerëzve. E kuptonin se po lindte një emër i ri, që me vete kishte marrë edhe një epokë të re.

  Turmat e dendura të njerëzve ecnin nëpër rrugët e mbuluara e të zbukuruara me buqeta flamujsh. Ata dukeshin sikur milingonat e shumta që shëtisin në territoret e tyre. Plaku i vyshkur sikur një kasolle e pushtuar prej plumbave, atë ditë shndriste me pamjen e tij të hareshme. Fytyra i buzëqeshte, gjuha nuk i ndalej së foluri, e këmbët i punonin sikur penda me të cilën poeti thurrë vargje dashurie. Në duart e tij të buta, ai mbante flamurin kombëtar, të cilin vazhdimisht e puthte, e përqafonte dhe e shtrëngonte me aq dashamirësi e dashuri saqë, nganjëherë,na kujtonte çastet e kthimit në familje të bijëve tanë që punojnë në mërgim. Ai tregonte se ishte aq i lumtur, gjë që nuk i kishte ndodhur asnjëherë më parë, dhe sikur i lutej Zotit që tani t`ia merrte jetën. Nuk ishte kjo një trimëri të cilën ai donte ta shfaqte, por një fund modest e i kërkuar nga jeta e tij. Mirëpo, plisi i ishte ende i bardhë dhe i qëndrueshëm ndaj çdo stuhie apo sfide të jetës. Një bindje paradoksale, por, sipas tij, ishte e pranueshme për kohën.

  Fëmijët, këta filiza të ardhshëm, mjaft tërheqës si gjithmonë, ishin pjesë e kësaj ngjarjeje të madhërishme e të tejçmuar. Secili dukej ndryshe, i stolisur me ngjyra të shumta, por më të këndshmet ishin ato kuq e zi. Edhe pse pa ndonjë skenar paraprak, ata me sukses luanin rolin e tyre. Madje, shfrytëzonin çdo kënd, që me bukurinë e luleve të binin në sytë e njerëzve dhe kështu t`i japin ovacionin e pastërt kësaj magjie të jetës. Ishin të ndërgjegjshëm, ndoshta relativisht, për rëndësinë e këtij kapitulli të jetës së tyre, dhe me kërshëri të madhe e prisnin orën vendimtare të individualizimit të vendit tonë.

  Sekondat e kujtesës historike kishin filluar të memorizoheshin tek kreatorët e këtij episodi. Me vëmendje të posaçme ndëgjohej leximi i magjistares së jetës. Pëlhura kishte filluar te çepej, kulmi i shtëpisë po perfundonte dhe pika e fundit po derdhej nga kupa. Panteoni dukej sikur një koleksion ngjyrash me njerëz nga të gjitha anët. Ndjenjat ishin të përziera. Trupi sa dridhej nga të ftohtit, një shtytje e tillë i vinte edhe nga emocionet. Sytë e njerëzve i ngjanin yjeve të natës, fytyrat kaltërsisë së qiellit, të hareshëm e mjaft të këndshëm dukeshin të gjithë. Ishin këto caste mbreslënëse, derisa një zë kumbues i PAVARËSISË jehoi në katër anët e botës. Kjo festë e përcjellur me përqafime, urime dhe përgëzime, u bë gjurmë e paharrueshme për çdokend. Ajo ditë e madhe ishte një Nëntor i Dytë për shqiptarët, një rikthim i dashurisë për jetën dhe një histori tjetër për Kosovën. Mbi të gjitha, kjo ishte një festë e përgjithshme, me kujtime të njejta, me emocione të përbashkëta.


 67. shum vjerrsh e bukur ♥♥ ♣♣ ☻☻ ☺☺ ♠♠ ♦♦ •• ◘◘ ○○


 68. molla e kuqe moll e vqrdh hajde shkojna sarajev hahahahahhh


 69. Dimri Esht një stin e bukue♥.♥♥


 70. Gjuha shqipe
  Përmbi zë që lëshon bilbili
  Gjuha shqipe m’shungullon
  Përmbi erë që jep zymbyli
  Pa da zemrën ma ngushëllon.


 71. qeshi i vogel e u rrita…hahhaha bravo shum mire


 72. qeshi i vogel e u rrita…


 73. poezit jan shumë te mira mua po me pleqjn shum unë kam nje poezi na erdhi nje dite qe moti e kem prit kjo esht dita e pavarsis shume deshmor rane shum deshmor u flijuan pre kete dite qe jemi duke e fatsuar luftuam ne bore luftuam ne sh iper kete ditte te shtrjneten pavarsni


 74. 28 nentor
  28 nentori esht dit madheshtore
  o moj Marigon te lumt ajo dor
  Qe e qendise ket flamur qe ta ngrisim ne vlor
  Por edhe ti o Ismail be i lumtur ke qen dhe do te jesh
  Pa ty sdo ishim te gjall Mallkuar qfshin ata qe na sulmuan


 75. Adem Jashari
  Adem Jashari
  ishte burri
  i vertet
  luftoj
  me
  shoket
  e vet
  dhe per lir
  dhe vendin
  e ti
  per familjen
  e ti

  tung ju pershendes


 76. he budall he budall qe as nje pazar te lopve sun gjon njeri si ju


 77. pavarsia edhe kjo dit e bukur e madhe ne kosov pe feston shiptaria edhe kombi jon


 78. hei a din nei kush ese per 28 nanotrin


 79. keshi vogel e u rrita n’pehen
  tnanes u mezita
  sdi me me shkru as me
  lexu veq ne shkoll di me shku


 80. hashim thaqi po kendon
  fatmir sejediub po vallzon
  ramush haradina po bon hyzmet e
  bajram regjepi lan tepija e me than diqka se
  asnjani hiq spo bojn mir


 81. kam me kalla krejt boten skam me lan me qit flak e kalli krejt kosoven qefin ja prishi krejt kosove si u prish pre dashuris oj e mira ne mahal po ta them vetem nje fjal dashuri deri sa te jam gjall


 82. me 28nentor nga plaku mjekerr barrdh u ngrit ne vloren ton flamuri jon kombtar ish nentori dyt qe nga kruja e skenderbeut shkelqei si vetetima an e mban atdheun ne te treten ee lavdis te kullura si ari ne preekazin heroik ku lind adem jashari ne nentor te 97 si luajn djemt e liris ne llaush te drenices grusht te fort i dhan serbis muja rexha dhe dauti si skiftera fluturuan te verteten mbi uçks afer botes ja treguan


 83. a mun dikush be me ma gjet ni vjersh se shum mir pi shkrujshni bre


 84. hej a e ke kopju oj alberina qat vjerrsh


 85. o muta oo muta bre spo dishit qysh shkruhet vjerrsha ni sen nuk e qit ne drit ni ese te hajrit nuk ma gjet bree mutin ma hankshit


 86. JU QIFSHA NONEN TONVE PO QITNI PER 28 NENTORIN NAJ VJERSH KUSH QET A MA I MIRI KUSH QET KSI QERA NONEN JA QIFSHA


 87. a ban ni vjersh per 28 nentorin vlla jo per isa boleshkyna


 88. a Bon Ni Vjersh Per 28 Nentorin


 89. shum mir a bravo ni pes prej meje e keni


 90. adem jashari

  adem jashari luftetar
  luftoi ne trojet te veta
  bashke me luftetar

  por ai vdiq pergjegjsi
  por jeton ne zemrat
  tona si te ishte tani

  me at trimri
  qe kishte deshi
  ta mbronte nje popull

  ai ishte luftetar
  me zemer te madhe
  qe skishte frike nga asgje


 91. Pavarsia

  pavarsi moj pavasi
  sa shume te pritem
  ti na erdhe pa pritim
  dhe na gezove
  tere kosoven

  ne te pritem me vale
  ti na erdhe pa pritim
  dhe na shlirove
  nga imallkuari armik i zi


 92. oj lir sa
  shume te pritem
  ti na mungove
  ne luften botrore

  ne te pritem
  me gezim ti
  na erdhe
  pa pritim

  liri liri sa
  shme te duam
  qe na erdhe
  pa prituarl


 93. po me duhet nje pojezi per 28 nentorin


 94. heyy ju qe e kini shkru qet vjersh

  Kët vjersh e kam shkruar
  Në majë të gurit
  Për 28 Nëntorin
  Ja kam kushtuar
  Ditlindjes së Flamurit

  Ismail Qemali
  Patriot Shqiptar
  Në dorë e ngriti
  Flamurin kombëtar

  Valo o Flamur
  Në dorën e Shqiptarit
  Si vala e detit
  Nga era e sharit

  Behu krenar
  Mos u perkul aspak
  Se trimat Shqipëtar
  Të kan larë me gjak

  a e kini shkru pi vetit a e kini mar prej nje shkrimtarit


 95. Esht veshtir ti thuash mesues
  lamtumir lamtumir lamtumir
  te themi me lot ne su

  DHe kur te shkosh
  kur sdo tna harroshe
  ne zemer te kemi
  te dua te themi

  te dua te dua
  esht pak te themi
  je me e mira
  ne bot po te themi

  kater vite kalun
  klasen e katert mbarum
  me dashuri pot themi
  si nnen te dyt te kemi

  nje dit pa ty
  esht si nje jav
  nje jav pa ty
  esht si nje muaj
  nje muaj pa ty
  esht si nje vit
  nje vit pa ty
  esht si nje shekull
  ste harrojm perjet


 96. oj kosov
  o vend i shtrejt
  ne kemb te armikut
  shum ke ndejt
  shum preite
  shum perkujtove
  shum endrra i endrrove
  o popull i kosoves
  o prist tan
  me mundimin ton
  shum munduat shum duruat
  me ne fund u realizua
  deshmoret qe ran per liri
  adem jashari me familjen e tij
  kush e shtyri ameriken
  te sulmoj masakra e reqakut e deshmoi
  viljan vokeri e lajmroi
  dhe amerika intervenoi
  dhe serbin e sulmoi
  o klinton o burri i vertet
  me kosovaret pate miqesi te verteet
  ti serbin e sulmove popullin shqiptar e lirove
  prej se jemi lind e jemi ber me dit gzim ma tmadh skemi prit
  gjergj bushi na ka premtu
  se kosoven ka me pavarsu
  ne kuvend kur u miratu
  krejt kosova me flamuj u mbulu
  pavarsia u festu she populli shqiptar shum u gezu
  pavarsia kosoven e shendrriti
  ne mes te nates me fishek zjarre
  qielli endriiti
  kur ne kosov
  nuk mund te qeveris
  serbia kur me 17 shkurt u
  shpall PAVARSIA


 97. flamuri kombetar

  ne flamurin ton
  shum e dojm ai
  eshte flamuri kuq e zi
  qe kurr zdo ta harrojm


 98. hena
  ne merngjes kur o zgjonte
  si hapte syt kur bahej vakti per ne shkoll
  asaj i dhimbete kryt kur ti ma thte kepucat bertiste haj me det
  sepse kemba ju kish vrar
  kur te ungjet me hanger buk ajo sungjet pa pas peshqi
  ne vend se ta thrasin
  me emer te vet por me tjetrin haj medet lazdrajka e nanes


 99. burra e gra dhe femijë perjetuan nje situt shum te veshtir por me ne fund zingjiri u zgidh.


 100. ma mir i varfur e patrijot se i pasur e i pasur e idijot


 101. poezi ADEM JASHARI

  ADEM JASHARI LEGJENDAR
  TRIM I MADH KOSOVAR
  KA THEN SHUM PER PAVARSI
  KA DHEN MOTRA E VLLEZERI

  MOTRA E VLLEZERI KA DHEN
  E FAMILJES SE VET I KA THEN
  DO LUFTOJM PER LIRI
  E PAVARSI


 102. keto poezi jane te kopjuara apo te bera vet se me duhet nje per shkoll


 103. ojj kosovv ojj tokKa JoNn NeE tEe DuAMm PerR gJITHmONn :d:d

  uRIme 28 Nentorii :D:D


 104. qka i shty une punt me tyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy majmuni

  klmmmmmmmmmmm kurv me djem tu shku

  ecccccccccccccccccccccccccc

  nccncncnccncncnccncncncncnccncncnncnnccncncncncnncnncncncncncncncncncncncncncncncnncncncncncnnccnncncncnncncnnccnnccncncnccncncnncncn


 105. Emër

  E-mail

  “Website”


 106. oj ti qur shka e ke shenu add tane aty me ta marr krejt moj majmun se po ta qi nanenmoj kurve moj shtrig aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii


 107. oj norra oj qoramae si voglushe qe qan ne banke qan e qan tuj mendu ne klas te par kur un jam shku


 108. kesh e vogel e u rrita shum me djem u halita ste them te du as te du ne rr;s munesh me shku kjo ke per noren oki klm


 109. qikjoo norra koka paraqit se mej dek msusja ne klas te par e kjo spo dika kurgju


 110. un jam arta poezit tuaja sme pelqyen fare sepse
  ikini kopju pej dikujt tjeter kshtui qe me mir veproni me vet dijee tuaj e jo me te njerzve thnx per respkt


 111. tung tung une jam arta ju paskit shkru shum poezi por mua me ka pelqyer poezija e alberines tung tung


 112. tung tung une jam arta ju paskit shkru shum poezi por mua me ka pelqyer poezija e alberines t alberina paske ban mir tung tung ju pershendes te gjithve po ti alberina a mun me ma dhan adds


 113. kkjoo kkee weqq hajgaree pper thmii huauauhahuauah


 114. 28 nentori uunne ee voogel joom poor njje gjje e dii qee flamurii ynn eshtee kuuqq e zii saa miir e qendisee tii moiii marigon iismmail qemmajlii e ngriitiii nne vloor


 115. dita e mesuesit hhahahahah veq po baj hajgare hahhahaahahahah


 116. burra e gra e femij u vran ne kosov e ne shqipëri sa nënat mbeten me duar në gji . Ne i humbem shum te ri vetem per ty moj pavarsi.Të ri e të vjetWr nuk ka rëndësi,per ty humbën jeten moj pavarsi


 117. mos u mashtro te dashurohesh se shum po gabohesh


 118. ahhaahahahhahahaaahahahaahaha qfar komenti hehehheeh


 119. motra ime kam nje moter shum te mir e ka emrin bukuroshe kush e she ne rrug thojn sa e bukur si mprincesh


 120. pifff so ka rrihet hiq valla


 121. tunyd yd hjrmiu oiu ghitr,9i kuty utu uy i9gmtim ok9m oiiih ou0oy pk0i, poju hoh kuo jok ljklo ;;kl mkmpjklp kljoj[ jpl0] jhnh kjojolh m noljj kyyuiighy hihiymgg gjngjh hjihym hkiyum hkjmj gft bygyt thy yuo ih ghngu anduenas fujy8un ijtru98uyutrkrtuy89u n ikf9 ioogmh


 122. me vjen mirr a po me nje


 123. nga kaqaniku i vjeter lock


 124. o flamur gjak o flamur


 125. kush nuk i harron bre stergjyshet oj rina


 126. oj qik motrea jeme ma mir mus shkruj hiq


 127. shum vjersha palidhje a o kuku nana jemktu thojn vjersha per 7 marsn ktu um qet perdashuri


 128. shum te mira poezit po edehe gjerat e mira po ku duhet me shkru per elena gjiken ajo nuk i harro kurr stergjysherit


 129. Sa shume deshire une kisha
  te ngrihem ne hapsire,
  si zog te fluturoja
  ne qiellin tim te lire.

  Nje zogu une ia luta
  qe krahet te mi jape.
  Nje here te fluturoja
  pastaj tja ktheja prape.

  U ngrita mes reve
  i lumtur shend-e-vere
  dhe zogun e lashe
  une me krahe te prere.

  mu duk shume i merzitur,
  ndaj zbrita prape ne toke.
  Me mall e perqafova
  si mik edhe si shok.

  dhe nisem te dy bashke
  ne me mijera fluturime
  ai me krah te tija
  dhe une me kengen time.


 130. ej ktu esht me shkru vjerrsha apo diq tjeter ejo fjal tjera edhe vjerrsha spaha te mira valla veq nja 12 a ma shum ishin mat sigurtat qe jan te mira se tjerat iqqqqqqqq valllla tung


 131. oj laura nga je se po me dokesh e njohur kallxomm okkkkkkkkkkkkkkkk lock tkammmmmmmmmmmmm t u ng zemer


 132. ishallla te men kryt hehheheh


 133. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooj oj jom loedh se po em dhem o kryt um mytiii o bre u myta qfar vjersha palidhje


 134. RUSIA PO QAN
  SERBIA PO VAJTON
  KOSOVA ME GUXIM TE MADH
  SERBIN PO E SHKATRRON

  KOSOVA PO FESTON
  ME POPULLIN SHQIPTAR
  QE KETO VITE TE JETOJM
  ASNJE PA U NDAR

  SERBIS I IKEN VLLERZRI
  EDHE KUSHERINJET E PAR
  DUAN TE RRIN ME KOSOVEN
  QE SJAN ASI SOJ AS FAR

  I LA VETEM MALI ZI
  ME SHEKUJ E DASHURI
  KERKOJN NGA SHQIPTARET
  QE TJU BEJN SHOQRI

  MIQSIN PO TA DONI
  BENI MIR TE NA URONI
  FJAET E MIRA TE NA THONI
  ASHTU SIQ I DO GJITONI

  ATO QE SI THONI JU
  DO TI THOT BOTA MBAR
  ANEMBAN QE NA DUAN
  GJITH POPULLIN SHQIPTAR

  NJE URIM NE ZEMER KEMI
  TE FESTOJM PAVARSIN
  NESE DUAM VETEN E VENDIN
  DO TJET FAT PER KOMBIN TIM

  DASHURI E HARMONIA
  MOS TE ZGJAS VETEM NJE DIT
  KORRUPSIONI E HARBUTIRAT
  MOS SUNDOFT VIT PER VIN

  KESHTU NA THOT AMERIAK
  SHQIPTAR UUUUUUUUURRRRRRRRRRRRRRRIIIIIIIIMMMMMMMMMMEEEEEEEEE PPPPPPPPPAAAAAAAAAAVVVVVVVVVAAAAAAAAAAARRRRRRRRSSSSSSSSSSSSSSSIIIIIIIIIIIIIIIIIIAAAAAAA

  KALONI XIGLUSHEM


 135. kosova
  dita jote o kjo
  oj kosov e dashur jemi
  te gezuar se dita jote o e bukur plot festa e haromoni
  plot gezime e lumturi
  sot o kosova ime

  per her te par ne histori
  ka kosova nje
  ushtri te gjith
  therrasum ni emer
  U Q K e trojat
  tona i kemi ne zemer

  adem jashari burr i burrav u
  betua para
  flamurit te luftojn hiq pa
  u ndal per bashkimin tom


 136. ooo oooooo muta


 137. rreth flamuri per te bashkuar per nje deshir e nje qellim prej lufte ve ai largohet qe eshte i indur tradhetor kush eshte burr nuk frigohet po vdes po vdes si nje deshmor


 138. phaaaaaaa qfare fjele pa lidhje breee


 139. pihhh qfar fjalsh banale


 140. mutin mahan shit haaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhh tungggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg


 141. pavarsia

  pavarsi erdhe ti
  e gëzove gjdo shtepi
  mir se erdhe pavarsi
  dit e nat enderruam per ty
  tani erdhe ti
  dhe kosoven e bre shtet me flamur te ri
  te faliminderit pavarsi


 142. me 28 nentor u ngrit flamuri ne vlor e ngriti ismajl qemajli


 143. ahhahahahhh kush kah shkru qet i kcefsha ne darsum a


 144. pavarsina e fituam me shum deshir vetem deshiruam kosova te jet e lir e lir e kukur si trojet tona dhe e gjith kosova do te jet e jona…


 145. dy festa te bukura
  dy festa te bukura
  te prindeve te mi
  njera ne shkoll
  njera ne shtepi

  njera e msuesit
  njera e nënës
  te dyja shklqyejn
  si drita e henes

  7 marsi ne shkoll
  8 marsi ne shtepi
  te dyja i qmoj
  festat të ua uroj!!!!!….

  tugn nga nesa


 146. Pranvera ME 21 MARS NA VJEN KJO STIN .QE E GEZON EDHE FEMIN ..NATYRA GJELBROHET FEMIJA LOZIN BILBILI CICERRON BUKURIN KJSAJ STINE JA SHTON .BUJKU ARAT I PUNON DITA NATEN E SHKURTON…LULET QELIN MALI VISHET ME GJETE LEJLEKU E DALLANYSHJA KTHEHET NGA VNDETE E NXETA… EDHE UN SI NATYRA QE BLEROHET NE PRANVER QUHEM BLERA….


 147. heheheh qa po th nxinem mujshe mem nxan


 148. nuk o ka na duhet kjo add


 149. tung tung a e dini ndonje tem per kursimin e energjis okkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk


 150. Ju
  dua shum TINA dhe LINDA


 151. HEJ MARRE JU KOFT PER QESI FJAL TUNG KISS KISS


 152. ohhhhhhhhhhhh ju qifsha ne beth se mu ka qu kari


 153. ej ju qika zemra ju qifsha ne beth se jeni te mira ohhhhhh mu ka qu kari


 154. edhe muaaaaaaaaaaaaaaaaa


 155. jeta mua me pelqyen shum tungggggggggggggggggg


 156. mua me kan pelqyer shum keto poezi tung nga jeta


 157. ej nje vjesh per pavarsi nese bon


 158. ismail qemaili ismail qeemaili me shum bujari engriti flamurin dhe shpalli pavarsi po te isha fluturflutur do te fluturoja te shkoja ne vlor te ulem ne gjunj evarrin tja perqfoja une jam shqiprija une jam kosova ne jemi dy motra do ta ngritim flamurin dhe ti bashkojm te gjitha shtetet ta bajm ni shqipri te madhe


 159. mir se erdhe pavarsi
  shum gjak
  u derdh per ty
  shum nana
  mbeten pa bij
  mir se erdhe
  pasravi!


 160. qysh bre spo iu vjen marre bre qa keni shkru bre zoti ju marroft e kam 1 vjersh ;
  kush te flet per kosoven
  keq ja hangt mutin krejt
  dyjes ja qi nanen ne pidh
  kush flet keq per kosoven
  kush flet mir per kosoven
  i prift e mbara dhe i past gjith te mirat
  jo si do ma e keqja mefol
  ham kosova e shqiperia te dyja jan te
  mira per mua


 161. e para poezi e mir po e kish pshtjell me 3-ja


 162. hej a mundni me ma gjet nje vjersh per deshmoret te liris nese mundni flm shum


 163. hahahahhahaha


 164. ej naj poezi dashuri nese bon ok


 165. ej shum komente te qarta po shkrujshe bre ti ap ok op


 166. ej e prshendes qet qiken me emrin laura se e paska emrin si temin puq.


 167. shum te mirr jeni aaaaa


 168. nat per nat i pim drras jam tip qesta rras


 169. krejt budall vallahi jeni u di vjersha ma te mira


 170. kush eshte fatos kryeziu kush e din le te prgjigjet


 171. hahahahahhahha


 172. hej qa bat a bat sen a hiq korgjo


 173. PER MA SHUM INFORMATA KONTAKTONI NE KET ADD

  niti_real-g@hotmail.com


 174. ku me gjet bre ahh


 175. per naj kang qe keni me qit hajdi ne f.kosov lypni B.G.R


 176. gjaje naj ven per studioo e qelum ma shpejtt okk


 177. ka je o nit shkretii


 178. a hine o gjenn bre


 179. o argjend a hine babo


 180. neser mos shkoni ne shkoll apo vende ku osht lart sepse neser rreth oress 15.47
  do te ket terrmet sipas gjitha gjasav do te jet më i fuqishem se ky i pari

  nje lutje: e more allah ishalla rrzohet shkolla selman riza

  niti_real-g@hotmail.com

  qe doni me ba naj kang naj kush kontaktoni ne at add qmimi 7 euro i kemi te gjitha efectet te noizyt etjj


 181. kallxoni a jom i qartt nashta pe keq perdori webin po spo kom qare

  email: niti_real-g@hotmail.com


 182. ky e thaqi osht rraspi nana kti ju ka q***
  jemi shum po dojm me maru ni ajrodrum
  ajrodrumi ngjyr boojkafe vjen ky thaqi na qet kafe na qet kafe si rrospi edhe K*** lyp mej hi

  per ma shum informata kontaktoni ne niti_real-g@hotmail.com


 183. bie shi ne këmb u ngrita kur te pash ty kosov bertita
  se ky thaqi ma shka ska per kosov sbon sevda shkive ttrraoktor po ju qon kosoven ne rrot somes pe qon o ti thaq me via via je tradhtar her na her ka serbia
  KOSOV URIME PAVARSIA


 184. gjane dikush qe ka munsi me gjet ni web te shkive i shajj pak se moti si kom sha prej mas lufte nanen sjav kom pa jom merrzit me pa at gru pu bre ropt anej ure sguxoj me shku

  edhe pse sguxoj grun teme se harroj oj serbi bonu gati se po vi me te Q****


 185. bie shi pika pika ksaj serbis ju q** qika
  qik e ka kit rusin shum bre K*** po naj lyp
  e dashta me kallxu qe keerrkun skeni shku me serbi e rusi un jav q** ato famili B.G.R KA ME SUNDU kejt serbinn kan me faru

  per ma shum informata kontantoni niti_real-g@hotmail.com


 186. dashta me kallxu po serbia u tranu nanen kem tu ja shilu po per pak u rrxu qishtu me ju kallxu serbis lyp ropt ne k*** me ja qqu
  qikat i ka kurva e vet o kurvan ej bre nanen e serbis mutin ton shum pe han


 187. shkolla e par shqipe u hap ne korç ne vitin 1987 ne krye me pandeli sotiri i cili ishte mesuesi i par ne shkollat shqipe
  kalun shum vite qe nga lufta e fundit e kosoves.
  deri sa armiqt tan serbet po mbysnin shum njerzz jjo vetem qe po luftonin me uçk por edeh po vrisnin edhe njer civila .
  deri sa i ndjeri ibrahim rugova thirri forcat aleate te amerikes e jav q*** nanen serbis.
  MATHER FUCK SERBIA

  KOMENT NGA GR B.G.R

  BRESJA F.K


 188. u kall rusi po qan serbia kosov urime pavarsia


 189. eja pavarsi eja pavarsi dhe gëzoje


 190. shumm te bukura vetem vazhdoni……


 191. hej shum mir qito vjersha veq mos i shkruni te gata se valla palidhje hhah hahahaahahahhahahahahahah


 192. fjale te kombinuara

  njeri bredhi
  hana mana
  bora ora
  tavolina violina
  kapela pela
  letra fleta
  komoda moda
  filgjani gjami
  nora ora
  emini mini


 193. kush e din matematiken zgjidhne kete detyre
  1000000 pjestue per 85643=
  a e din naj kush sa bajn
  hahahahhahaahahhahah


 194. hsdugdizgxnhdidx


 195. shum vjerrsh e mir albijon


 196. o krejt te budallem ishit qitma ni vjersh per 17 marsin nese jeni najkush i korishit e dini historin edhe shkrune mir ju lutna edhe mos shkruni palidhje


 197. shum vjeerrhsha e mir albijon


 198. shum e paske shkru vjerrshen e mir alberin a qysh e pate emrin


 199. ADEM JASHARI 1955 VDIQ NE 1998

  Albijon Sadria

  Te prita me rrezet e para
  te Diellit,
  ne kete agim,
  kur vesa dhe loti
  lajn gjakun,
  kur motra
  lidhe plage
  e nena ndeze oxhakun.
  Te prita
  te dera e kulles
  qe Ti gjithemon
  i hapenje mikut
  nuk e dija
  a je ne Berishe,
  te Guri i Gradines
  apo ne Gryke te Llapushnikut.
  Ti s’erdhe,
  shkove pa zhurme
  mbete edhe pa nishana,
  Ti ishe i veprave
  jo i fjaleve hava,
  lum qe te rriti nena.
  Te prita me lulet e para
  te praneveres,
  qe femijte po i thurin
  kurore,
  Ti nuk po vije me i marr,
  po t’i sjellim ne,
  ti tani je
  DESHMOR.

