Feeds:
Postime
Komente

Hymni i Kosovës, poezi


Hymni i Kosovës

Aty po e flet nena gjuhen shqipe
Aty shendrite Hena e Dielli -po tybe
Aty s`do te kishte vuajtje edhe gazep
Po te ishin bijt e saj te lidhur me rrespekt

Aty me te vertete flamurin e mbushen “zvezdicat”
Se u harruan Bajram Currat e Shote Galicat
Aty ku minoriteti matet me grad cellxiusi
jete te gjate sdo te kete jo qebesa flamuri si Miki Mausi

Aty edhe ku meshkujt lidhen
Me kablla te perziera
E tradhetojin gjinin tjeter te bukur
Nganjehere sa rete ne hapsira

Aty eshte Kosova ime
Qe duron stuhine e duron Deboren
Aty jetojin edhe ata
Qe gjuajn gure e mshefin doren

Sabahate Byci

1 359 Përgjigje

  1. A kërkoni fonde për të paguar kreditë dhe borxhet? A e gjeni veten pak probleme me faturat e papaguara dhe nuk keni në çfarë mënyre të shkoni apo ku të ktheheni? Po në lidhje me gjetjen e një firme me reputacion të konsolidimit të borxheve që mund t’ju ndihmojnë në reduktimin e kësteve mujore në mënyrë që ju të keni opsione të përballueshme të ripagimit, si dhe hapësirë ​​për të marrë frymë kur bëhet fjalë për fundin e muajit dhe faturat duhet të paguhen? Kompania Sallie Mae e konsumit bankar është përgjigja më e mirë. Email salliemaeconsumerbankingcompan@gmail.com

    A kërkoni fonde për të paguar kreditë dhe borxhet?
    ** A keni nevojë për kredi private ose biznesi për qëllime të ndryshme?
    ** A kërkoni kredi për të kryer projekte të mëdha?

    Ne ofrojmë llojet e mëposhtme të kredive

     Kredi e makinave
    * Kredi Kryesore
    * Kredi hipotekore
    * Kredi për investime
    * Kredi Tregtare
    * Kredi për ndërtim
    * Kredi për konsolidimin e borxhit
    * Kredi Biznesi [të sigurta dhe të pasigurta]
    * Kreditë personale [të sigurta dhe të pasigurta]
    * Kredi studentore dhe shumë më tepër.

    Ne kemi bërë këtë ndryshim në industrinë e huadhënies. Ne mund të organizojmë një hua prej $ 5,000. në $ 90,000,000.as ulët si 2% interes Mirësi përgjigjet menjëherë në këtë email: salliemaeconsumerbankingcompan@gmail.com

    Ne ju japim kredi me një normë interesi të ulët prej 2% dhe kohëzgjatjen e huasë prej 1 deri në 30 vjet për të paguar kredinë (të sigurt dhe të pasiguruar). Mos i mbani vetë problemet tuaja financiare në mënyrë që të mos jeni zotërues i borxhit ose stresi financiar, prandaj duhet të na kontaktoni shpejt për një zgjidhje për problemet tuaja financiare. Do të jetë një gëzim i madh për ne kur të jeni financiarisht të qëndrueshëm. Email salliemaeconsumerbankingcompan@gmail.com.text ose whatsapp +1 (936) 298-8613

    SHËNIM: Mbani në mend se do të duhen më pak se 24 orë për të përpunuar dosjen tuaj është 100% e garantuar pa marrë parasysh vlerën tuaj të kredisë.

    Ne jemi të certifikuar dhe privatësia juaj është 100% e sigurtë me ne. Mos u shqetësoni më shumë për kreditë apo financat tuaja.


  2. Thanks for the marvelous posting! I really enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will come back down the road. I want to encourage continue your great work, have a nice day!


  3. I love articles like this one but I find myself spending hours simply browsing and reading. I really like your posts. After looking over a number of the article posts on your blog, I seriously like your way of blogging. I love your pages but… I do not read well. Do you have videos on the topic?


  4. Guess I will just book mark this article. Your page is absolutely on point! I feel like I should send you money for this amazing material.


  5. hello!,I love your writing very so much! proportion we communicate more approximately your post on AOL? I require a specialist on this space to solve my problem. Maybe that is you! Taking a look ahead to peer you.


  6. zemra mu ka ba mal
    kur shqiponja
    mbi beograd
    prej gzimit edhe
    loti me ka dal


  7. 28 nentori

    afrohet dit e madhe
    endrra shqiptare
    nuk sheh kund ne bot
    shqiponja dy krenare…

    askush s’mund te gjesh
    flamurin e qendisur me gjak
    ndaj nuk zbehet ngjyra
    ndizet bëhet flak…

    afrohet ditë e madhe
    ”BIJ’ te Skenderbeut
    28 nëntori i dhe ngjyrë
    atedheut..

    ngjyrose një komb
    kuq e zi valvitur
    në ballkan te vlores
    pavarsia zbritur….

    afrohet ditë e madhe
    shqiptarzimi zgjuar
    me se shumti se ngahera
    ndihemi bashkuar

    kishim qindra vite
    kështu pa u ndjer
    si ne shtepin e madhe
    ne te njejten derë

    afrohet ditë e madhe
    fluturo shqiponjë
    mbi malet shqiptare
    mbi kosoven tonë….

    krahët shtrive qielli
    u ndieve çliruar
    të pa vdekshëm jemi
    veç kështu bashkuar…


  8. magjia taota e par me dy qira e kishte ditlindjen msuesja olta jakishte prur


  9. Emri im është gëzim unë kam qenë në një raport prej 3
    vjet me një fëmijë kisha menduar unë e desha më shumë se
    asgjë në botë pas një kohë
    Kam vënë re disa ndryshime në thingsthat
    ai e bën , ai filloi të qortojë për ta , kështu që
    Unë dija diçka ishte e gabuar përpjekur për ta kënaqur atë në disa ,
    por ende nuk ishte rezultati . Unë shpejt e kuptuan
    Unë isha duke parë një tjetër vajzë që u përpoq të
    bëjë atë të kuptojë se unë dashur atë aq shumë , por ai e bëri
    A e keni edhe të dëgjoni . Një ditë kam lexuar një dëshmi
    në një rast të ngjashëm , një person përjeton
    kjo punë e madhe e Dr Okojie dhe madje edhe kur ajo
    Unë notbelieve isha i bindur nga tim
    mik , kështu që kam kontaktuar atë dhe u përpoq për të marrë e tij
    Metoda me gjysmë zemre çuditërisht
    më pak se një javë kontakti im lover
    mua dhe deri tani ne jemi ende së bashku
    për fat të mirë i martuar me një fëmijë . Unë jam shumë i
    mirënjohës Dr Okojie është specialiesed në
    Zgjidhja e problemeve të tjera, duke përfshirë
    vijon : .. ( 1 ) Në qoftë se ju doni shpinën ish ( 2 )
    në qoftë se ju ndonjëherë keni këqija ( 3 ) Dëshironi të jetë
    promovuar në zyrën e tij . ( 4 ) Duan Femrat /
    njerëzit që janë pas jush . ( 5 ) Në qoftë se ju
    dëshiron një fëmijë . ( 6 ) Nëse keni nevojë për ndihmë
    financiare . ( 7 ) Nëse doni shërim të saj
    HIV AIDScontact tani për zgjidhje të menjëhershme
    yourproblems në se
    Drokojiehealinghome@gmail.comThank


  10. me 28 nentor u ngrit flamuri ne vlor moter marigona e qendisi me dor ismal qemali flamurin e ngriti me 28 nentor isa boletinin prit festojm anget pleq e rinj 1 flamur valon kosov e shqipri prandaj dhe ne shkolla mesojm per flamurin per 28 nentorin plot vjersha thurim


  11. a bon bre ni poezi amo njo tmir per 28 nentorin . Edhe qe ka mundsi njo tmir ^_^


  12. o vllazer edhe motra, prej epokes, Agronit, edhe te Teutes, edhe te babajt te kombit shqiptar, SKENDERBEUT, Ismail Qemajlit, shaban polluzhes, edhe deri te trimi heroj i pa harruar adem jashari, me shekuj jena masakrue, jena kall, edhe burgos, edhe jena dhunue, edhe nga trojet tona etnike jena debue, edhe menxi e pritum qet dit edhe u shpallem shtet, edhe republik, por tradhtaret ish kumunistat, karjeristat
    sahon lpisat, korupsjonistat, kriminelat, nuk po na lojn me i qel syt, se po mundohen me trup, edhe me shpirt, me na shit, se na lan pa himen pa flamur pa ushtri, pa kufi pa siguri pa ekonomi, per dit bisedime, marveshtje, edhe tregti me serbi, populli me rob edhe me femi
    po mbytet ne lumej ne serbi edhe 4000 mi neper rrug, neper hungari
    me rob edhe me femi pa ngran edhe pa pi, prej shtetit, haj, edhe mafi
    etj,


  13. Atdheu

    Fëmija i parë:-Atdhe janë malet me borë moj Norë
    Fëmija i dytë:-Atdhe janë fushat me bar,O Behar.
    Fëmija i tretë:-Atdhe janë drurët me fletë,moj Mirjetë
    Fëmija i katërt:-Atdhe janë lulet me aromëz.moj Njomëz
    Fëmija i pestë:Atdhe janë zogjtë ne degë,moj Shegë
    Fëmija i gjashtë:-Atdhe janë lepujt në pyll,o Yll.
    Fëmija i shtatë:-Atdhe është shtëpia jonë,moj Dodonë


  14. Shqipëria

    I ilirides jam iliri
    Dhe i lir dua ma mbet
    Për cfardo xhevahiri
    Shqipërin se jap per jet…


  15. Mollëkuqe

    N’xhaket t’kuqe
    Ke shtatë pikë…
    Mollëkuqe,
    Nga më ikë?

    Lule më Lule
    Ti merr erë,
    Bëhesh nuse
    Në pranverë

    N’gzime tona
    Flut’ro ti,
    Me xhaketën
    Kuq e Zi….


  16. shum bukur veq vazhdoni


  17. po spo muni me gjet naja ma te mira jo qisi palidhje


  18. Ne

    Qershore Korrik

    Si (n’) Qersh-ik-u e kuqe flake
    Rrezja e Diellit
    ne thellesine e mbremjes
    -puthi naten
    dhe morri dashurine
    gaforre ne katrore
    per 24 ore 45 here ne gjinje!

    Me qefe te thash: (n’) Korri-(or)
    7 kallinjet e heshtjes
    me te idhet se vet vdekja
    gjysem shekullore-
    e nese don thurri 17 poezi per Bereqet
    sepse molla qe ngrene
    Ti zemra ime 1 n’(Persisht)
    vetem e vetem per mua
    gushen ta puthi si Pellumb!

    Sabahate Byci-Desre-Gjermani


  19. isamil qemali
    ne vitin 1912 i madh
    ismail qemali e ngriti flamurin ne flor

    ate dit ne shqipri valonte flamuri
    kuq e zi ten shqiptaret u tebuan diten e flamurit
    e krementuan
    o ismail o trim i rrall festa jote ska te ndal
    do te festohet
    an e botes kuka shqiptar


  20. Kosoves

    NGA KOSOVA
    ME DHUNE U DEBOVA
    POR KOSOVEN MARTINE
    KURRE SE HARROVA

    PAS LUFTES SE 99 SHIT
    KOSOVEN E VIZITOVA
    POR SHUME U MERZITA
    KUR MIQET NUK I TAKOVA

    AI SHKAU I SERBIS
    ISHTE SHUME BARBARE
    MASAKROI TE GJITHE
    ASNJE PA I NDARE

    PSE O SHKA I SHKINES
    DO TE PISH VETEM GJAK
    POR I GJALLE SHQIPTARI
    DO E MARRE KETE HAK


  21. sa pika…… gentiù


  22. 28 nenetori me 28 nentor u ngrit flamurinvlor moter merigona e qendisi me dor ismail qemaili flamurin e ngriti me 28 nenetor isa e priti festojm an e kend pleq dhe te rinjë 1 flamur valon kosov e shqiperi prandaj dhe ne shkolla mesojm per flamurin per 28 nenetor plot vjersha thurim


  23. une i di disa poezi nese doni mij me jau jep nese nuk doni rrini hhahahhahaha ju e dini


  24. vellait tim yllit

    sa shum te dua

    ti je shum i mir per mua

    emrit yll

    si yll ndryqon

    lumja motra sa shum te don


  25. Ismail Qemali

    Nentor 1912 jetonte i madh
    Ismail Qemali
    Me 28 nentor
    e ngriti flamurin ne vlor.

    Ate dit ne Shqiperi
    valonte flamuri kuq e zi
    tane shqiptaretnu tubuan
    diten e flamurit e kremtuan.

    Ismail o trim i rralll
    festa jote ska te ndal
    do te festohet ane e mbane
    botes
    ku ka shqiptar.


  26. Ne maje të gurit
    Për 28 Nëntorin
    Ja kam kushtuar
    Ditlindjes së Flamurit

    Ismail Qemali
    Patriot Shqiptar
    Në dorë e ngriti
    Flamurin kombëtar

    Valo o Flamur
    Në dorën e Shqiptarit
    Si vala e detit
    Nga era e sharit

    Behu krenar
    Mos u perkul aspak
    Se trimat Shqipëtar
    Të kan larë me gjak


  27. ju lutem a bon nje ese per 28 netiorin se ma shpejt sepse kjo fest eshte afer dhe me duhet te pergatis ju lutem sa me shpejt nje ese per 28 netorn sepse me duhet shum shpejt ju lutem plotsomani deshiren emri lona


  28. ma e mira vjerrsha per 28 -tetë nentor


  29. vallahi boll e keqe koka ma i mir osht himni i shqipmis 10000000000000000000. her


  30. Pranvera

    NE PRANVER FILLOJNE TE LULEZOJNE PEMET,LULET ETJ.NE PRANVER DITET ZGJATEN KURSE NETEN SHKURTOHEN. NJEREZIT NE KETE STINE FILLOJNE TE VISHEN ME RROBA ME TE HOLLA DHE ME NGJYRE ME TE HARESHME.DALLENDYSHET KTHEHEN FLUTURIM TEK NE.ESHTE KNAQESI QE ME MENGJESIN E KESAJ STINE TE ZGJOHESH ME CICERIMAT E ZOGJEVE.NE KETE STINE MOTI FILLONE TE NXEHET,DJELLI DEL ME RREZET E TIJE TE ARTA.QIELLI MERRE NGJYRE ME TE KALTERT RETE HAPEN. UN KAQ KISHA PER T`JU SHKRUAR PER PRANVEREN :)


  31. POTRETI I SKKENDERBEUT
    SI DIT E PLOT
    AI SHTJELLEJ
    ME RE DHE ER
    MBI ATDHE
    NJE EMER GJERGJ
    E KISH
    SI DIELLIN
    TJETRIN SI HENEN
    SKENDERBE


  32. po valla shum po me pelqen


  33. Pavarsia e Kosoves

    Ëndraa shekullore,mori jehonë.
    Në muajin e dimirit,lulet lulëzojnë,
    Me rrezet e diellit,jemi zgjuar
    Pavarsin deputetët e nënshkeuajn.

    Pavarsia e shum pritur,
    Sot me 17 shkurt,merr frym Kosova,
    Rrezet e para,shqiptarët e dëshmoeve,
    Me lot rrugëtimi,amanetin e kryen.
    Pavarsia e kosoves u lirua.


  34. Pavarsia

    Nena ime Pavarsi
    Koha Ime Liri

    Nen Pse Qan per Vellan
    ate na vran

    ai luftoi per Liri
    edhe kosova
    u be pavarsi

    kosova eshte Pavarsi


  35. anita minushi ne biblotek dhe minushit seq ju tak shkon te nje biblotek ne banak zonjes i flet nem nje liber a gazet u gryks zonja ne fytyr o minush gabim ke hyr pasi ti librat ti i tha ,si lexon por i ha


  36. une e di se ju jen nisha por nuke keni per ne rreshtin e dyt e ken perzi :D


  37. ja uroj te gjith shqiptarve 28 netorin ku do qe jan


  38. a ben me qit nje ese per 28 nentorin


  39. desha tju pyes diqka a keni ne mendje donje vjerrsh
    per 28 nentorin


  40. Te dua – shqip…Jeg elskerdeg – norvegjisht…I love you te dua. Shoqja ime per serozisht


  41. nuk te dua me politik sikur rusi me amerik por te dua si kosova me shqipri ai djal i poshter qe vajzen e tradhton emrin shqiptar nuk e meriton


  42. nuk dua me politik sikur rusi me amerik por te dua me dashuri si kosova me shqipri ai djal i poshter qe vajzen e tradhton emrin shqiptar nuk e meriton


  43. Fiona shoqeria Ti mo shoqni e zjart qe shpirtin ma ki kall nuk ka fjal ty qe na shoqnove shoqe e mir te qujta me bere shoqe me shum njerz shhoqe e ngsht e mir, e embel , sishme , kur shoqja do te mshoj diku larq do te qaj ( ose kur e ki shoqe qe 9 vjet) te kall mue me xheti kjo e keqe ma lalli shpirtin e ma djege si une kam nje shoqe quhet (Diellza) e a o ma ka kall mushkeririn tim


  44. une duha te di par 28 nentorin diten e flamurit kombetar tung


  45. na mekoi qumeshti i gjirit na ushqeu gjuha e shpirtit


  46. Si çdo popull, edhe ne kemi kremten tonë kombëtare. Bile mund të themi se Dita Jonë e Madhe – 28 Nëntori, është diçka më shumë se një kremte kombëtare, siç e kam thënë, jorastësisht, edhe në titull «DITA E SHENJTË ARBËRORE». Dikush që nuk e njeh mirë historinë tonë kombëtare, mund të pyes: pse?! Përgjigja është e shkurtër dhe shumë e qartë: sepse të mirat e rralla, kombit tonë të shumëvuajtur, por gjithmonë krenar, i kanë ardhur mu në këtë ditë.

    28 Nëntori i parë arbëror ishte ai i vitit 1443, kur Kryeheroi Ynë, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu, e ngriti për herë të parë në historinë e këtij kombi Flamurin me Shqiponjën Dykrenore dhe me yllin gjashtëcepësh në mes dy krenash, në Kalanë e Krujës, ku valoi plot 25 vjet. Gjergji, deri në vdekje luftoi me atë flamur në dorë dhe kurrë nuk diti për humbje. Ai flamur valoi i pamposhtur në Kalanë e Krujës dhe në kulla e kala të tjera arbërore, për 25 vjet, sa Kryeheroi Ynë udhëhoqi popullin dhe Shqipërinë.

    Pas vdekjes së Tij (më 1468), pushtuesit otomanë depërtuan në të gjitha trojet arbërore dhe ia ndaluan valimin flamurit tonë. U dashtën edhe 444 vite pritje e vuajtje, tmerr e robëri nën atë pushtues, si dhe shumë ekzode e zbrazje masive të trojeve tona nga qeniet arbërore, derisa rifilloi sërisht valimi i Flamurit të Arbërit. T’i kemi parasysh arbëreshët, që ikën përterj detit, ose në veri (në Dalmaci), me qëndresën e tyre stoike dhe me ruajtjen fanatike të gjuhës, traditave dhe kulturës së të parëve. Qindra mijëra shqiptarë, duke mos mundur ta durojnë terrorin e pushtuesve, kishin ikur në shumë vende të botës – deri në Amerikë, Afrikë, Azi e deri në Australi.

    Edhepse të mërguar, qeniet arbërore nuk ndejtën kurrë duarkryq, por gjithherë, në mënyra të ndryshme ishin të vënë në shërbim të kombit dhe të atdheut të braktisur nga dhuna e pushtuesve. Sidomos vlen të përmendet gjysma e parë e shekullit XIX, kur figurat e ndritura të kombit themeluan një lëvizje mbarëkombëtare, për të mbajtur gjallë shpirtin arbëror dhe për ta ndihmuar lirimin e atdheut nga pushtuesit. Kjo lëvizje, në historinë tonë, u regjistrua me germa ari dhe u quajt: Rilindja Kombëtare Shqiptare. Ndër rilindasit e parë duhet veçuar: Vëllezërit Frashëri, Jeronim De Radën, Jani Vreton dhe shumë të tjerë.

    Në kohën kur gërshetimi joparimor i interesave ishte shtrirë në mbarë hapësirat ballkanike e më së rëndi rëndonte supet e popullit tonë, liderët e kombit filluan artikulimin e zëshëm të aspiratave të ligjshme kombëtare, për liri dhe pavarësi. Nën trysninë e fuqive të mëdha të kohës, në Kongresin e Berlinit të vitit 1878, Perandoria Osmane u detyrua t’ua njohë autonominë disa vendeve fqinje, si: Serbisë, Greqisë, Bullgarisë dhe Malit të Zi, gjë që nuk ndodhi edhe me Shqipërinë, që në vorbullën e interesave dhe të marrëveshjeve ruso-turke, mbeti ende nën kthetrat otomane.

    Të ndaluar të marrin pjesë në Kongresin e Berlinit dhe të indinjuar thellë nga pazarllëqet që u bënë për copëtimin e tokave tona, krerët shqiptarë, të udhëhequr nga Abdyl Frashëri, Haxhi Ymer Prizreni, Pashko Vasa e të tjerë, më 10 Qershor 1978, në Prizren mbajtën Kuvendin Mbarëkombëtar dhe themeluan Lidhjen Shqiptare të Prizrenit, duke shpallur kështu autonominë e Shqipërisë. U bë edhe një kabinet qeveritar dhe u organizua një administratë mbarëkombëtare, mirëpo Turqia – e tërbuar nga ky akt i shqiptarëve, me “bekimin” dhe heshtjen edhe të fuqive të mëdha të kohës, me një fushatë shumë të egër ushtarake dhe me terror, pas tre vjetësh – më 1881 e shuajti Lidhjen e Prizrenit dhe autonominë shqiptare.

    Shqiptarët nuk janë dorëzuar kurrë. Ata gjithmonë e luftonin pushtuesin dhe e forconin Lëvizjen Çlirimtare Kombëtare – me pushkë e me penë. Në vitin 1899, nën drejtimin e Haxhi Zekës, u mbajt në Pejë edhe nhjë kuvend i madh mbarëkombëtar, që historia e njeh si Lidhja e Dytë e Prizrenit. Në fillim të shekullit XX, Perandoria Osmane që shtrihej në tri kontinente (Azi, Europë dhe Afrikë) dhe e ndarë në 33 vilajete, katër nga të cilat ishin shqiptare, nga sulmet që nga të gjitha anët i bënin popujt liridashës, ishte dobësuar dukshëm. Njëri nga Vilajetet shqiptare ishte Vilajeti i Kosovës, me kryeqytet Shkupin, që përfshinte territoret e Dardanisë së dikurshme.

    Luftërat çlirimtare, që plasën në të gjitha viset e pushtuara, i dhanë një goditje të rëndë “të sëmurit nga Bosfori”. Si pjellë e konçesioneve, që kishte fituar Serbia në Kongresin e Berlinit, në vorbullën e interesave, me marrëveshjen e fshehtë ruso-turke, kombit tonë i ishte imponuar edhe fronti verior, sepse shumë troje tona u pushtuan nga Serbia, që me sulme barbare deri në gjenocid i kishte detyruar të shpërngulen shumë shqiptarë nga trojet e tyre, që si rezultat pati spastrimin e mbi 700 vendbanimeve të Krahinës së Toplicës nga fara arbërore.

    Në vitin 1908, e dobësuar shumë nga sulmet që i vinin nga të katër anët, Perandoria Osmane u detyrua të bëjë reforma dhe të lëshojë pe në shumëçka, në vendet e pushtuara. Xhonturqit, edhe nën trysninë e fuqive të mëdha të kohës, me këto reforma u kishin njohur disa të drejta popujve të pushtuar, përfshirë edhe shkollimin në gjuhën e tyre amtare dhe shprehjen e identitetit kulturor. Në nëntor të vitit 1908, nën drejtimin e At Gjergj Fishtës, në Manastir u mbajt Kongresi i Alfabetit, ku u njësua alfabeti i gjuhës shqipe. Në të gjitha viset shqiptare filloi organizimi i shkollave kombëtare.

    Në vitin 1909, kur u organizua kryengritja e madhe e popullit arab kundër Turqisë, kur shpërthej edhe lufta e madhe italo-turke në Tripoli dhe kur plasën luftërat ballkanike, krerët e kombit filluan ta mobilizojnë edhe popullin tonë. Në pranverën e vitit 1910, Idriz Nikollë Seferi, bashkë me Dom Mikel Tarabulluzin, në zyrën famullitare në Stubëll të Karadakut, kishin hartuar planin e Luftës së Kaçanikut. Trimat e ardhur nga viset e Karadakut dhe të Moravës, nën udhëheqjen e Idriz Seferit dhe ata të ardhur nga Carraleva dhe nga viset tjera të Kosovës, nën udhëheqjen e Isë Boletinit, ishin bashkuar në Stagovë, prej nga futen në Grykën e Kaçanikut dhe i dërmojnë taborret e Turgut Pashës.

    Lufta e Kaçanikut ishte fillimi i kryengritjes mbarëkombëtare për çlirim nga zgjedha pushtuese otomane, që në vitin 1911 – nën drejtimin e Dedë Gjo’ Lulit, ishte zgjeruar në Malësinë e Shkodrës dhe në krahinat fqinje, deri në Shqipërinë e Mesme, për t’u zgjeruar edhe në jug, kështuqë në vitin 1912 ishte përfshirë mbarë Shqipëria – nga Janina deri në Mitrovicë e nga Durrësi deri në Preshevë.

    Tashmë vërehej qartë se Perandoria Osmane po kapitullonte, prandaj fuqitë e mëdha të kohës kishin filluar tregtimin mbi tokat që do të dilnin nga kthetrat otomane. Pamëshirësitë absurde kundrejt shqiptarëve, mbi tavolinat diplomatike, nuk kishin fund. Derisa Serbisë, Bullgarisë, Greqisë e Malit të Zi u ishte njohur pavarësia, më 17 tetor 1912 fuqitë e mëdha kishin vendosur që Shqipërisë t’i njihej një autonomi, ende nën varësi nga Turqia. Duke mos përballuar më turpet dhe absurdet diplomatike të fuqive të mëdha, krerët e kombit tonë, që me pushkë e me penë e kishin udhëhequr Lëvizjen Kombëtare Çlirimtare, kishin vendosur mbajtjen e një kuvendi mbarëkombëtar dhe shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë.

    Duke iu përgjighjur thirrjes së Ismail Qemalit, më 28 Nëntor 1912, në Vlorë ishin mbledhur krerët e të gjitha krahinave shqiptare: Luigj Gurakuqi, Sali Gjuka, Bedri Pejani, Rexhep Mitrovica, Vehbi Agolli, Dom Nikollë Kaçorri, Jani Minga. Avdi Toptani, Pandeli Cale, Llesh Nosi, Mid’hat Frashëri, Mehmet Tërralla, Hasan Hysen Budakova, Sherif Efendi Dibra, Hajdin Draga, Dhimitër Mborja, Dhimitër Zografi, Shefqet Taiu e shumë të tjerë. Për shkak të pengesave gjatë rrugës, Isë Boletini me mbi 10 mijë kalorës nga Kosova, kishte mbërritur vetëm të nesërmen.

    Kuvendi Kombëtar i Vlorës shpalli Pavarësinë e Shqipërisë dhe zgjodhi Qeverinë e parë të Shtetit Shqiptar. Kryetar i Kuvendit e natyrisht edhe kryetar i parë i Qeverisë së shtetit Shqiptar, u zgjodh Ismail Qemali, i cili, kur po e ngriste Flamurin e qëndisur nga Marigona, në fjalën e Tij solemne, ndër të tjera ka thënë: “Fqinjtë tanë nuk duhet të gënjehen me lakmi, se shqiptari s’e duron robërinë. Historia e shekujve të kaluar e dëshmon këtë të vërtetë. Ky truall është atdheu ynë. Ne e kemi gjuhën tonë, zakonet tona, kulturën tonë. Ndaj, sot, të mbledhur në këtë kuvend të madh historik, ne shprehim para gjithë botës vullnetin e popullit tonë sovran”. Më shumë se një e treta e delegatëve të Kuvendit ishin nga viset e Kosovës. Pavarësia u shpall për të gjitha trojet shqiptare dhe ministrat u zgjodhën nga të gjitha krahinat shqiptare.

    Megjithë ndërhyrjet e parreshtura diplomatike të Ismail Qemalit dhe të Qeverisë Shqiptare, në të gjitha institucionet e qarqeve ndërkombëtare, gjashtë fuqitë e mëdha të kohës, të involvuar në gërshetim interesash, kanë lejuar copëtimin e tokave shqiptare. Kështu, në konferencën e ambasadorëve në Londër, më 1913, pa përfillur luftën çlirimtare as vullnetin e popullit tonë, u morën vendime tragjike kundër Shqipërisë dhe shqiptarëve.

    Më shumë se gjysma e toka tona iu dhuruan fqinjëve: Greqisë, Serbisë, Malit të Zi dhe Bullgarisë (sllavomaqedonasit në atë kohë nuk kishin identitet kombëtar, pra ishin bullgarë). Kështu, ambasadorët e gjashtë fuqive të mëdha të asaj kohe, kanë përligjur gjakderdhjen në Ballkan, duke lënë të hapura varrë që do të kullonin gjak gjatë gjithë shekullit XX. E njëjta gjë ndodhi edhe në vitin 1920, që për shkak të vendimeve të tilla, edhe pas Luftës së Parë Botërore, tokat tona mbetën të pushtuara nga vendet e përmendura. Me të drejtë, i Madhi At Gjergj Fishta e shan Europën e asaj kohe, duke e quajtur edhe kurvë: “Oj Zanë këndojmë, o të vajtojmë deshta me thanë…”.

    28 Nëntori i tretë Shqiptar ndodhi në vitin 1944, kur Shqipëria u çlirua përfundimisht nga pushtuesit fashistë, mirëpo diplomacia ndërkombëtare, sërish na e la një Shqipëri të cunguar, duke njohur dhe përligjur edhe brenda shtetit shqiptar një diktaturë të egër komuniste, që shkatërroi edhe ato pak të arritura në rrafshin kombëtar – politik, ekonomik, kulturor… Ai regjim pushtuesve (grekërve, serbëve e sllavomaqedonasve), heshtas u lejonte dhunën e pandalshme mbi shqiptarët në trojet e tyre të pushtuara, deri në spastrime etnike e gjenocid.

    28 Nëntori i vitit 1955, mu në kohën e gjenocidit rankoviqian mbi shqiptarët e Kosovës, në Prekaz të Drenicës lindi kryekomandantin Adem Jasharin, i cili do të niste Luftën Çlirimtare vendimtare, për t’u çliruar nga zgjedha serbiane. 28 Nëntori i vitit 1997 e shpalli botërisht Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. 28 Nëntori i vitit 2001, e solli me krenari, në qendrën e kryeqytetit të Kosovës, në Prishtinë, kryeheroin tonë Gjergj Kastriotin – Skënderbe, i cili edhe sot u jep zemër shqiptarëve dhe u garanton se një ditë të afërme do të jenë pronarë të ligjshëm të të gjitha tokave të tyre.

    Në këtë festë të madhe, që sivjet po e kremtojmë edhe në shenjë të 600 Vjetorit të lindjes së Gjergj Kastriotit – Skënderbe, të 450 vjetorit të Mesharit të Dom Gjon buzukut dhe të 95 Vjetorit të lindjes së Shenjtëreshës së Dashurisë, Gonxhe Bojaxhiu – Nëna Tereze, uroj që së shpejti ta kremtojmë bashkë 28 Nëntorin e shpalljes dhe njohjes së shtetit shqiptar mbi të gjitha trojet arbërore.


  47. jam arjana hoti ju kisha lut nje poezi per 28 nentorin flm per mirkuptim..


  48. mirdita te gjithve


  49. hej un e mora ate te paren qa loqka


  50. dua te them

    dua te them
    se e vogel
    jam por nje deshir
    te madhe e kam

    te jem shembullore
    e urte dhe punetore
    ne shkolll te shkoj
    prinderit ti gezoj


  51. ooo bre qitni per( 28 nentorin)

    ju pershendes te gjithve qe i keni qit do vjersha per(28 nentorinn )ju duaa (shumm)


  52. a keni mundesi nje poezi per28 29 nentorin me ma gjet


  53. shum najs veq ma te bira bre


  54. kosoves kosov e dashur e pavarur je


  55. tung un jam ariana hoti deshiroj nje poezi per 28 nentorin ju faleminderit ai qe ma shkrun ……..tung klm


  56. Pavarsia
    me 17 shkurt 2008
    kosova jon u shppalll Shetet Kryyeministri Lexoi
    se Dekleraten E Kosoves e
    Fiitojmmm


  57. Emrin e Kam`

    ddoonnjjeTaa
    per familjen time jam wajz
    dëshire Jam e wogeL.
    M’therrasin Woglushe
    Jam shpirtmirë
    ENGJELLUSHE.


  58. sum mir pasni shkru poezi 3 i mora ja qova arsimtares kej pesqe mi bani


  59. vjershat jan shum shum te mira ju pershendet eliza guraziu nga pzzzzz


  60. PAVARSIA

    e pritem kete dit

    si shum te madhe

    te qlirohej KOSOVA

    nga ushtria barbare

    Data 17 shkurt 2008

    na solli lirin me te

    vertet

    KOSOVA sot quhet

    REPUBLIK e ne kete

    emer e quajm

    pa frik


  61. marre duhet me ju ardh veq copy paste ncnccn


  62. pra himni i flamuriti ka villuare moti por ndryshe


  63. jam eliza ju pershendes nga pz eliza guraziu


  64. mua me pelqyen te gjitha vjerrshat ju pershendet eliza guraziuuuuuu nga bllaca p[o jetoj ne pzzzzzz


  65. “Fjalët janë të paafta e memece për ta shprehur gëzimin për momentin madhështor të Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës”. Kështu ishte shprehur me admirim shkrimtari ynë i madh, Ismail Kadare.

    Se si ishte ajo ditë për ne dhe mënyrën e përceptimit të saj nga ana jonë, do të përpiqemi të përshkruajmë emocionet dhe momentet më mbreslënëse të cilat i depozituam në kujtesë si një nga ngjarjet më të lumtura të jetës së kombit tonë.

    Fytyrat e qeshura, fjalët përshëndetëse, mendjet e ndritura, shpirtërat e çiltër me duar të hapura, ishin nisur atë ditë drejt shesheve të zemrave të hareshme, që të ishin pjesë e një gjurme për një çast historik, ku secili dëshironte të zërë vend në Podiumin e Pavarësisë, e që ishte toka e Kosovës fisnike. Atë ditë të madhe, në të cilën po ngadhënjente e vërteta, u realizua dëshira e sinqertë e njerëzve të sakrifikuar dhe të drejtë, andaj edhe drejtësia po u buzëqeshte atyre. Mrekullia po ndodhte, e turmat e njerëzve nëpër fshatra e qytete, kishin filluar hapat e festimit të orëve të para të kanonizuara. I madh e i vogël, fëmijë e pleqë, burra e gra, djemë e vajza, të gjithë këta, me dashuri e mallëngjim i shprehnin fjalët “GËZUAR” e “URIME”, sot është fjala jonë, sepse ne e kemi rradhën tani. Çdokush ndiente thirrjen, kërkesën dhe peshën e fjalës PAVARËSI.

    Shqiponja dykrenare, e trimëruar si gjithherë, i kishte hapur krahët në mes të flamurit kuq e zi dhe u thoshte bijëve e bijave të saj ,,ejani!, më përqafoni mua dhe unë të ju përkëdhel zemrat t`uaja të buta, ngase po e shoh gëzimin në sytë, fytyrat dhe gjuhët tuaja!” Ky zë behar e dashamirës, kishte bërë që gjithë shpirtërat e Tokës dhe Qiellit t`i përkuleshin përpara dhe ta nderonin si kurdoherë. Ajo u bënte grishje atyre për të festuar së bashku aktin e tillë historik, duke bërë kështu një kthesë të dashurisë për jetën.

    Nënat buzëqeshnin, sepse kishin parë në ëndërr valimin e flamurit më parë, por nuk mund t`i ndërtonin ndjenjat e tyre apo edhe t`i pikturonin, e që tani erdhi çasti suprem, i cili nuk mund të vinte shumherë, dhe ajo ëndërr e tyre u bë realitet. E pabesueshme!- shpreheshin ato në pallatin e luleve me aromë të freskët, por që kundrimi i tyre ngjallte emocione, të cilat, në një mënyrë, për ato momente, me arsyetim, mund të ishin edhe të pakontrolluara.

    Edhe qielli na kishte parë atë ditë, malet fërfëllenin nga era, duke shprehur kështu përshëndetjen dhe mirënjohjen e tyre për ëmbëlsinë e këtij epilogu. Lumenjtë ishin më të qetë se asnjëherë. Pra, gjithçka ishte në maje të piramidës së mrekullisë njerëzore, sepse po rilindte ajo që kishte vdekur më herët. Kjo ishte një rrugë e panjohur në fillim, e mundimshme, e sakrifikueshme, por që në fund u gjend edhe filli i saj i drejtë, që shpënte në drejtim të Panteonit të Pavarësisë. Ajo as nuk shikohej e as nuk prekej, por që ndihej në zemrat e njerëzve. E kuptonin se po lindte një emër i ri, që me vete kishte marrë edhe një epokë të re.

    Turmat e dendura të njerëzve ecnin nëpër rrugët e mbuluara e të zbukuruara me buqeta flamujsh. Ata dukeshin sikur milingonat e shumta që shëtisin në territoret e tyre. Plaku i vyshkur sikur një kasolle e pushtuar prej plumbave, atë ditë shndriste me pamjen e tij të hareshme. Fytyra i buzëqeshte, gjuha nuk i ndalej së foluri, e këmbët i punonin sikur penda me të cilën poeti thurrë vargje dashurie. Në duart e tij të buta, ai mbante flamurin kombëtar, të cilin vazhdimisht e puthte, e përqafonte dhe e shtrëngonte me aq dashamirësi e dashuri saqë, nganjëherë,na kujtonte çastet e kthimit në familje të bijëve tanë që punojnë në mërgim. Ai tregonte se ishte aq i lumtur, gjë që nuk i kishte ndodhur asnjëherë më parë, dhe sikur i lutej Zotit që tani t`ia merrte jetën. Nuk ishte kjo një trimëri të cilën ai donte ta shfaqte, por një fund modest e i kërkuar nga jeta e tij. Mirëpo, plisi i ishte ende i bardhë dhe i qëndrueshëm ndaj çdo stuhie apo sfide të jetës. Një bindje paradoksale, por, sipas tij, ishte e pranueshme për kohën.

    Fëmijët, këta filiza të ardhshëm, mjaft tërheqës si gjithmonë, ishin pjesë e kësaj ngjarjeje të madhërishme e të tejçmuar. Secili dukej ndryshe, i stolisur me ngjyra të shumta, por më të këndshmet ishin ato kuq e zi. Edhe pse pa ndonjë skenar paraprak, ata me sukses luanin rolin e tyre. Madje, shfrytëzonin çdo kënd, që me bukurinë e luleve të binin në sytë e njerëzve dhe kështu t`i japin ovacionin e pastërt kësaj magjie të jetës. Ishin të ndërgjegjshëm, ndoshta relativisht, për rëndësinë e këtij kapitulli të jetës së tyre, dhe me kërshëri të madhe e prisnin orën vendimtare të individualizimit të vendit tonë.

    Sekondat e kujtesës historike kishin filluar të memorizoheshin tek kreatorët e këtij episodi. Me vëmendje të posaçme ndëgjohej leximi i magjistares së jetës. Pëlhura kishte filluar te çepej, kulmi i shtëpisë po perfundonte dhe pika e fundit po derdhej nga kupa. Panteoni dukej sikur një koleksion ngjyrash me njerëz nga të gjitha anët. Ndjenjat ishin të përziera. Trupi sa dridhej nga të ftohtit, një shtytje e tillë i vinte edhe nga emocionet. Sytë e njerëzve i ngjanin yjeve të natës, fytyrat kaltërsisë së qiellit, të hareshëm e mjaft të këndshëm dukeshin të gjithë. Ishin këto caste mbreslënëse, derisa një zë kumbues i PAVARËSISË jehoi në katër anët e botës. Kjo festë e përcjellur me përqafime, urime dhe përgëzime, u bë gjurmë e paharrueshme për çdokend. Ajo ditë e madhe ishte një Nëntor i Dytë për shqiptarët, një rikthim i dashurisë për jetën dhe një histori tjetër për Kosovën. Mbi të gjitha, kjo ishte një festë e përgjithshme, me kujtime të njejta, me emocione të përbashkëta.


  66. shum vjerrsh e bukur ♥♥ ♣♣ ☻☻ ☺☺ ♠♠ ♦♦ •• ◘◘ ○○


  67. molla e kuqe moll e vqrdh hajde shkojna sarajev hahahahahhh


  68. Dimri Esht një stin e bukue♥.♥♥


  69. Gjuha shqipe
    Përmbi zë që lëshon bilbili
    Gjuha shqipe m’shungullon
    Përmbi erë që jep zymbyli
    Pa da zemrën ma ngushëllon.


  70. qeshi i vogel e u rrita…hahhaha bravo shum mire


  71. qeshi i vogel e u rrita…


  72. poezit jan shumë te mira mua po me pleqjn shum unë kam nje poezi na erdhi nje dite qe moti e kem prit kjo esht dita e pavarsis shume deshmor rane shum deshmor u flijuan pre kete dite qe jemi duke e fatsuar luftuam ne bore luftuam ne sh iper kete ditte te shtrjneten pavarsni


  73. 28 nentor
    28 nentori esht dit madheshtore
    o moj Marigon te lumt ajo dor
    Qe e qendise ket flamur qe ta ngrisim ne vlor
    Por edhe ti o Ismail be i lumtur ke qen dhe do te jesh
    Pa ty sdo ishim te gjall Mallkuar qfshin ata qe na sulmuan


  74. Adem Jashari
    Adem Jashari
    ishte burri
    i vertet
    luftoj
    me
    shoket
    e vet
    dhe per lir
    dhe vendin
    e ti
    per familjen
    e ti

    tung ju pershendes


  75. he budall he budall qe as nje pazar te lopve sun gjon njeri si ju


  76. pavarsia edhe kjo dit e bukur e madhe ne kosov pe feston shiptaria edhe kombi jon


  77. hei a din nei kush ese per 28 nanotrin


  78. keshi vogel e u rrita n’pehen
    tnanes u mezita
    sdi me me shkru as me
    lexu veq ne shkoll di me shku


  79. hashim thaqi po kendon
    fatmir sejediub po vallzon
    ramush haradina po bon hyzmet e
    bajram regjepi lan tepija e me than diqka se
    asnjani hiq spo bojn mir


  80. kam me kalla krejt boten skam me lan me qit flak e kalli krejt kosoven qefin ja prishi krejt kosove si u prish pre dashuris oj e mira ne mahal po ta them vetem nje fjal dashuri deri sa te jam gjall


  81. me 28nentor nga plaku mjekerr barrdh u ngrit ne vloren ton flamuri jon kombtar ish nentori dyt qe nga kruja e skenderbeut shkelqei si vetetima an e mban atdheun ne te treten ee lavdis te kullura si ari ne preekazin heroik ku lind adem jashari ne nentor te 97 si luajn djemt e liris ne llaush te drenices grusht te fort i dhan serbis muja rexha dhe dauti si skiftera fluturuan te verteten mbi uçks afer botes ja treguan


  82. a mun dikush be me ma gjet ni vjersh se shum mir pi shkrujshni bre


  83. hej a e ke kopju oj alberina qat vjerrsh


  84. o muta oo muta bre spo dishit qysh shkruhet vjerrsha ni sen nuk e qit ne drit ni ese te hajrit nuk ma gjet bree mutin ma hankshit


  85. JU QIFSHA NONEN TONVE PO QITNI PER 28 NENTORIN NAJ VJERSH KUSH QET A MA I MIRI KUSH QET KSI QERA NONEN JA QIFSHA


  86. a ban ni vjersh per 28 nentorin vlla jo per isa boleshkyna


  87. a Bon Ni Vjersh Per 28 Nentorin


  88. shum mir a bravo ni pes prej meje e keni


  89. adem jashari

    adem jashari luftetar
    luftoi ne trojet te veta
    bashke me luftetar

    por ai vdiq pergjegjsi
    por jeton ne zemrat
    tona si te ishte tani

    me at trimri
    qe kishte deshi
    ta mbronte nje popull

    ai ishte luftetar
    me zemer te madhe
    qe skishte frike nga asgje


  90. Pavarsia

    pavarsi moj pavasi
    sa shume te pritem
    ti na erdhe pa pritim
    dhe na gezove
    tere kosoven

    ne te pritem me vale
    ti na erdhe pa pritim
    dhe na shlirove
    nga imallkuari armik i zi


  91. oj lir sa
    shume te pritem
    ti na mungove
    ne luften botrore

    ne te pritem
    me gezim ti
    na erdhe
    pa pritim

    liri liri sa
    shme te duam
    qe na erdhe
    pa prituarl


  92. po me duhet nje pojezi per 28 nentorin


  93. heyy ju qe e kini shkru qet vjersh

    Kët vjersh e kam shkruar
    Në majë të gurit
    Për 28 Nëntorin
    Ja kam kushtuar
    Ditlindjes së Flamurit

    Ismail Qemali
    Patriot Shqiptar
    Në dorë e ngriti
    Flamurin kombëtar

    Valo o Flamur
    Në dorën e Shqiptarit
    Si vala e detit
    Nga era e sharit

    Behu krenar
    Mos u perkul aspak
    Se trimat Shqipëtar
    Të kan larë me gjak

    a e kini shkru pi vetit a e kini mar prej nje shkrimtarit


  94. Esht veshtir ti thuash mesues
    lamtumir lamtumir lamtumir
    te themi me lot ne su

    DHe kur te shkosh
    kur sdo tna harroshe
    ne zemer te kemi
    te dua te themi

    te dua te dua
    esht pak te themi
    je me e mira
    ne bot po te themi

    kater vite kalun
    klasen e katert mbarum
    me dashuri pot themi
    si nnen te dyt te kemi

    nje dit pa ty
    esht si nje jav
    nje jav pa ty
    esht si nje muaj
    nje muaj pa ty
    esht si nje vit
    nje vit pa ty
    esht si nje shekull
    ste harrojm perjet


  95. oj kosov
    o vend i shtrejt
    ne kemb te armikut
    shum ke ndejt
    shum preite
    shum perkujtove
    shum endrra i endrrove
    o popull i kosoves
    o prist tan
    me mundimin ton
    shum munduat shum duruat
    me ne fund u realizua
    deshmoret qe ran per liri
    adem jashari me familjen e tij
    kush e shtyri ameriken
    te sulmoj masakra e reqakut e deshmoi
    viljan vokeri e lajmroi
    dhe amerika intervenoi
    dhe serbin e sulmoi
    o klinton o burri i vertet
    me kosovaret pate miqesi te verteet
    ti serbin e sulmove popullin shqiptar e lirove
    prej se jemi lind e jemi ber me dit gzim ma tmadh skemi prit
    gjergj bushi na ka premtu
    se kosoven ka me pavarsu
    ne kuvend kur u miratu
    krejt kosova me flamuj u mbulu
    pavarsia u festu she populli shqiptar shum u gezu
    pavarsia kosoven e shendrriti
    ne mes te nates me fishek zjarre
    qielli endriiti
    kur ne kosov
    nuk mund te qeveris
    serbia kur me 17 shkurt u
    shpall PAVARSIA


  96. flamuri kombetar

    ne flamurin ton
    shum e dojm ai
    eshte flamuri kuq e zi
    qe kurr zdo ta harrojm


  97. hena
    ne merngjes kur o zgjonte
    si hapte syt kur bahej vakti per ne shkoll
    asaj i dhimbete kryt kur ti ma thte kepucat bertiste haj me det
    sepse kemba ju kish vrar
    kur te ungjet me hanger buk ajo sungjet pa pas peshqi
    ne vend se ta thrasin
    me emer te vet por me tjetrin haj medet lazdrajka e nanes


  98. burra e gra dhe femijë perjetuan nje situt shum te veshtir por me ne fund zingjiri u zgidh.


  99. ma mir i varfur e patrijot se i pasur e i pasur e idijot


  100. poezi ADEM JASHARI

    ADEM JASHARI LEGJENDAR
    TRIM I MADH KOSOVAR
    KA THEN SHUM PER PAVARSI
    KA DHEN MOTRA E VLLEZERI

    MOTRA E VLLEZERI KA DHEN
    E FAMILJES SE VET I KA THEN
    DO LUFTOJM PER LIRI
    E PAVARSI


  101. keto poezi jane te kopjuara apo te bera vet se me duhet nje per shkoll


  102. ojj kosovv ojj tokKa JoNn NeE tEe DuAMm PerR gJITHmONn :d:d

    uRIme 28 Nentorii :D:D


  103. qka i shty une punt me tyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy majmuni

    klmmmmmmmmmmm kurv me djem tu shku

    ecccccccccccccccccccccccccc

    nccncncnccncncnccncncncncnccncncnncnnccncncncncnncnncncncncncncncncncncncncncncncnncncncncncnnccnncncncnncncnnccnnccncncnccncncnncncn


  104. Emër

    E-mail

    “Website”


  105. oj ti qur shka e ke shenu add tane aty me ta marr krejt moj majmun se po ta qi nanenmoj kurve moj shtrig aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii


  106. oj norra oj qoramae si voglushe qe qan ne banke qan e qan tuj mendu ne klas te par kur un jam shku


  107. kesh e vogel e u rrita shum me djem u halita ste them te du as te du ne rr;s munesh me shku kjo ke per noren oki klm


  108. qikjoo norra koka paraqit se mej dek msusja ne klas te par e kjo spo dika kurgju


  109. un jam arta poezit tuaja sme pelqyen fare sepse
    ikini kopju pej dikujt tjeter kshtui qe me mir veproni me vet dijee tuaj e jo me te njerzve thnx per respkt


  110. tung tung une jam arta ju paskit shkru shum poezi por mua me ka pelqyer poezija e alberines tung tung


  111. tung tung une jam arta ju paskit shkru shum poezi por mua me ka pelqyer poezija e alberines t alberina paske ban mir tung tung ju pershendes te gjithve po ti alberina a mun me ma dhan adds


  112. kkjoo kkee weqq hajgaree pper thmii huauauhahuauah


  113. 28 nentori uunne ee voogel joom poor njje gjje e dii qee flamurii ynn eshtee kuuqq e zii saa miir e qendisee tii moiii marigon iismmail qemmajlii e ngriitiii nne vloor


  114. dita e mesuesit hhahahahah veq po baj hajgare hahhahaahahahah


  115. burra e gra e femij u vran ne kosov e ne shqipëri sa nënat mbeten me duar në gji . Ne i humbem shum te ri vetem per ty moj pavarsi.Të ri e të vjetWr nuk ka rëndësi,per ty humbën jeten moj pavarsi


  116. mos u mashtro te dashurohesh se shum po gabohesh


  117. ahhaahahahhahahaaahahahaahaha qfar komenti hehehheeh


  118. motra ime kam nje moter shum te mir e ka emrin bukuroshe kush e she ne rrug thojn sa e bukur si mprincesh


  119. pifff so ka rrihet hiq valla


  120. tunyd yd hjrmiu oiu ghitr,9i kuty utu uy i9gmtim ok9m oiiih ou0oy pk0i, poju hoh kuo jok ljklo ;;kl mkmpjklp kljoj[ jpl0] jhnh kjojolh m noljj kyyuiighy hihiymgg gjngjh hjihym hkiyum hkjmj gft bygyt thy yuo ih ghngu anduenas fujy8un ijtru98uyutrkrtuy89u n ikf9 ioogmh


  121. me vjen mirr a po me nje


  122. nga kaqaniku i vjeter lock


  123. o flamur gjak o flamur


  124. kush nuk i harron bre stergjyshet oj rina


  125. oj qik motrea jeme ma mir mus shkruj hiq


  126. shum vjersha palidhje a o kuku nana jemktu thojn vjersha per 7 marsn ktu um qet perdashuri


  127. shum te mira poezit po edehe gjerat e mira po ku duhet me shkru per elena gjiken ajo nuk i harro kurr stergjysherit


  128. Sa shume deshire une kisha
    te ngrihem ne hapsire,
    si zog te fluturoja
    ne qiellin tim te lire.

    Nje zogu une ia luta
    qe krahet te mi jape.
    Nje here te fluturoja
    pastaj tja ktheja prape.