  Albijon Sadrija


 200. ADME JASHARI

  Albijon Sadria

  Adem Jashari Legjendar
  Trim i Madh Kosovar
  Ka dhan shum per Pavarsi,
  Ka dhan Vllezer, Motra, Gru dhe Femi
  Ka dhan Jeten per Liri.

  Adem Jashari shum ka Luftu
  Jeten e Familes e ka Rreziku
  Qka po thot Vajza
  Besarta Jashari
  Shum per Migjen me ka marr malli.

  Migja jem thot Besarta shum ka Luftu
  Tu Luftu edhe ka Kendu
  Aspak trimit nuk ju ka dhimb Jeta
  Ka Luftu per troje te Veta.

  Ne Prekaz kushdo qe te shkon
  Vorret e Deshmorve
  Te Jasharve ti Viziton
  Krejt Kosoven e Nderon.


 201. adme jashari
  Historia e Adem Jashari-t Adem Jashari lindi në Prekaz të Drenicës, më 28 nëntor 1955. Këtë vit, Shaban Jasharit, krahas Festës së Flamurit, që e festonte për çdo mot, ju shtua edhe një festë tjetër – Ditëlindja e djalit të cilin e pagëzoi: Adem. Dhe ishte e natyrshme që mbi djepin e t´posalindurit në këtë ditë, Djepi të mbulohej me flamurin e Skënderbeut. Kështu ndodhi atë ditë në familjen Jashari, në Prekazin e Ahmet Delisë. Familjes se xha Shabanit iu shtua edhe një pushkë, në Drenicë jehuan krismat e pushkëve për flamur dhe ushtarin e posalindur të lirisë. Xha Shabanit ju duk se jehona e pushkëve që u zbrazën për lindjen e Adem Jasharit po shpërndahej valë – valë nëpër Drenicë e Kosovë si jehona “Oooo o o prite, prite Azem Galicën o heeejjj”, e atij sikur ju duk se po ndëgjonte jehonën: “Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj”. S´do të ishte çudi që atë ditë, xha Shabani t´i kishte ndëgjuar të dy jehonat, se atë ditë e kaluara po e përcaktonte të ardhmen, ishin bërë një. Atë ditë, Flamuri – Lindja – krisma – jehona ishin determinim i një lavdije të madhe. Adem Jashari erdhi në këtë botë me të vetmin ndryshim nga gjithë moshatarët e tij se ky u lind në ditën e fitorevë më të lavdishme të popullit shqiptar, në Ditën e 28 Nëntorit. Kështu nisi jeta në vazhdimësi në Prekazin e lavdive të përsëritshme. Në festë me krisma e këngë edhe vdekjen e bëjnë me krisma e këngë. Xha Shabani ishte i kujdesshëm me të gjithë fëmijtë, por ndaj Ademit tregonte një kujdes të veçantë, ndoshta pse i kujtohej dita e lindjes, i kujtoheshin krismat e pushkës dhe jehonat e përsëritura të atyre krismave në 28 Nëntorin e vitit 1955. Xha Shabani pas Luftës së Dytë Botërore, për një kohë pati ushtruar profesionin e mësuesit, por për shkak të veprimtarisë atdhetare ai do të largohet nga procesi mësimor dhe do merrej me bujqësi. Ai pa ndonjë ngurri vendosi të merrej me punimin e tokës dhe edukimin e fëmijëve në frymën e atdhetarizmes. Kështu po rritej Ademi së bashku me vëllezërit më të mëdhenj, Rifatin dhe Hamzën. Ademi kishte një interesim të veçantë për armët, për të bëmat e prekaziotëve gjatë historisë e sidomos i interesonte akti tepër burrëror i Ahmet Delisë dhe ndihma që ai i pati dhënë fqiut, që ishte sulmuar nga bandat serbe. Sopata e Ahmet Delisë, ajo që bandës çetnike i ndau kokat në dysh, ishtë bërë legjendë, legjendë e historisë në mbrojtje të nderit dhe dinjitetit kombëtar. Adem Jashari kishte një interesim të veçantë për Emin Latin, prekaziotin bashkëluftëtar të Azem e Shotë Galicës, të atij brezi trimash, që në gjithë shqiptarinë njiheshin për të burrëri e trimëri. Ndonëse ky brez i trimave me nam të lirisë, Kosovës nuk i sollen çlirimin e bashkimin kombëtar, por brezave ju lan amanet: pushkët trimërore të lirisë. Ky amanet përcillej nga brezi në brez, nga luftëtari ke luftëtari me porosi, që të përcillej si stafetë deri në fitoren mbi armikun e kombit. Prekazi në mënyrën më besnike e përcolli amanetin e luftëtarëve të lirisë, jo vetëm duke e mbajtur syrin në shënjestër, por duke përcjell jehonën e pushkëve të lirisë nga Prekazi në Drenicë e në Kosovë, jehonë që i mbulonte të gjitha tokat e pushtuara të Shqipërisë. A nuk e tregoi këtë edhe Kulla e Shasivar Alisë, në dimrin e ftohtë të vitit 1945? A nuk u përsërit kjo nga pasardhësi i Emin Latit me 13 maj 1981, kur Tahir Meha mbuloi me turp njësinë speciale të policisë beogradase, duke i shkaktuar humbje të mëdha edhe në njerëz edhe në teknikë luftarake agresorit, që kishte aktivizuar për shuarjen e celulave kryengritëse. Të gjitha këto dhe shumë të tjera që s’u përmendën, lanë gjurmë të thella në edukimin atdhetar të Adem e Hamëz Jasharit dhe çetës së tij trime. Adem dhe Hamez Jashari do të betohen para varrit të Tahir Mehës, se do të vazhdojnë luftën për çlirim deri në fitore. Dhe, ecen guximshëm rrugës së luftëtarëve kombëtarë, duke ngritur si në aspektin organizativ, njashtu edhe duke rritur numerikisht, numrin në rradhët luftëtarëve të lirisë e të pavarësisë, duke ngritur efikasitetin e luftës çlirimtare, me çka ndryshuan rrjedhat e historisë dhe hapen një epokë të re – Epokën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Demonstratat e vitit 1981, ngjarjet e Pranverës së madhe studentore të vitit 1981, të cilat u shëndrruan në Lëvizje të madhe popullore, që me vite mbajten të ndezur flakadanin e lirisë e të çlirimit të kombit, patën ndikim të fortë patriotik në brezin që formuan, organizuan dhe udhëhoqen politikisht dhe ushtarakisht Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Adem Jashari dhe çeta e tij ka qenë dhe ka mbetur bërthama themeltare e UÇK-së. Në histori mundet edhe të ndodhin ngjarje të rastsishme, por Adem Jashari, çeta dhe familja e tij nuk janë rastësi e historisë, ata me ndërgjegje e vendosmëri u përgatitën për kthesën vendimtare të historisë sonë më të re. Adem Jashari nuk shkoi rastësisht në Shqipëri për të përsosur artin e luftës, të cilin e përvetësonte me shpejtësi të rrufeshme, dallohej nga i gjithë brezi i tij. Në përgatitjet ushtarake tregoi aftësi dhe cilësi të larta në përvetësimin e artit të përdorimit të armeve të ndryshme për luftën çlirimtare. Adem Jashari, ndryshimet që po bëheshin në vitet 90, i shihte me optimizëm, prandaj me vendosmëri e sinçeritet të lartë nisi angazhimin e tij në sferën ushtarake, për organizimin e luftës çlirimtare. Adem Jashari dhe çeta e tij nuk ishin nisur në rrugën e luftës për liri, për hirë të këtij apo atij lideri, pse ky apo ai i paskan sytë e zinj. Ata ishin nisur për çlirimin e Kosovës pa bërë llogari meskine, karieriste apo grabitëse. Ata e donin Kosovën e lirë e të pavarur. Ata ishin të liruar nga ideologjizmat, veç shqiptarizmës. Adem Jashari dhe çeta e tij ndryshimet politike që ndodhen në vitet 90 i priti me optimizëm, besoj shumë, por nuk do të kalojë shumë kohë dhe do të zhgënjehen se kasta e “re” e politikajve po bëhej pengesë e rrjedhave të reja të historisë, po ngulfaste shpirtin luftarak të shqiptarëve liridashës. Kur në fund të vitit 1991, në Kosovë po bëheshin arrestime të të gjithë atyre që ishin përgatitur në Shqipëri, Adem Jashari do të njoftojë çetën e tij dhe të kërkojë nga ata, që të ishin vigjilent se çdo natë armiku mund t´iu trokaste në porta. Ai do t´iu thotë shokëve: “Armët nuk i kemi marrë që t´ia dorëzojmë armikut, por që ta luftojmë deri në fishekun e fundit”. Më fjalën e komandantit u pajtuan të gjithë. Dhe, nuk vonoi dita kur armiku do të trokas në portën e Jasharëve. Ishte mëngjesi i hershëm i 30 dhjetorit 1991, ku armiku me një makineri të tërë policore kishte rrethuar Jasharajt dhe kërkuan dorëzimin e Adem Jasharit dhe Jasharëve tjerë. Adem Jashari me vëllezër e shokë apelit të armikut për dorëzim ju përgjigjen me breshëri armësh nga shumë drejtime. Ishte e çartë, çeta e Prekazit kishte vendosur epokën e luftës çlirimtare, ata mes jetës se burgut e të poshtërimit kishin zgjedhur jetën e lavdisë e të lirisë, me të gjitha pasojat që mund t´i kishte. Vetëm të guximshmit nëpër kohë të ndryshme i kanë ndërruar rrjedhat e historisë, kështu ndodhi edhe me Adem Jasharin dhe çetën e tij. Kështu nisin aksionet luftarake mbi policinë e armikut, fillimisht në Drenicë, e për t’u përhapur më vonë ne Llap e Dukagjin, në Drini e kudo në Kosovë. UÇK po bëhëj shpresë për popullin dhe tmerr për armikun, armikut po i rrëshqiste dheu nën këmbë, pasigurinë e shihte të çdo kaçube. Adem Jashari ishte kudo. Ai po bëhej legjendë. Ai ishte kudo ku sulmohej armiku, ai ishte në çdo cep të Kosovës. Vetëm frikacaket nuk mund t´i besonin trimërive e të bëmave të Adem Jasharit, ata nuk dëshironin ndeshjen me armikun dhe sa herë që çeta e tij sulmonte e vriste policinë kriminale të armikut do të thonin: “Këta janë dorë e zgjatur e armikut, janë të Sheshelit apo të Arkanit etj.”, – dhe kjo nuk ishte diçka e re, dikush duhej të mbulonte kolaborimin me Beogradin, por paraprakisht duhej akuzohej tjetri. Adem Jashari kishte shumë mundësi, ai kishte zgjedhur me ndërgjegje mundësinë e luftës së armatosur për liri e pavarësi, anipse ai i dinte mundësitë e veprimit luftarak të UÇK-së. Pas luftës se 26 nëntorit 1997, në Llaushë të Re, ku mori pjesë Ademi me çetën e tij, nga e cila armiku u tërhoq me bisht nën këmbë, armiku do të bëjë plane për zhdukjen e Adem Jasharit. Kjo do të ndodhë me 22 janar 1997. Një bandë kriminele kishte sulmuar familjen Jashari, me qëllim që të zhdukej kjo çerdhe e rrezikshme e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Por, falë gjakftohësisë e guximit të familjes dhe ndihmes që erdhi nga çeta, armiku u tërhoq pa arritur qëllimin. Ato ditë e tërë Kosova sikur ishte në Lagjen e Jasharëve. Nuk ishte e vështirë ta kuptoje mesazhin që kishte lënë armiku. Armiku ishte tërhequr i bindur se nuk kishte gjetur mënyren e eliminimit të Adem Jasharit dhe familjes Jashari. Armiku dëshironte qoftë edhe largimin e Jasharajve nga trojet e tyre, por Jasharajt nuk i lëshonin trojet stërgjyshore. Ata as të vdekur nuk donin të shkuleshin nga vendi i tyre, për çka kishin nisur luftën. Adem Jashari dhe gjithë Jasharajt nuk e donin ikjen e poshtërimin, ata e dëshironin qëndresën, e donin lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Armiku pas disfatës së 22 janarit kishte filluar përgatitjet për një sulm të përmasave të mëdha policore dhe ushtarake, dhe ky sulm do të fillojë në mëngjesit e hershëm të 5 prillit 1998, pak ditë pasi policia armike kishte pasur një disfatë të Lisat Binak, në Likoshan. Këtë herë forca të mëdha ushtarake dhe policore e kishin rrethuar Prekazin, me orientim kryesor Lagjen e Jasharëve. Lufta për eliminimin e Jasharëve ishte e rreptë. Armiku Prekazin e kishte vendosur në rreth të hekurtë dhe sulmonte nga shumë anë. UÇK-ja aso kohe i kishte mundësitë e kufizuara të sulmit e të depërtimit. Adem Jashari dhe çeta e tij sulmit armik ju përgjigjen me sulm. Lufta që zhvilloi Adem Jashari me shokë që e madhe. Sulmi i armikut vinte nga larg. Pas një rezistence të gjatë dhe herioke, armiku arriti të djegë e shkatërrojë Lagjen e Jasharëve, por jo kurrë vendosmërinë për të vazhduar luftën për liri e pavarësi. Adem Jashari deri në vdekje luftoi e këndoi, jo vdekja e Adem Jasharit nuk është vdekje është përjetësi. Lufta për Prekazin që e ashpër. Qëndresa ishte e madhe. Ushtria Çlirimtare e Kosovës humbi prijetarin e saj. Kosova fitoi komandantin legjendar. Me aktin e rënies se Jasharëve, Kosova mundi frikën dhe për lirinë e pavarësinë u hapen shtigje të reja. Adem Jashari – legjendë, solli kualitet të ri në filozofinë dhe mendësinë e shqiptarëve për jetën, atdheun, lirinë për nderin dhe dinjitetin e kombit. Rënia heroike e Adem Jasharit i dha shtytjen më të fuqishme mobilizimit, strukturimit dhe profesionalizimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ushtria Çlirimtare e Kosovës fitoi hapësira të reja veprimi. Komandanti Legjendar i UÇK-së me jetën, veprën dhe lavdinë e tij i dha kualitete dhe përmasa të reja 28 Nëntorit – Festës sonë Kombëtare


 202. jeni me te miret auaauauauauauau


 203. tung a dini kush me ma gjet nij poezi per deshmor a email jeme asht girl.sweet@shqiptar.eu


 204. add e jeme osht valja_20@zvavitu.net veq qikat merne e djem joo ok


 205. tung qa po boni a jeni mir si po ja kaloini une jom valja nga isniqi po pse nuk po e merni veq ju qikat add teme


 206. ^^^^^%%%^^^^^$$$$^^^^^
  sa e humbur sante jam^^^^
  kam gjithqka por ty ste kam$$$


 207. ^^^^&^^^^^^^ ju dua shum^^^^^^^^
  tunggggggggggggggggggggggggggg

  haaaaaaaahhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaa


 208. hahahahahahahahaha


 209. tung un po du jne poezi per adem jasharin dh per ushtrin qlirimtare te kosoves tung


 210. haha tung po une du nja poezi per adem jasharin tung


 211. jam e lumtur per kete dit te bukur dhe une ja uroj shum megjith zemer pavarsin gezuarrrrrrrrrrrrr


 212. une ja uroj pavaresin me gaz e lumturi


 213. tung te gjithava
  ne kosov ju dua shum nga besi


 214. oooooooooooooooooooo qa po pani bre me keto kujtime


 215. oj kosov tu qift nana se je kar i im e dy koqe e nje kar te gat oj kosov o kari im ti je mut ta qift nanen ty hashim thaqi 216. sen spaskeni valla kurgju hiq


 217. tung qka po banii…. shkruni poezii te mira


 218. tung peshedetje dua ni pezi shum te qart nese ka mundesi


 219. nje vjersh per 7 marsin ose diten e mesuesve nese ka mundesi


 220. nje vjnje ersh per 7 marsin ose per diten e me


 221. UN JAM NJ VAJZ 9 VJEQARE POR KOSOVEN JAM KRENARE IKU NATA ZBARDHI DITA QU KOSON T ERDHI LIRIA QE SA VITE E KEMI PRIT AMERIKA N DRIT NA KA QIT UQKJA E KOSOVES I KAN DHAN LAKMI GJITH BOTES SHUM TRIMA KAN LUFTU POR KET DIT Q JEMM TU E KENDU


 222. ju uroj te gjith oksoves paavrsin$$$$!!!


 223. vranjevc po jetojm po baj qa po bojm me na sha venin ton kerkon se lejojm jetmir ajvazi bosi i vranzevcit


 224. ju dua shum
  po shkruni mir ja hanksha zemren
  shpirti


 225. na ishte
  kuku nane
  na ishte
  kuku babe
  e shnderrite sikur yll
  ne nje pyll


 226. pavarsia ime e dashur pavarsia ime e mir qe ne shkurt 2008 ti fitove pavarsin


 227. POEZI PER MBRETERESHEN TEUTA


 228. ej muje po me duhet nje poezi per festen e mesuesit ,deri me 24 kam koh,ju lutem me ndihmoni.


 229. une jam nga maqedoni dhe desha tju pergezoj qe kasova ka kaq nxenes te mir.


 230. mfalni a lejohet te miret nje poezi nese me nevoitet


 231. tungi qka po bani a jeni mir si po kaloni une mir hahahahahahhahahaaahahahah


 232. hekuri eshte lend qe nuk lakohet dashurija eshte semundje qe nuk sherohet


 233. Lene more dashurin se dashuria nuk ekziston ne moshe te re po kapu n shkenc o njerz e qone kosoven perpa se eshte ne duart e juaja ju pershendes atyre qe e kuptojn kaloni mir rinia e kosoves……


 234. CUCUC PO TI JE PUP TI JE ME BUDALL SE BUDALLA

  TI JE KUNQ SE LOP TI JE MUT SE KALI TI JE MIN SE PIPI TI JE KUDER SE JE BUBEL TUNG NGA ……. \|||\|||\Z\Z\Z TUNG HAHAHAH MUTI


 235. pavarsi moj pavarsi
  shum ka qajt nana per ty


 236. ibrahim rugova o kryetar
  gjith kosova me ty u kan
  ibrahim rugova o president
  pa ty kosova nuk ka shtet
  te gjith partit jan qu ne kam
  ty vendin me ta ncan
  1
  ne zgjedhje te lira
  kur je shkue te gjithe
  njerzit te kan por qafue
  me gezim e pritum vitin
  e ri kemi menduar per pavarsi
  2
  te gjith mjeket ne kembe
  jan qu ty ket smundje
  me ta sheru e luti zotin
  qe te ndimoj ty ket smundje ta largoj
  3
  ta largoj o ibrahim pa ty
  kosova mbet jetim kur erdhi
  lajmi qe ke vdekur te qith
  kosova ne lum jan tretur
  4
  ibrahim rugova o kryetar
  gjith kosova per ty po qan
  per ty po qan te qith bota
  se te ka njohur gjith evropa
  5
  me smundjen tende me dhimbje
  te madhe ibrahim rugova prej neve
  u ndave u ndave prej neve
  pa then lamtumir qysh ste erdhi
  keq pa naj dhan pavarsin
  6
  na vdiqe ne kohrat me te
  veshtira shkove sikur te
  mos ishe i gjall te qith
  lideret e partise per
  gjdo dit per ty po qajn
  7
  te qith jemi te merzitur
  te gjith jemi te piklluar
  ibrahim rugova prej neve je largua
  8
  ibrahim rugova me mi menquri
  ne bot 67 shtete jan ardhe
  met varros jo nuk je i vdekur
  ende je i gjalle gjith evropa
  ne varrim jan kane
  9
  jo nuk je i vdekur je ne zemrat
  tona ste harron per jet kurr kosova
  kimi prit me dit me or
  qe te bejm humazhe
  ibrahim rugova
  10
  varri me mermer
  ty ta kan ndertu
  shum lule kuror
  ty ti kan dhurue
  11
  lavdi te qoft dheu ibrahim rugova ngushllme familjes te ben gjith kosova e shenoj hysnie vitija nga prishtina


 237. Ti nuk ki vdekur
  ti je i gjall
  ne zemra tona
  mbete legjendar
  ditlindja jote
  me 28 nentor
  po a te dit u ngrit
  flamuri ne vlor.

  O Adem o trim
  s’je i vran
  historia qe na le
  s’te harron
  me flamurin po valon.


 238. ibrahim rugova e la amanet me goj do te shpadhet pavarsija sivjet ne kosov fatmir sijdiu prisident i ri urime fitorja qe shpadhe pavarsi shum her je munduar fjala nuk shkoj kot qe erdhi parvarsija qe po e gezojm sod qytetart e nderuar e me mir kuptim e pritum pavarsin me padurim per qdo dit ne mledhje per qdo dit ne kuvent kush ta zuri vendin ty ne parlament ke mi prit me muj kimi prit me vjet qe po vjen pavarsija ashim sivjet rusija dhe serbija na kan qu fjale pavarsin e kosoves kurr mos me na dhan oj serbi shum je mundu ket kosoven me shkatrru ki shkatrru dhe ki vra vllezer dhe motra ske mujt mi nda fjal na ka qu amirika por hajr ju koft repoblika dit e diele ka qillu te gjith shtetet jan bashku jan bashku ne kosov jan ardh pavarsin por me shpadh te jetojm te gezuar e te lumtur shum qe erdhi pavarsija qe e adhurojm shum ne kosov qe ka me pa po lun valle kra per kra i koft per hajr vellezer shqipetar pavarsija paska ardh lot prej gzimi po pikojn e gzofshim shtetin ton amirika na ka qu fjal me 17 shkurt pavarsin me shpadh hashim thaqi kryeminister i ri urime fitorja qe shpadhe pavarsi e shenoj hysnie vitija nga prishtina


 239. po ky 17 shkurti dit e gezuar e lumtur me gjith ata qe kan lurtuar


 240. ket pavarsi e pritem me lot e me gjak dhe me ne fund na erdhi po qajme per gzimit e pikllimit


 241. jojo ajgare po luj sidomoss qajo gesa shum poezit e mira :P


 242. o kukuu spo dini me fol phahaha


 243. mire se erdhe
  pavarsi
  me shekuj
  te pritem ty

  dhe ashtu
  si te endrruar


 244. sa te dua kosov
  sa te dua liri
  sa te dua atdhe
  sa te dua pavarsi

  kjo dit e shejte
  eshte ne zemrat tona
  per jet te jeteve
  s’do t’i shuhet jehona


 245. sa gjak u dha per kete liri sa deshmor rane per shtet e pavarsi 17 shkurti eshte dite e madhe per gjithe shqipetaret dhe trojet shqiptaret


 246. 28 nentori fest shum e madhe e gjithe shqiptaria kendon e hedh valle 28 nentori dite e pa haruar per shqiptarin e copetuar breng e pashuar


 247. o ta qifsha nanen pidh o mili elvi elvison alejkum selam o vlla


 248. hej un jam jetmiri nga wr wranjevsalit.com edhe ska rensi kush jam un se ju kallxova se 100%bos


 249. FUNDI I BOTES KAME ARDH ME DATEN 21.12.2012 FUNDI I BOTES DITA E GJYKIMIT E NESRMJA NUK DO VJEN SHIKONO O NJERZ SE FUNDI PO AFROHET …..HAHAHA O BUDALL PERNOME E KAM SE KAME ARDH TA KSHYRIM SE KA ME ARDH RUHANI DENIMIT SEPSE BOMMM KIJAMETI


 250. un jam mili nga pz ju pershendeti te gjithve popllin e shqiptarve tung nga elvi


 251. erdhi parvarsija sa gezim por ne dita me e lumtur por tonin atdhe ne shdo kulum shtepije ne kosoven e lir valon flamuri yn endra e arrir gjaku i trimave tan tash me nuk harrohet edhe me diten e parvarsis ata por kujtohet


 252. une jam elvison vehapi ju pershenndeti te gjithve ju uroj 2 vjetorin e pavarsis elvi_22@9.cn


 253. nena

  ti je e shenjt ne jet
  kjo padyshim qe eshte e vertet
  ti je burim i jetes ti je drita e se vertetes


 254. pavarsia edht nje fest shum e majdhe per ne ja uroj pavarsin te gjtheve qe jan shqipetar


 255. SELAM ALEJKUM VLLEZER SHQIPETAR PA¨” DALLIM FEJE “ju uroj dy vjetorin festen e pavarsis ,allahu xh.h. qoft me ne selam alejkum.