    U ngrita mes reve
    i lumtur shend-e-vere
    dhe zogun e lashe
    une me krahe te prere.

    mu duk shume i merzitur,
    ndaj zbrita prape ne toke.
    Me mall e perqafova
    si mik edhe si shok.

    dhe nisem te dy bashke
    ne me mijera fluturime
    ai me krah te tija
    dhe une me kengen time.


  129. ej ktu esht me shkru vjerrsha apo diq tjeter ejo fjal tjera edhe vjerrsha spaha te mira valla veq nja 12 a ma shum ishin mat sigurtat qe jan te mira se tjerat iqqqqqqqq valllla tung


  130. oj laura nga je se po me dokesh e njohur kallxomm okkkkkkkkkkkkkkkk lock tkammmmmmmmmmmmm t u ng zemer


  131. ishallla te men kryt hehheheh


  132. ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooj oj jom loedh se po em dhem o kryt um mytiii o bre u myta qfar vjersha palidhje


  133. RUSIA PO QAN
    SERBIA PO VAJTON
    KOSOVA ME GUXIM TE MADH
    SERBIN PO E SHKATRRON

    KOSOVA PO FESTON
    ME POPULLIN SHQIPTAR
    QE KETO VITE TE JETOJM
    ASNJE PA U NDAR

    SERBIS I IKEN VLLERZRI
    EDHE KUSHERINJET E PAR
    DUAN TE RRIN ME KOSOVEN
    QE SJAN ASI SOJ AS FAR

    I LA VETEM MALI ZI
    ME SHEKUJ E DASHURI
    KERKOJN NGA SHQIPTARET
    QE TJU BEJN SHOQRI

    MIQSIN PO TA DONI
    BENI MIR TE NA URONI
    FJAET E MIRA TE NA THONI
    ASHTU SIQ I DO GJITONI

    ATO QE SI THONI JU
    DO TI THOT BOTA MBAR
    ANEMBAN QE NA DUAN
    GJITH POPULLIN SHQIPTAR

    NJE URIM NE ZEMER KEMI
    TE FESTOJM PAVARSIN
    NESE DUAM VETEN E VENDIN
    DO TJET FAT PER KOMBIN TIM

    DASHURI E HARMONIA
    MOS TE ZGJAS VETEM NJE DIT
    KORRUPSIONI E HARBUTIRAT
    MOS SUNDOFT VIT PER VIN

    KESHTU NA THOT AMERIAK
    SHQIPTAR UUUUUUUUURRRRRRRRRRRRRRRIIIIIIIIMMMMMMMMMMEEEEEEEEE PPPPPPPPPAAAAAAAAAAVVVVVVVVVAAAAAAAAAAARRRRRRRRSSSSSSSSSSSSSSSIIIIIIIIIIIIIIIIIIAAAAAAA

    KALONI XIGLUSHEM


  134. kosova
    dita jote o kjo
    oj kosov e dashur jemi
    te gezuar se dita jote o e bukur plot festa e haromoni
    plot gezime e lumturi
    sot o kosova ime

    per her te par ne histori
    ka kosova nje
    ushtri te gjith
    therrasum ni emer
    U Q K e trojat
    tona i kemi ne zemer

    adem jashari burr i burrav u
    betua para
    flamurit te luftojn hiq pa
    u ndal per bashkimin tom


  135. ooo oooooo muta


  136. rreth flamuri per te bashkuar per nje deshir e nje qellim prej lufte ve ai largohet qe eshte i indur tradhetor kush eshte burr nuk frigohet po vdes po vdes si nje deshmor


  137. phaaaaaaa qfare fjele pa lidhje breee


  138. pihhh qfar fjalsh banale


  139. mutin mahan shit haaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhhh tungggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggggg


  140. pavarsia

    pavarsi erdhe ti
    e gëzove gjdo shtepi
    mir se erdhe pavarsi
    dit e nat enderruam per ty
    tani erdhe ti
    dhe kosoven e bre shtet me flamur te ri
    te faliminderit pavarsi


  141. me 28 nentor u ngrit flamuri ne vlor e ngriti ismajl qemajli


  142. ahhahahahhh kush kah shkru qet i kcefsha ne darsum a


  143. pavarsina e fituam me shum deshir vetem deshiruam kosova te jet e lir e lir e kukur si trojet tona dhe e gjith kosova do te jet e jona…


  144. dy festa te bukura
    dy festa te bukura
    te prindeve te mi
    njera ne shkoll
    njera ne shtepi

    njera e msuesit
    njera e nënës
    te dyja shklqyejn
    si drita e henes

    7 marsi ne shkoll
    8 marsi ne shtepi
    te dyja i qmoj
    festat të ua uroj!!!!!….

    tugn nga nesa


  145. Pranvera ME 21 MARS NA VJEN KJO STIN .QE E GEZON EDHE FEMIN ..NATYRA GJELBROHET FEMIJA LOZIN BILBILI CICERRON BUKURIN KJSAJ STINE JA SHTON .BUJKU ARAT I PUNON DITA NATEN E SHKURTON…LULET QELIN MALI VISHET ME GJETE LEJLEKU E DALLANYSHJA KTHEHET NGA VNDETE E NXETA… EDHE UN SI NATYRA QE BLEROHET NE PRANVER QUHEM BLERA….


  146. heheheh qa po th nxinem mujshe mem nxan


  147. nuk o ka na duhet kjo add


  148. tung tung a e dini ndonje tem per kursimin e energjis okkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk


  149. Ju
    dua shum TINA dhe LINDA


  150. HEJ MARRE JU KOFT PER QESI FJAL TUNG KISS KISS


  151. ohhhhhhhhhhhh ju qifsha ne beth se mu ka qu kari


  152. ej ju qika zemra ju qifsha ne beth se jeni te mira ohhhhhh mu ka qu kari


  153. edhe muaaaaaaaaaaaaaaaaa


  154. jeta mua me pelqyen shum tungggggggggggggggggg


  155. mua me kan pelqyer shum keto poezi tung nga jeta


  156. ej nje vjesh per pavarsi nese bon


  157. ismail qemaili ismail qeemaili me shum bujari engriti flamurin dhe shpalli pavarsi po te isha fluturflutur do te fluturoja te shkoja ne vlor te ulem ne gjunj evarrin tja perqfoja une jam shqiprija une jam kosova ne jemi dy motra do ta ngritim flamurin dhe ti bashkojm te gjitha shtetet ta bajm ni shqipri te madhe


  158. mir se erdhe pavarsi
    shum gjak
    u derdh per ty
    shum nana
    mbeten pa bij
    mir se erdhe
    pasravi!


  159. qysh bre spo iu vjen marre bre qa keni shkru bre zoti ju marroft e kam 1 vjersh ;
    kush te flet per kosoven
    keq ja hangt mutin krejt
    dyjes ja qi nanen ne pidh
    kush flet keq per kosoven
    kush flet mir per kosoven
    i prift e mbara dhe i past gjith te mirat
    jo si do ma e keqja mefol
    ham kosova e shqiperia te dyja jan te
    mira per mua


  160. e para poezi e mir po e kish pshtjell me 3-ja


  161. hej a mundni me ma gjet nje vjersh per deshmoret te liris nese mundni flm shum


  162. hahahahhahaha


  163. ej naj poezi dashuri nese bon ok


  164. ej shum komente te qarta po shkrujshe bre ti ap ok op


  165. ej e prshendes qet qiken me emrin laura se e paska emrin si temin puq.


  166. shum te mirr jeni aaaaa


  167. nat per nat i pim drras jam tip qesta rras


  168. krejt budall vallahi jeni u di vjersha ma te mira


  169. kush eshte fatos kryeziu kush e din le te prgjigjet


  170. hahahahahhahha


  171. hej qa bat a bat sen a hiq korgjo


  172. PER MA SHUM INFORMATA KONTAKTONI NE KET ADD

    niti_real-g@hotmail.com


  173. ku me gjet bre ahh


  174. per naj kang qe keni me qit hajdi ne f.kosov lypni B.G.R


  175. gjaje naj ven per studioo e qelum ma shpejtt okk


  176. ka je o nit shkretii


  177. a hine o gjenn bre


  178. o argjend a hine babo


  179. neser mos shkoni ne shkoll apo vende ku osht lart sepse neser rreth oress 15.47
    do te ket terrmet sipas gjitha gjasav do te jet më i fuqishem se ky i pari

    nje lutje: e more allah ishalla rrzohet shkolla selman riza

    niti_real-g@hotmail.com

    qe doni me ba naj kang naj kush kontaktoni ne at add qmimi 7 euro i kemi te gjitha efectet te noizyt etjj


  180. kallxoni a jom i qartt nashta pe keq perdori webin po spo kom qare

    email: niti_real-g@hotmail.com


  181. ky e thaqi osht rraspi nana kti ju ka q***
    jemi shum po dojm me maru ni ajrodrum
    ajrodrumi ngjyr boojkafe vjen ky thaqi na qet kafe na qet kafe si rrospi edhe K*** lyp mej hi

    per ma shum informata kontaktoni ne niti_real-g@hotmail.com


  182. bie shi ne këmb u ngrita kur te pash ty kosov bertita
    se ky thaqi ma shka ska per kosov sbon sevda shkive ttrraoktor po ju qon kosoven ne rrot somes pe qon o ti thaq me via via je tradhtar her na her ka serbia
    KOSOV URIME PAVARSIA


  183. gjane dikush qe ka munsi me gjet ni web te shkive i shajj pak se moti si kom sha prej mas lufte nanen sjav kom pa jom merrzit me pa at gru pu bre ropt anej ure sguxoj me shku

    edhe pse sguxoj grun teme se harroj oj serbi bonu gati se po vi me te Q****


  184. bie shi pika pika ksaj serbis ju q** qika
    qik e ka kit rusin shum bre K*** po naj lyp
    e dashta me kallxu qe keerrkun skeni shku me serbi e rusi un jav q** ato famili B.G.R KA ME SUNDU kejt serbinn kan me faru

    per ma shum informata kontantoni niti_real-g@hotmail.com


  185. dashta me kallxu po serbia u tranu nanen kem tu ja shilu po per pak u rrxu qishtu me ju kallxu serbis lyp ropt ne k*** me ja qqu
    qikat i ka kurva e vet o kurvan ej bre nanen e serbis mutin ton shum pe han


  186. shkolla e par shqipe u hap ne korç ne vitin 1987 ne krye me pandeli sotiri i cili ishte mesuesi i par ne shkollat shqipe
    kalun shum vite qe nga lufta e fundit e kosoves.
    deri sa armiqt tan serbet po mbysnin shum njerzz jjo vetem qe po luftonin me uçk por edeh po vrisnin edhe njer civila .
    deri sa i ndjeri ibrahim rugova thirri forcat aleate te amerikes e jav q*** nanen serbis.
    MATHER FUCK SERBIA

    KOMENT NGA GR B.G.R

    BRESJA F.K


  187. u kall rusi po qan serbia kosov urime pavarsia


  188. eja pavarsi eja pavarsi dhe gëzoje


  189. shumm te bukura vetem vazhdoni……


  190. hej shum mir qito vjersha veq mos i shkruni te gata se valla palidhje hhah hahahaahahahhahahahahahah


  191. fjale te kombinuara

    njeri bredhi
    hana mana
    bora ora
    tavolina violina
    kapela pela
    letra fleta
    komoda moda
    filgjani gjami
    nora ora
    emini mini


  192. kush e din matematiken zgjidhne kete detyre
    1000000 pjestue per 85643=
    a e din naj kush sa bajn
    hahahahhahaahahhahah


  193. hsdugdizgxnhdidx


  194. shum vjerrsh e mir albijon


  195. o krejt te budallem ishit qitma ni vjersh per 17 marsin nese jeni najkush i korishit e dini historin edhe shkrune mir ju lutna edhe mos shkruni palidhje


  196. shum vjeerrhsha e mir albijon


  197. shum e paske shkru vjerrshen e mir alberin a qysh e pate emrin


  198. ADEM JASHARI 1955 VDIQ NE 1998

    Albijon Sadria

    Te prita me rrezet e para
    te Diellit,
    ne kete agim,
    kur vesa dhe loti
    lajn gjakun,
    kur motra
    lidhe plage
    e nena ndeze oxhakun.
    Te prita
    te dera e kulles
    qe Ti gjithemon
    i hapenje mikut
    nuk e dija
    a je ne Berishe,
    te Guri i Gradines
    apo ne Gryke te Llapushnikut.
    Ti s’erdhe,
    shkove pa zhurme
    mbete edhe pa nishana,
    Ti ishe i veprave
    jo i fjaleve hava,
    lum qe te rriti nena.
    Te prita me lulet e para
    te praneveres,
    qe femijte po i thurin
    kurore,
    Ti nuk po vije me i marr,
    po t’i sjellim ne,
    ti tani je
    DESHMOR.

    Albijon Sadrija


  199. ADME JASHARI

    Albijon Sadria

    Adem Jashari Legjendar
    Trim i Madh Kosovar
    Ka dhan shum per Pavarsi,
    Ka dhan Vllezer, Motra, Gru dhe Femi
    Ka dhan Jeten per Liri.

    Adem Jashari shum ka Luftu
    Jeten e Familes e ka Rreziku
    Qka po thot Vajza
    Besarta Jashari
    Shum per Migjen me ka marr malli.

    Migja jem thot Besarta shum ka Luftu
    Tu Luftu edhe ka Kendu
    Aspak trimit nuk ju ka dhimb Jeta
    Ka Luftu per troje te Veta.

    Ne Prekaz kushdo qe te shkon
    Vorret e Deshmorve
    Te Jasharve ti Viziton
    Krejt Kosoven e Nderon.


  200. adme jashari
    Historia e Adem Jashari-t Adem Jashari lindi në Prekaz të Drenicës, më 28 nëntor 1955. Këtë vit, Shaban Jasharit, krahas Festës së Flamurit, që e festonte për çdo mot, ju shtua edhe një festë tjetër – Ditëlindja e djalit të cilin e pagëzoi: Adem. Dhe ishte e natyrshme që mbi djepin e t´posalindurit në këtë ditë, Djepi të mbulohej me flamurin e Skënderbeut. Kështu ndodhi atë ditë në familjen Jashari, në Prekazin e Ahmet Delisë. Familjes se xha Shabanit iu shtua edhe një pushkë, në Drenicë jehuan krismat e pushkëve për flamur dhe ushtarin e posalindur të lirisë. Xha Shabanit ju duk se jehona e pushkëve që u zbrazën për lindjen e Adem Jasharit po shpërndahej valë – valë nëpër Drenicë e Kosovë si jehona “Oooo o o prite, prite Azem Galicën o heeejjj”, e atij sikur ju duk se po ndëgjonte jehonën: “Prite, prite Adem Jasharin o heeejjj”. S´do të ishte çudi që atë ditë, xha Shabani t´i kishte ndëgjuar të dy jehonat, se atë ditë e kaluara po e përcaktonte të ardhmen, ishin bërë një. Atë ditë, Flamuri – Lindja – krisma – jehona ishin determinim i një lavdije të madhe. Adem Jashari erdhi në këtë botë me të vetmin ndryshim nga gjithë moshatarët e tij se ky u lind në ditën e fitorevë më të lavdishme të popullit shqiptar, në Ditën e 28 Nëntorit. Kështu nisi jeta në vazhdimësi në Prekazin e lavdive të përsëritshme. Në festë me krisma e këngë edhe vdekjen e bëjnë me krisma e këngë. Xha Shabani ishte i kujdesshëm me të gjithë fëmijtë, por ndaj Ademit tregonte një kujdes të veçantë, ndoshta pse i kujtohej dita e lindjes, i kujtoheshin krismat e pushkës dhe jehonat e përsëritura të atyre krismave në 28 Nëntorin e vitit 1955. Xha Shabani pas Luftës së Dytë Botërore, për një kohë pati ushtruar profesionin e mësuesit, por për shkak të veprimtarisë atdhetare ai do të largohet nga procesi mësimor dhe do merrej me bujqësi. Ai pa ndonjë ngurri vendosi të merrej me punimin e tokës dhe edukimin e fëmijëve në frymën e atdhetarizmes. Kështu po rritej Ademi së bashku me vëllezërit më të mëdhenj, Rifatin dhe Hamzën. Ademi kishte një interesim të veçantë për armët, për të bëmat e prekaziotëve gjatë historisë e sidomos i interesonte akti tepër burrëror i Ahmet Delisë dhe ndihma që ai i pati dhënë fqiut, që ishte sulmuar nga bandat serbe. Sopata e Ahmet Delisë, ajo që bandës çetnike i ndau kokat në dysh, ishtë bërë legjendë, legjendë e historisë në mbrojtje të nderit dhe dinjitetit kombëtar. Adem Jashari kishte një interesim të veçantë për Emin Latin, prekaziotin bashkëluftëtar të Azem e Shotë Galicës, të atij brezi trimash, që në gjithë shqiptarinë njiheshin për të burrëri e trimëri. Ndonëse ky brez i trimave me nam të lirisë, Kosovës nuk i sollen çlirimin e bashkimin kombëtar, por brezave ju lan amanet: pushkët trimërore të lirisë. Ky amanet përcillej nga brezi në brez, nga luftëtari ke luftëtari me porosi, që të përcillej si stafetë deri në fitoren mbi armikun e kombit. Prekazi në mënyrën më besnike e përcolli amanetin e luftëtarëve të lirisë, jo vetëm duke e mbajtur syrin në shënjestër, por duke përcjell jehonën e pushkëve të lirisë nga Prekazi në Drenicë e në Kosovë, jehonë që i mbulonte të gjitha tokat e pushtuara të Shqipërisë. A nuk e tregoi këtë edhe Kulla e Shasivar Alisë, në dimrin e ftohtë të vitit 1945? A nuk u përsërit kjo nga pasardhësi i Emin Latit me 13 maj 1981, kur Tahir Meha mbuloi me turp njësinë speciale të policisë beogradase, duke i shkaktuar humbje të mëdha edhe në njerëz edhe në teknikë luftarake agresorit, që kishte aktivizuar për shuarjen e celulave kryengritëse. Të gjitha këto dhe shumë të tjera që s’u përmendën, lanë gjurmë të thella në edukimin atdhetar të Adem e Hamëz Jasharit dhe çetës së tij trime. Adem dhe Hamez Jashari do të betohen para varrit të Tahir Mehës, se do të vazhdojnë luftën për çlirim deri në fitore. Dhe, ecen guximshëm rrugës së luftëtarëve kombëtarë, duke ngritur si në aspektin organizativ, njashtu edhe duke rritur numerikisht, numrin në rradhët luftëtarëve të lirisë e të pavarësisë, duke ngritur efikasitetin e luftës çlirimtare, me çka ndryshuan rrjedhat e historisë dhe hapen një epokë të re – Epokën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Demonstratat e vitit 1981, ngjarjet e Pranverës së madhe studentore të vitit 1981, të cilat u shëndrruan në Lëvizje të madhe popullore, që me vite mbajten të ndezur flakadanin e lirisë e të çlirimit të kombit, patën ndikim të fortë patriotik në brezin që formuan, organizuan dhe udhëhoqen politikisht dhe ushtarakisht Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës. Adem Jashari dhe çeta e tij ka qenë dhe ka mbetur bërthama themeltare e UÇK-së. Në histori mundet edhe të ndodhin ngjarje të rastsishme, por Adem Jashari, çeta dhe familja e tij nuk janë rastësi e historisë, ata me ndërgjegje e vendosmëri u përgatitën për kthesën vendimtare të historisë sonë më të re. Adem Jashari nuk shkoi rastësisht në Shqipëri për të përsosur artin e luftës, të cilin e përvetësonte me shpejtësi të rrufeshme, dallohej nga i gjithë brezi i tij. Në përgatitjet ushtarake tregoi aftësi dhe cilësi të larta në përvetësimin e artit të përdorimit të armeve të ndryshme për luftën çlirimtare. Adem Jashari, ndryshimet që po bëheshin në vitet 90, i shihte me optimizëm, prandaj me vendosmëri e sinçeritet të lartë nisi angazhimin e tij në sferën ushtarake, për organizimin e luftës çlirimtare. Adem Jashari dhe çeta e tij nuk ishin nisur në rrugën e luftës për liri, për hirë të këtij apo atij lideri, pse ky apo ai i paskan sytë e zinj. Ata ishin nisur për çlirimin e Kosovës pa bërë llogari meskine, karieriste apo grabitëse. Ata e donin Kosovën e lirë e të pavarur. Ata ishin të liruar nga ideologjizmat, veç shqiptarizmës. Adem Jashari dhe çeta e tij ndryshimet politike që ndodhen në vitet 90 i priti me optimizëm, besoj shumë, por nuk do të kalojë shumë kohë dhe do të zhgënjehen se kasta e “re” e politikajve po bëhej pengesë e rrjedhave të reja të historisë, po ngulfaste shpirtin luftarak të shqiptarëve liridashës. Kur në fund të vitit 1991, në Kosovë po bëheshin arrestime të të gjithë atyre që ishin përgatitur në Shqipëri, Adem Jashari do të njoftojë çetën e tij dhe të kërkojë nga ata, që të ishin vigjilent se çdo natë armiku mund t´iu trokaste në porta. Ai do t´iu thotë shokëve: “Armët nuk i kemi marrë që t´ia dorëzojmë armikut, por që ta luftojmë deri në fishekun e fundit”. Më fjalën e komandantit u pajtuan të gjithë. Dhe, nuk vonoi dita kur armiku do të trokas në portën e Jasharëve. Ishte mëngjesi i hershëm i 30 dhjetorit 1991, ku armiku me një makineri të tërë policore kishte rrethuar Jasharajt dhe kërkuan dorëzimin e Adem Jasharit dhe Jasharëve tjerë. Adem Jashari me vëllezër e shokë apelit të armikut për dorëzim ju përgjigjen me breshëri armësh nga shumë drejtime. Ishte e çartë, çeta e Prekazit kishte vendosur epokën e luftës çlirimtare, ata mes jetës se burgut e të poshtërimit kishin zgjedhur jetën e lavdisë e të lirisë, me të gjitha pasojat që mund t´i kishte. Vetëm të guximshmit nëpër kohë të ndryshme i kanë ndërruar rrjedhat e historisë, kështu ndodhi edhe me Adem Jasharin dhe çetën e tij. Kështu nisin aksionet luftarake mbi policinë e armikut, fillimisht në Drenicë, e për t’u përhapur më vonë ne Llap e Dukagjin, në Drini e kudo në Kosovë. UÇK po bëhëj shpresë për popullin dhe tmerr për armikun, armikut po i rrëshqiste dheu nën këmbë, pasigurinë e shihte të çdo kaçube. Adem Jashari ishte kudo. Ai po bëhej legjendë. Ai ishte kudo ku sulmohej armiku, ai ishte në çdo cep të Kosovës. Vetëm frikacaket nuk mund t´i besonin trimërive e të bëmave të Adem Jasharit, ata nuk dëshironin ndeshjen me armikun dhe sa herë që çeta e tij sulmonte e vriste policinë kriminale të armikut do të thonin: “Këta janë dorë e zgjatur e armikut, janë të Sheshelit apo të Arkanit etj.”, – dhe kjo nuk ishte diçka e re, dikush duhej të mbulonte kolaborimin me Beogradin, por paraprakisht duhej akuzohej tjetri. Adem Jashari kishte shumë mundësi, ai kishte zgjedhur me ndërgjegje mundësinë e luftës së armatosur për liri e pavarësi, anipse ai i dinte mundësitë e veprimit luftarak të UÇK-së. Pas luftës se 26 nëntorit 1997, në Llaushë të Re, ku mori pjesë Ademi me çetën e tij, nga e cila armiku u tërhoq me bisht nën këmbë, armiku do të bëjë plane për zhdukjen e Adem Jasharit. Kjo do të ndodhë me 22 janar 1997. Një bandë kriminele kishte sulmuar familjen Jashari, me qëllim që të zhdukej kjo çerdhe e rrezikshme e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Por, falë gjakftohësisë e guximit të familjes dhe ndihmes që erdhi nga çeta, armiku u tërhoq pa arritur qëllimin. Ato ditë e tërë Kosova sikur ishte në Lagjen e Jasharëve. Nuk ishte e vështirë ta kuptoje mesazhin që kishte lënë armiku. Armiku ishte tërhequr i bindur se nuk kishte gjetur mënyren e eliminimit të Adem Jasharit dhe familjes Jashari. Armiku dëshironte qoftë edhe largimin e Jasharajve nga trojet e tyre, por Jasharajt nuk i lëshonin trojet stërgjyshore. Ata as të vdekur nuk donin të shkuleshin nga vendi i tyre, për çka kishin nisur luftën. Adem Jashari dhe gjithë Jasharajt nuk e donin ikjen e poshtërimin, ata e dëshironin qëndresën, e donin lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. Armiku pas disfatës së 22 janarit kishte filluar përgatitjet për një sulm të përmasave të mëdha policore dhe ushtarake, dhe ky sulm do të fillojë në mëngjesit e hershëm të 5 prillit 1998, pak ditë pasi policia armike kishte pasur një disfatë të Lisat Binak, në Likoshan. Këtë herë forca të mëdha ushtarake dhe policore e kishin rrethuar Prekazin, me orientim kryesor Lagjen e Jasharëve. Lufta për eliminimin e Jasharëve ishte e rreptë. Armiku Prekazin e kishte vendosur në rreth të hekurtë dhe sulmonte nga shumë anë. UÇK-ja aso kohe i kishte mundësitë e kufizuara të sulmit e të depërtimit. Adem Jashari dhe çeta e tij sulmit armik ju përgjigjen me sulm. Lufta që zhvilloi Adem Jashari me shokë që e madhe. Sulmi i armikut vinte nga larg. Pas një rezistence të gjatë dhe herioke, armiku arriti të djegë e shkatërrojë Lagjen e Jasharëve, por jo kurrë vendosmërinë për të vazhduar luftën për liri e pavarësi. Adem Jashari deri në vdekje luftoi e këndoi, jo vdekja e Adem Jasharit nuk është vdekje është përjetësi. Lufta për Prekazin që e ashpër. Qëndresa ishte e madhe. Ushtria Çlirimtare e Kosovës humbi prijetarin e saj. Kosova fitoi komandantin legjendar. Me aktin e rënies se Jasharëve, Kosova mundi frikën dhe për lirinë e pavarësinë u hapen shtigje të reja. Adem Jashari – legjendë, solli kualitet të ri në filozofinë dhe mendësinë e shqiptarëve për jetën, atdheun, lirinë për nderin dhe dinjitetin e kombit. Rënia heroike e Adem Jasharit i dha shtytjen më të fuqishme mobilizimit, strukturimit dhe profesionalizimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ushtria Çlirimtare e Kosovës fitoi hapësira të reja veprimi. Komandanti Legjendar i UÇK-së me jetën, veprën dhe lavdinë e tij i dha kualitete dhe përmasa të reja 28 Nëntorit – Festës sonë Kombëtare


  201. jeni me te miret auaauauauauauau


  202. tung a dini kush me ma gjet nij poezi per deshmor a email jeme asht girl.sweet@shqiptar.eu


  203. add e jeme osht valja_20@zvavitu.net veq qikat merne e djem joo ok


  204. tung qa po boni a jeni mir si po ja kaloini une jom valja nga isniqi po pse nuk po e merni veq ju qikat add teme


  205. ^^^^^%%%^^^^^$$$$^^^^^
    sa e humbur sante jam^^^^
    kam gjithqka por ty ste kam$$$


  206. ^^^^&^^^^^^^ ju dua shum^^^^^^^^
    tunggggggggggggggggggggggggggg

    haaaaaaaahhhhhhhhhhhaaaaaaaaaaa


  207. hahahahahahahahaha


  208. tung un po du jne poezi per adem jasharin dh per ushtrin qlirimtare te kosoves tung


  209. haha tung po une du nja poezi per adem jasharin tung


  210. jam e lumtur per kete dit te bukur dhe une ja uroj shum megjith zemer pavarsin gezuarrrrrrrrrrrrr


  211. une ja uroj pavaresin me gaz e lumturi


  212. tung te gjithava
    ne kosov ju dua shum nga besi


  213. oooooooooooooooooooo qa po pani bre me keto kujtime


  214. oj kosov tu qift nana se je kar i im e dy koqe e nje kar te gat oj kosov o kari im ti je mut ta qift nanen ty hashim thaqi  215. sen spaskeni valla kurgju hiq


  216. tung qka po banii…. shkruni poezii te mira


  217. tung peshedetje dua ni pezi shum te qart nese ka mundesi


  218. nje vjersh per 7 marsin ose diten e mesuesve nese ka mundesi


  219. nje vjnje ersh per 7 marsin ose per diten e me


  220. UN JAM NJ VAJZ 9 VJEQARE POR KOSOVEN JAM KRENARE IKU NATA ZBARDHI DITA QU KOSON T ERDHI LIRIA QE SA VITE E KEMI PRIT AMERIKA N DRIT NA KA QIT UQKJA E KOSOVES I KAN DHAN LAKMI GJITH BOTES SHUM TRIMA KAN LUFTU POR KET DIT Q JEMM TU E KENDU


  221. ju uroj te gjith oksoves paavrsin$$$$!!!