 256. jom shqiptar e dua atdheun po diten e 28 nentori esht një tit e madhe per popllin shqiptar anemban botesp o edhe fest e pavarsis se kosoves esht ni je dit aq e buker sa qe kosovart e priten me shum vite t tera ju stafi yn http://www.tosi-bossi.webs.com ju uron t gjithve diten e pavarsis se kosoves me shum te mira n jet t gjith shqiptarve ju uron stafi yn me hsum knaqsi ju mir presim n webin ton mw shu mte mira pashi o ju shqiptar


 257. pavarsia e pritëm këtë dit si shumë të madhe që të shlirohej nga ushtria barbare


 258. tung qa bani a ban ni sex me ba un


 259. hey ju pershendes dhe gezuar pavarsin e kosoves bb


 260. Feston kombi yn feston komandia pas shum shekuj pritje na edhi liria


 261. URIME DY VJETORI I PAVARSIS TE GJITHE VLLEZRIVE SHQIPTAR ANA-BAN BOTES , JU PERSHENET BALI NGA GYRBETI…..


 262. ke mando me que ellos dercime de verdad te amo mi actores quel come di di deme


 263. o kisha dashur te me tregoni ku mundem me gjet ese per pavarsin je lutem me ndihmoni


 264. keni shkruar shyum bukur


 265. sod per ty po vjen pranovera prej gezimit me shkojn lot em te pa sii shoqe tjera na ze shkembi en evrop po te shkoka pavarsia si nje nuse me duvak po shkelqen nga bukurija ty hallall se e ke hak …ref 2 sod kosov e gjete endreen se me zjarr e pate prit … nje muzik prej meje :D jhan ksuhtoj pavarsis aes.aess@live.com add jem oo kjo:D


 266. pet ty nene kosov kenduam me telat e art te qiftelise per ty nene kosov mblodhen lulet e liris kam hedhur shikim permbi ty kosov je gjithmon veq e imja shekujve kete e thon e thon gjeku i trima shkronjat ne abetare e thon ninullat e nenave trimat ne lapidare me thuaj nene kosov pse me rri keshtu e mpit a mos vall po merzitesh per te bijt?mbahu nene kosov behu e fort per bijt qe e dhen jeten mos vajto e mos derdh lot.


 267. nina nana hashim thaq ty tu ba zenra sa ni baq tu e kenu kit hashimi ma ha zemren e ma myki si budall u ba hahha


 268. disa bilbila kengen po kendojne 2 milion shqiptar te bashkuar pavarsin festojne disa qajne me lot ne sy disa kendojne me plote dashuri disa luften perkujtojne sa shum tmerre na solli bajlozi i zi na la pa familje dhe pa shtepi.Eshte dit e madhe dhe te gjith festojme por kur trimat tan qe rane per kete dit si harrojme se fal gjakut te tyre ne sot po festojme.Jane gezu fusha male katune qytete dhe e gjith shqiptaria po me se shumti jemi gezuar ne nxensit e shkolles fillore”ILIRIA” .Bjen daullja qiftelia urime KOSOVE PAVARSIA.


 269. 17 shkriti ma se di


 270. Jom Boss Pavarsin e festoj Gjdo vjet
  e shtoj ka ni Vjet Dhe ia Uroj Kosoves
  Qlirimatre Pavarsin Demokratike


 271. shum faliminderot henor me ndihmove vete ti


 272. vet je pis a po don me kup se nuk po mun me gjet vjerrsha hahahahahahahahahahahahahhahahahahah


 273. a ka dikush me ma gjet nje vjerrsh per pavarsin se nuk po muk me gjet e po du me kup
  qi nuk po muj me i gjet a po ma gjani ju lutem se po du me kup ju lutem me ndihmoni


 274. o adem jashari o trim legjendar ti je vet liria per popullin shqiptar


 275. pavarsia
  qka u ba me ty kosov qe
  sdi sa vjet ti te prit
  po nuk kem prit palidhje
  sot na erdh pavarsia
  knaqen fmija ne liri knaqen baba e nana
  terr te zi
  pak humor hi hu ha hahha


 276. mos shenoni more ato fjal te pista s po ju vjen mare NcNcNC:@


 277. PAVARSIA

  per ty u derdh gjak
  per ty ran shum deshmor
  per ty jeten me fal jeten osht shum pak
  per ty pavarsi per ty KOSOVë

  gjaku i deshmorve ku pikoj
  ne vend liria aty lulzoj
  e dhen jeten lirin me fitu
  qe brezat tiera me festu


 278. vngnbmhgjmbnmfhmbnmf


 279. sot lun ndeshja manchestr und vs milan


 280. geegggggehehheehheheheheeheheeheheheehe


 281. nena ime
  nenen time e dua shum
  dhe e pyeta qfar dhurate
  deshiron ajo me tha nje
  perqafima dhurata me e mier
  e perqafova me gjith zemer.


 282. PAVARSIA
  oj pavaresi ma e mira ne kete bote
  kosova u ba shtet ne vitin
  2008 2 17 ateher u ba pavarsi
  pavarsin e shpalli hashim thaqi
  tu lumt dora more hashim thaqi
  qe na the une e shpll kosoven shtet te pa varur
  urime gjirhe shqiptarve qe jane ne kete bote
  urime pavarsin 2 vjetorin


 283. si pershatet temes


 284. hohohooh krejt palidhje te koken qito poezi qe po thoni ju
  po a ban naja per pavarsi te kosoves se palidhje krejt qito qe i keni shkru a shum bile


 285. ju faleminderit per gjdo gje. Gjdo gje eshte kombinuar


 286. lulet
  lulet me arom te bukur
  lulet ngjyra ngjyre
  ne kopshtin tim ka shume lule
  te bukura
  dhe aroma te mira

  lule ngjyre te kuqe
  lule ngjyra te bardha
  lule ngjyra te gjelbert
  lule ngjyra te kaltart.


 287. pavarsia na erdhi

  po gezohet plaku
  gezohet femia
  ezhgenjyer mbeti
  shtriga plak serbia

  feston kombi yne
  feston shqiptaria
  pas shum shekuj pritje
  na erdh pavarsia


 288. QOHUNI JU SHQIPETARE
  SE ERDHI KJO DITE
  ERDHI 17 SHKURTI
  QE ME SHEKUJ EKEMI PRIT


 289. Oj Serbi Ta Qifsha Nanen

  Qysh S’na Dhe Pavaresin T’hanen

  Po Deri T’dillen Na Vonove

  E Gjithe Popullin E Nervozove

  hahahuahhahauh


 290. HEY DIQKA PER PAVARSINE E KOSOVES JU LUTEM ME SHPEJT


 291. haha hihi po na vjen viti i itri me dhurata e me stoli te gith ja ne ter bashkuar qe lidhin bes per vite te riririririiriririir


 292. urime ooo atheu im i dashur urime
  se e kemi prit me nder e me gjak po
  qa em bo se tie ek pas hakk


 293. 8 marsi
  8 marsi feste per nena
  edhe per mesuese
  nenes time per 8 mars
  i dhurova lule me zemer ia dhash
  mesueses gjithashtu lule
  i dhurova me zemren time ia dhurova.


 294. pavarsia
  pavarsi moj pavarsi
  na gezove per tej mase ti
  me 17shkurt 2008kosov u bere shtet
  shtet i bukur shtet i madh ne
  u lumturuam per tej mase.


 295. pavarsia
  pavarsi ty ste ndrroj me kerkon shiqyer qe ni her kosov
  u bo shtet urime pavarsin o shqiptare ku do qe jeni


 296. mesuesja ime
  e dua mesuese me te mesova
  3 vjet me mesoi me deshi e deshta
  me vjen keq qe se kam me
  mesuesen time te dashur.


 297. jam lappper i madh digjej liki


 298. pavarsi moj pavarsi nuk te mu kurr ne bote
  ti je ma e mi ra moj pavarsiiiii


 299. o pavarsi qe korgja ske bo


 300. paavarsia
  erdhidita
  egezimit o,sa
  shumkemi
  prit qe te vij
  kjo dit
  shum nena
  qajn
  shum femij korkojn baban\
  gjaku i trimave sderdhet kot sollen lirin qe e
  gezojm sot
  17 shkurti dit eliris kjo esht dit e pavarsis
  kete dit kurr sdo
  ta harrojm
  deshmoret tan
  do ti kujtojm
  shtetin ton do ta gezojm
  me ndimen
  e zotit do
  te fitojm
  veq ne fund
  e kam ni
  porosi
  ti them
  adem jasharit
  bAc UkRy


 301. 28 nentori eshet e nej fest e pavarsis


 302. me 17 shkurt 2008 Kosova u shpall shtet …Kjo fest festohet ne gjami e ne kish se kjo fest osht e shqiptaris . Shqiptar kado qe jeni festen e pavarsis gjithnje ta keni kjo eshte dit heroike shum gjak eshte derdh per per kete dit pavarsin e Kosoves


 303. une quhem hatiqe jetoj ne zhazh kan nje moter qe quhet naile ata e dua shummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm


 304. erdhi e shum pritura
  ‘Pavaresi’
  shum njerez
  vdiqen per ty
  sa gjaku u
  derdh ne ket
  toke sa njerez
  luftuan ne
  kete bote
  por mundimi sju shkoi kot


 305. mua nuk po me pelqejne keto vjersha hiq dhe nuk po e pershtaten 17 shkurt ju qe nuk dini mos shkruaj budihava o budall h


 306. ej pavarsia edhe 2 dit naj poezi mos dini a nese dini perapeni ne ket web faqe ju dua shum


 307. tepër tmira keiit jonn amo disa pldh.
  e pash ni komennt nga njonna bjorda mdukëët që kish shkru, diqka shum palidhje kisha pas dëshir me dit nga osht.edhe me pastru fjalorin se kosova osht shteti ma i rii n’Europ edhe ylli më i bukur që shkëlqen.
  RESPEKT PËR KOSOV
  MAGDALENA nga KOSOVA/.<3


 308. pavarsi

  na erdhi dita shum e madhe qe deshmort tan ran pa prituar fare a qe doli i par ishte adem jashari qe ne luften e tij na solli liri kjo liri ishte pak sa e zbeht deri sa ne nuk patem shtet data e pavarsis ishte sekret me 17 shkurt u kupta krejt dhe ne fund kam nje porosi qe ti them te madhit bac u kry


 309. vanesa mjeku jam urime festa e pavarsis


 310. edhe mua si geses po me duhe ni poezi per pavarsin e vendit tim iu lutem me gjeni…..


 311. a muni me ma shkru ni poezi per pavarsin ju lutem


 312. tung ajeni mir` qka` po bani a
  ju pershendes te gjithve te gjith vjerrsha te mira ej


 313. 1 jav me mua fjete ne shtrat e me qive e me puthe e tash i pershendes te dashurit e mi A dhe SH e une ku jam moj tradhetare aaaa


 314. kosova plag e thell n zemer je per secilin shqiptar lutja e fundidit e mbrenjes dhe n agim lutja e par


 315. Nen Kosov Mos qaj Se mjaft Patem Vajm e Poshtem Roberin gezojm lirin e mundem skllavrin ta kesojm Pavarsin


 316. vetem iu pershendes nga zemra te gjithve por nje pershendetje te veqant ia jep eltes me pelqejn shum fjalet e saj per dinen dhe edin


 317. ti edi dhe dina si budall jeni a ktu nuk ban me shkru kshtu me vjen keq a a
  pi e pise bre majmun kurvvvvv
  edhe pisan


 318. 17 Shkurti
  17 Shkurti është Dita e Kosoves
  Sepse Ata e Fituan Pavarsin e Lirin
  Dhe Mund Të Bëjn Qka Dëshirojn:D

  Kjo Ishte Ne Pikat e Shkurtra


 319. 28 Nentori Me 28 Nentor
  Ismail Qemaili E Ngriti Flamurin Ne Vlor


 320. mire pra dina edhe une jam nr. 1 per seksi prej djemve ti prej vajzave edhe pershtatemi si qift kenaqimi naten seksi ta hanksha pidhin oj zemer


 321. hehheheheh nuk kam qka te boj oj sara -sasa zoti me ka fal kesi tipi e ti je hala me ato te vjetrat e une jam dhe do te jem nr.1 per seksi a u knaqe ahahhahh mos harro nr. 1per seksiiiiii …..


 322. mendova qe te kam shoqe te mire oj dina e ketu esht fjal per tjeter qka ti thue jam nr.1 per ….. verten me ke zhgenjy shummm tradhetare …….


 323. te gjitha poezit jan te mira shum por disa komente te fundit nuk po me pelqejn , iu pershendes veq vazhdoni yllza


 324. oj lol shum me pelqen kjo te pershendes


 325. popo ZHURJAN mos po don edhe me ty nese don zemer vetem lajmrom….


 326. me 28 nentor u ngrit flamuri ne vlore
  marigona me doren e saj qendisi flamurin shqipetar
  gjaku i kuq shqiponja e zeze
  jane simbol i shqiptaris
  ikuq eshte gjaku shqiponja atavete


 327. kari edhe pidhi sot jan tu qi neser kur ti shosh ka ardh viti i ri 2011

  bigbrrother
  ok


 328. ej dina a je qi naj her a


 329. qka po i shikoni a si kini pa kurr vjersha qe qesin zhurjanet na ja u qim familya

  e’kan kto male qe bueasin e
  e’kan kto njerez qe therasin e
  e’ka Kosova qe ushton e
  eka Prishtina qe kendon e

  eka Shqiperia qe vallzon e
  efar feste eshte kjo vall e
  A mos eshte kjo fest e rall e
  Republik “Kosova” u shpall !

  Ah’sikur t’vraret t’ishin gjalle !
  Qe me gjak e lan ket tok
  Per me gezu sot ne ket dite
  Kosoven me e pa Republik

  Trim Shqiptar Adem Jashari
  eohu bre burre , prej atij varri !
  Thirr Deeanin e Drenicen !
  Prizrenin e Mitrovicen !

  Suhareken e Gjakoven !
  Pejen e Fush Kosoven !
  Shqiperin dhe Camerin
  thuaji se sot ke nje gezim

  qita per ne fillim mandej shohim mos na harroni na ju qim familya

  ej ti kullerki qyre se i kam pa ca kullerka pantullonat i kan ra deri ne fund hahaha ju fakju kullerka kari te hi tej per tej ok ni her ja u ha syrin femrave okk shina me 17 shkurt rroft sexy ok


 330. nese dini te beni seksi jam une nr.1 ne bote per seksi add jeme esht d_kullerka@live.com


 331. i pershendes dy te dashurit e mi A dhe SH qe i dua shum dhe ia uroj PAVARSIN iu dua shum LOQKAT E MIA seksi jeni………..


 332. ahhahahhahahhahahhahhahahah far budlla jen a asini vejrrsh per parvasins0sawkelkfldsl


 333. ti ahahahhah
  po dde
  po po dihet
  oti
  anti pordha ti vtes po i thu bre se
  kush nuk te ngon bre a po nin edhe kthemma ma pergjigjjen bre pordh se vetes bre pi thu bre po mos fol pa lidhje


 334. kush be as pordhes ti hhahah!!!!1!!!!!!!!!!


 335. MOJ E MIRA TI ASPORDHES MOHAHAH


 336. un jam nifar bosi nese ma kini zanin e ne daqi add te me lili_zemra@postribe.com


 337. heheheheheheheheheheheheheehehehehhehehehehe kumandanti


 338. Pavarsia sod eshte feste e madhe sod esht dita jon pavarsin egezoj te gjith E gezojn edhe pleqt egezoj edhe trinjë e gezojmë ne femijet shum e kemi pret e falederojm
  ede zotin qe na dha kete dit diten e pavarsin qee festojm te
  gjith Tina Morina


 339. OTI AAAAA TI MASPARI SPAHE SHKRU VJERRSH E MOS I KESH TE TJERT AA TI SPAHE EMER


 340. a po ju pelqen qikjo vjerrsha ne fund a e kam shkruar un kallxom a koka e mir


 341. oyy kosov kush ta ka inatin ju qift motra ooooooo


 342. hahaha sa palidjje qeto vjerrsha uhuhu??


 343. ELA>—— JO UN QUHEM BINA


 344. A PO JU DOKET VJERRSHA KUJ TJU DOKET VEQ ME KALLXONI OKKKKKKK


 345. pavarsia

  e pritem kete dit si shum te madhe!

  te qlirohej kosova

  nga ushtria barbare!

  data 17 shkurt

  na solli lirin

  me te vertet

  e sot kosova

  quhet republi e

  e ne ket emer

  e quajm

  pa frik

  veq ne fund e kaam ni porosi

  ti them Adem Jasharit

  BaC uKrY


 346. jooo sENNN VIQq PPAAata me vet shkrunnnii ma shum kajkaaaaaaaaaa


 347. palidhje kinishkru
  o tok shqiptare
  ke qen me gjak
  nenea tona kajshin ne za

  feq nato na ka pshtu
  se na kishim
  dek dej tash


 348. jam e interesuar ta gjej nje dram nese dikush ka mundsi mepubliku nja qe e din
  tung


 349. 1. Gjithkush vesht e ka marr sot,
  Se Kosova s’asht pa zot;
  Se aty lejn djem petrita,
  Djem t’ shkelqyeshem porsi drita,
  Porsi drita ne mengjez
  Per kosoven barut ndez.
  Thone se lufta mbram ka plase,
  Ne Kosove atje ne Preka
  Ne Prekaz te Jashari,
  Pa meshire kulles ju vu zjarr…
  E shkjau mire vesht ta marr,
  Se Oso Kuke asht cdo Shqiptar.
  Cdo Shqiptar qe beson Zotin,
  Ai me grusht e hane barotin.
  Pusho I qete Azem Galica,
  Se per trimri kala Drenica!
  Krenohen malet dhe fusha,
  Buzen ne gaz Shaban Palluzha.
  Per Deshmorin vdekja s’ka,
  Per te mposht vdekjen air a…
  E kushtrimi gjithkah kap,
  Porsi dielli rrezet hap…
  N’ kambe cue djemet e Kosoves:
  Prizrend, Drenic e Gjakoves,Llap, Vushtrri e Gjilan…
  E secili si Kapetan.
  E te gjith si djem Zane,
  Se ata jane djemet e nji Nane,
  Se Shqiptarija asht Prindi:
  U C Keja aty lindiN’ Bjeshke t’ Namuna ju dha gjini;
  E shpertheu si gufon Drini.
  Drita s’shuhet kurr Shqiprise,
  Djemet e saj yje te burrnise!
  Ne Kosove , Shqipni e gjetk:
  Vdekjen bane dhurate per jete.
  E te gjith pergjigj kushtrimit,
  Drejt Kosoves pa far ngurrimit.
  E jehona rrebet ushtoi…
  Kapi kukes e Tropoje…
  Ne Euvrope e Sh B AaDjemet e Shqipes gati ba…
  Ne Misir e atje ne TurqiMal te Zi , Maqedoni,
  Per Vatan ndeze shkendi,
  Drejt Kosoves me qefin n’gji.
  Lane femij e gra shtatzane
  Qe Kosoves me ju gjet prane.
  Me plot gajret ata i lane,
  Ky asht fruit I pemes Iman.
  Se dashurija per Vatanin,
  Memedhe e ka Imanin.
  Si stuhija me turr fryKah Kosova drejt kane msy…
  Djemet e Shqipes kah kalojn;
  bjeshket e Namuna fort ushtojn;
  Me te thane mendja n’darsem shkojn.
  Ata shkojn ne beteje t’lirise,
  Qe I hap rrugen pamvarsise!
  Se cka dhuna e gllabron,
  Vetum forca e clirimit
  Madhnu qoft i Madhi Zot,
  Qe Kosova e lire asht sot!
  E kushdo qe na ndihmoi
  Ne kujtese tone gjithmon do rroje.
  E ata qe Deshmor rane,
  Amanet na e kane lane:
  Mos te harrohet kurr jetimi,
  Se ne beteje i ka ra Prindi.
  Invalidin most a harrojm,
  Motrat veja mos ti harrojm.
  E kush ende n’burg …ka mbet,
  Ju urojm kethim te shpejt.
  E Kosova I therret te tane:
  Masa te gjana, politikan…
  Qe te arrihet Pamvarsija,Qart kerkohet:
  Ndershmerija,Pjekuri,pune,harmonija.
  Gajlja Lokes do ti ike…
  Kur t’ju shofin: Republike.
  Ta dijn Miq e Dashamir:
  Per te gjith do t’jete ma mire.
  Ne fund e mbyllim me dua:
  Per Atedhe Deshmor kush raMekam ne Xhennet ka me ju ba!
  E per jete Kosova te rroje
  Me burrni Histori shkroi! shumm e mir kjo vjersh aaaaaaaaaaaaa


 350. 28 Nëntori

  Dita e flamurit
  dita kombetare
  dita qe festojm
  te gjth zemer bardhët

  ☻Marigona ajo vash krenare
  Femijen e lekundi ne gjep e
  Dhe bashk me te Flamurin e qendisi
  Po ne ket Lindi legjendari
  Lindi trimi jon Adem Jashari


 351. Oh brravo ju koft me shum kto poezi heheh


 352. Kosovë

  Oj kosov oj tokë e lasht
  Në shum endrra ty te pash
  Ty te pash ne ëndrrat e mira
  Kur mesova qka osht lirija

  Fjali Liri do të thot
  Të lufoftofsh e derfhesh gjak
  Dhe ne fund kjo pavarsi e gëzume
  erdhe me nder te liris ♥
  E te jesh Pavarsia e shqiptaris


 353. Sa shum koh kemi
  prit erdhi kjo dite
  te festojm se
  bashku diten e


 354. hej mos shkruani per aden jasharin por per pavaresi


 355. kosova rusia poqan ser bia po vaj ton kosova guxim te madh ser bin po e shkatrron armikun e lar guan kosoven e qliruan me dihmen e miqeve me 17 shkurt pavar sin e fe stuan tung nga florenti


 356. tung nga dakoooooooooo


 357. QE SA KOH KEMI PRIT

  PAVARSIJA

  JA NA ERDHI PAVARSIJA
  NE GEZOHESHIM ME LOT
  POR NE NUK U PIKELLUAM
  AQ POR NGREM DOLLI
  GEZUAR
  GEZUAR
  PER
  SHTETIN
  E RI
  APO
  PAVARSI


 358. shum urime edhe e kemi meritu a ahahah


 359. sa koh e gjate qe ishim te roberuar fal juve jemi te liruar jemi te liruar e te gezuar qe te festojm e te vallzojm


 360. UrImE kReJtWe PaWarSIa e Me TmIrA, isHAlLa ChEet wit Ka ME pAs DicHka MA mir SE cHEshtu CHySh osaHTE Tsh NUK besOJ se FUndi K A ME cheN SHuM i MIR……..
  URIME KREJTWE EDHE FESTONE NE MENYREN ME TE MIR CHE ESHTE E MUNDUR TUNG TUNG**********KOSOWA-SHQIPRIA…DARDANI ANTIKE


 361. oj pavarsi urime te gjithve pavarsia


 362. valla shum te mira hahahahahah te mira kokan shum qitooo aaa


 363. kosove nena ime
  je liruar nga te gjith
  nuk kemi fril me nga askush
  sepse jemi ne liri

  ne liri jemi
  pavarsin e kemi
  shtet kemi
  pavarsin e festojme
  me gezim te madh
  pavarsin e krnojm


 364. dit e mbar kish me qen
  edhe me 17 shkurt 2008
  kur te gjithve ju pelqen
  kjo jet

  adem jashari ka luftue per nje
  jet qe te vi kjo jet per te dhe
  per ne

  po po kjo dit po f estohet
  an e mban botes se jem shqiptar
  dhe gjdo shqiptar feston
  17 shkurtin ne kam


 365. ju lutem shkuane nje poezi per pavarsin njo 4 strof per neser urgjent ju lutem……………….

  thnx per respect


 366. o met po more ka qysh nuk e di ti koke nelq


 367. respekt hashim thaqi


 368. sa shekuj vuajtje sa shekuj roberi me ne fund erdhi e shenjta pavarsi rusia po qan serbia po vajton kosova me gezim te madh serbine po e shkatrron.


 369. oj pavarsia e bukur


 370. PAVARSIJA
  JA NA ERDHI PAVARSIJA NE GEZOHESHIM ME LOT POR NE NUK U PIKELLUAM AQ POR NGREM DOLLI GEZUAR GEZUAR PAVARSINNNNNNNNNNNN


 371. a ka kushe ni poezi per pavarsi me e shkrue se spo e di ase nja


 372. adem jashari qo baci adem qohuni djemt e ri se na erdhi e shejta pavarsia ne ate kull te shejt ne te kull te shtrejt jeton baca adem me vellezrit e vet ky prekaz esht i pari ran deshmor familja jashari po qan shqipja me lot ne sy se armiku mi myti prinderit e mi motra dhe vllazni .


 373. ush kretve se shum fort keni shkru vjersha a ush ush


 374. me shekuj robri
  me vite vetmi
  derisa e fituam
  te shtrejtem PAVARSI


 375. oj republik sa e mir je os sa me mall e therrasim kosova republik


 376. nje hartim me shkrim per pavarsin e kosoves


 377. pavarsi e kosoves asht pavarsi


 378. SHUM TE MIRA DHE JU PERSHENDESS SHUM SHUM VJERRSHA APO POEZI TE MREKULLUESHME UN NUK JAM QAJO BINA BINA NORI PO TJETER HAHA


 379. ADEM JASHARI

  Adem Jashari nje
  lengjendar i madh
  trim i madh KOSOVAR

  Ka luftu per KOSOVEN
  tone me ne
  fund ai vdiq per KOSOVA
  prap KOSOVA VITOI
  PAVARSIN TONE


 380. Jam e kezuar
  qe erdhi kjo
  dit te jetoj
  elumtur si te

  Gjith femit u
  linda ne flak
  ne frik e stuhi
  po do te rritem
  ne SHTETIN E RI


 381. kuush mund te ma gjej nje vjerrsh let ma dergon ne emailin.
  dardan_ramadani@zbavitu.net


 382. ej jam dardani jam 12 vjeqar jam nga skifteri komuna e vitis dhe jam i interesuar per nje vjerrsh per pavarsi
  se me duhet te pecitoj per pavarsi


 383. kosova
  kosova e gjekosur
  ato dit te tmerrshe
  vit i paharruar

  vatrat kosovare
  me gjak u mbuluan
  u gjakos kosova
  por nuk u dorzua

  gjall esht martia
  po lirin e ka
  te dua kosov
  edhe keshtu

  si je por neser ne pavarsi
  do te jesh
  si nuse
  e re


 384. adem jashari

  tinuk ke vdekur
  ti je gjall
  ner zemra
  tona mbete
  legjentar ditlindja
  jote me 28 nentor
  po at dit+


 385. Me shekuj me vite
  me dite e me koh
  e pritem ket dite
  kaq madheshtore

  Prandaj mundemi
  te festojme te
  kremtojme sepse
  pavarsia eshte
  e Kosoves

  +

  granit+


 386. Me shekuj me vite
  me dite e me koh
  e pritem ket dite
  kaq madheshtore

  Prandaj mundemi
  te festojme te
  kremtojme sepse
  pavarsia eshte
  e Kosoves


 387. Libri im

  Sa I bukur ëshë libri im
  Atë e kom të vëtmin shokun tim
  në të çdo ditë lexoj mësime
  që më sjellin dituri e gëzime

  Sa herë shkoj ne shkolle
  librin e marr me vete
  kur është ai praën meje
  shëndritsi rreze jete

  në të mësova me dashuri
  për atdheun dhe vlerën e tij
  kuptova se jeta ishte e mir
  në Kosovën e lirë


 388. tung a keni munci te shkruani nje ese per pavaresin


 389. Ne vitin 2008 me
  daten 17 shkurt
  u hap nje deklarat
  ajo deklarat gezoi

  Te gjithe femijet sepse
  ne ate deklarat ishte
  Shpallja e pavarsise
  se Kosoves

  Ne ket dit kurr nuk
  do ta harrojme
  diten e
  PAVARSIS


 390. E dashur pavarsi
  e imja fole ditlindjen
  tende po ta festojme
  ne per her te qoft

  Kosova e gezuar
  pavarsia jone
  ditlindjen e kemi
  Festuar


 391. kosov te malltretuan te vran e te shan po ti u tregove trime e kurr su dorzove.kurr s ju nenshtrove armikut prandaj je ne liri e pamvarsi….


 392. kosov tok e shqiptaris ne me ty na knaqet zemra je emri i gjith burreris ke paatriot meshkuj e femra


 393. Pavarsija

  Data historike
  Ne soty po e shenojm
  17 Shkurtin 2008
  Kurr s`do ta harrojmë


 394. nje yll shendron ne diell aty
  qel ni dashuri
  te cilen e presim
  me lumturi
  sa her e kujtoj zemra
  ime me kundershtoj


 395. plot me mall
  kemi pritur
  kit flamur
  qe e kemi ngjitur
  me su ne ball
  ismail qemail
  e ngriti me 28 nentor qe
  u ngrit flamuri
  ne vlor
  plot gezim e lumturi ju
  gezoj kit pavarsesi


 396. valla vjersha nuk po me kujtohen po ju uroj 17 shkurtin me gezime hahahhahaah


 397. Valla vjersha tmira pasni shkru krejtve ka ni 5 te prapt veq ni Lindes jo se ajo e kish shkru ni vjersh te mirë…


 398. Adem Jashari
  Ai ka lën kohën
  ndër,shekuj se ndal hapin.
  Në qiell e ne tokë rritet
  lart e mban bajrakun.
  Ka ecur nëpër kohë
  Për kohën ka luftuar.
  Tash e njëmijë vjet
  si populli i tijë
  i bekuar.
  Dhe nis kendon fusha
  E na mbështjell blerimi
  Adem Jashari është Kosova
  Adem Jashari është amshimi.


 399. ne gjum rash ne enderr te pash ne kemb u ngrita ………. bertita


 400. shkruni more vjerrsha per pavarsin o njerz a jeni ntok te bukes a jo.


 401. o shkruni per pavarsin bre e jo per dashuri se ju del boll dashurija


 402. o skenderbe o skenderbe e more emrin nga sulltani i dyt qe te morr qe nga femieria qe te luftosh per te


 403. “Fjalët janë të paafta e memece për ta shprehur gëzimin për momentin madhështor të Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës”. Kështu ishte shprehur me admirim shkrimtari ynë i madh, Ismail Kadare.

  Se si ishte ajo ditë për ne dhe mënyrën e përceptimit të saj nga ana jonë, do të përpiqemi të përshkruajmë emocionet dhe momentet më mbreslënëse të cilat i depozituam në kujtesë si një nga ngjarjet më të lumtura të jetës së kombit tonë.

  Fytyrat e qeshura, fjalët përshëndetëse, mendjet e ndritura, shpirtërat e çiltër me duar të hapura, ishin nisur atë ditë drejt shesheve të zemrave të hareshme, që të ishin pjesë e një gjurme për një çast historik, ku secili dëshironte të zërë vend në Podiumin e Pavarësisë, e që ishte toka e Kosovës fisnike. Atë ditë të madhe, në të cilën po ngadhënjente e vërteta, u realizua dëshira e sinqertë e njerëzve të sakrifikuar dhe të drejtë, andaj edhe drejtësia po u buzëqeshte atyre. Mrekullia po ndodhte, e turmat e njerëzve nëpër fshatra e qytete, kishin filluar hapat e festimit të orëve të para të kanonizuara. I madh e i vogël, fëmijë e pleqë, burra e gra, djemë e vajza, të gjithë këta, me dashuri e mallëngjim i shprehnin fjalët “GËZUAR” e “URIME”, sot është fjala jonë, sepse ne e kemi rradhën tani. Çdokush ndiente thirrjen, kërkesën dhe peshën e fjalës PAVARËSI.

  Shqiponja dykrenare, e trimëruar si gjithherë, i kishte hapur krahët në mes të flamurit kuq e zi dhe u thoshte bijëve e bijave të saj ,,ejani!, më përqafoni mua dhe unë të ju përkëdhel zemrat t`uaja të buta, ngase po e shoh gëzimin në sytë, fytyrat dhe gjuhët tuaja!” Ky zë behar e dashamirës, kishte bërë që gjithë shpirtërat e Tokës dhe Qiellit t`i përkuleshin përpara dhe ta nderonin si kurdoherë. Ajo u bënte grishje atyre për të festuar së bashku aktin e tillë historik, duke bërë kështu një kthesë të dashurisë për jetën.

  Nënat buzëqeshnin, sepse kishin parë në ëndërr valimin e flamurit më parë, por nuk mund t`i ndërtonin ndjenjat e tyre apo edhe t`i pikturonin, e që tani erdhi çasti suprem, i cili nuk mund të vinte shumherë, dhe ajo ëndërr e tyre u bë realitet. E pabesueshme!- shpreheshin ato në pallatin e luleve me aromë të freskët, por që kundrimi i tyre ngjallte emocione, të cilat, në një mënyrë, për ato momente, me arsyetim, mund të ishin edhe të pakontrolluara.

  Edhe qielli na kishte parë atë ditë, malet fërfëllenin nga era, duke shprehur kështu përshëndetjen dhe mirënjohjen e tyre për ëmbëlsinë e këtij epilogu. Lumenjtë ishin më të qetë se asnjëherë. Pra, gjithçka ishte në maje të piramidës së mrekullisë njerëzore, sepse po rilindte ajo që kishte vdekur më herët. Kjo ishte një rrugë e panjohur në fillim, e mundimshme, e sakrifikueshme, por që në fund u gjend edhe filli i saj i drejtë, që shpënte në drejtim të Panteonit të Pavarësisë. Ajo as nuk shikohej e as nuk prekej, por që ndihej në zemrat e njerëzve. E kuptonin se po lindte një emër i ri, që me vete kishte marrë edhe një epokë të re.

  Turmat e dendura të njerëzve ecnin nëpër rrugët e mbuluara e të zbukuruara me buqeta flamujsh. Ata dukeshin sikur milingonat e shumta që shëtisin në territoret e tyre. Plaku i vyshkur sikur një kasolle e pushtuar prej plumbave, atë ditë shndriste me pamjen e tij të hareshme. Fytyra i buzëqeshte, gjuha nuk i ndalej së foluri, e këmbët i punonin sikur penda me të cilën poeti thurrë vargje dashurie. Në duart e tij të buta, ai mbante flamurin kombëtar, të cilin vazhdimisht e puthte, e përqafonte dhe e shtrëngonte me aq dashamirësi e dashuri saqë, nganjëherë,na kujtonte çastet e kthimit në familje të bijëve tanë që punojnë në mërgim. Ai tregonte se ishte aq i lumtur, gjë që nuk i kishte ndodhur asnjëherë më parë, dhe sikur i lutej Zotit që tani t`ia merrte jetën. Nuk ishte kjo një trimëri të cilën ai donte ta shfaqte, por një fund modest e i kërkuar nga jeta e tij. Mirëpo, plisi i ishte ende i bardhë dhe i qëndrueshëm ndaj çdo stuhie apo sfide të jetës. Një bindje paradoksale, por, sipas tij, ishte e pranueshme për kohën.

  Fëmijët, këta filiza të ardhshëm, mjaft tërheqës si gjithmonë, ishin pjesë e kësaj ngjarjeje të madhërishme e të tejçmuar. Secili dukej ndryshe, i stolisur me ngjyra të shumta, por më të këndshmet ishin ato kuq e zi. Edhe pse pa ndonjë skenar paraprak, ata me sukses luanin rolin e tyre. Madje, shfrytëzonin çdo kënd, që me bukurinë e luleve të binin në sytë e njerëzve dhe kështu t`i japin ovacionin e pastërt kësaj magjie të jetës. Ishin të ndërgjegjshëm, ndoshta relativisht, për rëndësinë e këtij kapitulli të jetës së tyre, dhe me kërshëri të madhe e prisnin orën vendimtare të individualizimit të vendit tonë.

  Sekondat e kujtesës historike kishin filluar të memorizoheshin tek kreatorët e këtij episodi. Me vëmendje të posaçme ndëgjohej leximi i magjistares së jetës. Pëlhura kishte filluar te çepej, kulmi i shtëpisë po perfundonte dhe pika e fundit po derdhej nga kupa. Panteoni dukej sikur një koleksion ngjyrash me njerëz nga të gjitha anët. Ndjenjat ishin të përziera. Trupi sa dridhej nga të ftohtit, një shtytje e tillë i vinte edhe nga emocionet. Sytë e njerëzve i ngjanin yjeve të natës, fytyrat kaltërsisë së qiellit, të hareshëm e mjaft të këndshëm dukeshin të gjithë. Ishin këto caste mbreslënëse, derisa një zë kumbues i PAVARËSISË jehoi në katër anët e botës. Kjo festë e përcjellur me përqafime, urime dhe përgëzime, u bë gjurmë e paharrueshme për çdokend. Ajo ditë e madhe ishte një Nëntor i Dytë për shqiptarët, një rikthim i dashurisë për jetën dhe një histori tjetër për Kosovën. Mbi të gjitha, kjo ishte një festë e përgjithshme, me kujtime të njejta, me emocione të përbashkëta.

  Të gjitha këto rrëfime përbënin një mozaik të vogël i cili përshkruante zemrat e qeshura.


 404. shum te mira ishin qe to vjerrsha urime te gjitheve pavarsia


 405. hahhahahaah valla e keni knaq haahhaahahhaha me qeto vjerrsha ma te mira spaska kerkun ahahahahaahahahahahaahahahahaahahahhahaahaha


 406. pavarsia
  serbis i iken vellezerit
  edhe kusherijt e par
  duan te rrin me kosoven
  qe sjan as soj e as far
  i la vetem mali zi
  me shekuj ne dashuri
  kerkojn nga shqiptaret
  qe tu bej shoqeri


 407. shum te mira qe to vjerrsha hahahahahhahahaahahahahahahaahahahaaha


 408. kete poezi ja kushtoj pavarsis.ne te prizerenit e kemi tradit ta duam pavarsin me zemer e shpirt jam xheloz po kam te drejt se pavarsia osht gjh e shtrjet


 409. Ishte kjo hera e parë që i shfletova këto shkrime.Kishte disa poezi shumë të mira por kishte edhe aso që nuk kishin shumë vlerë.Ska shumë rëndësi.Me rëndësi është se të gjith po jemi Shqiptarë dhe po shkruajmë shqip.Por diçka nuk po më pëlqen.
  Shumë fjalë banale po përdorin disa.Vërtetë është për keqardhje dhe kritika.Unë si nji njeri i thjesht po ju luti që të jeni ma serioz në shkrimet e juaja.Ju përshëndes të gjithëve dhe ju uroj çdo të mirë gjatë vitit 2010 që sa e kemi filluar
  Besniku nga Zvicrra Frankofone.


 410. mos na falenderoni se na qim nanen


 411. Tung ajeni mire urime pavarsia te gjithve shqiptareve kudo qe jan flm tung


 412. EHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH SHQIPTART E ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


 413. O NJERZZ A JENI KSAJDE A SJENI NJE VJERSH MA SHPEIIT
  MORE NNCCNNC MA SHPEIIT


 414. menjeher me ma gjet se skom koh ju pershendes Te GhItHvE *Q*E*N*D*R*I*M*I


 415. o a munet najkush me ma gjet naj vjersh per 17 shkurtin
  a
  nja te mirrrrrrrrr


 416. hahahaahah hiihihihhi gezuar vitin e ri


 417. O shkruni vjersha per 17 Shkurtin oj shqipe


 418. kthimi i skenderbeut ne kruje

  kruje, o qytet i bekuar,
  prite, prite skenderbene!
  po vjen si pullumb i shkruar
  te shpetoje memedhene.

  shqiptaret t’i shpetoje
  nga zgjedh e keqe e turqise
  edhe ty te te nderoje,
  qe je kreu i shqiprise.

  ka pas trima shqiptare,
  qe s’u trwmbej syri kurre,
  ne zemer te tij ka zjarre,
  eshte i urte e trim, e burre.

  mire se erdhe,o vere
  qe na prurwt mirsine,
  dhe per shume vjet te tjera
  e zbukurofsh shquprine!…


 419. une jom lirona jom 12 vjeqare a mundem me kerkuu ndihmë nga ju


 420. ejjj a e dini ndonje vjerrshh per 17 shkurt breeee
  a ne qofse din dikushh me tregonii ju lutem please?


 421. ejjj a e dini ndonje vjerrshh per 17 shkurt breeee


 422. lulja petalet e kuqe trupin e gjate esht e bukur po sikur nje shpat qdo dit e uis edhe e luloj kur te nisem ne shkoll plot me dashuri nje puthje ja dhuroj kjo poezi ishte nga gjenda


 423. tung nga nga alketa shum te mira poezit vetem vazhdoni po ma e mira esht ajo himni i flamurit hahha ok tung klm kisssssssss (l)


 424. gezur vitin e ri 2010 gezuar qith shiqptarve urime urime me lulu e gzime dit me e ir ska


 425. pavarsija dit e mir sa vite e vite e kemi prit ket pavarsi si e mir sa mir


 426. poezit per atdheun jan shume te mira


 427. shum mir keni shkru veq vazhdoni


 428. hej une ne kosov ju ne shqiperi a mundni me ma gjet nji vjersh por pavarsi


 429. VITI I RI
  JANA ERDHI
  VITI I RI
  SHKELQEN BREDHI
  ME STOLI
  PLOT ME LODRA
  I NGARKUAR
  TRE YJE
  I FLAKUAR

  LART NE MAJE
  NGJYRA NGJYRA
  TUMBULLECAT
  AQ TE FRYRA
  RROTULL BREDHIT
  JEMI MBLEDHUR
  ME GAZ VALLEN
  PER TA HEDHUR ketu nuk ka hidherim


 430. VITI I RI
  JANA ERDHI
  VITI I RI
  SHKELQEN BREDHI
  ME STOLI
  PLOT ME LODRA
  I NGARKUAR
  TRE YJE
  I FLAKUAR

  LART NE MAJE
  NGJYRA NGJYRA
  TUMBULLECAT
  AQ TE FRYRA
  RROTULL BREDHIT
  JEMI MBLEDHUR
  ME GAZ VALLEN
  PER TA HEDHUR


 431. 17 shkurti

  Me 17 shkurt 2008
  u realizua endrra
  e shqiptareve vertet.

  Sa e shenjt e sa e qmuar
  eshte kjo dite sa me mall thrrasim
  “KOSOVA REPUPLIK”

  Endrra shekullore
  e shqiptareve je ti
  amaneti i atyre qe ran per liri
  Fjala”PAVARSI”

  Punoi:Blerta dibrani
  kl 5-2


 432. oooo leni dashurin kqyrni ardhmerin mos shkroni vjersh te kota per dashuri po per atdhe per vendlindje per kombin tuaj


 433. REAWPUFADGH[EA[HSRB


 434. Hey shkrunai diqka per “Vendlindja ime”.


 435. ne livadh te jetes
  tri gota i gjeta
  dy ishin plot
  e bosh ishte e treta

  e mrra te paren got
  ne buz e afrova
  ishte shum e embel
  dhe menjeher e largova

  e morra te fyten got
  me gjuh e preka pak
  ishte e ithte
  dhe menjeher e hjeka

  i morra te dyja
  i zbraza ne treten got
  u be e ithet e hembel
  siq esht kjo bot

  duhet te behem lot
  te shetisja neper fytyren tende
  te vija tek buzet
  dhe te them te dua

  merre zemren time
  dhe me le te jetoj
  at’her do ta dish
  ky shpirti sa te do

  nese ti nuk vjen
  mos e ler te pres
  merre jeten timi
  dhe me ler te vdes

  merri syt e mi
  dhe me ta shiko
  at’her do ta dish qe moti te njoh


 436. une jom 14 vjeqARE jome madhe e mirrr hahhahhhahaahhah shum sexy jom aaddd jeme sibeli@live.com


 437. kosova esht vend ku lindi ,nena kosova asht ven ku do te jetoj te gjith ne


 438. zgalemi
  era fryn
  e terbuar
  dhe ngren valle si nje mal…
  fluturo,zgalem-trimoshi
  vrulli i eses nuk te ndal!

  ulerin tufan i eger
  permbi det pa an ,e fund…
  flutoro.zgalem-trimoshi.
  klithen,e eres ty s, te tund!

  qaje,qaje rrugen vet,
  kur rreh vale me rrembin…
  fitimtar me nder ne jet
  del veq ai qe ka guxim!


 439. VITI I RI
  JANA ERDHI
  VITI I RI
  SHKELQEN BREDHI
  ME STOLI
  PLOT ME LODRA
  I NGARKUAR
  TRE YJE
  I FLAKUAR

  LART NE MAJE
  NGJYRA NGJYRA
  TUMBULLECAT
  AQ TE FRYRA
  RROTULL BREDHIT
  JEMI MBLEDHUR
  ME GAZ VALLEN
  PER TA HEDHUR


 440. E KAM NI MERCEDES BENZ NE SHITJE ESHT I MOR TIP TOP KNNTAKTONI NE ADD AGRONAHMETI90@HOTMAIL.COM ASHT FITI I PRODHIMIT 1992 I RUAJTUR MIR 6 KLIPSH


 441. AAAA SHUM M IR POEZIT


 442. DIMNI Népér fushé e népér male Fryn murlani me stuhi. O murlan. at frymé ndale. Ndal. ti. akull. mos me ngri. Mos ma ngri két piké gjak! -Struku. struku. i shkreti plak. Po del dimni me shkop n` doré. Gjeth e bar i ka kosité: Qet balkoni pjalm me boré. E plak-shkreta. tue mérdhité. I thot’ vedit me za pak: -Struku. struku i shkreti plak.


 443. shum te mir jeni veq vazdon kesht


 444. e porshendes blerenen dhe blendin dhe nesen dhe agnesen dhe dorentinet dhe e tjeran shoqe dhe aferditen tung


 445. une e shpalla pavarsin hahahaha hihihihihih o baj hajhare e porshdes nesae dhe bllendin dhe agnesen dhe bleronen tung qao dhe tung


 446. hahahahaha hihihihiih ja uroj vitin e ri ahhahaha une qona latife


 447. urime pavarsi shqiptar kudo qe jan


 448. tung si je ni ajeni mir un jam rifat zulfaj per ndrysxhe jetoj dhe veproj slloveni ju peshedes per ma shum me shkruni aden time f_ati_6@hotmail.com


 449. shqpka dy krenare
  ne jemi nja komb
  kemi nje qendreim
  qe nga lashtesia
  njifet populli im

  flamuri yne kombetar
  na qendisi marigona
  motra jone e madhe
  ato flatra te arta gjithmon
  do te valojn
  shqiprin dhe kosoven
  ne do ti bashkojm


 450. prill o prill l81-shit:

  -q-fare lulesh solle ne prek:

  -oj kosove kete parvasi:

  -ti solla lulet me gjak :

  ta shpova rinie me predha:

  ta kamprere rinine me thik :

  se buqiti me blerimin:

  peoublikaen

  take” mig e LIHL

  e police ma kallashinik

  ….ja do te kalet qilli flake

  ja kosova republikee

  REPUBLIKE

  RE

  PUB

  LI
  KE

  SHKRIMTARI I SHKOLLES FILLORE
  FIRAT BINISH BARDHANIQ
  LEUTRIM NEZIRAJ KLASA.4. TE


 451. 1. Gjithkush vesht e ka marr sot,
  Se Kosova s’asht pa zot;
  Se aty lejn djem petrita,
  Djem t’ shkelqyeshem porsi drita,
  Porsi drita ne mengjez
  Per kosoven barut ndez.
  Thone se lufta mbram ka plase,
  Ne Kosove atje ne Preka
  Ne Prekaz te Jashari,
  Pa meshire kulles ju vu zjarr…
  E shkjau mire vesht ta marr,
  Se Oso Kuke asht cdo Shqiptar.
  Cdo Shqiptar qe beson Zotin,
  Ai me grusht e hane barotin.
  Pusho I qete Azem Galica,
  Se per trimri kala Drenica!
  Krenohen malet dhe fusha,
  Buzen ne gaz Shaban Palluzha.
  Per Deshmorin vdekja s’ka,
  Per te mposht vdekjen air a…
  E kushtrimi gjithkah kap,
  Porsi dielli rrezet hap…
  N’ kambe cue djemet e Kosoves:
  Prizrend, Drenic e Gjakoves,Llap, Vushtrri e Gjilan…
  E secili si Kapetan.
  E te gjith si djem Zane,
  Se ata jane djemet e nji Nane,
  Se Shqiptarija asht Prindi:
  U C Keja aty lindiN’ Bjeshke t’ Namuna ju dha gjini;
  E shpertheu si gufon Drini.
  Drita s’shuhet kurr Shqiprise,
  Djemet e saj yje te burrnise!
  Ne Kosove , Shqipni e gjetk:
  Vdekjen bane dhurate per jete.
  E te gjith pergjigj kushtrimit,
  Drejt Kosoves pa far ngurrimit.
  E jehona rrebet ushtoi…
  Kapi kukes e Tropoje…
  Ne Euvrope e Sh B AaDjemet e Shqipes gati ba…
  Ne Misir e atje ne TurqiMal te Zi , Maqedoni,
  Per Vatan ndeze shkendi,
  Drejt Kosoves me qefin n’gji.
  Lane femij e gra shtatzane
  Qe Kosoves me ju gjet prane.
  Me plot gajret ata i lane,
  Ky asht fruit I pemes Iman.
  Se dashurija per Vatanin,
  Memedhe e ka Imanin.
  Si stuhija me turr fryKah Kosova drejt kane msy…
  Djemet e Shqipes kah kalojn;
  bjeshket e Namuna fort ushtojn;
  Me te thane mendja n’darsem shkojn.
  Ata shkojn ne beteje t’lirise,
  Qe I hap rrugen pamvarsise!
  Se cka dhuna e gllabron,
  Vetum forca e clirimit
  Madhnu qoft i Madhi Zot,
  Qe Kosova e lire asht sot!
  E kushdo qe na ndihmoi
  Ne kujtese tone gjithmon do rroje.
  E ata qe Deshmor rane,
  Amanet na e kane lane:
  Mos te harrohet kurr jetimi,
  Se ne beteje i ka ra Prindi.
  Invalidin most a harrojm,
  Motrat veja mos ti harrojm.
  E kush ende n’burg …ka mbet,
  Ju urojm kethim te shpejt.
  E Kosova I therret te tane:
  Masa te gjana, politikan…
  Qe te arrihet Pamvarsija,Qart kerkohet:
  Ndershmerija,Pjekuri,pune,harmonija.
  Gajlja Lokes do ti ike…
  Kur t’ju shofin: Republike.
  Ta dijn Miq e Dashamir:
  Per te gjith do t’jete ma mire.
  Ne fund e mbyllim me dua:
  Per Atedhe Deshmor kush raMekam ne Xhennet ka me ju ba!
  E per jete Kosova te rroje
  Me burrni Histori shkroi!