  222. vranjevc po jetojm po baj qa po bojm me na sha venin ton kerkon se lejojm jetmir ajvazi bosi i vranzevcit


  223. ju dua shum
    po shkruni mir ja hanksha zemren
    shpirti


  224. na ishte
    kuku nane
    na ishte
    kuku babe
    e shnderrite sikur yll
    ne nje pyll


  225. pavarsia ime e dashur pavarsia ime e mir qe ne shkurt 2008 ti fitove pavarsin


  226. POEZI PER MBRETERESHEN TEUTA


  227. ej muje po me duhet nje poezi per festen e mesuesit ,deri me 24 kam koh,ju lutem me ndihmoni.


  228. une jam nga maqedoni dhe desha tju pergezoj qe kasova ka kaq nxenes te mir.


  229. mfalni a lejohet te miret nje poezi nese me nevoitet


  230. tungi qka po bani a jeni mir si po kaloni une mir hahahahahahhahahaaahahahah


  231. hekuri eshte lend qe nuk lakohet dashurija eshte semundje qe nuk sherohet


  232. Lene more dashurin se dashuria nuk ekziston ne moshe te re po kapu n shkenc o njerz e qone kosoven perpa se eshte ne duart e juaja ju pershendes atyre qe e kuptojn kaloni mir rinia e kosoves……


  233. CUCUC PO TI JE PUP TI JE ME BUDALL SE BUDALLA

    TI JE KUNQ SE LOP TI JE MUT SE KALI TI JE MIN SE PIPI TI JE KUDER SE JE BUBEL TUNG NGA ……. \|||\|||\Z\Z\Z TUNG HAHAHAH MUTI


  234. pavarsi moj pavarsi
    shum ka qajt nana per ty


  235. ibrahim rugova o kryetar
    gjith kosova me ty u kan
    ibrahim rugova o president
    pa ty kosova nuk ka shtet
    te gjith partit jan qu ne kam
    ty vendin me ta ncan
    1
    ne zgjedhje te lira
    kur je shkue te gjithe
    njerzit te kan por qafue
    me gezim e pritum vitin
    e ri kemi menduar per pavarsi
    2
    te gjith mjeket ne kembe
    jan qu ty ket smundje
    me ta sheru e luti zotin
    qe te ndimoj ty ket smundje ta largoj
    3
    ta largoj o ibrahim pa ty
    kosova mbet jetim kur erdhi
    lajmi qe ke vdekur te qith
    kosova ne lum jan tretur
    4
    ibrahim rugova o kryetar
    gjith kosova per ty po qan
    per ty po qan te qith bota
    se te ka njohur gjith evropa
    5
    me smundjen tende me dhimbje
    te madhe ibrahim rugova prej neve
    u ndave u ndave prej neve
    pa then lamtumir qysh ste erdhi
    keq pa naj dhan pavarsin
    6
    na vdiqe ne kohrat me te
    veshtira shkove sikur te
    mos ishe i gjall te qith
    lideret e partise per
    gjdo dit per ty po qajn
    7
    te qith jemi te merzitur
    te gjith jemi te piklluar
    ibrahim rugova prej neve je largua
    8
    ibrahim rugova me mi menquri
    ne bot 67 shtete jan ardhe
    met varros jo nuk je i vdekur
    ende je i gjalle gjith evropa
    ne varrim jan kane
    9
    jo nuk je i vdekur je ne zemrat
    tona ste harron per jet kurr kosova
    kimi prit me dit me or
    qe te bejm humazhe
    ibrahim rugova
    10
    varri me mermer
    ty ta kan ndertu
    shum lule kuror
    ty ti kan dhurue
    11
    lavdi te qoft dheu ibrahim rugova ngushllme familjes te ben gjith kosova e shenoj hysnie vitija nga prishtina


  236. Ti nuk ki vdekur
    ti je i gjall
    ne zemra tona
    mbete legjendar
    ditlindja jote
    me 28 nentor
    po a te dit u ngrit
    flamuri ne vlor.

    O Adem o trim
    s’je i vran
    historia qe na le
    s’te harron
    me flamurin po valon.


  237. ibrahim rugova e la amanet me goj do te shpadhet pavarsija sivjet ne kosov fatmir sijdiu prisident i ri urime fitorja qe shpadhe pavarsi shum her je munduar fjala nuk shkoj kot qe erdhi parvarsija qe po e gezojm sod qytetart e nderuar e me mir kuptim e pritum pavarsin me padurim per qdo dit ne mledhje per qdo dit ne kuvent kush ta zuri vendin ty ne parlament ke mi prit me muj kimi prit me vjet qe po vjen pavarsija ashim sivjet rusija dhe serbija na kan qu fjale pavarsin e kosoves kurr mos me na dhan oj serbi shum je mundu ket kosoven me shkatrru ki shkatrru dhe ki vra vllezer dhe motra ske mujt mi nda fjal na ka qu amirika por hajr ju koft repoblika dit e diele ka qillu te gjith shtetet jan bashku jan bashku ne kosov jan ardh pavarsin por me shpadh te jetojm te gezuar e te lumtur shum qe erdhi pavarsija qe e adhurojm shum ne kosov qe ka me pa po lun valle kra per kra i koft per hajr vellezer shqipetar pavarsija paska ardh lot prej gzimi po pikojn e gzofshim shtetin ton amirika na ka qu fjal me 17 shkurt pavarsin me shpadh hashim thaqi kryeminister i ri urime fitorja qe shpadhe pavarsi e shenoj hysnie vitija nga prishtina


  238. po ky 17 shkurti dit e gezuar e lumtur me gjith ata qe kan lurtuar


  239. ket pavarsi e pritem me lot e me gjak dhe me ne fund na erdhi po qajme per gzimit e pikllimit


  240. jojo ajgare po luj sidomoss qajo gesa shum poezit e mira :P


  241. o kukuu spo dini me fol phahaha


  242. mire se erdhe
    pavarsi
    me shekuj
    te pritem ty

    dhe ashtu
    si te endrruar


  243. sa te dua kosov
    sa te dua liri
    sa te dua atdhe
    sa te dua pavarsi

    kjo dit e shejte
    eshte ne zemrat tona
    per jet te jeteve
    s’do t’i shuhet jehona


  244. sa gjak u dha per kete liri sa deshmor rane per shtet e pavarsi 17 shkurti eshte dite e madhe per gjithe shqipetaret dhe trojet shqiptaret


  245. 28 nentori fest shum e madhe e gjithe shqiptaria kendon e hedh valle 28 nentori dite e pa haruar per shqiptarin e copetuar breng e pashuar


  246. o ta qifsha nanen pidh o mili elvi elvison alejkum selam o vlla


  247. hej un jam jetmiri nga wr wranjevsalit.com edhe ska rensi kush jam un se ju kallxova se 100%bos


  248. FUNDI I BOTES KAME ARDH ME DATEN 21.12.2012 FUNDI I BOTES DITA E GJYKIMIT E NESRMJA NUK DO VJEN SHIKONO O NJERZ SE FUNDI PO AFROHET …..HAHAHA O BUDALL PERNOME E KAM SE KAME ARDH TA KSHYRIM SE KA ME ARDH RUHANI DENIMIT SEPSE BOMMM KIJAMETI


  249. un jam mili nga pz ju pershendeti te gjithve popllin e shqiptarve tung nga elvi


  250. erdhi parvarsija sa gezim por ne dita me e lumtur por tonin atdhe ne shdo kulum shtepije ne kosoven e lir valon flamuri yn endra e arrir gjaku i trimave tan tash me nuk harrohet edhe me diten e parvarsis ata por kujtohet


  251. une jam elvison vehapi ju pershenndeti te gjithve ju uroj 2 vjetorin e pavarsis elvi_22@9.cn


  252. nena

    ti je e shenjt ne jet
    kjo padyshim qe eshte e vertet
    ti je burim i jetes ti je drita e se vertetes


  253. pavarsia edht nje fest shum e majdhe per ne ja uroj pavarsin te gjtheve qe jan shqipetar


  254. SELAM ALEJKUM VLLEZER SHQIPETAR PA¨” DALLIM FEJE “ju uroj dy vjetorin festen e pavarsis ,allahu xh.h. qoft me ne selam alejkum.


  255. jom shqiptar e dua atdheun po diten e 28 nentori esht një tit e madhe per popllin shqiptar anemban botesp o edhe fest e pavarsis se kosoves esht ni je dit aq e buker sa qe kosovart e priten me shum vite t tera ju stafi yn http://www.tosi-bossi.webs.com ju uron t gjithve diten e pavarsis se kosoves me shum te mira n jet t gjith shqiptarve ju uron stafi yn me hsum knaqsi ju mir presim n webin ton mw shu mte mira pashi o ju shqiptar


  256. pavarsia e pritëm këtë dit si shumë të madhe që të shlirohej nga ushtria barbare


  257. tung qa bani a ban ni sex me ba un


  258. hey ju pershendes dhe gezuar pavarsin e kosoves bb


  259. Feston kombi yn feston komandia pas shum shekuj pritje na edhi liria


  260. URIME DY VJETORI I PAVARSIS TE GJITHE VLLEZRIVE SHQIPTAR ANA-BAN BOTES , JU PERSHENET BALI NGA GYRBETI…..


  261. ke mando me que ellos dercime de verdad te amo mi actores quel come di di deme


  262. o kisha dashur te me tregoni ku mundem me gjet ese per pavarsin je lutem me ndihmoni


  263. keni shkruar shyum bukur


  264. sod per ty po vjen pranovera prej gezimit me shkojn lot em te pa sii shoqe tjera na ze shkembi en evrop po te shkoka pavarsia si nje nuse me duvak po shkelqen nga bukurija ty hallall se e ke hak …ref 2 sod kosov e gjete endreen se me zjarr e pate prit … nje muzik prej meje :D jhan ksuhtoj pavarsis aes.aess@live.com add jem oo kjo:D


  265. pet ty nene kosov kenduam me telat e art te qiftelise per ty nene kosov mblodhen lulet e liris kam hedhur shikim permbi ty kosov je gjithmon veq e imja shekujve kete e thon e thon gjeku i trima shkronjat ne abetare e thon ninullat e nenave trimat ne lapidare me thuaj nene kosov pse me rri keshtu e mpit a mos vall po merzitesh per te bijt?mbahu nene kosov behu e fort per bijt qe e dhen jeten mos vajto e mos derdh lot.


  266. nina nana hashim thaq ty tu ba zenra sa ni baq tu e kenu kit hashimi ma ha zemren e ma myki si budall u ba hahha


  267. disa bilbila kengen po kendojne 2 milion shqiptar te bashkuar pavarsin festojne disa qajne me lot ne sy disa kendojne me plote dashuri disa luften perkujtojne sa shum tmerre na solli bajlozi i zi na la pa familje dhe pa shtepi.Eshte dit e madhe dhe te gjith festojme por kur trimat tan qe rane per kete dit si harrojme se fal gjakut te tyre ne sot po festojme.Jane gezu fusha male katune qytete dhe e gjith shqiptaria po me se shumti jemi gezuar ne nxensit e shkolles fillore”ILIRIA” .Bjen daullja qiftelia urime KOSOVE PAVARSIA.


  268. 17 shkriti ma se di


  269. Jom Boss Pavarsin e festoj Gjdo vjet
    e shtoj ka ni Vjet Dhe ia Uroj Kosoves
    Qlirimatre Pavarsin Demokratike


  270. shum faliminderot henor me ndihmove vete ti


  271. vet je pis a po don me kup se nuk po mun me gjet vjerrsha hahahahahahahahahahahahahhahahahahah


  272. a ka dikush me ma gjet nje vjerrsh per pavarsin se nuk po muk me gjet e po du me kup
    qi nuk po muj me i gjet a po ma gjani ju lutem se po du me kup ju lutem me ndihmoni


  273. o adem jashari o trim legjendar ti je vet liria per popullin shqiptar


  274. pavarsia
    qka u ba me ty kosov qe
    sdi sa vjet ti te prit
    po nuk kem prit palidhje
    sot na erdh pavarsia
    knaqen fmija ne liri knaqen baba e nana
    terr te zi
    pak humor hi hu ha hahha


  275. mos shenoni more ato fjal te pista s po ju vjen mare NcNcNC:@


  276. PAVARSIA

    per ty u derdh gjak
    per ty ran shum deshmor
    per ty jeten me fal jeten osht shum pak
    per ty pavarsi per ty KOSOVë

    gjaku i deshmorve ku pikoj
    ne vend liria aty lulzoj
    e dhen jeten lirin me fitu
    qe brezat tiera me festu


  277. vngnbmhgjmbnmfhmbnmf


  278. sot lun ndeshja manchestr und vs milan


  279. geegggggehehheehheheheheeheheeheheheehe


  280. nena ime
    nenen time e dua shum
    dhe e pyeta qfar dhurate
    deshiron ajo me tha nje
    perqafima dhurata me e mier
    e perqafova me gjith zemer.


  281. PAVARSIA
    oj pavaresi ma e mira ne kete bote
    kosova u ba shtet ne vitin
    2008 2 17 ateher u ba pavarsi
    pavarsin e shpalli hashim thaqi
    tu lumt dora more hashim thaqi
    qe na the une e shpll kosoven shtet te pa varur
    urime gjirhe shqiptarve qe jane ne kete bote
    urime pavarsin 2 vjetorin


  282. si pershatet temes


  283. hohohooh krejt palidhje te koken qito poezi qe po thoni ju
    po a ban naja per pavarsi te kosoves se palidhje krejt qito qe i keni shkru a shum bile


  284. ju faleminderit per gjdo gje. Gjdo gje eshte kombinuar


  285. lulet
    lulet me arom te bukur
    lulet ngjyra ngjyre
    ne kopshtin tim ka shume lule
    te bukura
    dhe aroma te mira

    lule ngjyre te kuqe
    lule ngjyra te bardha
    lule ngjyra te gjelbert
    lule ngjyra te kaltart.


  286. pavarsia na erdhi

    po gezohet plaku
    gezohet femia
    ezhgenjyer mbeti
    shtriga plak serbia

    feston kombi yne
    feston shqiptaria
    pas shum shekuj pritje
    na erdh pavarsia


  287. QOHUNI JU SHQIPETARE
    SE ERDHI KJO DITE
    ERDHI 17 SHKURTI
    QE ME SHEKUJ EKEMI PRIT


  288. Oj Serbi Ta Qifsha Nanen

    Qysh S’na Dhe Pavaresin T’hanen

    Po Deri T’dillen Na Vonove

    E Gjithe Popullin E Nervozove

    hahahuahhahauh


  289. HEY DIQKA PER PAVARSINE E KOSOVES JU LUTEM ME SHPEJT


  290. haha hihi po na vjen viti i itri me dhurata e me stoli te gith ja ne ter bashkuar qe lidhin bes per vite te riririririiriririir


  291. urime ooo atheu im i dashur urime
    se e kemi prit me nder e me gjak po
    qa em bo se tie ek pas hakk


  292. 8 marsi
    8 marsi feste per nena
    edhe per mesuese
    nenes time per 8 mars
    i dhurova lule me zemer ia dhash
    mesueses gjithashtu lule
    i dhurova me zemren time ia dhurova.


  293. pavarsia
    pavarsi moj pavarsi
    na gezove per tej mase ti
    me 17shkurt 2008kosov u bere shtet
    shtet i bukur shtet i madh ne
    u lumturuam per tej mase.


  294. pavarsia
    pavarsi ty ste ndrroj me kerkon shiqyer qe ni her kosov
    u bo shtet urime pavarsin o shqiptare ku do qe jeni


  295. mesuesja ime
    e dua mesuese me te mesova
    3 vjet me mesoi me deshi e deshta
    me vjen keq qe se kam me
    mesuesen time te dashur.


  296. jam lappper i madh digjej liki


  297. pavarsi moj pavarsi nuk te mu kurr ne bote
    ti je ma e mi ra moj pavarsiiiii


  298. o pavarsi qe korgja ske bo


  299. paavarsia
    erdhidita
    egezimit o,sa
    shumkemi
    prit qe te vij
    kjo dit
    shum nena
    qajn
    shum femij korkojn baban\
    gjaku i trimave sderdhet kot sollen lirin qe e
    gezojm sot
    17 shkurti dit eliris kjo esht dit e pavarsis
    kete dit kurr sdo
    ta harrojm
    deshmoret tan
    do ti kujtojm
    shtetin ton do ta gezojm
    me ndimen
    e zotit do
    te fitojm
    veq ne fund
    e kam ni
    porosi
    ti them
    adem jasharit
    bAc UkRy


  300. 28 nentori eshet e nej fest e pavarsis


  301. me 17 shkurt 2008 Kosova u shpall shtet …Kjo fest festohet ne gjami e ne kish se kjo fest osht e shqiptaris . Shqiptar kado qe jeni festen e pavarsis gjithnje ta keni kjo eshte dit heroike shum gjak eshte derdh per per kete dit pavarsin e Kosoves


  302. une quhem hatiqe jetoj ne zhazh kan nje moter qe quhet naile ata e dua shummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm


  303. erdhi e shum pritura
    ‘Pavaresi’
    shum njerez
    vdiqen per ty
    sa gjaku u
    derdh ne ket
    toke sa njerez
    luftuan ne
    kete bote
    por mundimi sju shkoi kot


  304. mua nuk po me pelqejne keto vjersha hiq dhe nuk po e pershtaten 17 shkurt ju qe nuk dini mos shkruaj budihava o budall h


  305. ej pavarsia edhe 2 dit naj poezi mos dini a nese dini perapeni ne ket web faqe ju dua shum


  306. tepër tmira keiit jonn amo disa pldh.
    e pash ni komennt nga njonna bjorda mdukëët që kish shkru, diqka shum palidhje kisha pas dëshir me dit nga osht.edhe me pastru fjalorin se kosova osht shteti ma i rii n’Europ edhe ylli më i bukur që shkëlqen.
    RESPEKT PËR KOSOV
    MAGDALENA nga KOSOVA/.<3


  307. pavarsi

    na erdhi dita shum e madhe qe deshmort tan ran pa prituar fare a qe doli i par ishte adem jashari qe ne luften e tij na solli liri kjo liri ishte pak sa e zbeht deri sa ne nuk patem shtet data e pavarsis ishte sekret me 17 shkurt u kupta krejt dhe ne fund kam nje porosi qe ti them te madhit bac u kry


  308. vanesa mjeku jam urime festa e pavarsis


  309. edhe mua si geses po me duhe ni poezi per pavarsin e vendit tim iu lutem me gjeni…..


  310. a muni me ma shkru ni poezi per pavarsin ju lutem


  311. tung ajeni mir` qka` po bani a
    ju pershendes te gjithve te gjith vjerrsha te mira ej


  312. 1 jav me mua fjete ne shtrat e me qive e me puthe e tash i pershendes te dashurit e mi A dhe SH e une ku jam moj tradhetare aaaa


  313. kosova plag e thell n zemer je per secilin shqiptar lutja e fundidit e mbrenjes dhe n agim lutja e par


  314. Nen Kosov Mos qaj Se mjaft Patem Vajm e Poshtem Roberin gezojm lirin e mundem skllavrin ta kesojm Pavarsin


  315. vetem iu pershendes nga zemra te gjithve por nje pershendetje te veqant ia jep eltes me pelqejn shum fjalet e saj per dinen dhe edin


  316. ti edi dhe dina si budall jeni a ktu nuk ban me shkru kshtu me vjen keq a a
    pi e pise bre majmun kurvvvvv
    edhe pisan


  317. 17 Shkurti
    17 Shkurti është Dita e Kosoves
    Sepse Ata e Fituan Pavarsin e Lirin
    Dhe Mund Të Bëjn Qka Dëshirojn:D

    Kjo Ishte Ne Pikat e Shkurtra


  318. 28 Nentori Me 28 Nentor
    Ismail Qemaili E Ngriti Flamurin Ne Vlor


  319. mire pra dina edhe une jam nr. 1 per seksi prej djemve ti prej vajzave edhe pershtatemi si qift kenaqimi naten seksi ta hanksha pidhin oj zemer


  320. hehheheheh nuk kam qka te boj oj sara -sasa zoti me ka fal kesi tipi e ti je hala me ato te vjetrat e une jam dhe do te jem nr.1 per seksi a u knaqe ahahhahh mos harro nr. 1per seksiiiiii …..


  321. mendova qe te kam shoqe te mire oj dina e ketu esht fjal per tjeter qka ti thue jam nr.1 per ….. verten me ke zhgenjy shummm tradhetare …….


  322. te gjitha poezit jan te mira shum por disa komente te fundit nuk po me pelqejn , iu pershendes veq vazhdoni yllza


  323. oj lol shum me pelqen kjo te pershendes


  324. popo ZHURJAN mos po don edhe me ty nese don zemer vetem lajmrom….


  325. me 28 nentor u ngrit flamuri ne vlore
    marigona me doren e saj qendisi flamurin shqipetar
    gjaku i kuq shqiponja e zeze
    jane simbol i shqiptaris
    ikuq eshte gjaku shqiponja atavete


  326. kari edhe pidhi sot jan tu qi neser kur ti shosh ka ardh viti i ri 2011

    bigbrrother
    ok


  327. ej dina a je qi naj her a


  328. qka po i shikoni a si kini pa kurr vjersha qe qesin zhurjanet na ja u qim familya

    e’kan kto male qe bueasin e
    e’kan kto njerez qe therasin e
    e’ka Kosova qe ushton e
    eka Prishtina qe kendon e

    eka Shqiperia qe vallzon e
    efar feste eshte kjo vall e
    A mos eshte kjo fest e rall e
    Republik “Kosova” u shpall !

    Ah’sikur t’vraret t’ishin gjalle !
    Qe me gjak e lan ket tok
    Per me gezu sot ne ket dite
    Kosoven me e pa Republik

    Trim Shqiptar Adem Jashari
    eohu bre burre , prej atij varri !
    Thirr Deeanin e Drenicen !
    Prizrenin e Mitrovicen !

    Suhareken e Gjakoven !
    Pejen e Fush Kosoven !
    Shqiperin dhe Camerin
    thuaji se sot ke nje gezim

    qita per ne fillim mandej shohim mos na harroni na ju qim familya

    ej ti kullerki qyre se i kam pa ca kullerka pantullonat i kan ra deri ne fund hahaha ju fakju kullerka kari te hi tej per tej ok ni her ja u ha syrin femrave okk shina me 17 shkurt rroft sexy ok


  329. nese dini te beni seksi jam une nr.1 ne bote per seksi add jeme esht d_kullerka@live.com


  330. i pershendes dy te dashurit e mi A dhe SH qe i dua shum dhe ia uroj PAVARSIN iu dua shum LOQKAT E MIA seksi jeni………..


  331. ahhahahhahahhahahhahhahahah far budlla jen a asini vejrrsh per parvasins0sawkelkfldsl


  332. ti ahahahhah
    po dde
    po po dihet
    oti
    anti pordha ti vtes po i thu bre se
    kush nuk te ngon bre a po nin edhe kthemma ma pergjigjjen bre pordh se vetes bre pi thu bre po mos fol pa lidhje


  333. kush be as pordhes ti hhahah!!!!1!!!!!!!!!!