 452. shum mir e paskeni ba t’gjith urime hehehehehheh


 453. SKENDERBEU

  ME SHPAT LART NGREU NE KRYE
  TE USHTRIS
  QENDROVE SKENDRBE ME GJINJT
  E TRIMERIS PA NDERPRE LUFTOVE
  HERO KRYETRIM STDHEUN E NDEROVE
  I SOLE LIRIM
  I SOLLE BASHKIMIN
  BASHKIMIN KOMBETAR
  FITOVE AMSHIMIN ZEMRAT TONA MBARE


 454. AlBiJoNi DITA E FLAMURIT

  KETE VJERRSH E KAM SHKRUAR
  NE MAJE TE GURIT
  PER 28 NE NTOR
  JA KAM KUSHTUAR
  DITES SE FLAMURIT

  ISMAL QEMALI
  PATRIOT SHQIPTAR
  NE DORE E NGRITI
  FLAMURIN KOMBETAR

  VALO O FLAMUR
  NE DOREN E SGQIPTARIT
  SI Vala e detit
  nga era e sharrit

  behu krenar mos u perkul
  se trimat shqiptar
  te kan lare me gjak


 455. Hymni i Kosovës

  Aty po e flet nena gjuhen shqipe
  Aty shendrite Hena e Dielli -po tybe
  Aty s`do te kishte vuajtje edhe gazep
  Po te ishin bijt e saj te lidhur me rrespekt

  Aty me te vertete flamurin e mbushen “zvezdicat”
  Se u harruan Bajram Currat e Shote Galicat
  Aty ku minoriteti matet me grad cellxiusi
  jete te gjate sdo te kete jo qebesa flamuri si Miki Mausi

  Aty edhe ku meshkujt lidhen
  Me kablla te perziera
  E tradhetojin gjinin tjeter te bukur
  Nganjehere sa rete ne hapsira

  Aty eshte Kosova ime
  Qe duron stuhine e duron Deboren
  Aty jetojin edhe ata
  Qe gjuajn gure e mshefin doren

  Sabahate Byci


 456. alo ej kush e din mae me
  regjestru
  ne
  add
  oki
  ju


 457. ola s i je ni a je ni mir
  aka naj sen 3


 458. ku je ni
  tipa
  qa
  po
  bani
  a
  je
  ni
  mir aka naj
  sen
  3
  more k a j u
  a jo aha jo
  koi oki klm
  se
  jam ka
  shkoj ne
  gjk
  oki ju pershendesh
  oki klm


 459. kush ehst ky trim

  persona aaaaaaaaaaaaaaaaaaa


 460. ju lutemi nje poezi per pvarsi shum te bukur se po me vyn shum shpeejt


 461. kush do qe tja fus karin te thote


 462. hajde se ta fus un karin ne byth dhe ne pidh ne goje hello


 463. hfhfhfhhfhfhhfhfhfhhfiusjksos,ksskks


 464. ju uroj festene 17 shkurtit deh 28 nentorit edhe tet marsin edhe vitin e ri


 465. Ne jeten tone jane dy gjera per te cilat ja vlen te luftojme:E para-ta bejme ate qe deshirojme , dhe e dyta- te dime te kenaqemi me ate qe kemi bere.
  Shumica e njerzve jane te lumtur perafersisht aq sa vendosin te jene te lumtur.Prandaj detyra jone kryesore eshte te mos shikojm ne largesine e mjegullt te se ardhmes por te veprojm tash ne drejtimin qe e shohim.

  Besoj se ju pelqej rosela nga Zvicrra.


 466. mierdita teleshikus te nderuar bothen e pickuar hhhahahahahah une jam 15 vjeqre po edhe pse kam qef sa ma shpej me u martu jo per diqka po po me hi ma shpejt kari ahhahahahahahhahahahah


 467. mu valla um pelqejne shum qito vjersha po ma mir me lu me kerre se kshtu ashtu s di me lexu tung


 468. mu me pelqejne shume keto vjersha sa qe gjithmone vetem kete faqe e hapi dhe lexoj gjithnje

  ttttuuuuuuuuuuunnnnnnnggggggg


 469. gentjana e po don ta qoj ni poezi per 28 nentorin
  a


 470. aty thell kehy
  po ma leviz gjakun tim
  te kam shpirt e shoqni
  kete serbin
  ne se dojm
  kete kosoven si liri e dojm


 471. hej ju dëgjojeni këtë vjersh

  një sorrë pleq
  në tok shum flet.

  bujku në ara
  në tok shum fara.

  në qjell retë zi
  në tok shum shi


 472. europa e vjeter bor e akull fare ismajli qemajli shqiponj dy krenare


 473. quhem altina ju dua shum ju pershendes edua nje poezi per femij dia me kukulla


 474. ju pershendes te gjithve nga prishtina ju du shum deshiroj nje poezi per djem


 475. ju pershendes te gjithve nga prishtina


 476. parvarsia

  Mir se erdhe parvarsi
  pas shum shekuj ne roberi

  Per ty e derdh gjaku
  tash le te valoj i lir bajraku


 477. 28 nentori

  ismail gjemaili
  te lum ajo dor
  se flamuri shqiptar
  u ngrir ne vlor

  qendisi marigona
  shqip te flis perher
  dora jote ra
  e mos te ra kurr

  te dua te dua nxuk sje per mua


 478. ej a munet dikush bre me ma gjet ni poezi per pavarsi ju lutem


 479. dimni neper fusha neper male fryn mrulani me stuhi o mrulan ate frym ndale ndal ti akkel mos mee ngri mos me ngri kete pik gjak struku struku i shkreti plak po del dimni me shkop ne dor gjith bari i ka kusit e plak shkreta tuj murdhi i dhot vendit me ze pak struku struku i shkreti plak


 480. nena ime

  edhe ne shkoll
  kur te shkoi
  per nene time
  un mendoi

  edhe kur te
  lexoj per
  nen time
  une mendoj


 481. nena im edhe ne sholl kur te shkoj per nene tim un mendoi


 482. ju pershen des lela nga mitrovica oke


 483. tung tung ju pershendes te gjithve


 484. e shkruar nga Albesa Matoshi miss pallati nga qdo hyrja nga qdo kat nga qdo shkall ne pallat me te bukrat me te mirat ne vrapuam qe ti mbledhim miss pallatin tone ta zgjedhim me ne fund me brohoritja me urra duartrokitje kleas sone i ndriti fati fitoi titullin misspallati ne e puthem e perqafuam dhe me zemer e uruam veq nje gje mbaje ne mend ne jete qe tq jesh gjithmon e thjesht se kure hunda ngrihet rritet bukuria shpejt venetet


 485. reperi_zh@live.com garip_zh@live.com nderim_c.ronaldo@hotmail.com ok sju duham fare ahhhhahahahahahahahahhahahahahha


 486. reperi_zh@live.com ok sju duha fare


 487. ne livadh te jetes
  tri gota i gjeta
  dy ishin plot
  e bosh ishte e treta

  e mrra te paren got
  ne buz e afrova
  ishte shum e embel
  dhe menjeher e largova

  e morra te fyten got
  me gjuh e preka pak
  ishte e ithte
  dhe menjeher e hjeka

  i morra te dyja
  i zbraza ne treten got
  u be e ithet e hembel
  siq esht kjo bot

  duhet te behem lot
  te shetisja neper fytyren tende
  te vija tek buzet
  dhe te them te dua

  merre zemren time
  dhe me le te jetoj
  at’her do ta dish
  ky shpirti sa te do

  nese ti nuk vjen
  mos e ler te pres
  merre jeten timi
  dhe me ler te vdes

  merri syt e mi
  dhe me ta shiko
  at’her do ta dish qe moti te njoh…..!


 488. prindrit i gezoni me lumturin tuaj tash ec me kohen se une vi me taxi


 489. a mundeni te ma gjeni nje tem
  me qka i gezojm prinderit


 490. kuku bre qeta zhurjant sa mlivdohen por neyese qashtu jan qysh po thojn


 491. zhurjon jena allti kena
  buk sajna allti majna
  shpin e shesim pa allti sjesim
  uj spim pa allti srrim
  drog spina pa allti srrina
  thik majna serbt i vrajna
  serbet ne rruge po ecin ngadal
  kur po i shohin zhurjant
  po shtrihen ne spital
  kerra kena serbt i rrejna
  armet i repertirim serbet i goditim
  …………………


 492. VALLA krejt vjerrshat e mir po veq nj me pelqej mas shumti qajo e lindess…..qe kke .?

  Ismail Qemali
  Patriot Shqiptar
  Në dorë e ngriti
  Flamurin kombëtar

  Valo o Flamur
  Në dorën e Shqiptarit
  Si vala e detit
  Nga era e sharit

  Behu krenar
  Mos u perkul aspak
  Se trimat Shqipëtar
  Të kan larë me gjak


 493. o nanii nija sosja diti gona ju duaa
  aa shummmmmmmmmmm lalja


 494. o pellumb qe shkon hava ditin e gonen a ma ki paaa


 495. ssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss


 496. rugova ne bmv thoqi ne wc , rugova me lula thoqi me pula
  tralala tri lili kush esht me pdk nonen ka me ja qi ,

  ej a e dini qka e kam lan ni mesues shtatzon

  FALEMDERIT PER MIRKUPTIMIN

  msn:sexy_1_boy@live.com


 497. kontakto ne emailin tem kush do garip_zh@live.com

  zhurjan jena alltije kena
  drogen nuke pijm pa alltije srrijm
  buk nuk ajm alltije majm
  shpin-banesen e shesim pa alltije nuk jesim
  ka te shkoj te bashkuar jemi pa alltije sjemi
  thika majm serbit i vrajm
  kerra kemi zhurjan jemi
  serbit ecen ngadal kur i shojn zhurjanet
  ikin ne spital
  shqipen e mesojm krejt serbit i vrajm
  serbeti i rrehim femrat i ngrehim


 498. vlora dhe mentori duan shum


 499. pavarsia ne kemb u ngrit mentori edhe vlora


 500. a ben nje ese te shkurter per festat e nentorit sepse e kam nej hartim neser 18.12.2009


 501. vlora

  vlora mua me quajn
  vlora trime kam ne zemer shum kujtime
  kujtoj plakun me mjekerr te bardh
  qe i pari mbajti fjal shpalli lirin e shqiperis
  ngriti flamurin e liris pastaj erdhi boletini me shum trima te tjer e kaploj
  burrin u shtri ne xhuj dhe puthi flamurin
  te dua kosov me zemer nuk te harroj kurr me emer


 502. rreth flamurit te per bashkur me nje deshir e nje qellim te gjith atij duke ju betuar te lidhim besn pre nje shpetim prej lufte veq ai largohet qe eshte lindur tradhetor kush eshte burr qe nuk frikohet po vdes po vdes si nje deshmor


 503. Shum te bukra poezit po nja per pavarsin se pom duhet si ka mundesi?


 504. shum bukur i pasni shkru vjerrshat e kom vjedh njo per me than shkol (hahahahaha)


 505. viti i ri
  ja ne erdhi
  viti i ri sa jom
  e gezuar si
  un dhe gjdo
  femi pret
  per ta festuar
  bora zbardhej
  der per der
  fusha edhe male
  viti i ri do te
  na gjej me
  keng dhe
  me valle


 506. marigon o marigon ti qendise flamurin ton dhe ismajl qemali ne 28 nentor ngriti flamurin ne vlor ti moj marigon te lumt ajo dor qe qendise flamurin ton


 507. pavarsi moj pavarsi ti na solle lumturi me gjak te fituam dhe tash jemi ne liri adem jashari filloj luften adem jashari mbaroj luften o adem o adem ti na solle lumturi dhe pavarsi


 508. 28 nentori mu ka prish traktori e qova te doktori ja dha 2 mjeksia kur shkova te shpija u ndreqen baterijat


 509. oihjybhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb


 510. me 28 nentorin ne kemb u ngrit shqiperija ismajl qemali ne vlor me gjith shoket e tija i thot popullit me goj o posht robria ja do te vdesim ose do te rrojm esht e jona SHQIPRIJA


 511. shum palidhje a keni hi me kontaktu a me shkru vjersha a urime e pershendetje a qka esht kjoo


 512. oflaurishkaoflaurikuqkushstedeshiishkojunahuq


 513. 1. KETE VJERRSH E KAM SHKRUAR
  NE MAJE TE GURIT
  PER 28 NE NTOR
  JA KAM KUSHTUAR
  DITES SE FLAMURIT
  ISMAL QEMALI
  PATRIOT SHQIPTAR
  NE DORE E NGRITI
  FLAMURIN KOMBETAR
  VALO O FLAMUR
  NE DOREN E SGQIPTARIT
  SI Vala e detit
  nga era e sharrit
  behu krenar mos u perkul
  se trimat shqiptar
  te kan lare me gjak
  2.
  te lumt o skenderbe
  qe ishe nje heroi i vertet
  armet e tua kurr su ndalen
  edhe kur ishin te gjith te vrare
  nje buzqeshje na gezon
  nje hare na lumturon
  ishim shqiptar e kosovar
  te gjith njerezit ishin te ndar
  e sot e gjith shqiptaria po feston
  per ty o skenderbe
  per ty qe kurr nuk ishte von
  me shpata ti luftove
  qe te jesh trim u betove
  Gjithkush vesht e ka marr sot,
  Se Kosova s’asht pa zot;
  Se aty lejn djem petrita,
  Djem t’ shkelqyeshem porsi drita,
  Porsi drita ne mengjez
  Per kosoven barut ndez.
  Thone se lufta mbram ka plase,
  Ne Kosove atje ne Preka
  Ne Prekaz te Jashari,
  Pa meshire kulles ju vu zjarr…
  E shkjau mire vesht ta marr,
  Se Oso Kuke asht cdo Shqiptar.
  Cdo Shqiptar qe beson Zotin,
  Ai me grusht e hane barotin.
  Pusho I qete Azem Galica,
  Se per trimri kala Drenica!
  Krenohen malet dhe fusha,
  Buzen ne gaz Shaban Palluzha.
  Per Deshmorin vdekja s’ka,
  Per te mposht vdekjen air a…
  E kushtrimi gjithkah kap,
  Porsi dielli rrezet hap…
  N’ kambe cue djemet e Kosoves:
  Prizrend, Drenic e Gjakoves,Llap, Vushtrri e Gjilan…
  E secili si Kapetan.
  E te gjith si djem Zane,
  Se ata jane djemet e nji Nane,
  Se Shqiptarija asht Prindi:
  U C Keja aty lindiN’ Bjeshke t’ Namuna ju dha gjini;
  E shpertheu si gufon Drini.
  Drita s’shuhet kurr Shqiprise,
  Djemet e saj yje te burrnise!
  Ne Kosove , Shqipni e gjetk:
  Vdekjen bane dhurate per jete.
  E te gjith pergjigj kushtrimit,
  Drejt Kosoves pa far ngurrimit.
  E jehona rrebet ushtoi…
  Kapi kukes e Tropoje…
  Ne Euvrope e Sh B AaDjemet e Shqipes gati ba…
  Ne Misir e atje ne TurqiMal te Zi , Maqedoni,
  Per Vatan ndeze shkendi,
  Drejt Kosoves me qefin n’gji.
  Lane femij e gra shtatzane
  Qe Kosoves me ju gjet prane.
  Me plot gajret ata i lane,
  Ky asht fruit I pemes Iman.
  Se dashurija per Vatanin,
  Memedhe e ka Imanin.
  Si stuhija me turr fryKah Kosova drejt kane msy…
  Djemet e Shqipes kah kalojn;
  bjeshket e Namuna fort ushtojn;
  Me te thane mendja n’darsem shkojn.
  Ata shkojn ne beteje t’lirise,
  Qe I hap rrugen pamvarsise!
  Se cka dhuna e gllabron,
  Vetum forca e clirimit
  Madhnu qoft i Madhi Zot,
  Qe Kosova e lire asht sot!
  E kushdo qe na ndihmoi
  Ne kujtese tone gjithmon do rroje.
  E ata qe Deshmor rane,
  Amanet na e kane lane:
  Mos te harrohet kurr jetimi,
  Se ne beteje i ka ra Prindi.
  Invalidin most a harrojm,
  Motrat veja mos ti harrojm.
  E kush ende n’burg …ka mbet,
  Ju urojm kethim te shpejt.
  E Kosova I therret te tane:
  Masa te gjana, politikan…
  Qe te arrihet Pamvarsija,Qart kerkohet:
  Ndershmerija,Pjekuri,pune,harmonija.
  Gajlja Lokes do ti ike…
  Kur t’ju shofin: Republike.
  Ta dijn Miq e Dashamir:
  Per te gjith do t’jete ma mire.
  Ne fund e mbyllim me dua:
  Per Atedhe Deshmor kush raMekam ne Xhennet ka me ju ba!
  E per jete Kosova te rroje
  Me burrni Histori shkroi!


 514. Skenderbeu**Niitta*Tessa

  Te lumt o Skenderbe
  qe ishe njete heroi i vertet
  armet e tua kurr su ndalen
  edhe kur ishin te gjith te vrare
  nje buzqeshje na gezon
  nje hare na lumturon
  ishim shqiptar e kosovar
  te gjith njerezit ishin te ndar
  e sot e gjith shqiptaria po feston
  per ty o skenderbe
  per ty qe kurr nuk ishte von
  me shpata ti luftove
  qe te jesh trim u betove
  Gjithkush vesht e ka marr sot,
  Se Kosova s’asht pa zot;
  Se aty lejn djem petrita,
  Djem t’ shkelqyeshem porsi drita,
  Porsi drita ne mengjez
  Per kosoven barut ndez.
  Thone se lufta mbram ka plase,


 515. Kete vjersh ekam shkruar

  NE MAJE TE GURIT
  PER 28 NE NTOR
  JA KAM KUSHTUAR
  DITES SE FLAMURIT
  ISMAL QEMALI
  PATRIOT SHQIPTAR
  NE DORE E NGRITI
  FLAMURIN KOMBETAR
  VALO O FLAMUR
  NE DOREN E ShQIPTARIT
  SI Vala e detit
  nga era e sharrit
  behu krenar mos u perkul
  se trimat shqiptar
  te kan lare me gjak


 516. Ismail Qemali
  te lumt ajo dor
  qe flamurin ton
  e ngrite ne vlor.

  Qendisi marigona
  shqipe ne flamur.
  E ngrite ti per te mos
  ren kurr.


 517. Ismail Qemali
  te lumt ajo dor
  qe flamurin ton
  e ngrite ne vlor.

  Qendisi marigona
  shqipe ne flamur.


 518. Ne sheshin e vlores
  ka fest shqiperia
  aty ka dal sot e ter
  arberia festa e jon

  te lumtur te lumtur
  do jetojm.


 519. shum bukur bleona a je bleona mati


 520. vetlindja ime

  vendlindja
  ime eshte
  gjakova

  gjakova eshte
  vendi me i bukur
  eshte vend i qete
  dhe une kam linur
  ne gjakove.


 521. vendi im

  vendin tim
  une e dua shuem
  se ai mua
  me pelqen

  vendi im ka
  shume
  male te bukura

  dhe fushat
  me plot ngjyra
  te bukura

  ka pyje te
  medhenj
  dhe jan
  shume te bukura.

  ne vendin tim
  eshte
  shume bukur
  dhe ajeri ipaster

  dhe prandaj
  mua me
  pelqen
  vendi im i bukur dhe udashur.


 522. HANS KRISTIANI

  NE VITIN(1805-1875)
  HANS KRISTIANI
  ESHTE NJE
  SHKRIMTAR.
  QE SHKRUANTE
  SHUME POEZI
  DHE I TREGON
  SHUME PERRALLA
  TE BUKURA
  JANE SHUME TE BUKURA
  MUA ME PELQEJNE AQ
  SHUME
  ESHTE NJE TREGUES
  SHUME I BUKUR
  KJO ISHTE HANS KRISTIAN ANDERSEN.


 523. NAIM FRASHERI

  NE VITIN (1868-1900)
  NAIM FRASHERI
  KISHTE
  SHKRUAR
  SHUME
  VJERSHA
  DHE
  POEZI
  TE BUKURA
  ISHIN
  AQ TE
  BUKURA
  PRANDAJ
  ESHTE
  SHKRIMTA QE SHKRUAN POEZI…


 524. SKENDERBEU.

  SI DITE E PLOTAI AI SHTJELLEJ.
  SKENDERBEU ISHTE SHUME I FORT
  AI ESHTE
  PERBALLUR ME SHUME LUFTETAR
  QE DONIN TA SULMONIN QYTETIN
  E AI NUK I LEJOI ATA DHE I VRAU

  SULLTANI ISHTE MRETI AI JA
  VURI EMRIN SKENDER
  KURSE TITULLINJ SKENDERBE….


 525. Nena tereza

  nje cop buk ne dor mori
  boten ne sy kjo tok
  e kish lindur si mua
  si ty….

  buken e kesaj toke
  e ndau 1000 pjes
  sic e ndaj rrezet e djellit
  mbi lulet plot ves

  bota ne goj te ukujt
  bota ne gjum te ariut
  Gongje Buagjiut ka ndimuar
  shum femi te varfer ne e kemi
  dashur shum NENE TEREZEN
  qe emri i saj eshte GONGJE BUJAGJIU……(l)


 526. jeta eshte e shkrurt

  jeta eshte e shkrute qe ne duhete ta jetojim shum shpesh mendoj pse jemi ne ket bote
  pse vetja jon me dutet qe jam e vogel pse
  mendon se ne jemi te mir
  pse mendon qe nej jemi te rri lindur ne ket bote veten te qet pas as ni gabim.


 527. ME 17 SHKURT U SHPALL PAVARSIA E KOSOVES


 528. un e dua egzon bunjakun i cili e ka ddjal te migjes dardan bunjaku jemi dy shoqe qi i duam ata dhe shpesh takomi me ta dhe iduam dhe i urojm shendem nga 2 emrat e msheft nese e ndin me zemer do ta din miniher se kush je mi i love ju shum ju du shum pak pak e shum 2ve o llukuma:@:@ love you


 529. 29 Janari

  Bisha të egra
  Si qen të tërbuar
  Familje të tëra
  Kanë masakruar…

  Vranë djemë të ri’
  Burra,gra e fëmijë:
  Por nuk menduan
  Se ne lindim përsëri…


 530. marigona me te arten dore qendisi flamurin kuq e zi dhe me 28 nentor e ngriti ISMAIL QEMALI NE VLOR. ISMAIL QEMALI bashk me shoket e tij u perkul reth flamurit te qendisur kuq e zi……..