  334. MOJ E MIRA TI ASPORDHES MOHAHAH


  335. un jam nifar bosi nese ma kini zanin e ne daqi add te me lili_zemra@postribe.com


  336. heheheheheheheheheheheheheehehehehhehehehehe kumandanti


  337. Pavarsia sod eshte feste e madhe sod esht dita jon pavarsin egezoj te gjith E gezojn edhe pleqt egezoj edhe trinjë e gezojmë ne femijet shum e kemi pret e falederojm
    ede zotin qe na dha kete dit diten e pavarsin qee festojm te
    gjith Tina Morina


  338. OTI AAAAA TI MASPARI SPAHE SHKRU VJERRSH E MOS I KESH TE TJERT AA TI SPAHE EMER


  339. a po ju pelqen qikjo vjerrsha ne fund a e kam shkruar un kallxom a koka e mir


  340. oyy kosov kush ta ka inatin ju qift motra ooooooo


  341. hahaha sa palidjje qeto vjerrsha uhuhu??


  342. ELA>—— JO UN QUHEM BINA


  343. A PO JU DOKET VJERRSHA KUJ TJU DOKET VEQ ME KALLXONI OKKKKKKK


  344. pavarsia

    e pritem kete dit si shum te madhe!

    te qlirohej kosova

    nga ushtria barbare!

    data 17 shkurt

    na solli lirin

    me te vertet

    e sot kosova

    quhet republi e

    e ne ket emer

    e quajm

    pa frik

    veq ne fund e kaam ni porosi

    ti them Adem Jasharit

    BaC uKrY


  345. jooo sENNN VIQq PPAAata me vet shkrunnnii ma shum kajkaaaaaaaaaa


  346. palidhje kinishkru
    o tok shqiptare
    ke qen me gjak
    nenea tona kajshin ne za

    feq nato na ka pshtu
    se na kishim
    dek dej tash


  347. jam e interesuar ta gjej nje dram nese dikush ka mundsi mepubliku nja qe e din
    tung


  348. 1. Gjithkush vesht e ka marr sot,
    Se Kosova s’asht pa zot;
    Se aty lejn djem petrita,
    Djem t’ shkelqyeshem porsi drita,
    Porsi drita ne mengjez
    Per kosoven barut ndez.
    Thone se lufta mbram ka plase,
    Ne Kosove atje ne Preka
    Ne Prekaz te Jashari,
    Pa meshire kulles ju vu zjarr…
    E shkjau mire vesht ta marr,
    Se Oso Kuke asht cdo Shqiptar.
    Cdo Shqiptar qe beson Zotin,
    Ai me grusht e hane barotin.
    Pusho I qete Azem Galica,
    Se per trimri kala Drenica!
    Krenohen malet dhe fusha,
    Buzen ne gaz Shaban Palluzha.
    Per Deshmorin vdekja s’ka,
    Per te mposht vdekjen air a…
    E kushtrimi gjithkah kap,
    Porsi dielli rrezet hap…
    N’ kambe cue djemet e Kosoves:
    Prizrend, Drenic e Gjakoves,Llap, Vushtrri e Gjilan…
    E secili si Kapetan.
    E te gjith si djem Zane,
    Se ata jane djemet e nji Nane,
    Se Shqiptarija asht Prindi:
    U C Keja aty lindiN’ Bjeshke t’ Namuna ju dha gjini;
    E shpertheu si gufon Drini.
    Drita s’shuhet kurr Shqiprise,
    Djemet e saj yje te burrnise!
    Ne Kosove , Shqipni e gjetk:
    Vdekjen bane dhurate per jete.
    E te gjith pergjigj kushtrimit,
    Drejt Kosoves pa far ngurrimit.
    E jehona rrebet ushtoi…
    Kapi kukes e Tropoje…
    Ne Euvrope e Sh B AaDjemet e Shqipes gati ba…
    Ne Misir e atje ne TurqiMal te Zi , Maqedoni,
    Per Vatan ndeze shkendi,
    Drejt Kosoves me qefin n’gji.
    Lane femij e gra shtatzane
    Qe Kosoves me ju gjet prane.
    Me plot gajret ata i lane,
    Ky asht fruit I pemes Iman.
    Se dashurija per Vatanin,
    Memedhe e ka Imanin.
    Si stuhija me turr fryKah Kosova drejt kane msy…
    Djemet e Shqipes kah kalojn;
    bjeshket e Namuna fort ushtojn;
    Me te thane mendja n’darsem shkojn.
    Ata shkojn ne beteje t’lirise,
    Qe I hap rrugen pamvarsise!
    Se cka dhuna e gllabron,
    Vetum forca e clirimit
    Madhnu qoft i Madhi Zot,
    Qe Kosova e lire asht sot!
    E kushdo qe na ndihmoi
    Ne kujtese tone gjithmon do rroje.
    E ata qe Deshmor rane,
    Amanet na e kane lane:
    Mos te harrohet kurr jetimi,
    Se ne beteje i ka ra Prindi.
    Invalidin most a harrojm,
    Motrat veja mos ti harrojm.
    E kush ende n’burg …ka mbet,
    Ju urojm kethim te shpejt.
    E Kosova I therret te tane:
    Masa te gjana, politikan…
    Qe te arrihet Pamvarsija,Qart kerkohet:
    Ndershmerija,Pjekuri,pune,harmonija.
    Gajlja Lokes do ti ike…
    Kur t’ju shofin: Republike.
    Ta dijn Miq e Dashamir:
    Per te gjith do t’jete ma mire.
    Ne fund e mbyllim me dua:
    Per Atedhe Deshmor kush raMekam ne Xhennet ka me ju ba!
    E per jete Kosova te rroje
    Me burrni Histori shkroi! shumm e mir kjo vjersh aaaaaaaaaaaaa


  349. 28 Nëntori

    Dita e flamurit
    dita kombetare
    dita qe festojm
    te gjth zemer bardhët

    ☻Marigona ajo vash krenare
    Femijen e lekundi ne gjep e
    Dhe bashk me te Flamurin e qendisi
    Po ne ket Lindi legjendari
    Lindi trimi jon Adem Jashari


  350. Oh brravo ju koft me shum kto poezi heheh


  351. Kosovë

    Oj kosov oj tokë e lasht
    Në shum endrra ty te pash
    Ty te pash ne ëndrrat e mira
    Kur mesova qka osht lirija

    Fjali Liri do të thot
    Të lufoftofsh e derfhesh gjak
    Dhe ne fund kjo pavarsi e gëzume
    erdhe me nder te liris ♥
    E te jesh Pavarsia e shqiptaris


  352. Sa shum koh kemi
    prit erdhi kjo dite
    te festojm se
    bashku diten e


  353. hej mos shkruani per aden jasharin por per pavaresi


  354. kosova rusia poqan ser bia po vaj ton kosova guxim te madh ser bin po e shkatrron armikun e lar guan kosoven e qliruan me dihmen e miqeve me 17 shkurt pavar sin e fe stuan tung nga florenti


  355. tung nga dakoooooooooo


  356. QE SA KOH KEMI PRIT

    PAVARSIJA

    JA NA ERDHI PAVARSIJA
    NE GEZOHESHIM ME LOT
    POR NE NUK U PIKELLUAM
    AQ POR NGREM DOLLI
    GEZUAR
    GEZUAR
    PER
    SHTETIN
    E RI
    APO
    PAVARSI


  357. shum urime edhe e kemi meritu a ahahah


  358. sa koh e gjate qe ishim te roberuar fal juve jemi te liruar jemi te liruar e te gezuar qe te festojm e te vallzojm


  359. UrImE kReJtWe PaWarSIa e Me TmIrA, isHAlLa ChEet wit Ka ME pAs DicHka MA mir SE cHEshtu CHySh osaHTE Tsh NUK besOJ se FUndi K A ME cheN SHuM i MIR……..
    URIME KREJTWE EDHE FESTONE NE MENYREN ME TE MIR CHE ESHTE E MUNDUR TUNG TUNG**********KOSOWA-SHQIPRIA…DARDANI ANTIKE


  360. oj pavarsi urime te gjithve pavarsia


  361. valla shum te mira hahahahahah te mira kokan shum qitooo aaa


  362. kosove nena ime
    je liruar nga te gjith
    nuk kemi fril me nga askush
    sepse jemi ne liri

    ne liri jemi
    pavarsin e kemi
    shtet kemi
    pavarsin e festojme
    me gezim te madh
    pavarsin e krnojm


  363. dit e mbar kish me qen
    edhe me 17 shkurt 2008
    kur te gjithve ju pelqen
    kjo jet

    adem jashari ka luftue per nje
    jet qe te vi kjo jet per te dhe
    per ne

    po po kjo dit po f estohet
    an e mban botes se jem shqiptar
    dhe gjdo shqiptar feston
    17 shkurtin ne kam


  364. ju lutem shkuane nje poezi per pavarsin njo 4 strof per neser urgjent ju lutem……………….

    thnx per respect


  365. o met po more ka qysh nuk e di ti koke nelq


  366. respekt hashim thaqi


  367. sa shekuj vuajtje sa shekuj roberi me ne fund erdhi e shenjta pavarsi rusia po qan serbia po vajton kosova me gezim te madh serbine po e shkatrron.


  368. oj pavarsia e bukur


  369. PAVARSIJA
    JA NA ERDHI PAVARSIJA NE GEZOHESHIM ME LOT POR NE NUK U PIKELLUAM AQ POR NGREM DOLLI GEZUAR GEZUAR PAVARSINNNNNNNNNNNN


  370. a ka kushe ni poezi per pavarsi me e shkrue se spo e di ase nja


  371. adem jashari qo baci adem qohuni djemt e ri se na erdhi e shejta pavarsia ne ate kull te shejt ne te kull te shtrejt jeton baca adem me vellezrit e vet ky prekaz esht i pari ran deshmor familja jashari po qan shqipja me lot ne sy se armiku mi myti prinderit e mi motra dhe vllazni .


  372. ush kretve se shum fort keni shkru vjersha a ush ush


  373. me shekuj robri
    me vite vetmi
    derisa e fituam
    te shtrejtem PAVARSI


  374. oj republik sa e mir je os sa me mall e therrasim kosova republik


  375. nje hartim me shkrim per pavarsin e kosoves


  376. pavarsi e kosoves asht pavarsi


  377. SHUM TE MIRA DHE JU PERSHENDESS SHUM SHUM VJERRSHA APO POEZI TE MREKULLUESHME UN NUK JAM QAJO BINA BINA NORI PO TJETER HAHA


  378. ADEM JASHARI

    Adem Jashari nje
    lengjendar i madh
    trim i madh KOSOVAR

    Ka luftu per KOSOVEN
    tone me ne
    fund ai vdiq per KOSOVA
    prap KOSOVA VITOI
    PAVARSIN TONE


  379. Jam e kezuar
    qe erdhi kjo
    dit te jetoj
    elumtur si te

    Gjith femit u
    linda ne flak
    ne frik e stuhi
    po do te rritem
    ne SHTETIN E RI


  380. kuush mund te ma gjej nje vjerrsh let ma dergon ne emailin.
    dardan_ramadani@zbavitu.net


  381. ej jam dardani jam 12 vjeqar jam nga skifteri komuna e vitis dhe jam i interesuar per nje vjerrsh per pavarsi
    se me duhet te pecitoj per pavarsi


  382. kosova
    kosova e gjekosur
    ato dit te tmerrshe
    vit i paharruar

    vatrat kosovare
    me gjak u mbuluan
    u gjakos kosova
    por nuk u dorzua

    gjall esht martia
    po lirin e ka
    te dua kosov
    edhe keshtu

    si je por neser ne pavarsi
    do te jesh
    si nuse
    e re


  383. adem jashari

    tinuk ke vdekur
    ti je gjall
    ner zemra
    tona mbete
    legjentar ditlindja
    jote me 28 nentor
    po at dit+


  384. Me shekuj me vite
    me dite e me koh
    e pritem ket dite
    kaq madheshtore

    Prandaj mundemi
    te festojme te
    kremtojme sepse
    pavarsia eshte
    e Kosoves

    +

    granit+


  385. Me shekuj me vite
    me dite e me koh
    e pritem ket dite
    kaq madheshtore

    Prandaj mundemi
    te festojme te
    kremtojme sepse
    pavarsia eshte
    e Kosoves


  386. Libri im

    Sa I bukur ëshë libri im
    Atë e kom të vëtmin shokun tim
    në të çdo ditë lexoj mësime
    që më sjellin dituri e gëzime

    Sa herë shkoj ne shkolle
    librin e marr me vete
    kur është ai praën meje
    shëndritsi rreze jete

    në të mësova me dashuri
    për atdheun dhe vlerën e tij
    kuptova se jeta ishte e mir
    në Kosovën e lirë


  387. tung a keni munci te shkruani nje ese per pavaresin


  388. Ne vitin 2008 me
    daten 17 shkurt
    u hap nje deklarat
    ajo deklarat gezoi

    Te gjithe femijet sepse
    ne ate deklarat ishte
    Shpallja e pavarsise
    se Kosoves

    Ne ket dit kurr nuk
    do ta harrojme
    diten e
    PAVARSIS


  389. E dashur pavarsi
    e imja fole ditlindjen
    tende po ta festojme
    ne per her te qoft

    Kosova e gezuar
    pavarsia jone
    ditlindjen e kemi
    Festuar


  390. kosov te malltretuan te vran e te shan po ti u tregove trime e kurr su dorzove.kurr s ju nenshtrove armikut prandaj je ne liri e pamvarsi….


  391. kosov tok e shqiptaris ne me ty na knaqet zemra je emri i gjith burreris ke paatriot meshkuj e femra


  392. Pavarsija

    Data historike
    Ne soty po e shenojm
    17 Shkurtin 2008
    Kurr s`do ta harrojmë


  393. nje yll shendron ne diell aty
    qel ni dashuri
    te cilen e presim
    me lumturi
    sa her e kujtoj zemra
    ime me kundershtoj


  394. plot me mall
    kemi pritur
    kit flamur
    qe e kemi ngjitur
    me su ne ball
    ismail qemail
    e ngriti me 28 nentor qe
    u ngrit flamuri
    ne vlor
    plot gezim e lumturi ju
    gezoj kit pavarsesi


  395. valla vjersha nuk po me kujtohen po ju uroj 17 shkurtin me gezime hahahhahaah


  396. Valla vjersha tmira pasni shkru krejtve ka ni 5 te prapt veq ni Lindes jo se ajo e kish shkru ni vjersh te mirë…


  397. Adem Jashari
    Ai ka lën kohën
    ndër,shekuj se ndal hapin.
    Në qiell e ne tokë rritet
    lart e mban bajrakun.
    Ka ecur nëpër kohë
    Për kohën ka luftuar.
    Tash e njëmijë vjet
    si populli i tijë
    i bekuar.
    Dhe nis kendon fusha
    E na mbështjell blerimi
    Adem Jashari është Kosova
    Adem Jashari është amshimi.


  398. ne gjum rash ne enderr te pash ne kemb u ngrita ………. bertita


  399. shkruni more vjerrsha per pavarsin o njerz a jeni ntok te bukes a jo.


  400. o shkruni per pavarsin bre e jo per dashuri se ju del boll dashurija


  401. o skenderbe o skenderbe e more emrin nga sulltani i dyt qe te morr qe nga femieria qe te luftosh per te


  402. “Fjalët janë të paafta e memece për ta shprehur gëzimin për momentin madhështor të Shpalljes së Pavarësisë së Kosovës”. Kështu ishte shprehur me admirim shkrimtari ynë i madh, Ismail Kadare.

    Se si ishte ajo ditë për ne dhe mënyrën e përceptimit të saj nga ana jonë, do të përpiqemi të përshkruajmë emocionet dhe momentet më mbreslënëse të cilat i depozituam në kujtesë si një nga ngjarjet më të lumtura të jetës së kombit tonë.

    Fytyrat e qeshura, fjalët përshëndetëse, mendjet e ndritura, shpirtërat e çiltër me duar të hapura, ishin nisur atë ditë drejt shesheve të zemrave të hareshme, që të ishin pjesë e një gjurme për një çast historik, ku secili dëshironte të zërë vend në Podiumin e Pavarësisë, e që ishte toka e Kosovës fisnike. Atë ditë të madhe, në të cilën po ngadhënjente e vërteta, u realizua dëshira e sinqertë e njerëzve të sakrifikuar dhe të drejtë, andaj edhe drejtësia po u buzëqeshte atyre. Mrekullia po ndodhte, e turmat e njerëzve nëpër fshatra e qytete, kishin filluar hapat e festimit të orëve të para të kanonizuara. I madh e i vogël, fëmijë e pleqë, burra e gra, djemë e vajza, të gjithë këta, me dashuri e mallëngjim i shprehnin fjalët “GËZUAR” e “URIME”, sot është fjala jonë, sepse ne e kemi rradhën tani. Çdokush ndiente thirrjen, kërkesën dhe peshën e fjalës PAVARËSI.

    Shqiponja dykrenare, e trimëruar si gjithherë, i kishte hapur krahët në mes të flamurit kuq e zi dhe u thoshte bijëve e bijave të saj ,,ejani!, më përqafoni mua dhe unë të ju përkëdhel zemrat t`uaja të buta, ngase po e shoh gëzimin në sytë, fytyrat dhe gjuhët tuaja!” Ky zë behar e dashamirës, kishte bërë që gjithë shpirtërat e Tokës dhe Qiellit t`i përkuleshin përpara dhe ta nderonin si kurdoherë. Ajo u bënte grishje atyre për të festuar së bashku aktin e tillë historik, duke bërë kështu një kthesë të dashurisë për jetën.

    Nënat buzëqeshnin, sepse kishin parë në ëndërr valimin e flamurit më parë, por nuk mund t`i ndërtonin ndjenjat e tyre apo edhe t`i pikturonin, e që tani erdhi çasti suprem, i cili nuk mund të vinte shumherë, dhe ajo ëndërr e tyre u bë realitet. E pabesueshme!- shpreheshin ato në pallatin e luleve me aromë të freskët, por që kundrimi i tyre ngjallte emocione, të cilat, në një mënyrë, për ato momente, me arsyetim, mund të ishin edhe të pakontrolluara.

    Edhe qielli na kishte parë atë ditë, malet fërfëllenin nga era, duke shprehur kështu përshëndetjen dhe mirënjohjen e tyre për ëmbëlsinë e këtij epilogu. Lumenjtë ishin më të qetë se asnjëherë. Pra, gjithçka ishte në maje të piramidës së mrekullisë njerëzore, sepse po rilindte ajo që kishte vdekur më herët. Kjo ishte një rrugë e panjohur në fillim, e mundimshme, e sakrifikueshme, por që në fund u gjend edhe filli i saj i drejtë, që shpënte në drejtim të Panteonit të Pavarësisë. Ajo as nuk shikohej e as nuk prekej, por që ndihej në zemrat e njerëzve. E kuptonin se po lindte një emër i ri, që me vete kishte marrë edhe një epokë të re.

    Turmat e dendura të njerëzve ecnin nëpër rrugët e mbuluara e të zbukuruara me buqeta flamujsh. Ata dukeshin sikur milingonat e shumta që shëtisin në territoret e tyre. Plaku i vyshkur sikur një kasolle e pushtuar prej plumbave, atë ditë shndriste me pamjen e tij të hareshme. Fytyra i buzëqeshte, gjuha nuk i ndalej së foluri, e këmbët i punonin sikur penda me të cilën poeti thurrë vargje dashurie. Në duart e tij të buta, ai mbante flamurin kombëtar, të cilin vazhdimisht e puthte, e përqafonte dhe e shtrëngonte me aq dashamirësi e dashuri saqë, nganjëherë,na kujtonte çastet e kthimit në familje të bijëve tanë që punojnë në mërgim. Ai tregonte se ishte aq i lumtur, gjë që nuk i kishte ndodhur asnjëherë më parë, dhe sikur i lutej Zotit që tani t`ia merrte jetën. Nuk ishte kjo një trimëri të cilën ai donte ta shfaqte, por një fund modest e i kërkuar nga jeta e tij. Mirëpo, plisi i ishte ende i bardhë dhe i qëndrueshëm ndaj çdo stuhie apo sfide të jetës. Një bindje paradoksale, por, sipas tij, ishte e pranueshme për kohën.

    Fëmijët, këta filiza të ardhshëm, mjaft tërheqës si gjithmonë, ishin pjesë e kësaj ngjarjeje të madhërishme e të tejçmuar. Secili dukej ndryshe, i stolisur me ngjyra të shumta, por më të këndshmet ishin ato kuq e zi. Edhe pse pa ndonjë skenar paraprak, ata me sukses luanin rolin e tyre. Madje, shfrytëzonin çdo kënd, që me bukurinë e luleve të binin në sytë e njerëzve dhe kështu t`i japin ovacionin e pastërt kësaj magjie të jetës. Ishin të ndërgjegjshëm, ndoshta relativisht, për rëndësinë e këtij kapitulli të jetës së tyre, dhe me kërshëri të madhe e prisnin orën vendimtare të individualizimit të vendit tonë.

    Sekondat e kujtesës historike kishin filluar të memorizoheshin tek kreatorët e këtij episodi. Me vëmendje të posaçme ndëgjohej leximi i magjistares së jetës. Pëlhura kishte filluar te çepej, kulmi i shtëpisë po perfundonte dhe pika e fundit po derdhej nga kupa. Panteoni dukej sikur një koleksion ngjyrash me njerëz nga të gjitha anët. Ndjenjat ishin të përziera. Trupi sa dridhej nga të ftohtit, një shtytje e tillë i vinte edhe nga emocionet. Sytë e njerëzve i ngjanin yjeve të natës, fytyrat kaltërsisë së qiellit, të hareshëm e mjaft të këndshëm dukeshin të gjithë. Ishin këto caste mbreslënëse, derisa një zë kumbues i PAVARËSISË jehoi në katër anët e botës. Kjo festë e përcjellur me përqafime, urime dhe përgëzime, u bë gjurmë e paharrueshme për çdokend. Ajo ditë e madhe ishte një Nëntor i Dytë për shqiptarët, një rikthim i dashurisë për jetën dhe një histori tjetër për Kosovën. Mbi të gjitha, kjo ishte një festë e përgjithshme, me kujtime të njejta, me emocione të përbashkëta.

    Të gjitha këto rrëfime përbënin një mozaik të vogël i cili përshkruante zemrat e qeshura.


  403. shum te mira ishin qe to vjerrsha urime te gjitheve pavarsia


  404. hahhahahaah valla e keni knaq haahhaahahhaha me qeto vjerrsha ma te mira spaska kerkun ahahahahaahahahahahaahahahahaahahahhahaahaha


  405. pavarsia
    serbis i iken vellezerit
    edhe kusherijt e par
    duan te rrin me kosoven
    qe sjan as soj e as far
    i la vetem mali zi
    me shekuj ne dashuri
    kerkojn nga shqiptaret
    qe tu bej shoqeri


  406. shum te mira qe to vjerrsha hahahahahhahahaahahahahahahaahahahaaha


  407. kete poezi ja kushtoj pavarsis.ne te prizerenit e kemi tradit ta duam pavarsin me zemer e shpirt jam xheloz po kam te drejt se pavarsia osht gjh e shtrjet


  408. Ishte kjo hera e parë që i shfletova këto shkrime.Kishte disa poezi shumë të mira por kishte edhe aso që nuk kishin shumë vlerë.Ska shumë rëndësi.Me rëndësi është se të gjith po jemi Shqiptarë dhe po shkruajmë shqip.Por diçka nuk po më pëlqen.
    Shumë fjalë banale po përdorin disa.Vërtetë është për keqardhje dhe kritika.Unë si nji njeri i thjesht po ju luti që të jeni ma serioz në shkrimet e juaja.Ju përshëndes të gjithëve dhe ju uroj çdo të mirë gjatë vitit 2010 që sa e kemi filluar
    Besniku nga Zvicrra Frankofone.


  409. mos na falenderoni se na qim nanen


  410. Tung ajeni mire urime pavarsia te gjithve shqiptareve kudo qe jan flm tung


  411. EHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHHH SHQIPTART E ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,


  412. O NJERZZ A JENI KSAJDE A SJENI NJE VJERSH MA SHPEIIT
    MORE NNCCNNC MA SHPEIIT


  413. menjeher me ma gjet se skom koh ju pershendes Te GhItHvE *Q*E*N*D*R*I*M*I


  414. o a munet najkush me ma gjet naj vjersh per 17 shkurtin
    a
    nja te mirrrrrrrrr


  415. hahahaahah hiihihihhi gezuar vitin e ri


  416. O shkruni vjersha per 17 Shkurtin oj shqipe


  417. kthimi i skenderbeut ne kruje

    kruje, o qytet i bekuar,
    prite, prite skenderbene!
    po vjen si pullumb i shkruar
    te shpetoje memedhene.

    shqiptaret t’i shpetoje
    nga zgjedh e keqe e turqise
    edhe ty te te nderoje,
    qe je kreu i shqiprise.

    ka pas trima shqiptare,
    qe s’u trwmbej syri kurre,
    ne zemer te tij ka zjarre,
    eshte i urte e trim, e burre.

    mire se erdhe,o vere
    qe na prurwt mirsine,
    dhe per shume vjet te tjera
    e zbukurofsh shquprine!…


  418. une jom lirona jom 12 vjeqare a mundem me kerkuu ndihmë nga ju


  419. ejjj a e dini ndonje vjerrshh per 17 shkurt breeee
    a ne qofse din dikushh me tregonii ju lutem please?