 531. O SI JENI A KINI VJERSHA EN oNLINE JU KAM THENE :p:p


 532. 28 nentoriAty po e flet nena gjuhen shqipe
  Aty shendrite Hena e Dielli -po tybe
  Aty s`do te kishte vuajtje edhe gazep
  Po te ishin bijt e saj te lidhur me rrespekt

  Aty me te vertete flamurin e mbushen “zvezdicat”
  Se u harruan Bajram Currat e Shote Galicat
  Aty ku minoriteti matet me grad cellxiusi
  jete te gjate sdo te kete jo qebesa flamuri si Miki Mausi

  Aty edhe ku meshkujt lidhen
  Me kablla te perziera
  E tradhetojin gjinin tjeter te bukur
  Nganjehere sa rete ne hapsira

  Aty eshte Kosova ime
  Qe duron stuhine e duron Deboren
  Aty jetojin edhe ata
  Qe gjuajn gure e mshefin doren


 533. 17 shkurtin qdo njeri
  e feston nga zemra
  uron lamturmit
  Serbi sjemi me ne mesin tend

  do plisni nga inati

  qdo njeri i perkujton
  deshmoret e tyre
  pran vorreve u them
  LAVDI


 534. vjen nje zog ne dritare per nje cop buk
  oo mare zog je shum i bukur
  a do loz a sdo loz hajt se po loz
  une di kush eshte aii harambeli
  ne dritare o si ja kalon more harambel zoti qoft bekuar me ty se me nje njeri

  tung tung nga lisa add ime osht lisa-lekaj@hotmail.de nga lisa keni vjersha en online qdo her


 535. abetare abetare
  hapma pak kete
  dritare
  qe ti tregoj
  une mamase
  Se kush me
  Priti sod ne klase

  kjo vjersh osht per femije nga kl.1 ju pershendes nga lisa


 536. 17 shkruti osht dit
  nderkombetare e don
  qdo kush per jet
  normale

  kush lindi me 17 shkurt
  betohet per
  kosoven
  lot nuk hedh
  nga vetja po
  nga deshmoret


 537. 28 nentori
  Dita e Flamurit

  Kët vjersh e kam shkruar
  Në majë të gurit
  Për 28 Nëntorin
  Ja kam kushtuar
  Ditlindjes së Flamurit

  Ismail Qemali
  Patriot Shqiptar
  Në dorë e ngriti
  Flamurin kombëtar

  Valo o Flamur
  Në dorën e Shqiptarit
  Si vala e detit
  Nga era e sharit

  Behu krenar
  Mos u perkul aspak
  Se trimat Shqipëtar
  Të kan larë me gjak


 538. si jeni kosovvvvvvvvvvvvv ju pershendet Lona me ni pidh me lesh me ja shti dikush


 539. o zot njeri se po shkrun qisi fjel a pe ju doket mir aa :O:O
  bisa mu em pelqyn do qaty per sexy po neyese jam pak si kurv po neyese kam qef mu qi po neyese pidhi end kari hhehhehehehehehhehe (L)(L) a jeni mir


 540. 28 nentoriAty po e flet nena gjuhen shqipe
  Aty shendrite Hena e Dielli -po tybe
  Aty s`do te kishte vuajtje edhe gazep
  Po te ishin bijt e saj te lidhur me rrespekt

  Aty me te vertete flamurin e mbushen “zvezdicat”
  Se u harruan Bajram Currat e Shote Galicat
  Aty ku minoriteti matet me grad cellxiusi
  jete te gjate sdo te kete jo qebesa flamuri si Miki Mausi

  Aty edhe ku meshkujt lidhen
  Me kablla te perziera
  E tradhetojin gjinin tjeter te bukur
  Nganjehere sa rete ne hapsira

  Aty eshte Kosova ime
  Qe duron stuhine e duron Deboren
  Aty jetojin edhe ata
  Qe gjuajn gure e mshefin doren

  add ime agnesa_no.coment@live.com


 541. 28 nentoriAty po e flet nena gjuhen shqipe
  Aty shendrite Hena e Dielli -po tybe
  Aty s`do te kishte vuajtje edhe gazep
  Po te ishin bijt e saj te lidhur me rrespekt

  Aty me te vertete flamurin e mbushen “zvezdicat”
  Se u harruan Bajram Currat e Shote Galicat
  Aty ku minoriteti matet me grad cellxiusi
  jete te gjate sdo te kete jo qebesa flamuri si Miki Mausi

  Aty edhe ku meshkujt lidhen
  Me kablla te perziera
  E tradhetojin gjinin tjeter te bukur
  Nganjehere sa rete ne hapsira

  Aty eshte Kosova ime
  Qe duron stuhine e duron Deboren
  Aty jetojin edhe ata
  Qe gjuajn gure e mshefin doren


 542. Nje dit kur te zgjohesh mos i laj syt me lot se dikush tjeter do te tregoj se sjom ma ne ket bot ti mos pyet si vdiqa po pyet si jetova si me kaluan ditet qe pa ty i jetova do te behem zog e ti zdo te me njohesh do te vi ne darsem kur ti do te martohesh do ti bi daulles per lamtumir kur se une i mjeri vuaj e vetem vuaj


 543. edhe mos shkruni bre qesi sendeve palidhje as po ju vjen mbarre pak katundart e kqi


 544. a i qfar vjershave palidje i pasket shkruar prej poeteve te tjer i keni marr se krejt kto vjersha jan ne libra pioniera etj. je pershendes haja te vjershave hehe he heh


 545. o lena dashurin se sen nuk ju vyn


 546. HASHIM THAQI me dy krena
  shkon e vjen me sfirena

  fatmir sejdiu u ba
  si min e spo din
  as kryt ku pe shtin
  a din se edhe hashimi osht qi hahahhaha edhe fatmir sejdivi osht


 547. pidhi kari jan vllazni kurr se lojn pa u qi osht vjersh popullore per qiftat ooo kuku menzi po pres mu martu se po du me ja lipi burrit at kar zemres teme loqkes teme karit tam


 548. une jam nga istogu po jam habitur e kam bo gjk


 549. oo kush ka pidh ja lipifsha kush ka kar ja hongsha ju lutem hajdni krejt djemt mem qii brre se ju dua pidhi em livret per juve jeni te mir zemra ju kam te gjithevee po une sa her jam qi me tjert se din kush jam knaq si per shembull me 10 11 vet po jam nga istorgu shpija ma e madhe e istogut edhe numrin mund ta gjeni ne qdo post 044.174 774 merrei djem brre zemrat e mija jav hangsha ata kara


 550. ej kushe di ni vjersh per 28 nentorin ju lutem kallzomani :D:D


 551. oo kuku shka kini se pe shkruni pldh jav qifsha nonen en …. qe se po shkruni pldh sju vjen marre mare gabela edhe ni san majeni mand Ky vend osht per me shkru per 28 Nentorin e jo me shkru tu u pershendet e sene tjera .:O:O:O


 552. A mundeni me shkru nje ese per jeten nese po ju falenderoj nga zemra


 553. une po qina
  l

  eshi po me rritet

  kari i djalit pi shkon hava

  o a mir qe bona femi


 554. gjuha jone

  gjuha jone s e mir
  sa e let sa e dlir
  sa e bukur sa e vler
  gjuha jon esht pa sukses


 555. massssssssssssssss mirtiiiiiiiiiiiiiiii epaska pa ditaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ma e bukuraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


 556. o mukan qe ta vrajn qit hashim terrtaqin mashum skisha dasht aaaaaaaaa kisssssssssssss


 557. karin ma hankshi


 558. vebi a shum i leq valla hallall se e paske ba shum keq bre kurr skam pa veb ma te mir se tanin hahaha qao


 559. shekuj me rradh
  ishim ne roberi
  driten pa e par
  pa jetuar ne liri

  Ismail qemaili
  te lumt aj dor
  qe flamurin ton
  e ngrite ne Vlor


 560. kush i ka shkruar keto poezi i uroj sepse jane shume te bukura me kan pelqyer shum , shum …


 561. grasa sa vjeqare je une jam 12
  une jam niti nga gjakova


 562. JU DUAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA


 563. MUA ME PELQEJN SHUM KETO VJERSHA I ADHUROJ SHUM SIDOMOS PER HIMNIN E FLAMURIT TUNG NGA VVVAAALLLLLOONNNIIIIII


 564. SKENDERBEU I PARI E KA NGRIT FLAMURIN NE KRUJ POR PRAP E SUNDUAN USHTRIA OSMANE DHE PER HERE TE DYTE E NGRITI ISMAIL QEMAILI DHE ATEHER U BA SHQIPERIA SHTET I PAVARUR


 565. o flamur i dashur ngjyre te bukur ke ty te ka valuar trimi skenderbe valove valove ne shi e ne bore ismail qemali te ngriti ne
  vlore tung(@gnes@)ju du shum


 566. une jam bleona kastrrati ej a po ma shkruni bre ne vjerrsh per 28 nentorinnnn se spo diiiiii se kam me than per te marten


 567. jom qik me taktik ja u boj bllok edhe ni pik

  kush em bo nervoz ne RRS LE TE SHKON


 568. torte amoreti ha per veti kush doni qaoooooooooooo kalofshi smut


 569. qa ish kon ni fore per fore me kon fore ni fore


 570. po sot eshte dit historike 28nentori per gjith shqiptaret por edhe 17shkurt eshte ni dit shum e madhe edhe historike


 571. esht dit me e bukur sot sepse e gjith shqiptaria e feston ku do te te gjinden


 572. qeredhen ku nis dashurija apo pak gramatik une ulemne banken e par ti ulesh nje bank pas meja ajo ulet ne banken e fundit ai rri nje bank pas teja ne te gjith kemi perpara mesusen ajo na thot je jeni ardhmerija ata qe na i hapen shkollat e dinin ata jen qerdhe ku nis dashuria


 573. 28 nentori esht nje dit ose dat historike per popullin shqiptar per shiptaret ku do qofshin ata nje dit shpallja e pavarsis se shqiperis ku edhe ismail qemaili e ngriti flamurin ne vlor nje gzim i madh per shqiptaret tung klx nga filloreta12@live.com


 574. JU PERSHENDES TE GJITHVE JA U UROJ FESTEN E KURBAN BAJRAMIT HAHAAH EDHE 28 NENTORIN


 575. 28 NENTORI

  Këtë datë historike kemi
  Shumë arsye ta festojmë
  Të gjithë Shqipetaret anë e këndë
  E brez pas brezi sa të rrojmë

  Me këtë datë në Vlorë
  U ngritë Flamuri KUÇ E ZI
  Që shënoi LIRI
  Po këtë datë shumë më vonë

  Lindi një hero i pavdekshëm gjithmonë
  Ky hero formoi një ushtri
  Që po me këtë datë
  Haptazi dolën në luftë per LIRI .

  NESE JU PELQEN MERRENI NESE NUK JU PELQEN LERENI HAHAHAHAH JENI SHUME TE MIRE


 576. 28 Nentori me shum se ç’do here
  kete nentor une e dua
  sepse kete vit do festojm
  ne Kosoven e pavarsuar.

  Ne historin shqiptare
  na ishin dy nentor
  kurse ne historin time
  i treti është n’ket ore.

  Ky do te jete 28 Nentori
  kur flamuri ne Vlor u ngrit
  kur ISMAIL QEMAJLI
  shpalli pavarsin.

  Po kete vit more shoke
  dy festat do ti gezojm
  dy shtetet te ndryshme
  nje gjuh e nje komb.

  Shqiptar ne Shqiperi
  Shqiptar ne Kosovë
  tani na erdhi dita
  sebashku te festojm
  per 28 NENTORIN.


 577. kujat e mjegullave iken vera me viverime iken dielli rezeart dialli s’rep me vet


 578. ma te mir ska ku shkon


 579. qfar hahahahahahahaha


 580. kuku o jetmir ti nuk te koke ne vete qfar poezie paske shkrujt ncncn


 581. qka i ke hap syt a spo sheh a hahahha e hangret foren hahha qaoooooooooooo


 582. o zot jam knaq a vec tu shku ma posht pak po boët palidhje a


 583. tung 28 nontori kysimbol kombetar qe u mbaj ne dor simbol i shqiptaris qe u ngrit ne Vlor plak Ismail Qemali flamur kuq e zi s’pati kush ta n’dalte shpallli Pavaresi


 584. tung atdhe oatdhe sashum tedua sa ishtrejt je per mua nemergim un kurjam mendoj teikam unperty dot luftojgjera ty te cliroj timfan gezime eshpres untedua atdhe perjet


 585. tung shkruani vjersha per nenen more


 586. zogu nje zog laramon sa bukur ciceron rreth dritares time troha buke kerkon sa shum e adhuroj a te te vogel zog qerdhen e di ku e ka prane murit ne shtog.


 587. 28 nentori me 28 nentor u qendis me dor symboli yn ne flamur dhe u ngrit me dor nje vashe kreshnike quhej marigone ne mes te flamurit vuri nje shqiponje me ngjyren kuq e zi nener histori nderoni trimat e memedheut.


 588. ooooooooooooooooooo ,,,,, qfar vjerrsha me te shti ne gjinaaa hahahahaha ncncncncnnc o zon
  ne fshatin e tin ne lugun e mistrices linden ato nena hanen e imrin linden e u riten nga populli shqiptar me 2 gishta na vran serbia tash kosova pavarsia ne kryje te saj fatmir sejdija nanen jav qifsha kush i lexo qeto poezi


 589. ishte shum i bukur faleminderit!


 590. me gjak e filluam
  me gjak e vrasje
  e mbaruam
  une jom bi e shqiptarit
  e gezofsh shqiptari


 591. me duhet nje keng e bukur per 28 nentorim ban ta marr ate keng alberina se me pelqen dhe te dua


 592. ma bre se krejt jeni tu e knaq jav qifsha nanen ju se pom hani mut ktu me ksi sene pldh po ec e qitni naj san interesant se qeshtu san sjeni tu ba ok-$ qifshi nanen ju edhe pavarsia juve


 593. 28netori o himni i flmait hahah


 594. o alban ftyra mos e kruj se ta pres motren a je ka nin


 595. PO E DI SE NANA JOTE ME KA KALXU HAHAHAHAH


 596. ti alban bre ftyr qen me mu mos e kruj o legen ftyr qen pabuk


 597. HAHAHAHHA SKEZ DJALIT HAJTA DHAN NE GOJ SAKEZIN


 598. hahahhahaha tani mu kujtua ju qe e njekni serialin kafenene tone hahahahah mele mele budallica bile bile po ti spej dishe po ske pas qish maj dit hahahahahahahahahahahahahahahahh<3


 599. TI KOKE LAPER BRE DIMITER TI NANEN E PASKE SHKIN A SHKINAT JAN TE FORTA AHAHAHAHAAH


 600. jam ditmir domi nga kuksi o vllezer kosovar kam mbajtur ne shpine time 60 kosovar e ato tani nuk qajne bithen per mua kan ben- af e etc e viva fresh store e abi center e nuk vijne me ta dhan ni sakez


 601. KETE VJERSH E SHKRUAJTAN QE TA MOS AHRROJ KURR ASNJE SHQIPTAR QE DHA JETEN E TIJ PER LIRI DHE PAVARSI PER KOSOV E PER SHQIPERI RROFT SHQIPRIA RROFT KOSOVA RROFT LIRI RROFT PAVARSIA


 602. 28——————-29 nentori ————————————————————————————————————ne kembe u ngrit shqiperia ismail qemali ne vlore me gjith shoket e tij i tha popullit me goje rrofte ………………………………………..sdi mo e kam harru hahahahahahahha hi a heeeeeeeeeeee


 603. hahahahaha o lapera o kosovar ahhahahahah cfar te folur keni bre magupa ahhahhahahahha na keni shkri tu qesh bre megupa hahahahahahahhahahhahahh


 604. SKENDERBEU

  ME SHPAT LART NGREU NE KRYE
  TE USHTRIS
  QENDROVE SKENDRBE ME GJINJT
  E TRIMERIS PA NDERPRE LUFTOVE
  HERO KRYETRIM STDHEUN E NDEROVE
  I SOLE LIRIM
  I SOLLE BASHKIMIN
  BASHKIMIN KOMBETAR
  FITOVE AMSHIMIN ZEMRAT TONA MBARE


 605. rreth flamurit te perbashkuar me nje deshire e nje qellimte gjitheatij dukeiu betuarte lidhim besen pershpetim prej lufte veq ai largohet qe eshte i lindur tradhetar kush eshte burrnuk frikohet,po vdes si nje deshmore


 606. hahahhaha edhe ti shkrujte bleona matiaaaaa


 607. hhaahhah tung tung //viq dashta mju pershendet edhe mju pergezu per poezit..:P:Ptmrekullushme


 608. kokokokki pula boni vo\


 609. E hënë, 23. Nëntor 2009 te 1: 37 pm | Përgjigjuni hahahahaahha te du besa shum mir e ke bo

  tunggggg


 610. une di ket vjersh per 28 nentorin
  fest e madhe fest bukur ne qytetin volor ni flamur osht ngritur marigona e re flamurin e ka qendisur dhe ismail qemaili pran popullit e ngriti kete fest te bukur kete dat kaq madheshtore qdo her do ta festojm me gent dhe me valle popullore .
  ju pershedess:P


 611. ejjjjjjjjjjjjj pse nuk po piedhi


 612. po me v ynet nje vjesh te lutem me tragoni per 28 nentorit


 613. A bon me dit kush jeni ju bre


 614. a ka naj te re prej juve


 615. pershendetje si jeni si po e kaloni


 616. nene tereza nje cop buk ne dor mori boten ne sy kjo tok e kish lindur si mua si ty buken e kesaj toke e ndau ne njemi pjes siq ndan rrezat djelli mbi lulet plot ves bota ne goj te ujkut bota ne gjum ariu ne sken nen tereza gongje bosagjiu ajo nuk eshte me veq e ketij nenqielli ajo a e te gjithve siq asht dhe diedhi


 617. Jehoi zani i Drenicës
  N´ato bjeshkë të Qyqavicës
  Krenari ka prap Kosova!
  Na i del gjumi çdo shqiptari,
  Trimat tanë flasin nga varri!
  -Ka ardhë koha e Lirisë,
  Na thot nuri i Ahmet Delisë,
  Azem Bejta flet nga varri;
  -Dasëm t´madhe ban shqiptari,
  Kamer Loshi flet me mall
  Tahir Mehës i çonë fjalë.

  Janë tubu krushq´ të shqiptarisë,
  Nën flamurin e lirisë
  Po na vikan nga Shqipëria,
  Nga Tetova e Gucia,
  Nga Presheva e Malësia,
  Po nga Shkupi e Qamëria,
  E arbërshë nga Kalabria;
  Kanë lidhë besë, janë besatue
  UCK-në e kanë formue,
  Këtë ushtri të fortë si guri
  Me djel shqipesh e zemra burri.

  Krisi pushka habertare,
  U ndëgju n´trojet shqiptare,
  Për liri nis´ luftë shqiptari
  Bajraktar Adem Jashari,
  Bashkë me Hamzën krah për krahi,
  Lum për ty o babë Shabani,
  Lum për Ty dhe t´lumin zot
  E Kosova i nderon sot,
  Janë në zemrat e shqiptarisë
  Kto simbole të lirisë.

  Nga Drenica edhe grykë e Sharrit
  Ndihet nuri i Adem Jasharit,
  N´Dardani Ai i lshonë do fjalë
  Mblidhnu t´gjithë o burra shqiptarë,
  T´gjithë sa jeni Ju o Kosovarë
  Leni t´keqe dhe leni mni
  Lidhnu n´besë edhe në miqësi !
  Ka ardhë koha me u besatue
  Vllau, vllaun për me e nderue
  Ka ardhë koha jetën ta nderoni
  E sëbashku para Ju të shkoni,
  I bashkuem kur të jetë shqiptari
  N´varrë ja thotë kangës vetë Adem Jashari!

  ju pershendet BESA nga vushtria menje poezi patriotike
  ju pergzoj te tjerve per talentin e tyre
  kalofshit mir


 618. pershendetje nga zana veq pata deshir me ju pershendet klm a


 619. une mendoj se jane te mira pr a e ngjeni nozy?????????????????????????????????


 620. tung na jemi 2 vajza te agjes si po kaloni tung ju pershendesim qao qao


 621. kush i ka shkruar keto poezi i uroj sepse jane shume te bukura me kan pelqyer shum , shum …


 622. me 17 shkurtina
  u shpall republika
  deshmoret e shum
  priten e ka arrit

  me 17 shkurtin
  ësht dit qlirimi
  qe feston me
  lot gezimi

  ethe pse tani e kemi
  flamurin shtoror
  ne zemer e kemi
  ethe at qe u ngrit ne vlor


 623. KOSOVA SA FORT TE DUA SA SHUME TE CMOJ KOSOVA IME TEK TI JETOJ NE TY KAM SHPRESE NE TY GJEJ LUMTURI TOK ME TY E PRITA TE BUKUREN LIRI SA SHUME DESHMOR PER TY RANE PER GJUHEN TENDE JETEN E DHANE


 624. KKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA IIIIIIIIII MMMMMMMM EEEEEE


 625. dhurata qfar dhurate me solle mua hapi duart or voglush plott me fruta do te ju mbush


 626. pavanrsia mir se erdhe mojj pavarsi shum vite te pritem ty ty po qan serbija po qan rusia perharj kosov tqoft pavarsia


 627. kosov oj nena jon oj tok e kosoves oj vendlindja jon oj tok e kosoves oj vendlindja ne jemi bit e tu t i je nena jon te gjith bit e tu tu kan ber luana ne sjemi femi por kemi dy nena nen kemi kosoven nen kemi shqiprin vllezer me qamerin e me guxim kemi shum vellezer nga maqedonia kur jemi se bashku ska qa na ban serbia


 628. 28 nentori 28 nentori dit e lirise ismail qemali legjendar i shqiperis pa te ne ishim te vdekur heroi jon na shpetoi nga serbet e keqij shpalli pavarsine qe e pritem me lot ne sy


 629. pavarsija ne kosov eshte festu me keng e me valle ne kosoven e re po shpallim pavarsin tung nga djellxa neziri


 630. o zoti ju vraft se po e shani ramushin se ai osht ma i miri ne shtetin e kosoves( perveq meje ) e sidomos kur osht fjala per kryetar ta kosoves


 631. valla bash mir po ja boni kryetart qe poi shani sidomos qate ramushin qe rri kot


 632. pse o serb o gjakatar adem jasharin e keni marr qfaar ju beri nje djal i ri ja murrt jeten ne rini


 633. te gjith jan te mira vjersha ju uroj sukses me se shumti


 634. “ . Mir mir hajte se jav gjajj krejtve ka nje vjersh hauahuaha per kOn thatt. ahauah Ok jU pershendes e vazhdoooni Mpuq haha..! bLiiiinnnaaa – Liliii (L) mA t`miirtt Jeemmiiii jU duuaamm..


 635. shummmmmmmm poezi te kqijaaaaaaaaaa bravooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


 636. ok vjershen ma e mir e kish shenu njifar franceze aman emrin nuk ja majta ne mend neyse i thom edhe vjersha te tjera net botoje ok


 637. a mmund te me gjeni nje vjersh shumm te gjat dhe te mir per 28 Nentorin aaaaaaa ???????


 638. nuk paska shum vjersha te mira e paskeni knaqe kreijt ja u hanksha diturin ahuhauahuahauauahauhau


 639. ju lutem gjeni ni kojnk per cegranin


 640. ju lutem a mun te gjeni ni vjersh per cegranin


 641. shum poezit e mira bravoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


 642. shkruani vjesha per kombin shqiptar,,per atdheun ton ,per 28 nentorin…jo per dashuri..meso se dituria s ka kufi dhe kurre mos harro se do vjen ajo dite nga e cila do kesh dobi


 643. heyy alberin poezia shum e miir umm ka vyet ni vjersh per 28 nentorin edhe e mora qet poezi edhe shum e mir poezia veq vazhdo alberin


 644. moj Prishtine e mojjjj,,,
  e shkret ty qka tka ggjet
  perseri Isa Mustafa me njer vizion te ri
  ka me shkatrrue ket vend te zi,,..
  juhuhu votone apett se ka me ju lon si njeriu pa Oksigjen
  ka premtu pos ka deshtuu perseri ka me genjyy me gojen e tij
  te premtuar e shum te deshtuar;)?…………


 645. vjershat mate mira ne qak e kam shqiberin


 646. i uroj fat femres time se e kam pas tashti asht me tjetrin i uroj fatt ne jet


 647. tung q apo bani
  une jam i dashurum po se dij ne cilen mu kan ba shum
  ama cilen e kam dasht ka shku me tjeter


 648. ej qaja qika blinera qe kish than qitmani ni poezi hajde te un e ta qes ni poezi hahhahahhah lopa lop po lop ishe


 649. kuku qa u ba more pse po shkruni kshtu hahahahhahah po budall ishit valla boll thash te hi e te kqyri po nuk paska sen hiq edhe dashta me ju vet diqka…….a e din te shpija qe jini budall haahhahahahaha


 650. hej a mundeni me na qit ni poezi
  Jam bi e kosoves


 651. ish kan thaqi edhe ramushi jan lidh cili pe rre aj ramushi i ka than kqyr per mas edhe thift qikaq kush shkrun ma oki a po


 652. ej njerz shkruni per 28 nentorin
  add-ja ardit_ronaldo9@hotmail.de


 653. Hashim Thaqi ne vece Ramushi ne benve

  Ramushi koncert

  Hashim Thaqi parlament

  Fitoren e ka siguru

  e pikt Rambo i ka

  palu

  urra

  urra

  RAMBO RAMBO URIME FITORJA


 654. Feston Kosova

  Nuk na ran Deshmoret kot
  Kot nuk derdhen nenat lot
  feston gjith ShqIptaRi
  Me KoSoV e Shqiperia.

  Bac u Kry
  gjemon Drenica
  te degjoj
  edhe shote Galica.

  Plisat tjer
  ne varr lulezuan
  Amanetin mir
  e ndegjuan

  Mbreteresh ejona Pavarsia
  Vezulloi nga bukurija
  Perkulet tash
  gjith Bota emadhe
  para Shqipes
  Dy Krenare…

  Shkroi” : Leonora Mustafa
  Shkolla Fillore”: Abaz Ajeti
  Komuna”: Gjilan
  Klasa”:VI’

  <3II


 655. po me duhet ni vjersh per 28 nentorin t mir ju lu te na tregoni

  oki


 656. thaq esht ithin ka shku ne bank me mor paree se ska pat abetare


 657. o njerz po me duhet një vjerrsh për Ismajl qemajlin ju lutem me tregoni naj nja……..


 658. tung tung a bon ni poezi per 28 nentori ju lutem jeni shum te mire me poezi por vtem nje poezi me gjeni a 28 nentori……..


 659. shum njerz makan friken sdo t


 660. 28Nentori
  28 nentori mu ka
  prish traktori dola
  me livru e shkela
  ni gru ku ku .

  hashim thaqi ishkan
  ngat e e nijti at gujen
  tuj piskat e erdh ngat
  tha qa u ba bre ku ku

  fatmir sejdiu erdh me
  biciklet e nuk mujke mu
  ngjit arave per pjet nuk
  kish pas koshica e kah
  u lshue teposht i shkeli
  dy budallica

  budallicat kajshin
  fatmirin e shajshin
  erdh edhe jakupi
  erdh ne kam se ju
  kish prish kombaja
  tha dola e e nala
  mikrofonin

  albin kurti me vetvendosje
  po shkon teposht si
  flutorose e ju tha shuni se
  ju quj me vo..???>>><<


 661. ju lutem me gjeni ni poezi per 28 nentori se me duhet shum a ju pershendes nga zemra


 662. 28 nenetri rroft deri ne pa kufi eshte

  dita e flamurit shume

  luftetareve qe i ka prire.

  krenari ndershekullore e kishim
  e do ta kemi me te i tregojme
  gjith botes se kush me te vertet na jemi .

  jemi bijet e asaj shqipeje nder shekuj
  me gjak te lare kurr nuk u gjenjezuam
  perhere mbetem krenare.
  sot flamuri jone nje mision te ri e ka qe te na prije ne fitore mbi projekte te medha.


 663. oj kosov kosov bukuroshe
  ta hanksha zemren
  ma hanksh bofen

  hauhhuahau


 664. ooo vjerrsha per 28 nentorin pleaseee !!!!