  420. ejjj a e dini ndonje vjerrshh per 17 shkurt breeee


  421. lulja petalet e kuqe trupin e gjate esht e bukur po sikur nje shpat qdo dit e uis edhe e luloj kur te nisem ne shkoll plot me dashuri nje puthje ja dhuroj kjo poezi ishte nga gjenda


  422. tung nga nga alketa shum te mira poezit vetem vazhdoni po ma e mira esht ajo himni i flamurit hahha ok tung klm kisssssssss (l)


  423. gezur vitin e ri 2010 gezuar qith shiqptarve urime urime me lulu e gzime dit me e ir ska


  424. pavarsija dit e mir sa vite e vite e kemi prit ket pavarsi si e mir sa mir


  425. poezit per atdheun jan shume te mira


  426. shum mir keni shkru veq vazhdoni


  427. hej une ne kosov ju ne shqiperi a mundni me ma gjet nji vjersh por pavarsi


  428. VITI I RI
    JANA ERDHI
    VITI I RI
    SHKELQEN BREDHI
    ME STOLI
    PLOT ME LODRA
    I NGARKUAR
    TRE YJE
    I FLAKUAR

    LART NE MAJE
    NGJYRA NGJYRA
    TUMBULLECAT
    AQ TE FRYRA
    RROTULL BREDHIT
    JEMI MBLEDHUR
    ME GAZ VALLEN
    PER TA HEDHUR ketu nuk ka hidherim


  429. VITI I RI
    JANA ERDHI
    VITI I RI
    SHKELQEN BREDHI
    ME STOLI
    PLOT ME LODRA
    I NGARKUAR
    TRE YJE
    I FLAKUAR

    LART NE MAJE
    NGJYRA NGJYRA
    TUMBULLECAT
    AQ TE FRYRA
    RROTULL BREDHIT
    JEMI MBLEDHUR
    ME GAZ VALLEN
    PER TA HEDHUR


  430. 17 shkurti

    Me 17 shkurt 2008
    u realizua endrra
    e shqiptareve vertet.

    Sa e shenjt e sa e qmuar
    eshte kjo dite sa me mall thrrasim
    “KOSOVA REPUPLIK”

    Endrra shekullore
    e shqiptareve je ti
    amaneti i atyre qe ran per liri
    Fjala”PAVARSI”

    Punoi:Blerta dibrani
    kl 5-2


  431. oooo leni dashurin kqyrni ardhmerin mos shkroni vjersh te kota per dashuri po per atdhe per vendlindje per kombin tuaj


  432. REAWPUFADGH[EA[HSRB


  433. Hey shkrunai diqka per “Vendlindja ime”.


  434. ne livadh te jetes
    tri gota i gjeta
    dy ishin plot
    e bosh ishte e treta

    e mrra te paren got
    ne buz e afrova
    ishte shum e embel
    dhe menjeher e largova

    e morra te fyten got
    me gjuh e preka pak
    ishte e ithte
    dhe menjeher e hjeka

    i morra te dyja
    i zbraza ne treten got
    u be e ithet e hembel
    siq esht kjo bot

    duhet te behem lot
    te shetisja neper fytyren tende
    te vija tek buzet
    dhe te them te dua

    merre zemren time
    dhe me le te jetoj
    at’her do ta dish
    ky shpirti sa te do

    nese ti nuk vjen
    mos e ler te pres
    merre jeten timi
    dhe me ler te vdes

    merri syt e mi
    dhe me ta shiko
    at’her do ta dish qe moti te njoh


  435. une jom 14 vjeqARE jome madhe e mirrr hahhahhhahaahhah shum sexy jom aaddd jeme sibeli@live.com


  436. kosova esht vend ku lindi ,nena kosova asht ven ku do te jetoj te gjith ne


  437. zgalemi
    era fryn
    e terbuar
    dhe ngren valle si nje mal…
    fluturo,zgalem-trimoshi
    vrulli i eses nuk te ndal!

    ulerin tufan i eger
    permbi det pa an ,e fund…
    flutoro.zgalem-trimoshi.
    klithen,e eres ty s, te tund!

    qaje,qaje rrugen vet,
    kur rreh vale me rrembin…
    fitimtar me nder ne jet
    del veq ai qe ka guxim!


  438. VITI I RI
    JANA ERDHI
    VITI I RI
    SHKELQEN BREDHI
    ME STOLI
    PLOT ME LODRA
    I NGARKUAR
    TRE YJE
    I FLAKUAR

    LART NE MAJE
    NGJYRA NGJYRA
    TUMBULLECAT
    AQ TE FRYRA
    RROTULL BREDHIT
    JEMI MBLEDHUR
    ME GAZ VALLEN
    PER TA HEDHUR


  439. E KAM NI MERCEDES BENZ NE SHITJE ESHT I MOR TIP TOP KNNTAKTONI NE ADD AGRONAHMETI90@HOTMAIL.COM ASHT FITI I PRODHIMIT 1992 I RUAJTUR MIR 6 KLIPSH


  440. AAAA SHUM M IR POEZIT


  441. DIMNI Népér fushé e népér male Fryn murlani me stuhi. O murlan. at frymé ndale. Ndal. ti. akull. mos me ngri. Mos ma ngri két piké gjak! -Struku. struku. i shkreti plak. Po del dimni me shkop n` doré. Gjeth e bar i ka kosité: Qet balkoni pjalm me boré. E plak-shkreta. tue mérdhité. I thot’ vedit me za pak: -Struku. struku i shkreti plak.


  442. shum te mir jeni veq vazdon kesht


  443. e porshendes blerenen dhe blendin dhe nesen dhe agnesen dhe dorentinet dhe e tjeran shoqe dhe aferditen tung


  444. une e shpalla pavarsin hahahaha hihihihihih o baj hajhare e porshdes nesae dhe bllendin dhe agnesen dhe bleronen tung qao dhe tung


  445. hahahahaha hihihihiih ja uroj vitin e ri ahhahaha une qona latife


  446. urime pavarsi shqiptar kudo qe jan


  447. tung si je ni ajeni mir un jam rifat zulfaj per ndrysxhe jetoj dhe veproj slloveni ju peshedes per ma shum me shkruni aden time f_ati_6@hotmail.com


  448. shqpka dy krenare
    ne jemi nja komb
    kemi nje qendreim
    qe nga lashtesia
    njifet populli im

    flamuri yne kombetar
    na qendisi marigona
    motra jone e madhe
    ato flatra te arta gjithmon
    do te valojn
    shqiprin dhe kosoven
    ne do ti bashkojm


  449. prill o prill l81-shit:

    -q-fare lulesh solle ne prek:

    -oj kosove kete parvasi:

    -ti solla lulet me gjak :

    ta shpova rinie me predha:

    ta kamprere rinine me thik :

    se buqiti me blerimin:

    peoublikaen

    take” mig e LIHL

    e police ma kallashinik

    ….ja do te kalet qilli flake

    ja kosova republikee

    REPUBLIKE

    RE

    PUB

    LI
    KE

    SHKRIMTARI I SHKOLLES FILLORE
    FIRAT BINISH BARDHANIQ
    LEUTRIM NEZIRAJ KLASA.4. TE


  450. 1. Gjithkush vesht e ka marr sot,
    Se Kosova s’asht pa zot;
    Se aty lejn djem petrita,
    Djem t’ shkelqyeshem porsi drita,
    Porsi drita ne mengjez
    Per kosoven barut ndez.
    Thone se lufta mbram ka plase,
    Ne Kosove atje ne Preka
    Ne Prekaz te Jashari,
    Pa meshire kulles ju vu zjarr…
    E shkjau mire vesht ta marr,
    Se Oso Kuke asht cdo Shqiptar.
    Cdo Shqiptar qe beson Zotin,
    Ai me grusht e hane barotin.
    Pusho I qete Azem Galica,
    Se per trimri kala Drenica!
    Krenohen malet dhe fusha,
    Buzen ne gaz Shaban Palluzha.
    Per Deshmorin vdekja s’ka,
    Per te mposht vdekjen air a…
    E kushtrimi gjithkah kap,
    Porsi dielli rrezet hap…
    N’ kambe cue djemet e Kosoves:
    Prizrend, Drenic e Gjakoves,Llap, Vushtrri e Gjilan…
    E secili si Kapetan.
    E te gjith si djem Zane,
    Se ata jane djemet e nji Nane,
    Se Shqiptarija asht Prindi:
    U C Keja aty lindiN’ Bjeshke t’ Namuna ju dha gjini;
    E shpertheu si gufon Drini.
    Drita s’shuhet kurr Shqiprise,
    Djemet e saj yje te burrnise!
    Ne Kosove , Shqipni e gjetk:
    Vdekjen bane dhurate per jete.
    E te gjith pergjigj kushtrimit,
    Drejt Kosoves pa far ngurrimit.
    E jehona rrebet ushtoi…
    Kapi kukes e Tropoje…
    Ne Euvrope e Sh B AaDjemet e Shqipes gati ba…
    Ne Misir e atje ne TurqiMal te Zi , Maqedoni,
    Per Vatan ndeze shkendi,
    Drejt Kosoves me qefin n’gji.
    Lane femij e gra shtatzane
    Qe Kosoves me ju gjet prane.
    Me plot gajret ata i lane,
    Ky asht fruit I pemes Iman.
    Se dashurija per Vatanin,
    Memedhe e ka Imanin.
    Si stuhija me turr fryKah Kosova drejt kane msy…
    Djemet e Shqipes kah kalojn;
    bjeshket e Namuna fort ushtojn;
    Me te thane mendja n’darsem shkojn.
    Ata shkojn ne beteje t’lirise,
    Qe I hap rrugen pamvarsise!
    Se cka dhuna e gllabron,
    Vetum forca e clirimit
    Madhnu qoft i Madhi Zot,
    Qe Kosova e lire asht sot!
    E kushdo qe na ndihmoi
    Ne kujtese tone gjithmon do rroje.
    E ata qe Deshmor rane,
    Amanet na e kane lane:
    Mos te harrohet kurr jetimi,
    Se ne beteje i ka ra Prindi.
    Invalidin most a harrojm,
    Motrat veja mos ti harrojm.
    E kush ende n’burg …ka mbet,
    Ju urojm kethim te shpejt.
    E Kosova I therret te tane:
    Masa te gjana, politikan…
    Qe te arrihet Pamvarsija,Qart kerkohet:
    Ndershmerija,Pjekuri,pune,harmonija.
    Gajlja Lokes do ti ike…
    Kur t’ju shofin: Republike.
    Ta dijn Miq e Dashamir:
    Per te gjith do t’jete ma mire.
    Ne fund e mbyllim me dua:
    Per Atedhe Deshmor kush raMekam ne Xhennet ka me ju ba!
    E per jete Kosova te rroje
    Me burrni Histori shkroi!


  451. shum mir e paskeni ba t’gjith urime hehehehehheh


  452. SKENDERBEU

    ME SHPAT LART NGREU NE KRYE
    TE USHTRIS
    QENDROVE SKENDRBE ME GJINJT
    E TRIMERIS PA NDERPRE LUFTOVE
    HERO KRYETRIM STDHEUN E NDEROVE
    I SOLE LIRIM
    I SOLLE BASHKIMIN
    BASHKIMIN KOMBETAR
    FITOVE AMSHIMIN ZEMRAT TONA MBARE


  453. AlBiJoNi DITA E FLAMURIT

    KETE VJERRSH E KAM SHKRUAR
    NE MAJE TE GURIT
    PER 28 NE NTOR
    JA KAM KUSHTUAR
    DITES SE FLAMURIT

    ISMAL QEMALI
    PATRIOT SHQIPTAR
    NE DORE E NGRITI
    FLAMURIN KOMBETAR

    VALO O FLAMUR
    NE DOREN E SGQIPTARIT
    SI Vala e detit
    nga era e sharrit

    behu krenar mos u perkul
    se trimat shqiptar
    te kan lare me gjak


  454. Hymni i Kosovës

    Aty po e flet nena gjuhen shqipe
    Aty shendrite Hena e Dielli -po tybe
    Aty s`do te kishte vuajtje edhe gazep
    Po te ishin bijt e saj te lidhur me rrespekt

    Aty me te vertete flamurin e mbushen “zvezdicat”
    Se u harruan Bajram Currat e Shote Galicat
    Aty ku minoriteti matet me grad cellxiusi
    jete te gjate sdo te kete jo qebesa flamuri si Miki Mausi

    Aty edhe ku meshkujt lidhen
    Me kablla te perziera
    E tradhetojin gjinin tjeter te bukur
    Nganjehere sa rete ne hapsira

    Aty eshte Kosova ime
    Qe duron stuhine e duron Deboren
    Aty jetojin edhe ata
    Qe gjuajn gure e mshefin doren

    Sabahate Byci


  455. alo ej kush e din mae me
    regjestru
    ne
    add
    oki
    ju


  456. ola s i je ni a je ni mir
    aka naj sen 3


  457. ku je ni
    tipa
    qa
    po
    bani
    a
    je
    ni
    mir aka naj
    sen
    3
    more k a j u
    a jo aha jo
    koi oki klm
    se
    jam ka
    shkoj ne
    gjk
    oki ju pershendesh
    oki klm


  458. kush ehst ky trim

    persona aaaaaaaaaaaaaaaaaaa


  459. ju lutemi nje poezi per pvarsi shum te bukur se po me vyn shum shpeejt


  460. kush do qe tja fus karin te thote


  461. hajde se ta fus un karin ne byth dhe ne pidh ne goje hello


  462. hfhfhfhhfhfhhfhfhfhhfiusjksos,ksskks


  463. ju uroj festene 17 shkurtit deh 28 nentorit edhe tet marsin edhe vitin e ri


  464. Ne jeten tone jane dy gjera per te cilat ja vlen te luftojme:E para-ta bejme ate qe deshirojme , dhe e dyta- te dime te kenaqemi me ate qe kemi bere.
    Shumica e njerzve jane te lumtur perafersisht aq sa vendosin te jene te lumtur.Prandaj detyra jone kryesore eshte te mos shikojm ne largesine e mjegullt te se ardhmes por te veprojm tash ne drejtimin qe e shohim.

    Besoj se ju pelqej rosela nga Zvicrra.


  465. mierdita teleshikus te nderuar bothen e pickuar hhhahahahahah une jam 15 vjeqre po edhe pse kam qef sa ma shpej me u martu jo per diqka po po me hi ma shpejt kari ahhahahahahahhahahahah


  466. mu valla um pelqejne shum qito vjersha po ma mir me lu me kerre se kshtu ashtu s di me lexu tung


  467. mu me pelqejne shume keto vjersha sa qe gjithmone vetem kete faqe e hapi dhe lexoj gjithnje

    ttttuuuuuuuuuuunnnnnnnggggggg


  468. gentjana e po don ta qoj ni poezi per 28 nentorin
    a


  469. aty thell kehy
    po ma leviz gjakun tim
    te kam shpirt e shoqni
    kete serbin
    ne se dojm
    kete kosoven si liri e dojm


  470. hej ju dëgjojeni këtë vjersh

    një sorrë pleq
    në tok shum flet.

    bujku në ara
    në tok shum fara.

    në qjell retë zi
    në tok shum shi


  471. europa e vjeter bor e akull fare ismajli qemajli shqiponj dy krenare


  472. quhem altina ju dua shum ju pershendes edua nje poezi per femij dia me kukulla


  473. ju pershendes te gjithve nga prishtina ju du shum deshiroj nje poezi per djem


  474. ju pershendes te gjithve nga prishtina


  475. parvarsia

    Mir se erdhe parvarsi
    pas shum shekuj ne roberi

    Per ty e derdh gjaku
    tash le te valoj i lir bajraku


  476. 28 nentori

    ismail gjemaili
    te lum ajo dor
    se flamuri shqiptar
    u ngrir ne vlor

    qendisi marigona
    shqip te flis perher
    dora jote ra
    e mos te ra kurr

    te dua te dua nxuk sje per mua


  477. ej a munet dikush bre me ma gjet ni poezi per pavarsi ju lutem


  478. dimni neper fusha neper male fryn mrulani me stuhi o mrulan ate frym ndale ndal ti akkel mos mee ngri mos me ngri kete pik gjak struku struku i shkreti plak po del dimni me shkop ne dor gjith bari i ka kusit e plak shkreta tuj murdhi i dhot vendit me ze pak struku struku i shkreti plak


  479. nena ime

    edhe ne shkoll
    kur te shkoi
    per nene time
    un mendoi

    edhe kur te
    lexoj per
    nen time
    une mendoj


  480. nena im edhe ne sholl kur te shkoj per nene tim un mendoi


  481. ju pershen des lela nga mitrovica oke


  482. tung tung ju pershendes te gjithve


  483. e shkruar nga Albesa Matoshi miss pallati nga qdo hyrja nga qdo kat nga qdo shkall ne pallat me te bukrat me te mirat ne vrapuam qe ti mbledhim miss pallatin tone ta zgjedhim me ne fund me brohoritja me urra duartrokitje kleas sone i ndriti fati fitoi titullin misspallati ne e puthem e perqafuam dhe me zemer e uruam veq nje gje mbaje ne mend ne jete qe tq jesh gjithmon e thjesht se kure hunda ngrihet rritet bukuria shpejt venetet


  484. reperi_zh@live.com garip_zh@live.com nderim_c.ronaldo@hotmail.com ok sju duham fare ahhhhahahahahahahahahhahahahahha


  485. reperi_zh@live.com ok sju duha fare


  486. ne livadh te jetes
    tri gota i gjeta
    dy ishin plot
    e bosh ishte e treta

    e mrra te paren got
    ne buz e afrova
    ishte shum e embel
    dhe menjeher e largova

    e morra te fyten got
    me gjuh e preka pak
    ishte e ithte
    dhe menjeher e hjeka

    i morra te dyja
    i zbraza ne treten got
    u be e ithet e hembel
    siq esht kjo bot

    duhet te behem lot
    te shetisja neper fytyren tende
    te vija tek buzet
    dhe te them te dua

    merre zemren time
    dhe me le te jetoj
    at’her do ta dish
    ky shpirti sa te do

    nese ti nuk vjen
    mos e ler te pres
    merre jeten timi
    dhe me ler te vdes

    merri syt e mi
    dhe me ta shiko
    at’her do ta dish qe moti te njoh…..!


  487. prindrit i gezoni me lumturin tuaj tash ec me kohen se une vi me taxi


  488. a mundeni te ma gjeni nje tem
    me qka i gezojm prinderit


  489. kuku bre qeta zhurjant sa mlivdohen por neyese qashtu jan qysh po thojn


  490. zhurjon jena allti kena
    buk sajna allti majna
    shpin e shesim pa allti sjesim
    uj spim pa allti srrim
    drog spina pa allti srrina
    thik majna serbt i vrajna
    serbet ne rruge po ecin ngadal
    kur po i shohin zhurjant
    po shtrihen ne spital
    kerra kena serbt i rrejna
    armet i repertirim serbet i goditim
    …………………


  491. VALLA krejt vjerrshat e mir po veq nj me pelqej mas shumti qajo e lindess…..qe kke .?

    Ismail Qemali
    Patriot Shqiptar
    Në dorë e ngriti
    Flamurin kombëtar

    Valo o Flamur
    Në dorën e Shqiptarit
    Si vala e detit
    Nga era e sharit

    Behu krenar
    Mos u perkul aspak
    Se trimat Shqipëtar
    Të kan larë me gjak


  492. o nanii nija sosja diti gona ju duaa
    aa shummmmmmmmmmm lalja


  493. o pellumb qe shkon hava ditin e gonen a ma ki paaa


  494. ssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss


  495. rugova ne bmv thoqi ne wc , rugova me lula thoqi me pula
    tralala tri lili kush esht me pdk nonen ka me ja qi ,

    ej a e dini qka e kam lan ni mesues shtatzon

    FALEMDERIT PER MIRKUPTIMIN

    msn:sexy_1_boy@live.com


  496. kontakto ne emailin tem kush do garip_zh@live.com

    zhurjan jena alltije kena
    drogen nuke pijm pa alltije srrijm
    buk nuk ajm alltije majm
    shpin-banesen e shesim pa alltije nuk jesim
    ka te shkoj te bashkuar jemi pa alltije sjemi
    thika majm serbit i vrajm
    kerra kemi zhurjan jemi
    serbit ecen ngadal kur i shojn zhurjanet
    ikin ne spital
    shqipen e mesojm krejt serbit i vrajm
    serbeti i rrehim femrat i ngrehim


  497. vlora dhe mentori duan shum


  498. pavarsia ne kemb u ngrit mentori edhe vlora


  499. a ben nje ese te shkurter per festat e nentorit sepse e kam nej hartim neser 18.12.2009


  500. vlora

    vlora mua me quajn
    vlora trime kam ne zemer shum kujtime
    kujtoj plakun me mjekerr te bardh
    qe i pari mbajti fjal shpalli lirin e shqiperis
    ngriti flamurin e liris pastaj erdhi boletini me shum trima te tjer e kaploj
    burrin u shtri ne xhuj dhe puthi flamurin
    te dua kosov me zemer nuk te harroj kurr me emer


  501. rreth flamurit te per bashkur me nje deshir e nje qellim te gjith atij duke ju betuar te lidhim besn pre nje shpetim prej lufte veq ai largohet qe eshte lindur tradhetor kush eshte burr qe nuk frikohet po vdes po vdes si nje deshmor


  502. Shum te bukra poezit po nja per pavarsin se pom duhet si ka mundesi?


  503. shum bukur i pasni shkru vjerrshat e kom vjedh njo per me than shkol (hahahahaha)


  504. viti i ri
    ja ne erdhi
    viti i ri sa jom
    e gezuar si
    un dhe gjdo
    femi pret
    per ta festuar
    bora zbardhej
    der per der
    fusha edhe male
    viti i ri do te
    na gjej me
    keng dhe
    me valle


  505. marigon o marigon ti qendise flamurin ton dhe ismajl qemali ne 28 nentor ngriti flamurin ne vlor ti moj marigon te lumt ajo dor qe qendise flamurin ton


  506. pavarsi moj pavarsi ti na solle lumturi me gjak te fituam dhe tash jemi ne liri adem jashari filloj luften adem jashari mbaroj luften o adem o adem ti na solle lumturi dhe pavarsi


  507. 28 nentori mu ka prish traktori e qova te doktori ja dha 2 mjeksia kur shkova te shpija u ndreqen baterijat


  508. oihjybhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb


  509. me 28 nentorin ne kemb u ngrit shqiperija ismajl qemali ne vlor me gjith shoket e tija i thot popullit me goj o posht robria ja do te vdesim ose do te rrojm esht e jona SHQIPRIJA


  510. shum palidhje a keni hi me kontaktu a me shkru vjersha a urime e pershendetje a qka esht kjoo


  511. oflaurishkaoflaurikuqkushstedeshiishkojunahuq


  512. 1. KETE VJERRSH E KAM SHKRUAR
    NE MAJE TE GURIT
    PER 28 NE NTOR
    JA KAM KUSHTUAR
    DITES SE FLAMURIT
    ISMAL QEMALI
    PATRIOT SHQIPTAR
    NE DORE E NGRITI
    FLAMURIN KOMBETAR
    VALO O FLAMUR
    NE DOREN E SGQIPTARIT
    SI Vala e detit
    nga era e sharrit
    behu krenar mos u perkul
    se trimat shqiptar
    te kan lare me gjak
    2.
    te lumt o skenderbe
    qe ishe nje heroi i vertet
    armet e tua kurr su ndalen
    edhe kur ishin te gjith te vrare
    nje buzqeshje na gezon
    nje hare na lumturon
    ishim shqiptar e kosovar
    te gjith njerezit ishin te ndar
    e sot e gjith shqiptaria po feston
    per ty o skenderbe
    per ty qe kurr nuk ishte von
    me shpata ti luftove
    qe te jesh trim u betove
    Gjithkush vesht e ka marr sot,
    Se Kosova s’asht pa zot;
    Se aty lejn djem petrita,
    Djem t’ shkelqyeshem porsi drita,
    Porsi drita ne mengjez
    Per kosoven barut ndez.
    Thone se lufta mbram ka plase,
    Ne Kosove atje ne Preka
    Ne Prekaz te Jashari,
    Pa meshire kulles ju vu zjarr…
    E shkjau mire vesht ta marr,
    Se Oso Kuke asht cdo Shqiptar.
    Cdo Shqiptar qe beson Zotin,
    Ai me grusht e hane barotin.
    Pusho I qete Azem Galica,
    Se per trimri kala Drenica!
    Krenohen malet dhe fusha,
    Buzen ne gaz Shaban Palluzha.
    Per Deshmorin vdekja s’ka,
    Per te mposht vdekjen air a…
    E kushtrimi gjithkah kap,
    Porsi dielli rrezet hap…
    N’ kambe cue djemet e Kosoves:
    Prizrend, Drenic e Gjakoves,Llap, Vushtrri e Gjilan…
    E secili si Kapetan.
    E te gjith si djem Zane,
    Se ata jane djemet e nji Nane,
    Se Shqiptarija asht Prindi:
    U C Keja aty lindiN’ Bjeshke t’ Namuna ju dha gjini;
    E shpertheu si gufon Drini.
    Drita s’shuhet kurr Shqiprise,
    Djemet e saj yje te burrnise!
    Ne Kosove , Shqipni e gjetk:
    Vdekjen bane dhurate per jete.
    E te gjith pergjigj kushtrimit,
    Drejt Kosoves pa far ngurrimit.
    E jehona rrebet ushtoi…
    Kapi kukes e Tropoje…
    Ne Euvrope e Sh B AaDjemet e Shqipes gati ba…
    Ne Misir e atje ne TurqiMal te Zi , Maqedoni,
    Per Vatan ndeze shkendi,
    Drejt Kosoves me qefin n’gji.
    Lane femij e gra shtatzane
    Qe Kosoves me ju gjet prane.
    Me plot gajret ata i lane,
    Ky asht fruit I pemes Iman.
    Se dashurija per Vatanin,
    Memedhe e ka Imanin.
    Si stuhija me turr fryKah Kosova drejt kane msy…
    Djemet e Shqipes kah kalojn;
    bjeshket e Namuna fort ushtojn;
    Me te thane mendja n’darsem shkojn.
    Ata shkojn ne beteje t’lirise,
    Qe I hap rrugen pamvarsise!
    Se cka dhuna e gllabron,
    Vetum forca e clirimit
    Madhnu qoft i Madhi Zot,
    Qe Kosova e lire asht sot!
    E kushdo qe na ndihmoi
    Ne kujtese tone gjithmon do rroje.
    E ata qe Deshmor rane,
    Amanet na e kane lane:
    Mos te harrohet kurr jetimi,
    Se ne beteje i ka ra Prindi.
    Invalidin most a harrojm,
    Motrat veja mos ti harrojm.
    E kush ende n’burg …ka mbet,
    Ju urojm kethim te shpejt.
    E Kosova I therret te tane:
    Masa te gjana, politikan…
    Qe te arrihet Pamvarsija,Qart kerkohet:
    Ndershmerija,Pjekuri,pune,harmonija.
    Gajlja Lokes do ti ike…
    Kur t’ju shofin: Republike.
    Ta dijn Miq e Dashamir:
    Per te gjith do t’jete ma mire.
    Ne fund e mbyllim me dua:
    Per Atedhe Deshmor kush raMekam ne Xhennet ka me ju ba!
    E per jete Kosova te rroje
    Me burrni Histori shkroi!