 665. sexy sexy bich ta kom ca ta kom pa

  ta kom lipoj takom ci

  ta kom ca ta kom fshi


 666. tung jam albani programi juaj eshte shum i mir ju pershendes fot ma i foti alban miftari tung byee byee


 667. pidh pidh mos u idh po vjen kari musafir


 668. oj kosov o djep lirie qdo kulm shpi ni bajrak uqk-ja paska hije per at mut po derdhet gjak


 669. un te lumi ti te lumi per nje pythja sna zer gjumi


 670. rreth flamurit teper bashkuar me nje deshir e nje qellim prej lufte a i largoet kush e sht burr n nuk frigohet


 671. kosova

  me dhembje te till
  une u rrita ne
  kosoven time
  aty kam lindur
  aty jam rrritur

  per kosoven trime
  do ta jap jeten
  time


 672. kush oshte doqini e domaqinat kan vde k domaqini ka 8 vjet shkoll
  domaqini nuk lahet me shampon po lahet me biljana
  domaqini shkon ne shher niher ne muj t
  domaqini vajshet si i thot haxhi baba
  domaqini nuk e ka pagjujt strujen se i nje ato te strujers
  domaqini paj
  shveps se ka problem me ppritisakin


 673. 28 nentori dita me e gzuar ismail qemali sot ka festuar marigona bi e qendisi fjamurin tun kuq e zi


 674. 28 nentori 28 nentori dita me egzuar ismqil qemali so ka festuar


 675. E mërkurë, 4. Nëntor 2009 te 5: 52 pm | Përgjigjuni haha qfar vjerrsha te lodhta

  a spo dini te tjera a hahahah


 676. E mërkurë, 4. Nëntor 2009 te 5: 50 pm | Përgjigjuni haha qfar vjerrsha te lodhta

  hahaha qfar vjerrsha te lodhta


 677. me ka pelqyer shum te gjithat pezit te cilet i kishin shenuar veq ju uroj suksese veq le te vazhdojn
  kesht esht qiqak shum madheshtore


 678. 28 nentori esht dit e madhe te gjith e festojm me keng e me valle


 679. un kerkoj nje poezi per 28 nentorin


 680. ku je o driton shka po ban naj sen 3 si pe kalon a fol


 681. Nese sme qon leter.
  Tu thaft ajo dor.
  Diten e marteses.
  U bafsh hor.
  naten e marteses.
  Raft 1 meter borë.
  Tu nalt fryma.
  24 orë.


 682. pidhi kari kalavesh me ja rras nja dy desh po thot pidhi spo ma kana po thot kari edhe pak po thot pidhi po me qet gjak hahaha edhe ju qeshtu kini me ba


 683. 28 nentori dita e liris
  28 nentori dita e pavarsis
  i shkruaj malit
  i shkruaj gurit
  ishruaj 28 nentorit dites se flamurit


 684. kosov

  plag e thel e zemres je per secilin shiptar lutja e fundit e mbrëmjes dhe në agim lutje e par sot na do jemi në botë ne po jetojm per ty fjala nuk di se që thot loti sna thahet ne sy fushat mbuluar nga zija kallur me flak shtë pit zog i feniksit lirija pret te ringjallet një dit presim dhe ne zemer grir që do te behet a tje nën qe rrit martir mbetet martir mbi dhe


 685. qeky Hymna hahahhaha L: as si poezi jo e lemo hymn L: jha mirr mirr super :P


 686. hej ju qka po shkruni shum mir po qitpoeziok tung ju perhendes ee dua diked


 687. o ju lutem gjema nje vjerrsh per kosov


 688. valla super kishit shkru veq pak do ekishin tepru me fjal palidhje moni more se zbon me keq perdor tekniken ok tung klm cija


 689. jemi popull me tradit rrojm pa uj e pa drit jemi popoll me ngjarje se ne luft zemra nu kalle e flamuri KUQ E ZI MARIGONES durt ju lumshin


 690. valla kurr poezii ma palidhje skomm lexu e as nuk kom nii…..hauhauahuahuahuahuahauhauh………..

  7/1 (L) 7/3(L) 7/2(L)…..ANGEL EYES


 691. oliaaaaaaaaaaaa


 692. une dua nje vjersh per diten e alfabetit ju lutem shum e jo budalla lliqe


 693. Adem Jashari
  Trim legjentar,
  Luftoi ne bor e ne shi
  Per te shtrejten liri.

  Ne Prekaz kushdo qe shkon
  Varret e Jasharve
  kur ti viziton
  Krejt Kosova e nderon.

  Per her te par ne histori
  Ka Kosova nje ushtri,
  Te gjith therrasin nje emer
  UQK e kane ne zemer

  Adem Jashari burr i burrave
  u betua para flamurit
  te luftojme hiq pa u ndal
  per bashkimin gjithkombetar…


 694. edhe sppoo shkruj vjersha veqqqqqqqqqqqqqqqqqq per inati te juve a po merrni vesh se une vjersh kommmmmm ja u dhifsha shkollen qe e kini


 695. kosova: o zogj te verber o perllumb i bardh o femij te lumtur kosov e mbar flamuri kuq e zi ne mes esht shqiponja femijet me gezim kjo esht kosova o kosov e bukur me pelqen mua fort per ty dit e nat un dershi lot.


 696. te lumt ola shum poezi e bukur veq vazhdo shum mir a ke nis

  Sa e gjate esht hena kur syri loto sdomos kur vuan per at qe e don.

  Une dhe ti ti dhe un me nje fjale te dua shum

  buka piqet ne shperet puthja behet ne krevet


 697. ola kam deshir te jet ne poezi per shote galica


 698. shenoni poezi me shum per adem jasharin okey


 699. “MOJ LOKE”

  500 vjet moj loke
  Keto fusha , e male
  500 vjet moj nen
  Gjaku na e ka ujit token

  Kush ishte ai qe te miren e ktheu prap
  E u kthye n`token ku e leshoi vajin e par
  Ja ktheu Sulltanit Fjalen
  Erdhi erdhi tia kthej faqen Shqiperis

  Mbledhi njerz nga cdo an
  Edhe Vatikanit selame tu i dhan
  Shqiptari me Shqiptar vllazen kan me kan
  Buqitshin malet e Shqiperis qe edhe sod jan

  Djal trim , me plot guxim
  Qe edhe me Dragua bente dy luftim
  Shpat ne dor , hypi n`kali t`bardh
  Oj tok e pergjakur Skender Beu t`ka ardh

  Ndegjoheshin ezanet prej n`Xhamia
  Kombanat prej n`Kisha ushtonte Shqiperia
  N`Kala t`Krujes u ngrit ajo Shqiponj me dy krena
  Thonin trimat Lirin ne token ton e kena

  500 vjet plot beteja per nje shtet
  Armiqt donin t`na shuanin per jet
  Secili deshironte ket tok t`veten ta ket
  Vetem ne enderr se kurr jo ne realitet

  Kaluan vite e vite un bej edhe shekuj
  Qe besa , Shqiptari gjithmon tu hjekun
  Ehhh moj Loke qe qe kalove shum vite
  Behu e fort qe ket dit e prite

  28 Nentor 1912 edhe at ne Vlor
  Arrit mjekerr bardhi me flamur ne dor
  Ismail Qemajli me delegacion te vet
  Po e ngrit flamurin e SHQIPERIN PO E BEN SHTET

  Aq shum njerz te mbledhur
  Edhe kulmet e shtepive te mbuluar
  Nga lulet qe ata ishin duke i hedhur
  Na erdhi , Na erdhi liria e merituar

  Ke edhe pak durim oj Loke
  Prite vetem edhe nje dit
  Qe se shpejti ka per t`na arrit
  Per Shqiperi te Bashkuar tash jemi tu prit

  Po edi , edi qe nuk e harron
  Marsin 1998 kur Kosova derdhte gjak
  Ehh moj loke djemt tu rriten shpejt
  E disa edhe jan plak po nuk e lan pa nxjerr hak

  Pate forc me mbajt veten
  E prite Pranveren e vitit 2000
  Loke , bijt e tu hapen zjarr edhe n`Maqedoni
  E gjith kjo u be veten per nje COP LIRI

  Kam Gjak Shqiptari Vllezer
  E Gjaku Im Nuk Lahet Leht
  Pergjithmon Gjurmet Kan Mbet
  28 Nentori , Ne Kemb Ngrituni Krejt
  “NESE JENI SHQIPTAR TE VERTET”

  Edhe ju njerz shenoni poezi per 28 nentorin e jo per dashurin.Ju lutem.


 700. ne zemer te kam ne zemer te baj at dashurin qe pata me ty kurr sdo ta harroj


 701. Uuhaa Um kini pshtu me kTOo PoeeZIi see po mi Lypin n’sHkoll eeh ma n’fund i gjettaa


 702. mere me mdendje nj liqen shum te lart nj yllber


 703. dua jo nuk dua me flet nj embelsir sa te duaaa dua jo nmuk dua sa shum jam e murzitur sa radhesi ishte ky tregim


 704. une kisha than me mesuar shum pa mesu e p[a punu pavarsia nuk na vyn ashje edshte si leter po na vyn ateher nese ne punojm
  e mesojm tungi


 705. kosova
  un linda ne luft
  po rriten ne liri
  tash sa na erdhi
  e gezuara pavarsi

  jam e lumtur qe jetoj
  ne ket shtet te ri
  shum trima
  u flijuan per ket
  pavarsi


 706. pavarsia

  luftuam per pavarsi
  ta lirojm vendin ton luftuam
  me serb ta liroj vendin ton tash po
  qan serbia e po qesh kosova
  me ne fund e fituam pavarsin


 707. Adem jashari
  luftoi adem jashari
  ja filloi luftes i pari
  nuk u frigua fare
  adem jashari

  e qliroj kosoven
  e qliroj vendet adem jashari
  ja filloi luftes i pari


 708. kosova une linda
  ne luft po rritem
  ne liri tash sa na
  erdhi e gezuara
  pavarsi
  jam e lumtur
  qe jetoj ne ket
  shtet te ri shum
  trima u flijuan per ket PAVARSI.


 709. kosova
  un linda ne luft po rritem ne liri
  tash sa na erdhi e gezuara Pavarsi
  jam e lumtur qe jetoj ne ket shtet te ri

  shum trima u flijuan
  per ket pavarsi


 710. poezi dashurie

  nuk jam amerikan te them i love you jam shqiptar qe te them te du


 711. ” ADEM JASHARI”

  athua kush ka qen
  i pari po lufton
  ADEM JASHARI
  bashk me trima
  trimeresha derdhet

  gjaku e humbet jeta
  kukuu nan spo muj mu qu
  me dy pluma me kan
  lendu a ma ban hallall

  me dor e dhash jeten per
  KOSOV


 712. “ISMAJL QEMALI”

  ende jam i vogel
  por nje gje e di
  se flamuri yne
  është kuq e zi

  sa bukor e qendisi
  motra marimon
  ISMAJL QEMALI
  engriti ne vlor


 713. wow qfar poezi shum te mira veq mos shkruni aty thaqi qyshtu sejdia min ncncncncncnc ata jav kan pru pavarsin se qetasht mu kan sishit ket bot po shqiptart qeshtu jan s kan qef mi ba mir kerkujt ncncncnnncncn


 714. pavarsin ne e fituam mbetem ne te gezuar


 715. ADEM JASHARI ME GJITH SHQIPTARET E KOSOVES SON JU UROJN SHQIPTARET ME KENG E ME VALLE KUR HYNI MARIGONA NE SHPI I FSHIN LOTET ME SHAMI MOS QAJ MARIGON SE ADEM JASHARI KA PLOT SHKO


 716. halo ku qa paskeni shkru poezi te bukura po ju


 717. moj kosov m,oj e mjer hashim thqi qishtu oshte met e spo din shka me bo po i thot euleksi hajde ma


 718. albolena ma e mira ..te lumte,,,kompliment,,vazhdo keshtu me shkrime se paske talent….te pershendet djali nga gjakova


 719. te puth ne buz te puth ne sy sa mir ndjehem kur jam me ty


 720. ismajl qemajli ngriti flamurin ne vlor me 28 nentor tung ju pershendesim mpuq…


 721. tung si jeni si po kaloni nuk kom vjersh te mir se ju kisha tregu vallaa aa aa


 722. vjersha te bukura tu a them apo add e imja esht trimi_is@hotmail.comNE ZEMER ME ESHT NDRYSHKUR FJALA PAVARSI E PESIM MINUTIN KUR AJO TE VI LOTI MALLI DO TE DERDHET A TE DIT KUR NE FESTOJM NE BANKAT SHEKULLORE LIRIN DO TA FESTOJM hehehe qika qa po pritni merene add time mpuq klm kaloni mir


 723. kremtohu me bijt e tu
  oj Kosov heroike
  bijt e tu me te mir
  te bene sot te lir

  sa trima na vdiqen
  te tjeret na i vran
  qe te jesh krenare
  ata deshmore ran

  deshmor ra
  burerisht me i pari
  trim mbi trima
  Adem Jashari
  add e imja esht albolna_is_deshira@live.com ne italy jetoj


 724. mir se erdhe pavarsi
  mir se erdhe shtet i ri
  17 shkurt 2008
  do t’festohet perjete


 725. po gezohet plaku
  gezohet femija
  e zhgenjyer mbeti
  shtriga plak serbia

  feston kombi yn dhe
  gjithe shqiptaria
  pas shum shekuj pritje
  na erdhi Pavarsia

  kremtohu me bijt e tu
  oj Kosov heroike
  bijt e tu me te mir
  te bene sot te lir


 726. Nuk heshtën galeria, artistja,
  Kur, njerëzit heshtnin, sepse
  jeta ishte më e fortë se vdekja


 727. oo ni flamur i lam gjak bardh oo ni atdhe me flak e varr


 728. dua du te sho me sy smundem qet harroj dua qe te perqafo


 729. sa gur ka bunari smun te numrosh sa shum te dua une smund te besosh


 730. nuk ka laken pa kaqan nuk ka femna pa ja ran


 731. nuk ka kimik pa fider nuk ka femra pa frajer


 732. spo ma nin per qeveri se po ena me gjypa te zi


 733. boj shka du di ka shkoj kon du vet ne rrot te sames e qoj pa prit pa kujtu e rahatoj


 734. ,,,ti Mark-Muharremi,,,masi po e dojishe rugoven shko se kish vend aty edhe per ty,,,


 735. THAQI RRUGHAQI RAMUSHI KURKUSHI ROGOVA KOSOVA


 736. firma mulaj ju prazentoj asfallti shpija kanalizime hekje sht
  epijash PrOnAr KrIsT MuLaJ


 737. bishti i maces plot me lesh ma le kujtimin e mos kesh


 738. sa her jam i vetmuar e smun te shikoj ti puth syt e buzet o sa shum te ledhatoj


 739. boj qka du di qka boj kur du vi kur du shkoj kon du vet ne rrote sames e qonj pa prita pa kuju boks i mshoj


 740. a jeni si jeni te gjith


 741. erdhi pavarsia me gezim e me valle erdhi liria qe me pervajtim e pritem ne deshmoret s’i harrojm na bene te ndiemi gjall


 742. ej hymni shum po me pelqen edhe sidomos fjalet ku thot
  Aty eshte Kosova ime
  Qe duron stuhine e duron Deboren
  Aty jetojin edhe ata
  Qe gjuajn gure e mshefin doren
  shum po me pelqejn nime e kam edhe mos e ofendoni
  hymni ok qao.


 743. Pavarsia u shpall se kan pas nevojj Shiptartt su knaqenn.. edhe e shpallen hehehe


 744. SLIVOVV MA TE MIRT JENAAA..:p:p

  Slivova komun e Ferizajitt Ma T`mirt edhe ma t`Bukritt..:P:P:D


 745. hej a e dini per qat DIellz edhe EDON qe jan dashuru jan nga SLIVOVA .HUHUUHHU


 746. Të koshi i pleherave
  te prita unë ty…
  te mblidhnin kanoce
  bashke ne te dy…..
  Të prita te prita
  gjersa doli hana..
  pastaje e kuptova
  qe nuk te linte nana……

  pse zihen dy bionde mbi një motor?
  zihen për te zen vendin nga dritarja

  Burri dhe gruaja në gjyqin
  e ndarjes:
  – Pse s´i ke folur gruas për 6 muaj ? –
  pyeti gjykatësi.
  – Nuk kam dashur t´ia ndërpres fjalën.

  Mësuesja e gjuhës:
  – Kur unë them “Ardiani se donte tortën”
  , çfarë është Ardiani në këtë rast ?
  – Jo fort i zgjuar – përgjigjet nxënësi.

  Mësuesja don të dijë nëse luteshin në
  familjen e Gentit përpara se të hanin:
  – Genti çfarë thotë babai yt kur ulet
  për të ngrënë ?
  – Hë moj, a u bë ajo dreq gjelle ?!

  Një psikopatit i duket vetja sikur
  është Zoti. Vizitohet nga një
  psikiatër. Psikiatri:
  -Meqë është hera e parë që po takohemi, më
  thuaj gjithçka nga e para.
  – Në fillim krijova qiellin dhe tokën…

  ***

  Një turist pyet një djalë:
  – Sa shkoi ora ?
  – Dymbëdhjetë e natës.
  – Mendova se mos kishte shkuar më tepër.
  – Këtu në fshatin tonë nuk shkon më tepër
  se fillon pastaj nga njëshi.

  Nje burre shkon dhe perdor wc publike
  dhe sic ishte aty i ulur
  lexon poshte ke dyshemeja ku ishte
  shkruar: nqs tani lexon
  kete shkrim te lutem
  kthe koken djathats. Dhe burri i ulur
  ne wc kthen koken djathtas
  ku shkruhej: Nqs lexon kete shkrim te
  lutem kthe koken majtas.
  Dhe burri shkon e kthen koken
  majtas ku shkruhej: Nqs lexon kete
  shkrim pls kthe koken lart.
  Dhe burri aty lart lexon: po ti
  mer budall ke ardh ktu te dhjesesh
  apo te lexosh:))))

  Alo, shtepia Beqiri, eshte zoti Beqiri ne shtepi?
  – Jo, babi nuk eshte ne shtepi.
  – Po zonja Beqiri?
  – As mami nuk eshte ne shtepi. jam vetem me motren.
  – Atehere me kalo motren te lutem.
  Pak disa minutash ne pritje, vajza kthehet tek telefoni.
  – Zoteri, me vjen keq po nuk mund te te kaloj motren,
  provova deri tani dhe nuk e nxjerr dot nga djepi

  Ne dhomen e femijeve Eri filloi te bertiste .
  E ema shkon ne dhome pa fryme dhe shikon vajzen dy
  vjecare qe po i shkulte floket djalit me te madh.
  Duke i qetesuar e ema ngadale i heq floket nga dora
  e se bijes. Eri qante dhe e ema i thote per ta
  qetesuar:
  – Eri , mos qaj sepse nuk e ka bere me qellim.
  Ajo eshte e vogel dhe nuk e njef se cfare eshte
  dhimbja.
  E ema del nga dhoma por sapo arrinte pragun e
  deres vajza fillon te bertiste dhe qante.
  E ema kthehet me vrap dhe pyet se cfare ndodhi
  Eri heq doren nga floket e motres dhe kthehet
  nga e ema:
  – I tregova motres se cfare eshte dhimbja

  Timi ishte teper i gezuar qe po i vinte ne
  shtepi nje moter ose vella i vogel.Ishte kaq
  i gezuar sa qe c\’do dite i tregonte shokeve
  dhe shoqeve te klases se ca thonin mami me
  babin per bebin e vogel. Nje dite e ema e Timit
  e la Timin ti perkiste barkun qe te ndjente
  levizjet e femijes.Timi pasi i ndjeu levizjet
  nuk reagoi shum dhe iku. As ne shtepi dhe as
  ne klase nuk e permendi me .
  Nje dite mesuesja kurioze e pyet:
  -Timi, a arriti bebi tek shtepia apo akoma?
  Timi i ndrojtur ja futi te qares.
  -Jo mesuese , bebin e hengri mami.

  Babai ven djalin ne gjume.
  Pas pese minutash…
  -Babi
  -C\’fare?
  -Babi ma sjell nje gote uje te lutem.
  -Jo , te thashe a deshte dhe the jo.Flij tani.
  Pas dy minutash..
  -Baaabiiiii , me sjell pak uje.
  -Jo te thashe, flij se do vi te te rrah .
  Pas nje minuti…
  -Baaaaaabiiiiiii
  -C\’FAREEE
  -Kur te vish per te me rrahur me sjell dot
  nje gote me uje.

  Nje grua po mbante ne dore nje femije ndersa
  po hipte ne autobus. Shoferi kur pa femijen
  i tha:
  -Ua femi me te shemtuar nuk paskemi pare
  ndonjehere.
  Gruaja u merzit shume por nuk beri ze
  dhe iku u ul ne fund te autobusit.
  Nje burre atje e pa qe eshte e merzitur
  dhe e pyeti se cfare i ka ndodhur.
  Gruaja:
  -Shoferi me ofendoi
  Burri:
  -Shume gabim, ai eshte ne sherbim
  te popullit dhe nuk duhet te ofendoje
  pasagjeret. Te isha si ti do shkoja
  t\’ja thoja dy fjale.
  Gruaja
  -Se ke keq ti.Do shkoj ti them tani.
  Burri
  -Shko dhe ma ler mua majmunin se ta mbaj un.

  Si ja ben nje bjonde per te lare nje
  femije nqs uji eshte shume i ngrohte?
  – Vesh doreza plastike

  Tre lakuriqe nate, vendosin te bejne nje gare.
  Kush pi me shume gjak
  Niset i pari dhe kthehet me gojen plot me gjak
  – Ku e pive gjithe ate gjak -pyesin dy te tjeret
  – E shifni ate kembanen, -thote i pari – Piva
  gjakun e priftit qe ishte aty poshte
  Niset e dyti, dhe kthehet me buzet gjithe gjak
  – Ku e pive gjithe ate gjak, pyesin dy te tjeret
  – E shikoni ate kembanen atje, piva gjakun e gjithe
  banoreve poshte asaj kembanes
  Niset i treti, dhe kthehet me ftyren gjithe gjak
  Shoket te habitur pyesin
  – Ku e pive gjithe ate gjak?
  – E shikoni ate kembanen atje?
  – Po ….
  – Une nuk e pashe qaj

  Ne vitin 1997 u ndane armet
  ne Shqiperi.
  Vajti dhe Lepri mori nje
  automatik dhe fisheke.
  S\’thone kot qe arma te
  ben trim dhe trim u be dhe lepuri.
  Vete te shtepia e dhelpres
  dhe i therret:
  – Oj dhelper dil jashte
  njehere, flasim pak. Del dhelpra:
  -Cfare do o lepur?
  – Degjo ,-thote lepuri,-
  Beje m**** tani para meje
  se ndryshe te vrava!-
  dhe per ta trembur dhelpren
  qellon disa here me bresheri
  ne ajer.
  Deshi s\’deshi e beri dhelpra
  skishte nga t\’ia mbante.


 747. qyshje aj`e mi`r a ka na`j te re ka ju`hhhhh


 748. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa mos haroni me ma kshyr MEHMET KOSOVARIN MA TE BUKURIN


 749. A PO JU PELQEN VJERRSHA
  HEHE

  MOS E HARRONI ME KQYR TE MARTEN MEHMET KOSOVARIN


 750. PAVERSIA

  Po luftojn
  bit e shqipes
  ball për ball me
  shkaun e shkines

  Për flamurin
  kuq e zi
  për KOSOV
  për ty liri

  Për shqiponje
  dy kerenare
  e me krah
  rrema rrema
  QE SMUND TE MA LARGOJ KUSH NGA ZEMRA


 751. PAVERSIA

  Po luftojn
  bit e shqipes
  ball për ball me
  shkaun e shkines

  Për flamurin
  kuq e zi
  për KOSOV
  për ty liri

  Për shqiponje
  dy kerenare
  e me krah
  rrema rrema

  Që SMUND KUSH TA MA LARGOJ NGA ZEMRA


 752. lumturia është1
  ka koh për
  ta gjetur

  dashuria është 2
  që ne zemer
  e kam fshehur


 753. Vesa ne mengjes floket e bukura ti dha,,,
  e djelli nje drite ta dhuroji,,,
  vesen e holle e shkriu
  ne ty me dashuroji,,,

  mengjes,
  e djelli si ne kllapi
  e rete ,,,, rrugen ma zane..
  e une smundem ta shof
  ate lulen me hane,,,!!!


 754. gemon toka eee dridhet mali po lufton Adem Jashari thrret ademi hamz o vllaa nisitikam pritatej zaza mos ki dert adem o valla se shka te gjall skem e la thirr shabani bijt e vet bini djemt se me ran shkjet mos ki dert bab shaban se shka te gjall skem me e la qka ka toka qe po dridhet adem jashari i gjall nuk lidhettt ka dal shjkav mos merr irysh se ske pyt bab e as babzhysh ka dal shkav i birit te shkines se kjo nuk toka e åå qekinesnan nuk e lajm pa vdek tetan


 755. shum shum te mira si vet hahaha


 756. o kuku far vjersha palidhje mos bohni hajgare edhe ti nora si princes koke shum mir pe din qe sjon tu botu vjersha tmira bravo nora te dua shum qik jom edyh eune mos harroni


 757. o bre naj vjersh mat mir se shum o kam vyn jo qise vjersha spo du se plot ka iha allahile botojeni naj vjersh mat mir mos bohni hajgare okeë


 758. Sa poezi e bukur!


 759. Oj KOSOV
  o nëna ime
  yll qe leshon
  drit për shqiptari

  gjakui dheshmorve
  rrjedh si lum
  pre ty liri


 760. qysh keni me kalu qet klasssssssss


 761. Per rrespektin JU FALENDEROI.


 762. JU LUTEM VENI RE-

  Poezite ne Internet ne faqen me emrin tim Sabahate Byci te titulluara ne RELAX”Poezi” jan manipuluar-te mijat u hoqen e
  poezite qe une fare nuk i njohe u publikuan ne kte faqe me emrin tim!