  513. Skenderbeu**Niitta*Tessa

    Te lumt o Skenderbe
    qe ishe njete heroi i vertet
    armet e tua kurr su ndalen
    edhe kur ishin te gjith te vrare
    nje buzqeshje na gezon
    nje hare na lumturon
    ishim shqiptar e kosovar
    te gjith njerezit ishin te ndar
    e sot e gjith shqiptaria po feston
    per ty o skenderbe
    per ty qe kurr nuk ishte von
    me shpata ti luftove
    qe te jesh trim u betove
    Gjithkush vesht e ka marr sot,
    Se Kosova s’asht pa zot;
    Se aty lejn djem petrita,
    Djem t’ shkelqyeshem porsi drita,
    Porsi drita ne mengjez
    Per kosoven barut ndez.
    Thone se lufta mbram ka plase,


  514. Kete vjersh ekam shkruar

    NE MAJE TE GURIT
    PER 28 NE NTOR
    JA KAM KUSHTUAR
    DITES SE FLAMURIT
    ISMAL QEMALI
    PATRIOT SHQIPTAR
    NE DORE E NGRITI
    FLAMURIN KOMBETAR
    VALO O FLAMUR
    NE DOREN E ShQIPTARIT
    SI Vala e detit
    nga era e sharrit
    behu krenar mos u perkul
    se trimat shqiptar
    te kan lare me gjak


  515. Ismail Qemali
    te lumt ajo dor
    qe flamurin ton
    e ngrite ne vlor.

    Qendisi marigona
    shqipe ne flamur.
    E ngrite ti per te mos
    ren kurr.


  516. Ismail Qemali
    te lumt ajo dor
    qe flamurin ton
    e ngrite ne vlor.

    Qendisi marigona
    shqipe ne flamur.


  517. Ne sheshin e vlores
    ka fest shqiperia
    aty ka dal sot e ter
    arberia festa e jon

    te lumtur te lumtur
    do jetojm.


  518. shum bukur bleona a je bleona mati


  519. vetlindja ime

    vendlindja
    ime eshte
    gjakova

    gjakova eshte
    vendi me i bukur
    eshte vend i qete
    dhe une kam linur
    ne gjakove.


  520. vendi im

    vendin tim
    une e dua shuem
    se ai mua
    me pelqen

    vendi im ka
    shume
    male te bukura

    dhe fushat
    me plot ngjyra
    te bukura

    ka pyje te
    medhenj
    dhe jan
    shume te bukura.

    ne vendin tim
    eshte
    shume bukur
    dhe ajeri ipaster

    dhe prandaj
    mua me
    pelqen
    vendi im i bukur dhe udashur.


  521. HANS KRISTIANI

    NE VITIN(1805-1875)
    HANS KRISTIANI
    ESHTE NJE
    SHKRIMTAR.
    QE SHKRUANTE
    SHUME POEZI
    DHE I TREGON
    SHUME PERRALLA
    TE BUKURA
    JANE SHUME TE BUKURA
    MUA ME PELQEJNE AQ
    SHUME
    ESHTE NJE TREGUES
    SHUME I BUKUR
    KJO ISHTE HANS KRISTIAN ANDERSEN.


  522. NAIM FRASHERI

    NE VITIN (1868-1900)
    NAIM FRASHERI
    KISHTE
    SHKRUAR
    SHUME
    VJERSHA
    DHE
    POEZI
    TE BUKURA
    ISHIN
    AQ TE
    BUKURA
    PRANDAJ
    ESHTE
    SHKRIMTA QE SHKRUAN POEZI…


  523. SKENDERBEU.

    SI DITE E PLOTAI AI SHTJELLEJ.
    SKENDERBEU ISHTE SHUME I FORT
    AI ESHTE
    PERBALLUR ME SHUME LUFTETAR
    QE DONIN TA SULMONIN QYTETIN
    E AI NUK I LEJOI ATA DHE I VRAU

    SULLTANI ISHTE MRETI AI JA
    VURI EMRIN SKENDER
    KURSE TITULLINJ SKENDERBE….


  524. Nena tereza

    nje cop buk ne dor mori
    boten ne sy kjo tok
    e kish lindur si mua
    si ty….

    buken e kesaj toke
    e ndau 1000 pjes
    sic e ndaj rrezet e djellit
    mbi lulet plot ves

    bota ne goj te ukujt
    bota ne gjum te ariut
    Gongje Buagjiut ka ndimuar
    shum femi te varfer ne e kemi
    dashur shum NENE TEREZEN
    qe emri i saj eshte GONGJE BUJAGJIU……(l)


  525. jeta eshte e shkrurt

    jeta eshte e shkrute qe ne duhete ta jetojim shum shpesh mendoj pse jemi ne ket bote
    pse vetja jon me dutet qe jam e vogel pse
    mendon se ne jemi te mir
    pse mendon qe nej jemi te rri lindur ne ket bote veten te qet pas as ni gabim.


  526. ME 17 SHKURT U SHPALL PAVARSIA E KOSOVES


  527. un e dua egzon bunjakun i cili e ka ddjal te migjes dardan bunjaku jemi dy shoqe qi i duam ata dhe shpesh takomi me ta dhe iduam dhe i urojm shendem nga 2 emrat e msheft nese e ndin me zemer do ta din miniher se kush je mi i love ju shum ju du shum pak pak e shum 2ve o llukuma:@:@ love you


  528. 29 Janari

    Bisha të egra
    Si qen të tërbuar
    Familje të tëra
    Kanë masakruar…

    Vranë djemë të ri’
    Burra,gra e fëmijë:
    Por nuk menduan
    Se ne lindim përsëri…


  529. marigona me te arten dore qendisi flamurin kuq e zi dhe me 28 nentor e ngriti ISMAIL QEMALI NE VLOR. ISMAIL QEMALI bashk me shoket e tij u perkul reth flamurit te qendisur kuq e zi……..


  530. O SI JENI A KINI VJERSHA EN oNLINE JU KAM THENE :p:p


  531. 28 nentoriAty po e flet nena gjuhen shqipe
    Aty shendrite Hena e Dielli -po tybe
    Aty s`do te kishte vuajtje edhe gazep
    Po te ishin bijt e saj te lidhur me rrespekt

    Aty me te vertete flamurin e mbushen “zvezdicat”
    Se u harruan Bajram Currat e Shote Galicat
    Aty ku minoriteti matet me grad cellxiusi
    jete te gjate sdo te kete jo qebesa flamuri si Miki Mausi

    Aty edhe ku meshkujt lidhen
    Me kablla te perziera
    E tradhetojin gjinin tjeter te bukur
    Nganjehere sa rete ne hapsira

    Aty eshte Kosova ime
    Qe duron stuhine e duron Deboren
    Aty jetojin edhe ata
    Qe gjuajn gure e mshefin doren


  532. 17 shkurtin qdo njeri
    e feston nga zemra
    uron lamturmit
    Serbi sjemi me ne mesin tend

    do plisni nga inati

    qdo njeri i perkujton
    deshmoret e tyre
    pran vorreve u them
    LAVDI


  533. vjen nje zog ne dritare per nje cop buk
    oo mare zog je shum i bukur
    a do loz a sdo loz hajt se po loz
    une di kush eshte aii harambeli
    ne dritare o si ja kalon more harambel zoti qoft bekuar me ty se me nje njeri

    tung tung nga lisa add ime osht lisa-lekaj@hotmail.de nga lisa keni vjersha en online qdo her


  534. abetare abetare
    hapma pak kete
    dritare
    qe ti tregoj
    une mamase
    Se kush me
    Priti sod ne klase

    kjo vjersh osht per femije nga kl.1 ju pershendes nga lisa


  535. 17 shkruti osht dit
    nderkombetare e don
    qdo kush per jet
    normale

    kush lindi me 17 shkurt
    betohet per
    kosoven
    lot nuk hedh
    nga vetja po
    nga deshmoret


  536. 28 nentori
    Dita e Flamurit

    Kët vjersh e kam shkruar
    Në majë të gurit
    Për 28 Nëntorin
    Ja kam kushtuar
    Ditlindjes së Flamurit

    Ismail Qemali
    Patriot Shqiptar
    Në dorë e ngriti
    Flamurin kombëtar

    Valo o Flamur
    Në dorën e Shqiptarit
    Si vala e detit
    Nga era e sharit

    Behu krenar
    Mos u perkul aspak
    Se trimat Shqipëtar
    Të kan larë me gjak


  537. si jeni kosovvvvvvvvvvvvv ju pershendet Lona me ni pidh me lesh me ja shti dikush


  538. o zot njeri se po shkrun qisi fjel a pe ju doket mir aa :O:O
    bisa mu em pelqyn do qaty per sexy po neyese jam pak si kurv po neyese kam qef mu qi po neyese pidhi end kari hhehhehehehehehhehe (L)(L) a jeni mir


  539. 28 nentoriAty po e flet nena gjuhen shqipe
    Aty shendrite Hena e Dielli -po tybe
    Aty s`do te kishte vuajtje edhe gazep
    Po te ishin bijt e saj te lidhur me rrespekt

    Aty me te vertete flamurin e mbushen “zvezdicat”
    Se u harruan Bajram Currat e Shote Galicat
    Aty ku minoriteti matet me grad cellxiusi
    jete te gjate sdo te kete jo qebesa flamuri si Miki Mausi

    Aty edhe ku meshkujt lidhen
    Me kablla te perziera
    E tradhetojin gjinin tjeter te bukur
    Nganjehere sa rete ne hapsira

    Aty eshte Kosova ime
    Qe duron stuhine e duron Deboren
    Aty jetojin edhe ata
    Qe gjuajn gure e mshefin doren

    add ime agnesa_no.coment@live.com


  540. 28 nentoriAty po e flet nena gjuhen shqipe
    Aty shendrite Hena e Dielli -po tybe
    Aty s`do te kishte vuajtje edhe gazep
    Po te ishin bijt e saj te lidhur me rrespekt

    Aty me te vertete flamurin e mbushen “zvezdicat”
    Se u harruan Bajram Currat e Shote Galicat
    Aty ku minoriteti matet me grad cellxiusi
    jete te gjate sdo te kete jo qebesa flamuri si Miki Mausi

    Aty edhe ku meshkujt lidhen
    Me kablla te perziera
    E tradhetojin gjinin tjeter te bukur
    Nganjehere sa rete ne hapsira

    Aty eshte Kosova ime
    Qe duron stuhine e duron Deboren
    Aty jetojin edhe ata
    Qe gjuajn gure e mshefin doren


  541. Nje dit kur te zgjohesh mos i laj syt me lot se dikush tjeter do te tregoj se sjom ma ne ket bot ti mos pyet si vdiqa po pyet si jetova si me kaluan ditet qe pa ty i jetova do te behem zog e ti zdo te me njohesh do te vi ne darsem kur ti do te martohesh do ti bi daulles per lamtumir kur se une i mjeri vuaj e vetem vuaj


  542. edhe mos shkruni bre qesi sendeve palidhje as po ju vjen mbarre pak katundart e kqi


  543. a i qfar vjershave palidje i pasket shkruar prej poeteve te tjer i keni marr se krejt kto vjersha jan ne libra pioniera etj. je pershendes haja te vjershave hehe he heh


  544. o lena dashurin se sen nuk ju vyn


  545. HASHIM THAQI me dy krena
    shkon e vjen me sfirena

    fatmir sejdiu u ba
    si min e spo din
    as kryt ku pe shtin
    a din se edhe hashimi osht qi hahahhaha edhe fatmir sejdivi osht


  546. pidhi kari jan vllazni kurr se lojn pa u qi osht vjersh popullore per qiftat ooo kuku menzi po pres mu martu se po du me ja lipi burrit at kar zemres teme loqkes teme karit tam


  547. une jam nga istogu po jam habitur e kam bo gjk


  548. oo kush ka pidh ja lipifsha kush ka kar ja hongsha ju lutem hajdni krejt djemt mem qii brre se ju dua pidhi em livret per juve jeni te mir zemra ju kam te gjithevee po une sa her jam qi me tjert se din kush jam knaq si per shembull me 10 11 vet po jam nga istorgu shpija ma e madhe e istogut edhe numrin mund ta gjeni ne qdo post 044.174 774 merrei djem brre zemrat e mija jav hangsha ata kara


  549. ej kushe di ni vjersh per 28 nentorin ju lutem kallzomani :D:D


  550. oo kuku shka kini se pe shkruni pldh jav qifsha nonen en …. qe se po shkruni pldh sju vjen marre mare gabela edhe ni san majeni mand Ky vend osht per me shkru per 28 Nentorin e jo me shkru tu u pershendet e sene tjera .:O:O:O


  551. A mundeni me shkru nje ese per jeten nese po ju falenderoj nga zemra


  552. une po qina
    l

    eshi po me rritet

    kari i djalit pi shkon hava

    o a mir qe bona femi


  553. gjuha jone

    gjuha jone s e mir
    sa e let sa e dlir
    sa e bukur sa e vler
    gjuha jon esht pa sukses


  554. massssssssssssssss mirtiiiiiiiiiiiiiiii epaska pa ditaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa ma e bukuraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


  555. o mukan qe ta vrajn qit hashim terrtaqin mashum skisha dasht aaaaaaaaa kisssssssssssss


  556. karin ma hankshi


  557. vebi a shum i leq valla hallall se e paske ba shum keq bre kurr skam pa veb ma te mir se tanin hahaha qao


  558. shekuj me rradh
    ishim ne roberi
    driten pa e par
    pa jetuar ne liri

    Ismail qemaili
    te lumt aj dor
    qe flamurin ton
    e ngrite ne Vlor


  559. kush i ka shkruar keto poezi i uroj sepse jane shume te bukura me kan pelqyer shum , shum …


  560. grasa sa vjeqare je une jam 12
    une jam niti nga gjakova


  561. JU DUAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA


  562. MUA ME PELQEJN SHUM KETO VJERSHA I ADHUROJ SHUM SIDOMOS PER HIMNIN E FLAMURIT TUNG NGA VVVAAALLLLLOONNNIIIIII


  563. SKENDERBEU I PARI E KA NGRIT FLAMURIN NE KRUJ POR PRAP E SUNDUAN USHTRIA OSMANE DHE PER HERE TE DYTE E NGRITI ISMAIL QEMAILI DHE ATEHER U BA SHQIPERIA SHTET I PAVARUR


  564. o flamur i dashur ngjyre te bukur ke ty te ka valuar trimi skenderbe valove valove ne shi e ne bore ismail qemali te ngriti ne
    vlore tung(@gnes@)ju du shum


  565. une jam bleona kastrrati ej a po ma shkruni bre ne vjerrsh per 28 nentorinnnn se spo diiiiii se kam me than per te marten


  566. jom qik me taktik ja u boj bllok edhe ni pik

    kush em bo nervoz ne RRS LE TE SHKON


  567. torte amoreti ha per veti kush doni qaoooooooooooo kalofshi smut


  568. qa ish kon ni fore per fore me kon fore ni fore


  569. po sot eshte dit historike 28nentori per gjith shqiptaret por edhe 17shkurt eshte ni dit shum e madhe edhe historike


  570. esht dit me e bukur sot sepse e gjith shqiptaria e feston ku do te te gjinden


  571. qeredhen ku nis dashurija apo pak gramatik une ulemne banken e par ti ulesh nje bank pas meja ajo ulet ne banken e fundit ai rri nje bank pas teja ne te gjith kemi perpara mesusen ajo na thot je jeni ardhmerija ata qe na i hapen shkollat e dinin ata jen qerdhe ku nis dashuria


  572. 28 nentori esht nje dit ose dat historike per popullin shqiptar per shiptaret ku do qofshin ata nje dit shpallja e pavarsis se shqiperis ku edhe ismail qemaili e ngriti flamurin ne vlor nje gzim i madh per shqiptaret tung klx nga filloreta12@live.com


  573. JU PERSHENDES TE GJITHVE JA U UROJ FESTEN E KURBAN BAJRAMIT HAHAAH EDHE 28 NENTORIN


  574. 28 NENTORI

    Këtë datë historike kemi
    Shumë arsye ta festojmë
    Të gjithë Shqipetaret anë e këndë
    E brez pas brezi sa të rrojmë

    Me këtë datë në Vlorë
    U ngritë Flamuri KUÇ E ZI
    Që shënoi LIRI
    Po këtë datë shumë më vonë

    Lindi një hero i pavdekshëm gjithmonë
    Ky hero formoi një ushtri
    Që po me këtë datë
    Haptazi dolën në luftë per LIRI .

    NESE JU PELQEN MERRENI NESE NUK JU PELQEN LERENI HAHAHAHAH JENI SHUME TE MIRE


  575. 28 Nentori me shum se ç’do here
    kete nentor une e dua
    sepse kete vit do festojm
    ne Kosoven e pavarsuar.

    Ne historin shqiptare
    na ishin dy nentor
    kurse ne historin time
    i treti është n’ket ore.

    Ky do te jete 28 Nentori
    kur flamuri ne Vlor u ngrit
    kur ISMAIL QEMAJLI
    shpalli pavarsin.

    Po kete vit more shoke
    dy festat do ti gezojm
    dy shtetet te ndryshme
    nje gjuh e nje komb.

    Shqiptar ne Shqiperi
    Shqiptar ne Kosovë
    tani na erdhi dita
    sebashku te festojm
    per 28 NENTORIN.


  576. kujat e mjegullave iken vera me viverime iken dielli rezeart dialli s’rep me vet


  577. ma te mir ska ku shkon


  578. qfar hahahahahahahaha


  579. kuku o jetmir ti nuk te koke ne vete qfar poezie paske shkrujt ncncn


  580. qka i ke hap syt a spo sheh a hahahha e hangret foren hahha qaoooooooooooo


  581. o zot jam knaq a vec tu shku ma posht pak po boët palidhje a


  582. tung 28 nontori kysimbol kombetar qe u mbaj ne dor simbol i shqiptaris qe u ngrit ne Vlor plak Ismail Qemali flamur kuq e zi s’pati kush ta n’dalte shpallli Pavaresi


  583. tung atdhe oatdhe sashum tedua sa ishtrejt je per mua nemergim un kurjam mendoj teikam unperty dot luftojgjera ty te cliroj timfan gezime eshpres untedua atdhe perjet


  584. tung shkruani vjersha per nenen more


  585. zogu nje zog laramon sa bukur ciceron rreth dritares time troha buke kerkon sa shum e adhuroj a te te vogel zog qerdhen e di ku e ka prane murit ne shtog.


  586. 28 nentori me 28 nentor u qendis me dor symboli yn ne flamur dhe u ngrit me dor nje vashe kreshnike quhej marigone ne mes te flamurit vuri nje shqiponje me ngjyren kuq e zi nener histori nderoni trimat e memedheut.


  587. ooooooooooooooooooo ,,,,, qfar vjerrsha me te shti ne gjinaaa hahahahaha ncncncncnnc o zon
    ne fshatin e tin ne lugun e mistrices linden ato nena hanen e imrin linden e u riten nga populli shqiptar me 2 gishta na vran serbia tash kosova pavarsia ne kryje te saj fatmir sejdija nanen jav qifsha kush i lexo qeto poezi


  588. ishte shum i bukur faleminderit!


  589. me gjak e filluam
    me gjak e vrasje
    e mbaruam
    une jom bi e shqiptarit
    e gezofsh shqiptari


  590. me duhet nje keng e bukur per 28 nentorim ban ta marr ate keng alberina se me pelqen dhe te dua


  591. ma bre se krejt jeni tu e knaq jav qifsha nanen ju se pom hani mut ktu me ksi sene pldh po ec e qitni naj san interesant se qeshtu san sjeni tu ba ok-$ qifshi nanen ju edhe pavarsia juve


  592. 28netori o himni i flmait hahah


  593. o alban ftyra mos e kruj se ta pres motren a je ka nin


  594. PO E DI SE NANA JOTE ME KA KALXU HAHAHAHAH


  595. ti alban bre ftyr qen me mu mos e kruj o legen ftyr qen pabuk


  596. HAHAHAHHA SKEZ DJALIT HAJTA DHAN NE GOJ SAKEZIN


  597. hahahhahaha tani mu kujtua ju qe e njekni serialin kafenene tone hahahahah mele mele budallica bile bile po ti spej dishe po ske pas qish maj dit hahahahahahahahahahahahahahahahh<3


  598. TI KOKE LAPER BRE DIMITER TI NANEN E PASKE SHKIN A SHKINAT JAN TE FORTA AHAHAHAHAAH


  599. jam ditmir domi nga kuksi o vllezer kosovar kam mbajtur ne shpine time 60 kosovar e ato tani nuk qajne bithen per mua kan ben- af e etc e viva fresh store e abi center e nuk vijne me ta dhan ni sakez


  600. KETE VJERSH E SHKRUAJTAN QE TA MOS AHRROJ KURR ASNJE SHQIPTAR QE DHA JETEN E TIJ PER LIRI DHE PAVARSI PER KOSOV E PER SHQIPERI RROFT SHQIPRIA RROFT KOSOVA RROFT LIRI RROFT PAVARSIA


  601. 28——————-29 nentori ————————————————————————————————————ne kembe u ngrit shqiperia ismail qemali ne vlore me gjith shoket e tij i tha popullit me goje rrofte ………………………………………..sdi mo e kam harru hahahahahahahha hi a heeeeeeeeeeee


  602. hahahahaha o lapera o kosovar ahhahahahah cfar te folur keni bre magupa ahhahhahahahha na keni shkri tu qesh bre megupa hahahahahahahhahahhahahh


  603. SKENDERBEU

    ME SHPAT LART NGREU NE KRYE
    TE USHTRIS
    QENDROVE SKENDRBE ME GJINJT
    E TRIMERIS PA NDERPRE LUFTOVE
    HERO KRYETRIM STDHEUN E NDEROVE
    I SOLE LIRIM
    I SOLLE BASHKIMIN
    BASHKIMIN KOMBETAR
    FITOVE AMSHIMIN ZEMRAT TONA MBARE


  604. rreth flamurit te perbashkuar me nje deshire e nje qellimte gjitheatij dukeiu betuarte lidhim besen pershpetim prej lufte veq ai largohet qe eshte i lindur tradhetar kush eshte burrnuk frikohet,po vdes si nje deshmore


  605. hahahhaha edhe ti shkrujte bleona matiaaaaa


  606. hhaahhah tung tung //viq dashta mju pershendet edhe mju pergezu per poezit..:P:Ptmrekullushme


  607. kokokokki pula boni vo\


  608. E hënë, 23. Nëntor 2009 te 1: 37 pm | Përgjigjuni hahahahaahha te du besa shum mir e ke bo

    tunggggg


  609. une di ket vjersh per 28 nentorin
    fest e madhe fest bukur ne qytetin volor ni flamur osht ngritur marigona e re flamurin e ka qendisur dhe ismail qemaili pran popullit e ngriti kete fest te bukur kete dat kaq madheshtore qdo her do ta festojm me gent dhe me valle popullore .
    ju pershedess:P


  610. ejjjjjjjjjjjjj pse nuk po piedhi


  611. po me v ynet nje vjesh te lutem me tragoni per 28 nentorit


  612. A bon me dit kush jeni ju bre


  613. a ka naj te re prej juve


  614. pershendetje si jeni si po e kaloni


  615. nene tereza nje cop buk ne dor mori boten ne sy kjo tok e kish lindur si mua si ty buken e kesaj toke e ndau ne njemi pjes siq ndan rrezat djelli mbi lulet plot ves bota ne goj te ujkut bota ne gjum ariu ne sken nen tereza gongje bosagjiu ajo nuk eshte me veq e ketij nenqielli ajo a e te gjithve siq asht dhe diedhi


  616. Jehoi zani i Drenicës
    N´ato bjeshkë të Qyqavicës
    Krenari ka prap Kosova!
    Na i del gjumi çdo shqiptari,
    Trimat tanë flasin nga varri!
    -Ka ardhë koha e Lirisë,
    Na thot nuri i Ahmet Delisë,
    Azem Bejta flet nga varri;
    -Dasëm t´madhe ban shqiptari,
    Kamer Loshi flet me mall
    Tahir Mehës i çonë fjalë.

    Janë tubu krushq´ të shqiptarisë,
    Nën flamurin e lirisë
    Po na vikan nga Shqipëria,
    Nga Tetova e Gucia,
    Nga Presheva e Malësia,
    Po nga Shkupi e Qamëria,
    E arbërshë nga Kalabria;
    Kanë lidhë besë, janë besatue
    UCK-në e kanë formue,
    Këtë ushtri të fortë si guri
    Me djel shqipesh e zemra burri.

    Krisi pushka habertare,
    U ndëgju n´trojet shqiptare,
    Për liri nis´ luftë shqiptari
    Bajraktar Adem Jashari,
    Bashkë me Hamzën krah për krahi,
    Lum për ty o babë Shabani,
    Lum për Ty dhe t´lumin zot
    E Kosova i nderon sot,
    Janë në zemrat e shqiptarisë
    Kto simbole të lirisë.

    Nga Drenica edhe grykë e Sharrit
    Ndihet nuri i Adem Jasharit,
    N´Dardani Ai i lshonë do fjalë
    Mblidhnu t´gjithë o burra shqiptarë,
    T´gjithë sa jeni Ju o Kosovarë
    Leni t´keqe dhe leni mni
    Lidhnu n´besë edhe në miqësi !
    Ka ardhë koha me u besatue
    Vllau, vllaun për me e nderue
    Ka ardhë koha jetën ta nderoni
    E sëbashku para Ju të shkoni,
    I bashkuem kur të jetë shqiptari
    N´varrë ja thotë kangës vetë Adem Jashari!

    ju pershendet BESA nga vushtria menje poezi patriotike
    ju pergzoj te tjerve per talentin e tyre
    kalofshit mir


  617. pershendetje nga zana veq pata deshir me ju pershendet klm a


  618. une mendoj se jane te mira pr a e ngjeni nozy?????????????????????????????????