 763. …e te fala Familjes


 764. >Dielli me ledhatoi sot aq shum nga mbremja (ora 18,48h),mu afrua tek ana e majt e ballit-ma puthi vetullen dhe me pershperiti ngadal ne vesh:-Me tha se “Me puthi e ledhatoi vetem per Ty”!<
  Keta rreshta u shkeputen nga fillimi Rromanit "Dr. SARE"!

  Gezuar e Mirembetshi!


 765. un i uroj egzonit me kangen tallava edhe dardanit bashk me shoqen teme qe shum e du dhe i urij te dyve lumturi nga emrii msheft


 766. kosova po fluturon serrbia po lundron po menon se po fiton po kosova pe idhnon po munohet meu bashku hashim thaqi u lajmru serrbia u rrexu hashim thaqipo gezohet serrbia po idhnohet thaqi mkryetar serrbia sa mar


 767. une jam nje luftetar kam qi e jam knaq pidha te ri e sma ka ni per as nje sen veq ikam knaq karin ne pidha e me qi pidh nuk osht krim e te gjithve i kisha deshiro qe te qijn pidha sa me shum e te knaqin karin edhe sa me shum te derdhin karin ne goj te naj femrave kan me pas sukses te mdha ne ket kosove te lir qini sa te muni se veq pidhi osht ne ket jet as gje me shum e femrave u kisha deshiru nese nuk keni kara merni naj kastravec ose shtine gishtat ne pidh se djemt veq po i fryjn syt e spo kuzojn me jav lyp


 768. kosova ne mal shqipria ne kali u rrexu bardaki u thu safati


 769. un e pershendes egzonin ne 8\4 qe shum e du dhe i roj gezime e lumturi po ashtu edhe dardanit qe e ka ne klas edhe ati i uroj shendet se boll i trash a po edhe ma i trsh net bahet


 770. oj kosov o shtet liri gezuar ty kjoi pavarsi me gjak luftum me nder e fitum serrbia ma mendu se na ka fitu por jena gjak shiptari kurr skena meu doryu


 771. oj kosov oj shtet liri gzuar ty nkjo pavarsi


 772. jav qij nanen atyne qe e prekun enver sekiraen jav qij nanen ne bir te pidhit o ja qij nanen thaqit se un jam besarti e ja ha pidhin melihate tremkollit ja ha grun hashim thaqit ja ha motrat fatmir sejdiut ja haa mamin jakup krasniqit ja qij aniten ramushit ja qij nanen qe i ka dek ismet beqirit ja qij nanen nifar llapoqi me flok te bardha osht nga fshati breznic i ka met e lume shum osht i fshim ja ha nanen qe i ka dek e u met veq aj me bab te vetin osht llapoq shum i gat e vno n shum her ni kapuq qe lexon valvoline edhe ja qij nanen krejt politikanve te koso ve s be aaaaa


 773. Pershendetje me rrespekt Ngadhnim Babunit -lockanit Gjakovare.


 774. huhauauahauhaua po me qeshert


 775. ti koke e rrezikshme Teutë:D


 776. tybe e pasni ba namin me k’tooo vjersha acnncnccnncn ec mroe e po javv qiii Roobtt


 777. dua të kërkoj një poezi për habib gashin


 778. tung qa po bani shum nix tung


 779. do vjersha te kukan te mira do palidhje ani sidomos te dashuris kukan palidhje ehhhhhhhhhhhh


 780. do vjersha te kukan te mira do palidhje ani sidomos te dashuris ehhhhhhhhhhhh


 781. kto poezi shum te mir per pavarsin


 782. une te dua kosov ibrahimine te dua dua malet e kosoves dua gruken e rugoves dua lumejniet e dugaqinit dhe udheheqien e ibrahimit dua trimat e vatanit dua

  gjiq kosoven


 783. ibrahim rugova loti me shkon per tu ktheu ktheu une te dua me shum se jeten time ktheu loti im


 784. te dua kosov te dua shqiperi dhe tu ibhrahim rogova


 785. Nese te merr malli per te me par kthehu perqafoje atdheun KOSOVAR. Te gjithat shtetet i adheroj por shtetin KOSOVEN ma shumti e simpatizoj. 6 shkrunja te arta qe jan te zjarta qe e fermojn ni emerr qe e kam ne semer LOVE KOSOVA. 7dit i ka java 2 dit poshim kor te vjen e hanja shkojm ne atdheun tim KOSOVA.


 786. Nese te merr malli per te me par kthehu perqafoje atdheun kosovar.


 787. shum najs vjerrshat veq vazhdoni kshu aaa


 788. pavarsia
  shkuan shekuj vite ne roberi
  rroft kosova me pavarsi
  pavarsin e fituam dhe me gjak e paguam
  me 17 shkurt gzim pikllim ka
  kosova vendi im
  s
  ot kosova nuk she diellin per shum koh ajo do te qaj
  pa pavarsi nuk ka jet dielli pa rreze nuk ka te nxehet


 789. p[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[


 790. hej shum e mir te koke valla per poezi shum poete e mir te koke valla ok era-mili@hotmail.com merre add tem ok edhe folum a


 791. po te pa kulturen qe jeni bre
  a nuk ju edukojn prinderit hiq
  a
  allah
  allah
  jep mend atu
  ku nuk ka


 792. ej shkruni naj poezi pavarsia……………a pi kqyrni mehemet kosovarli


 793. pavarsia e kosoves duhet ti gexoj te gjith e jo te beni hajgare o budall e budallisa qysh sju vjen marrrre aaaaaaaaaa


 794. Une e Ti si vete emri gjere ne vdekje bashk-per ne ska ndarje!

  Rroft bashkimi-me mire vone se kurr!

  DESRE -Ti je gjithnje me mua si vete Molla e Kuqe! Mos harro!


 795. Sot kam malle te mdah per Vendlindjen

  SB Y C I Gjermani


 796. Sot ndaj gezimin tim sot me gjithe Shqiperin Natyrale-Zoti e Bekoft.

  SB..C. – Gjermani -Sa dite e bukur sot- e bukur si vet rrezja e Diellit mbi mua!


 797. valla trullavica ishi per dashuri nuk shkruhet ketu hehehehehehehhehehehehehhehehehehehhehehe
  edhe ti qik qe the kush se di alfabetin msoe msoe ti ndash mos dash ne rrs oktung


 798. ssssssssssssssssssss


 799. tek shetisim ne nje park u ul gjyshi te pushoj dhe tha :o bije u plaka c”qeknam lodhur nene moje.

  mbesa pran ir ne kembe-gjysh o gjysh po bej cudi si theret keshtu : moj nene? ti je plakur o gjysh tani.
  -Eh moj bije-ia pret gjuyshi 100 vjet me jetu ne cdo dhembe e ne cdo halle nene pran to ta krkojshe


 800. pavarsia

  ti na erdhe pavarsi
  lot e gjak mbi ty jan shkri
  sa shum trima kan luftu
  per ket dit qe jem tuj e gzu


 801. 28 nentori me 28 nentorin u ngrit dashuria e shqiperiis edhe e koosove s po tash u ngrti edhe i joni i kosoves dashur


 802. URA E MIQËSISË

  Janë të mëdha

  Në Pejë urat

  Mbi Bistricë,

  Janë të mëdha

  Mbi Ibër urat

  N`Mitrovicë,

  Janë të mëdha

  Në Gjakovë urat

  Përmbi Dri,

  Janë të mëdha

  Mbi Sitnicë urat

  Në Vushtrri,

  Ka të mëdha

  E më të mëdha

  Ura n`këtë tokë,

  Por më e madhja

  Më e forta

  Është një urë

  Që i lidhë

  Dy shokë.


 803. hey mos folni bre palidhje se duhet me ju ardh turp qe po folni kshtu tregoni pak respekt e mos folni palidhje fjale te (ndyta)


 804. KOMANDANTI ËSHTË I GJALLË

  Re të zeza mbuluan Prekazin

  Shumë çetnikë e nxinë lëndinën

  Adem Jashari dredh mustakun

  Dhe në çark e puth martinën.

  Në nishan të pushkës së gjatë

  Pak më tutje Shaban plaku

  I betuar n`shqiponjë t`flamurit

  Për të gjallë s`lëvizë nga pragu.

  Nga frenxhia bërtet Hamza

  Si kreshnikët në ditë të veta

  Heu çetnikë ju farë e fëlliqur

  Jo s`ka vdekur Azem Bejta.

  Krisën pushkët përnjëherë

  Si rrufetë që bijnë nga qielli

  Gjoksin Hamza i vë gjyles

  N`ato çaste u ndal dielli.

  Si dragoi zjarr qet nga goja

  Luftë e këngë Ademi i nisë

  Sikur kosa që rrëzon barin

  Rrëzon çetnikët ballëqëndisë.

  Komandanti është i gjallë

  Legjendë u bë ky emër

  Gjithë shqiptarët kudo janë

  Komandantin e kanë në zemër.


 805. tung une jam shqiponja jetoj ne kosove ne (kastriot) jam ne klas te 7 jam 13 vjeqare vijoj mesimet ne shkollen FAZLI GRAJQEVCI ju pershendes te gjithve ju uroj shum fat dhe lumutri ne jete tungi kaloni mir ciao dhe kaq


 806. Pavaresine e fituam por shum shtrejt e paguam edhe Gezim edhe pikllim ka (KOSOVA) vendi im


 807. shum te bukura vjershat veq vazdoni


 808. u dua tjav qi nonen krejtve mas pari prej ma te voglit se ata kan perparsi


 809. me mir thuje qe me do e mos e humbe dashnoren e jetes


 810. shum mie eshte veq vazh do


 811. DEJLLZA EDHE EDON JAN DASHURU


 812. DJELLZA EDHE EDONI JAN DASHURU SHUM EDHE JAN PUTH SHUM MIRA NAJS MAT MIRIT JENI QFAR SENI KENU BAAAA AHHAHAH


 813. txf dmth ta ngjoft frymen pra me msusin


 814. qu more kapni librat e mesoni se e mos shkruni vjersha se kerkush nuk ju din per nder


 815. agnesa ka shume njerze qe besojne ne shume perendi por sipas meje agnesa krasniqi duhet besuar vetem ne zote


 816. kosov e dashur
  sa fort te dua
  sepse je legjendare
  e je si nene shqiptare


 817. vendi im sa pye e male fusha me argjende ka vendi imburra vigana djem si petrita gra vasha te bukra ka vendi im . si ze bilbili por si valdeti vjen gjuha shqipe e vendit tim ku gjenden vashat ku gjenden trimat ku gjenden nena si ne vendin tim


 818. 17 shkurti 17 shkurti a dit e madhe


 819. Adem Jashari
  U bën shum vite
  U ndi ne çdo anë
  Që bacen Adem e Hamzen
  E vran


 820. ju lutem a mundeni qe ta gjeni nje poezi per 13 majin


 821. ATDHEU IM

  I BIE ARES MES PER MES E GJER NE BREZ E PERMBI BREZ HUMBAS NE GAZ TE DHEUT TE BABAIT TIM TE BIRIT TIM SOT E PERJET JET PAS JET DHE NDJEJ QYSH FLET ME ZE TE QET IM AT VET NGA BALTA POSHT TA MBOJME DHEUN KU ESHTRAT KAM KU HI E TOK E PLUHUR JAM
  TA MBRONI DHEUN ME ZJARR TA MBRONI ME GJAK TA MBRONI TA DERDHNI GJAKUN ME GRUSHTE PLOT JO KURR LOT AS SOT AS MOT SE LOTI ESHTE ROBERI E GJAKU LIRI

  KUSH DON ME MOR KETE VJERSH MERRENI ESHTE PER JU NGA ELSA GJINI


 822. jam nje vajz shqiptare muslimane fetare besoj ne nje Zot qe e krijoi gjith ket bot
  falenderimi dhe lavderimi i takon vetem Allahut


 823. Jasht po binte bore e un po mendoja
  soqen time te dashur si ta gezoja ,
  mendoja te bej hajgare ,
  po kjo mu duk e teper
  prendaj vendosa te ta shkruaj nje leter.


 824. falem nese dikon e ofendova po qishtu jom une

  e nese bon me ma gjet dikush ni tem te mir per te drrejtat e njriut se kom hartim a falmni edhe ni her nese ju kom ofendu a a nuk e kom pas me qellim te keq veq dashta me ju trregu qa osht bardh e qa osht zi a a

  tung klm klx a a
  njrz shum te fort ishi a


 825. ej njerz mir paski shkru do e do veq mos prekni ne tel a a se une jom gllogjanase e mos e shani ramush haradinaj pa menu 2 her se ma von muni me e pasu a a

  e do qe thojn jon ra per atedhe edhe sen nuk kan bo nuk jon ka menojn mir a se mos me pa kon njerz qe kan luftu ti qitash ishe kon ka ha dhe e mos fol pa menu a a

  se krejt po folni pa menu krej fjet jeni ka ja boni vetet a se e paski trrregu krejt nderin e faliljes tenede qa te thoni a a

  sorry po nuk jeni ka veproni mir a a a

  kerka sjenia a


 826. krejt budall koke te gjith spo dishi 1 vjersh qysh duhet me shkru..!! ncncncncnc


 827. KUR BUZEQESH NENA IME

  Kur buzeqesh
  Nena nanush,
  Sa shume lule
  Qelin ne fushe

  Kur kendone
  Nena ime
  I ngjan burimit
  Ne gurgullime

  Kur punon Nena
  nanush esht si
  bleta ne lule ne
  fush

  Kur me pergdhel
  Nena ne dor
  Diqka ne ngroh
  ne krahror


 828. KUR BUZEQESH NENA IME

  Kur buzeqesh
  Nena nanush,
  Sa shume lule
  Qelin ne fushe

  Kur kendone
  Nena ime
  I ngjan burimit
  Ne gurgullime

  Kur punon Nena
  nanush esht si
  Dleta ne lule ne
  fush

  Kur me pergdhel
  Nena ne dor
  Diqka ne ngroh
  ne krahror


 829. ISMAJL KODRA

  Familje e vjeter kodrali
  Edhe n’Toplic luftoj me shki,
  Me luftu ja kishin zanat
  Si me pushk ashtu me shpat.

  Kan luftu per troje te veta
  Nuk thojn “zdravo” ju ngjattjeta,
  Tu ju vra me kete lloj mileti,
  Tu ju burgos hyqmeti.

  Gjithe jetun me veshtersi
  Here pa hanger here pa pi,
  Kta me vdek nuk pritun kurr,
  Shpesh vendlindjen keta e ndrruan

  Si ne Toplic ashtu ne Kosov
  Gjithe i mbajten armet ne dore.
  Pese djem linden ne kete familje,
  Shtat gjate te shendosh rrit pa hile.

  Tre te medhenjet prej shkive jane vra
  Edhe i katerti ne burg eshte ra.
  Tu ju rrit me copa e grima,
  Keshtu u rriten femija jetima.

  Si per komb ashtu per fe,
  Luftun pa hile per atdhe.
  Po nje dite ushtoj Gospoja,
  Ka luftonte ai Ismajl kodra,

  E sa mir po me vret mashinka,
  Po ku te kom o Rrahim Gradica.
  Kurre ne lufte su tute shqiptari,
  Ma ngadal o Xhim XhurakI,

  Pak ma andej po i nihet zani
  Po ku je Hazit Toverlani.
  Ky Ismajl kodra nje burr i gjane
  Nje pull mali e kishte zane,

  Partizan luftar budalle,
  Ne gryk t’mashinkes jon tuj m’ardh.
  Ismajli le e rrite ne ket mal
  E dike vendin n’prit ku me dal,

  Shum ne prit i kishte vra,
  Por edhe gjall shume i ka za.
  Arm e fishek po jua merrke,
  ka ni shkelem shpines jua jepte.

  Qomni fishek Sali Kolludres ,
  te mashinkes e te pushkes.
  Zog Simnica o vlla ku t’kam,
  Merrja anen ma natan,

  Se tan diten kishin luftu,
  Municioni ju kish hargju,
  Ni plumb veti ja kishe dha,
  Veq ne dore t’shkaut mos me ra


 830. Nje dit vendosa te shkoja dikun larg po macja ime e xhora e vrau kemben por une ja lidha kemben te nesrmen ne mengjes ju sheria kemba.

  AGNESA RAKA
  KLASA E 3 6


 831. Nje dit vendosa te shkoja dikun larg po macja ime e xhora e vrau kemben por une ja lidha kemben te nesrmen ne mengjes ju sheria kemba.


 832. tung nga liki _prishtina

  7 masri

  me 7 mars te viti 1888 ne korq hapet mesinetorja
  epar shqipe. mesues dhe drejtor ipar i saj ishte PANDERIN SOTIRI kjo ngjarje ishte nje fitore per popullin shqiptare nga se deri me ate her mesimet mbaheshin neper shtepi private ne menyr te fsheht .
  keshtu qe prej kesaj dite 7 marsi nihej si dita emesuesit neper kujtim te ksaj ngjarje.

  edhe pse ne kushta te veshtira ku ndaloi mesimi i gjuhes shqipe ajo qenronte ehapur per 15 vjet.
  ndrejtus te saj ishin edhe figurate e njohura nga liria shqiptare si: paderin sotiri,petro nini, nuqi naqi ,thruma avarami etj.

  ju pershedes ju uroj disponim te kendeshem qao nga loriku nga pr pershedes kl time 3/1 qao


 833. O MAJMUN QAJ XHI KA SHKRUJPIDHI A NUK BESON NE FE


 834. moll e kuqe rum bu llake ke arom te mire je e kapur per nje deke qe ritet ne natyre
  PAMJA YTE ME HABIT KURTE SHOH TE KUQE DJELLI RI SI TE REZIT TE BEN SI BURBUQE

  VJEN VJESHTA STIN E BUKUR SHPIRTI IM TE DON E KAP DEGEN TE KLEKUNDIT NE DOREN TIME DI PIKON???????


 835. shum te qart nanen e nans


 836. hahaha ihihihihih amerika
  kosov urime kjo pavarsi


 837. hheheehehehe pa kultur jeni a sju kan eduku prinderit mir a zot jep men atu ku ska


 838. kosova ju duaaaaaaaaaaaaa


 839. ATJE NE PYLL ME LULE PRAN RRAPIT SHEKULLOR ,
  KUR ADEM JASHARI KA RA SI TRIM DESHMOR,
  KU ZJARR E TYM E FLAK E GJAK NE BETEJ VLOI,
  AII DJAL TRIM I LOKES N’ARMIQ SI VAL SULMOII,
  VAJTOJ GJITH SHQIPTARIA,LOTOI GJDO ZOG AT DIT ,
  KUR ADEM JASHARI NGA PLUMBAT U GODIT,
  DHE SOD NEN HIJE RRABI AI VARR PUSHON I RI,
  AI VARR I ADEMIT QE NE LUFT RA PER LIRI.
  EDHE PSE TANI AI NE VARR KA HY ZEMRA E TI TRIMRORE,
  LUFTOJ PER PAVARSI .
  ME 17 SHKURT AT DIT ISH MENGJES ATSARI NE PAKO SHUM TE MADHE NAJ SOLLI AHTISARI


 840. DOLI NENA PO THERRET ,
  KU TE KAM O ADEM ,
  KU TE KAM MORE BIR,
  SE TY PLUMBI TE KA SHKRIR,
  SHUJ MOJ NANE MOS DERDH SHUM LOT,
  SE ADEMI KA SHUM SHOK ,
  KA SHUM SHOK E LUFTETAR,
  TE PLAGOSUR E TE VRAR,
  PER KOSOV, E PER LIRI E
  SHQIPERIIIII


 841. O Flamur gjak a flamur shkem


 842. as nje shkrim deri e tash nuk e ka pelqy ja shikoni se si shkruhet msonu najher ta keni respekt per njeri tjetrin

  JETONE JETEN SA TE JENI SE DEKJEN DO TA KENI
  JETOJENI TE SOTMEN SE E NESRMJA DO TE VI PO JU NUK DO TE JENI .JETA KA KUPTIM NESE JU I JEPNI KUPTIM JETES .

  NJE JETE PATET ME THESAR POR NUK JA DITET VLEREN ,E SHENDRRUAT NE HUMNER SE VET JA QELET DEREN.


 843. ne bot paq nuk ka ,deri gjaki i skuqur ngjyren e rendomt se ka


 844. mësuesja ime e dashur
  sa fort qe te dua
  shkronjat e arta mi mësove mua

  më mësove
  më mësove
  oj mësuesja
  ime e dashur
  sa fort qe te dua


 845. KOSOVA

  Kosova shtet
  i bukur


 846. ola qa po boni a jeni mir krejt shnosh rahat a po lodheni tu shkru poezi ok qao klm mos shkruni fjal pa lidhje se spo ju ka hije ok qao klm mos shkruni fjal banane


 847. iki hana doli dilli ik mik se tu qi pidhi

  tung
  urime


 848. pershendetje une jam vesa na klasen e 5 jam 11 vjeqe jetoj ne fashtin leshan-pej jetoj me familje kam nen,baba.2 vellezer dhe 1 moter une emrin e vertet e kam viteesa une i pershendes shoqet e mia doresen,diellzen dhe admiren tung tung ju uroj jet te gjat te kendshme dhe te lumrtur


 849. qkemi une jam anvesa jam ne klasen e 8 jetoj ne korq une e pershendetedashurin tim tung tung qaste te kendshme dhe jet te gjat dhe te lumtur


 850. HEJ OJ MIRJET
  HALA SE KE SHKRU POEZIN
  A ANI ANI TI MU ME THE QE E SHKRUJ OK
  SHKRUJE MA SHPEJT SE VI TE RREHI
  OKI JETA QAO KLM


 851. heheh 28 nentori edhe dita e flamurit kombetar shqiptar dhe dite e pavarsis se shqipris


 852. une quhem ermira kodra jam 11 vjeqe
  vijoj mesimet ne klasen e pest dhe kaq


 853. BARIN SHOK BARIN

  barin shok barin
  mos harroni fatezin
  se le gruan e shtepin
  tu kullos bagetin
  kullotni moj bageti
  ti ti ti

  kullotni biro kullotni
  kur te vdes te me kujtoni\
  ndjes past te me thoni
  shikoni barin e gjor ne
  diell e ne debor
  veshtroni barin e mir
  me te ngren e me te pir
  tu marr dhent pa gdhir
  te rri bash me to
  to to to


 854. une quhemi donjeta gashi dhe jam 11 vjeqa dhe deshiroj nje keng se bashku nje grup per pavarsin


 855. HELLO POEZIT JAN SHUM TE MIRA TUNG TUNG NGA BESA QAO KLM


 856. RROFT SHQIPERIA
  te lumt dora moj shqiperi
  faleminderit qe na shpetove nga
  serrbia ne shqiptaret te falenderojm
  shum shum tani ne kemi shtetin ton
  me 17 shkurt 2008 faleminderit po ashtu
  AMERIK.
  KOSOVA AMERIKA DHE SHQIPERIA JAN SE BASHKUUUUUUUUUUUUUUU


 857. nena terez
  e kam dashur si nenen
  e kam dashur si baban
  e kam dashur si motren
  e kam dashur si vellan
  kishte zemer te madhe
  ishte shum bujare
  nena jon tereze gongje bojangjiu
  shqiptare i ndihmoi te varfurit
  kudo ne bot nena jon tereze me

  zemer te fort nuk ishte nena jon


 858. HEJ SHYQYR QE U QLIROM NGA SERRBET E KEMI SHTETIN TON TASH KOSOVEN MA TE BUKREN E GEZOFSHIM PAVARSIN IA UROJ TE GJITHVE PAVARSIN OKI QAO KLM


 859. HEHEHEEH FLM PER POEZI NGA JU HAHHHAA POEZIT JAN MA TE BUKURA QE KENI SHKRUAR VETEM PER DITEN E MESUESIT ME SHENU MA SHUM OP SE SHUM MIR OSHT NJERI A HEHEHE VAZHDONI ME POEZI JU LUTEM PLLIZ OK JU PERSHENDET ERMIRA KODRA NGA MESBARDH JENI MA TE MIRET VEQ VAZHDONI KESHTU OKI MA TE BUKURIT JU LUMT SHUM HEHEHEH QAOOOOOOOOO E GEZOFSHIM PAVARSIN OKIIIIIIIIIIIIII TE GJITH SHQIPTARET KUDO QE JAN OKI PERFEKT JENI NJERI AAAAAAA


 860. 7 MARSI

  festen e mesuesit
  ne do ta festojm
  lulet me te bukura
  ne do ti dhurojm

  vijm tek ti mesuesi jone
  buzeqeshjen ta dhurojm
  keng krayt rreh si flutur
  midis jush une jam e lumtur

  keng qe na rri ne zemer
  osht per ty nje fjal e embel
  drita qe na rri mje sy
  DHE KETO LULE JAN PER TYYYYYYYYYYYYYYYYYY


 861. KOSOVA SERBIA E RUSIA

  RUSIA PO QAN
  SERBIA PO VAJTON
  KOSOVA ME
  GUXIM TE MADHE
  SERBIN PO E QKATRRON
  KOSOVA PO FESTON
  QE KETE VIT TE JETOJN
  AS NJERI PA U NDA
  PRA URIME TE GJITHVE KOSOVAREVE PAVARSIA E KOSOVES


 862. edi
  me ne fund kosov e dashur
  mjekim u dhe plageve te marra
  keshtu dor per dore te kapur
  do tia nisim nga e para

  kete dit sot do ta festojm
  se bekoi fatin e mbaresin ndaj nga
  zemra te urojm
  gezuar KOSOV PAVARSIN

  nga jeta e mot dua te degjoj per ty veq
  gezim e lumturi
  zemra gjthmon te kendoj
  SE JE BIJA E NENES SHQIPERI


 863. hej a po doni poezi per 7 mars ok po ju jepi poezi ok merreni poezit e mija nga ermira kodra op se jam ma e bukura ok