  619. tung na jemi 2 vajza te agjes si po kaloni tung ju pershendesim qao qao


  620. kush i ka shkruar keto poezi i uroj sepse jane shume te bukura me kan pelqyer shum , shum …


  621. me 17 shkurtina
    u shpall republika
    deshmoret e shum
    priten e ka arrit

    me 17 shkurtin
    ësht dit qlirimi
    qe feston me
    lot gezimi

    ethe pse tani e kemi
    flamurin shtoror
    ne zemer e kemi
    ethe at qe u ngrit ne vlor


  622. KOSOVA SA FORT TE DUA SA SHUME TE CMOJ KOSOVA IME TEK TI JETOJ NE TY KAM SHPRESE NE TY GJEJ LUMTURI TOK ME TY E PRITA TE BUKUREN LIRI SA SHUME DESHMOR PER TY RANE PER GJUHEN TENDE JETEN E DHANE


  623. KKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKKOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVVAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA IIIIIIIIII MMMMMMMM EEEEEE


  624. dhurata qfar dhurate me solle mua hapi duart or voglush plott me fruta do te ju mbush


  625. pavanrsia mir se erdhe mojj pavarsi shum vite te pritem ty ty po qan serbija po qan rusia perharj kosov tqoft pavarsia


  626. kosov oj nena jon oj tok e kosoves oj vendlindja jon oj tok e kosoves oj vendlindja ne jemi bit e tu t i je nena jon te gjith bit e tu tu kan ber luana ne sjemi femi por kemi dy nena nen kemi kosoven nen kemi shqiprin vllezer me qamerin e me guxim kemi shum vellezer nga maqedonia kur jemi se bashku ska qa na ban serbia


  627. 28 nentori 28 nentori dit e lirise ismail qemali legjendar i shqiperis pa te ne ishim te vdekur heroi jon na shpetoi nga serbet e keqij shpalli pavarsine qe e pritem me lot ne sy


  628. pavarsija ne kosov eshte festu me keng e me valle ne kosoven e re po shpallim pavarsin tung nga djellxa neziri


  629. o zoti ju vraft se po e shani ramushin se ai osht ma i miri ne shtetin e kosoves( perveq meje ) e sidomos kur osht fjala per kryetar ta kosoves


  630. valla bash mir po ja boni kryetart qe poi shani sidomos qate ramushin qe rri kot


  631. pse o serb o gjakatar adem jasharin e keni marr qfaar ju beri nje djal i ri ja murrt jeten ne rini


  632. te gjith jan te mira vjersha ju uroj sukses me se shumti


  633. “ . Mir mir hajte se jav gjajj krejtve ka nje vjersh hauahuaha per kOn thatt. ahauah Ok jU pershendes e vazhdoooni Mpuq haha..! bLiiiinnnaaa – Liliii (L) mA t`miirtt Jeemmiiii jU duuaamm..


  634. shummmmmmmm poezi te kqijaaaaaaaaaa bravooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


  635. ok vjershen ma e mir e kish shenu njifar franceze aman emrin nuk ja majta ne mend neyse i thom edhe vjersha te tjera net botoje ok


  636. a mmund te me gjeni nje vjersh shumm te gjat dhe te mir per 28 Nentorin aaaaaaa ???????


  637. nuk paska shum vjersha te mira e paskeni knaqe kreijt ja u hanksha diturin ahuhauahuahauauahauhau


  638. ju lutem gjeni ni kojnk per cegranin


  639. ju lutem a mun te gjeni ni vjersh per cegranin


  640. shum poezit e mira bravoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo


  641. shkruani vjesha per kombin shqiptar,,per atdheun ton ,per 28 nentorin…jo per dashuri..meso se dituria s ka kufi dhe kurre mos harro se do vjen ajo dite nga e cila do kesh dobi


  642. heyy alberin poezia shum e miir umm ka vyet ni vjersh per 28 nentorin edhe e mora qet poezi edhe shum e mir poezia veq vazhdo alberin


  643. moj Prishtine e mojjjj,,,
    e shkret ty qka tka ggjet
    perseri Isa Mustafa me njer vizion te ri
    ka me shkatrrue ket vend te zi,,..
    juhuhu votone apett se ka me ju lon si njeriu pa Oksigjen
    ka premtu pos ka deshtuu perseri ka me genjyy me gojen e tij
    te premtuar e shum te deshtuar;)?…………


  644. vjershat mate mira ne qak e kam shqiberin


  645. i uroj fat femres time se e kam pas tashti asht me tjetrin i uroj fatt ne jet


  646. tung q apo bani
    une jam i dashurum po se dij ne cilen mu kan ba shum
    ama cilen e kam dasht ka shku me tjeter


  647. ej qaja qika blinera qe kish than qitmani ni poezi hajde te un e ta qes ni poezi hahhahahhah lopa lop po lop ishe


  648. kuku qa u ba more pse po shkruni kshtu hahahahhahah po budall ishit valla boll thash te hi e te kqyri po nuk paska sen hiq edhe dashta me ju vet diqka…….a e din te shpija qe jini budall haahhahahahaha


  649. hej a mundeni me na qit ni poezi
    Jam bi e kosoves


  650. ish kan thaqi edhe ramushi jan lidh cili pe rre aj ramushi i ka than kqyr per mas edhe thift qikaq kush shkrun ma oki a po


  651. ej njerz shkruni per 28 nentorin
    add-ja ardit_ronaldo9@hotmail.de


  652. Hashim Thaqi ne vece Ramushi ne benve

    Ramushi koncert

    Hashim Thaqi parlament

    Fitoren e ka siguru

    e pikt Rambo i ka

    palu

    urra

    urra

    RAMBO RAMBO URIME FITORJA


  653. Feston Kosova

    Nuk na ran Deshmoret kot
    Kot nuk derdhen nenat lot
    feston gjith ShqIptaRi
    Me KoSoV e Shqiperia.

    Bac u Kry
    gjemon Drenica
    te degjoj
    edhe shote Galica.

    Plisat tjer
    ne varr lulezuan
    Amanetin mir
    e ndegjuan

    Mbreteresh ejona Pavarsia
    Vezulloi nga bukurija
    Perkulet tash
    gjith Bota emadhe
    para Shqipes
    Dy Krenare…

    Shkroi” : Leonora Mustafa
    Shkolla Fillore”: Abaz Ajeti
    Komuna”: Gjilan
    Klasa”:VI’

    <3II


  654. po me duhet ni vjersh per 28 nentorin t mir ju lu te na tregoni

    oki


  655. thaq esht ithin ka shku ne bank me mor paree se ska pat abetare


  656. o njerz po me duhet një vjerrsh për Ismajl qemajlin ju lutem me tregoni naj nja……..


  657. tung tung a bon ni poezi per 28 nentori ju lutem jeni shum te mire me poezi por vtem nje poezi me gjeni a 28 nentori……..


  658. shum njerz makan friken sdo t


  659. 28Nentori
    28 nentori mu ka
    prish traktori dola
    me livru e shkela
    ni gru ku ku .

    hashim thaqi ishkan
    ngat e e nijti at gujen
    tuj piskat e erdh ngat
    tha qa u ba bre ku ku

    fatmir sejdiu erdh me
    biciklet e nuk mujke mu
    ngjit arave per pjet nuk
    kish pas koshica e kah
    u lshue teposht i shkeli
    dy budallica

    budallicat kajshin
    fatmirin e shajshin
    erdh edhe jakupi
    erdh ne kam se ju
    kish prish kombaja
    tha dola e e nala
    mikrofonin

    albin kurti me vetvendosje
    po shkon teposht si
    flutorose e ju tha shuni se
    ju quj me vo..???>>><<


  660. ju lutem me gjeni ni poezi per 28 nentori se me duhet shum a ju pershendes nga zemra


  661. 28 nenetri rroft deri ne pa kufi eshte

    dita e flamurit shume

    luftetareve qe i ka prire.

    krenari ndershekullore e kishim
    e do ta kemi me te i tregojme
    gjith botes se kush me te vertet na jemi .

    jemi bijet e asaj shqipeje nder shekuj
    me gjak te lare kurr nuk u gjenjezuam
    perhere mbetem krenare.
    sot flamuri jone nje mision te ri e ka qe te na prije ne fitore mbi projekte te medha.


  662. oj kosov kosov bukuroshe
    ta hanksha zemren
    ma hanksh bofen

    hauhhuahau


  663. ooo vjerrsha per 28 nentorin pleaseee !!!!


  664. sexy sexy bich ta kom ca ta kom pa

    ta kom lipoj takom ci

    ta kom ca ta kom fshi


  665. tung jam albani programi juaj eshte shum i mir ju pershendes fot ma i foti alban miftari tung byee byee


  666. pidh pidh mos u idh po vjen kari musafir


  667. oj kosov o djep lirie qdo kulm shpi ni bajrak uqk-ja paska hije per at mut po derdhet gjak


  668. un te lumi ti te lumi per nje pythja sna zer gjumi


  669. rreth flamurit teper bashkuar me nje deshir e nje qellim prej lufte a i largoet kush e sht burr n nuk frigohet


  670. kosova

    me dhembje te till
    une u rrita ne
    kosoven time
    aty kam lindur
    aty jam rrritur

    per kosoven trime
    do ta jap jeten
    time


  671. kush oshte doqini e domaqinat kan vde k domaqini ka 8 vjet shkoll
    domaqini nuk lahet me shampon po lahet me biljana
    domaqini shkon ne shher niher ne muj t
    domaqini vajshet si i thot haxhi baba
    domaqini nuk e ka pagjujt strujen se i nje ato te strujers
    domaqini paj
    shveps se ka problem me ppritisakin


  672. 28 nentori dita me e gzuar ismail qemali sot ka festuar marigona bi e qendisi fjamurin tun kuq e zi


  673. 28 nentori 28 nentori dita me egzuar ismqil qemali so ka festuar


  674. E mërkurë, 4. Nëntor 2009 te 5: 52 pm | Përgjigjuni haha qfar vjerrsha te lodhta

    a spo dini te tjera a hahahah


  675. E mërkurë, 4. Nëntor 2009 te 5: 50 pm | Përgjigjuni haha qfar vjerrsha te lodhta

    hahaha qfar vjerrsha te lodhta


  676. me ka pelqyer shum te gjithat pezit te cilet i kishin shenuar veq ju uroj suksese veq le te vazhdojn
    kesht esht qiqak shum madheshtore


  677. 28 nentori esht dit e madhe te gjith e festojm me keng e me valle


  678. un kerkoj nje poezi per 28 nentorin


  679. ku je o driton shka po ban naj sen 3 si pe kalon a fol


  680. Nese sme qon leter.
    Tu thaft ajo dor.
    Diten e marteses.
    U bafsh hor.
    naten e marteses.
    Raft 1 meter borë.
    Tu nalt fryma.
    24 orë.


  681. pidhi kari kalavesh me ja rras nja dy desh po thot pidhi spo ma kana po thot kari edhe pak po thot pidhi po me qet gjak hahaha edhe ju qeshtu kini me ba


  682. 28 nentori dita e liris
    28 nentori dita e pavarsis
    i shkruaj malit
    i shkruaj gurit
    ishruaj 28 nentorit dites se flamurit


  683. kosov

    plag e thel e zemres je per secilin shiptar lutja e fundit e mbrëmjes dhe në agim lutje e par sot na do jemi në botë ne po jetojm per ty fjala nuk di se që thot loti sna thahet ne sy fushat mbuluar nga zija kallur me flak shtë pit zog i feniksit lirija pret te ringjallet një dit presim dhe ne zemer grir që do te behet a tje nën qe rrit martir mbetet martir mbi dhe


  684. qeky Hymna hahahhaha L: as si poezi jo e lemo hymn L: jha mirr mirr super :P


  685. hej ju qka po shkruni shum mir po qitpoeziok tung ju perhendes ee dua diked


  686. o ju lutem gjema nje vjerrsh per kosov


  687. valla super kishit shkru veq pak do ekishin tepru me fjal palidhje moni more se zbon me keq perdor tekniken ok tung klm cija


  688. jemi popull me tradit rrojm pa uj e pa drit jemi popoll me ngjarje se ne luft zemra nu kalle e flamuri KUQ E ZI MARIGONES durt ju lumshin


  689. valla kurr poezii ma palidhje skomm lexu e as nuk kom nii…..hauhauahuahuahuahuahauhauh………..

    7/1 (L) 7/3(L) 7/2(L)…..ANGEL EYES


  690. oliaaaaaaaaaaaa


  691. une dua nje vjersh per diten e alfabetit ju lutem shum e jo budalla lliqe


  692. Adem Jashari
    Trim legjentar,
    Luftoi ne bor e ne shi
    Per te shtrejten liri.

    Ne Prekaz kushdo qe shkon
    Varret e Jasharve
    kur ti viziton
    Krejt Kosova e nderon.

    Per her te par ne histori
    Ka Kosova nje ushtri,
    Te gjith therrasin nje emer
    UQK e kane ne zemer

    Adem Jashari burr i burrave
    u betua para flamurit
    te luftojme hiq pa u ndal
    per bashkimin gjithkombetar…


  693. edhe sppoo shkruj vjersha veqqqqqqqqqqqqqqqqqq per inati te juve a po merrni vesh se une vjersh kommmmmm ja u dhifsha shkollen qe e kini


  694. kosova: o zogj te verber o perllumb i bardh o femij te lumtur kosov e mbar flamuri kuq e zi ne mes esht shqiponja femijet me gezim kjo esht kosova o kosov e bukur me pelqen mua fort per ty dit e nat un dershi lot.


  695. te lumt ola shum poezi e bukur veq vazhdo shum mir a ke nis

    Sa e gjate esht hena kur syri loto sdomos kur vuan per at qe e don.

    Une dhe ti ti dhe un me nje fjale te dua shum

    buka piqet ne shperet puthja behet ne krevet


  696. ola kam deshir te jet ne poezi per shote galica


  697. shenoni poezi me shum per adem jasharin okey


  698. “MOJ LOKE”

    500 vjet moj loke
    Keto fusha , e male
    500 vjet moj nen
    Gjaku na e ka ujit token

    Kush ishte ai qe te miren e ktheu prap
    E u kthye n`token ku e leshoi vajin e par
    Ja ktheu Sulltanit Fjalen
    Erdhi erdhi tia kthej faqen Shqiperis

    Mbledhi njerz nga cdo an
    Edhe Vatikanit selame tu i dhan
    Shqiptari me Shqiptar vllazen kan me kan
    Buqitshin malet e Shqiperis qe edhe sod jan

    Djal trim , me plot guxim
    Qe edhe me Dragua bente dy luftim
    Shpat ne dor , hypi n`kali t`bardh
    Oj tok e pergjakur Skender Beu t`ka ardh

    Ndegjoheshin ezanet prej n`Xhamia
    Kombanat prej n`Kisha ushtonte Shqiperia
    N`Kala t`Krujes u ngrit ajo Shqiponj me dy krena
    Thonin trimat Lirin ne token ton e kena

    500 vjet plot beteja per nje shtet
    Armiqt donin t`na shuanin per jet
    Secili deshironte ket tok t`veten ta ket
    Vetem ne enderr se kurr jo ne realitet

    Kaluan vite e vite un bej edhe shekuj
    Qe besa , Shqiptari gjithmon tu hjekun
    Ehhh moj Loke qe qe kalove shum vite
    Behu e fort qe ket dit e prite

    28 Nentor 1912 edhe at ne Vlor
    Arrit mjekerr bardhi me flamur ne dor
    Ismail Qemajli me delegacion te vet
    Po e ngrit flamurin e SHQIPERIN PO E BEN SHTET

    Aq shum njerz te mbledhur
    Edhe kulmet e shtepive te mbuluar
    Nga lulet qe ata ishin duke i hedhur
    Na erdhi , Na erdhi liria e merituar

    Ke edhe pak durim oj Loke
    Prite vetem edhe nje dit
    Qe se shpejti ka per t`na arrit
    Per Shqiperi te Bashkuar tash jemi tu prit

    Po edi , edi qe nuk e harron
    Marsin 1998 kur Kosova derdhte gjak
    Ehh moj loke djemt tu rriten shpejt
    E disa edhe jan plak po nuk e lan pa nxjerr hak

    Pate forc me mbajt veten
    E prite Pranveren e vitit 2000
    Loke , bijt e tu hapen zjarr edhe n`Maqedoni
    E gjith kjo u be veten per nje COP LIRI

    Kam Gjak Shqiptari Vllezer
    E Gjaku Im Nuk Lahet Leht
    Pergjithmon Gjurmet Kan Mbet
    28 Nentori , Ne Kemb Ngrituni Krejt
    “NESE JENI SHQIPTAR TE VERTET”

    Edhe ju njerz shenoni poezi per 28 nentorin e jo per dashurin.Ju lutem.


  699. ne zemer te kam ne zemer te baj at dashurin qe pata me ty kurr sdo ta harroj


  700. Uuhaa Um kini pshtu me kTOo PoeeZIi see po mi Lypin n’sHkoll eeh ma n’fund i gjettaa


  701. mere me mdendje nj liqen shum te lart nj yllber


  702. dua jo nuk dua me flet nj embelsir sa te duaaa dua jo nmuk dua sa shum jam e murzitur sa radhesi ishte ky tregim


  703. une kisha than me mesuar shum pa mesu e p[a punu pavarsia nuk na vyn ashje edshte si leter po na vyn ateher nese ne punojm
    e mesojm tungi


  704. kosova
    un linda ne luft
    po rriten ne liri
    tash sa na erdhi
    e gezuara pavarsi

    jam e lumtur qe jetoj
    ne ket shtet te ri
    shum trima
    u flijuan per ket
    pavarsi


  705. pavarsia

    luftuam per pavarsi
    ta lirojm vendin ton luftuam
    me serb ta liroj vendin ton tash po
    qan serbia e po qesh kosova
    me ne fund e fituam pavarsin


  706. Adem jashari
    luftoi adem jashari
    ja filloi luftes i pari
    nuk u frigua fare
    adem jashari

    e qliroj kosoven
    e qliroj vendet adem jashari
    ja filloi luftes i pari


  707. kosova une linda
    ne luft po rritem
    ne liri tash sa na
    erdhi e gezuara
    pavarsi
    jam e lumtur
    qe jetoj ne ket
    shtet te ri shum
    trima u flijuan per ket PAVARSI.


  708. kosova
    un linda ne luft po rritem ne liri
    tash sa na erdhi e gezuara Pavarsi
    jam e lumtur qe jetoj ne ket shtet te ri

    shum trima u flijuan
    per ket pavarsi


  709. poezi dashurie

    nuk jam amerikan te them i love you jam shqiptar qe te them te du


  710. ” ADEM JASHARI”

    athua kush ka qen
    i pari po lufton
    ADEM JASHARI
    bashk me trima
    trimeresha derdhet

    gjaku e humbet jeta
    kukuu nan spo muj mu qu
    me dy pluma me kan
    lendu a ma ban hallall

    me dor e dhash jeten per
    KOSOV


  711. “ISMAJL QEMALI”

    ende jam i vogel
    por nje gje e di
    se flamuri yne
    është kuq e zi

    sa bukor e qendisi
    motra marimon
    ISMAJL QEMALI
    engriti ne vlor


  712. wow qfar poezi shum te mira veq mos shkruni aty thaqi qyshtu sejdia min ncncncncncnc ata jav kan pru pavarsin se qetasht mu kan sishit ket bot po shqiptart qeshtu jan s kan qef mi ba mir kerkujt ncncncnnncncn


  713. pavarsin ne e fituam mbetem ne te gezuar


  714. ADEM JASHARI ME GJITH SHQIPTARET E KOSOVES SON JU UROJN SHQIPTARET ME KENG E ME VALLE KUR HYNI MARIGONA NE SHPI I FSHIN LOTET ME SHAMI MOS QAJ MARIGON SE ADEM JASHARI KA PLOT SHKO


  715. halo ku qa paskeni shkru poezi te bukura po ju


  716. moj kosov m,oj e mjer hashim thqi qishtu oshte met e spo din shka me bo po i thot euleksi hajde ma


  717. albolena ma e mira ..te lumte,,,kompliment,,vazhdo keshtu me shkrime se paske talent….te pershendet djali nga gjakova


  718. te puth ne buz te puth ne sy sa mir ndjehem kur jam me ty


  719. ismajl qemajli ngriti flamurin ne vlor me 28 nentor tung ju pershendesim mpuq…


  720. tung si jeni si po kaloni nuk kom vjersh te mir se ju kisha tregu vallaa aa aa


  721. vjersha te bukura tu a them apo add e imja esht trimi_is@hotmail.comNE ZEMER ME ESHT NDRYSHKUR FJALA PAVARSI E PESIM MINUTIN KUR AJO TE VI LOTI MALLI DO TE DERDHET A TE DIT KUR NE FESTOJM NE BANKAT SHEKULLORE LIRIN DO TA FESTOJM hehehe qika qa po pritni merene add time mpuq klm kaloni mir


  722. kremtohu me bijt e tu
    oj Kosov heroike
    bijt e tu me te mir
    te bene sot te lir

    sa trima na vdiqen
    te tjeret na i vran
    qe te jesh krenare
    ata deshmore ran

    deshmor ra
    burerisht me i pari
    trim mbi trima
    Adem Jashari
    add e imja esht albolna_is_deshira@live.com ne italy jetoj


  723. mir se erdhe pavarsi
    mir se erdhe shtet i ri
    17 shkurt 2008
    do t’festohet perjete


  724. po gezohet plaku
    gezohet femija
    e zhgenjyer mbeti
    shtriga plak serbia

    feston kombi yn dhe
    gjithe shqiptaria
    pas shum shekuj pritje
    na erdhi Pavarsia

    kremtohu me bijt e tu
    oj Kosov heroike
    bijt e tu me te mir
    te bene sot te lir


  725. Nuk heshtën galeria, artistja,
    Kur, njerëzit heshtnin, sepse
    jeta ishte më e fortë se vdekja


  726. oo ni flamur i lam gjak bardh oo ni atdhe me flak e varr


  727. dua du te sho me sy smundem qet harroj dua qe te perqafo


  728. sa gur ka bunari smun te numrosh sa shum te dua une smund te besosh


  729. nuk ka laken pa kaqan nuk ka femna pa ja ran


  730. nuk ka kimik pa fider nuk ka femra pa frajer


  731. spo ma nin per qeveri se po ena me gjypa te zi


  732. boj shka du di ka shkoj kon du vet ne rrot te sames e qoj pa prit pa kujtu e rahatoj


  733. ,,,ti Mark-Muharremi,,,masi po e dojishe rugoven shko se kish vend aty edhe per ty,,,


  734. THAQI RRUGHAQI RAMUSHI KURKUSHI ROGOVA KOSOVA


  735. firma mulaj ju prazentoj asfallti shpija kanalizime hekje sht
    epijash PrOnAr KrIsT MuLaJ


  736. bishti i maces plot me lesh ma le kujtimin e mos kesh


  737. sa her jam i vetmuar e smun te shikoj ti puth syt e buzet o sa shum te ledhatoj


  738. boj qka du di qka boj kur du vi kur du shkoj kon du vet ne rrote sames e qonj pa prita pa kuju boks i mshoj


  739. a jeni si jeni te gjith


  740. erdhi pavarsia me gezim e me valle erdhi liria qe me pervajtim e pritem ne deshmoret s’i harrojm na bene te ndiemi gjall


  741. ej hymni shum po me pelqen edhe sidomos fjalet ku thot
    Aty eshte Kosova ime
    Qe duron stuhine e duron Deboren
    Aty jetojin edhe ata
    Qe gjuajn gure e mshefin doren
    shum po me pelqejn nime e kam edhe mos e ofendoni
    hymni ok qao.


  742. Pavarsia u shpall se kan pas nevojj Shiptartt su knaqenn.. edhe e shpallen hehehe


  743. SLIVOVV MA TE MIRT JENAAA..:p:p

    Slivova komun e Ferizajitt Ma T`mirt edhe ma t`Bukritt..:P:P:D


  744. hej a e dini per qat DIellz edhe EDON qe jan dashuru jan nga SLIVOVA .HUHUUHHU


  745. Të koshi i pleherave
    te prita unë ty…
    te mblidhnin kanoce
    bashke ne te dy…..
    Të prita te prita
    gjersa doli hana..
    pastaje e kuptova
    qe nuk te linte nana……

    pse zihen dy bionde mbi një motor?
    zihen për te zen vendin nga dritarja

    Burri dhe gruaja në gjyqin
    e ndarjes:
    – Pse s´i ke folur gruas për 6 muaj ? –
    pyeti gjykatësi.
    – Nuk kam dashur t´ia ndërpres fjalën.

    Mësuesja e gjuhës:
    – Kur unë them “Ardiani se donte tortën”
    , çfarë është Ardiani në këtë rast ?
    – Jo fort i zgjuar – përgjigjet nxënësi.

    Mësuesja don të dijë nëse luteshin në
    familjen e Gentit përpara se të hanin:
    – Genti çfarë thotë babai yt kur ulet
    për të ngrënë ?
    – Hë moj, a u bë ajo dreq gjelle ?!

    Një psikopatit i duket vetja sikur
    është Zoti. Vizitohet nga një
    psikiatër. Psikiatri:
    -Meqë është hera e parë që po takohemi, më
    thuaj gjithçka nga e para.
    – Në fillim krijova qiellin dhe tokën…

    ***

    Një turist pyet një djalë:
    – Sa shkoi ora ?
    – Dymbëdhjetë e natës.
    – Mendova se mos kishte shkuar më tepër.
    – Këtu në fshatin tonë nuk shkon më tepër
    se fillon pastaj nga njëshi.

    Nje burre shkon dhe perdor wc publike
    dhe sic ishte aty i ulur
    lexon poshte ke dyshemeja ku ishte
    shkruar: nqs tani lexon
    kete shkrim te lutem
    kthe koken djathats. Dhe burri i ulur
    ne wc kthen koken djathtas
    ku shkruhej: Nqs lexon kete shkrim te
    lutem kthe koken majtas.
    Dhe burri shkon e kthen koken
    majtas ku shkruhej: Nqs lexon kete
    shkrim pls kthe koken lart.
    Dhe burri aty lart lexon: po ti
    mer budall ke ardh ktu te dhjesesh
    apo te lexosh:))))

    Alo, shtepia Beqiri, eshte zoti Beqiri ne shtepi?
    – Jo, babi nuk eshte ne shtepi.
    – Po zonja Beqiri?
    – As mami nuk eshte ne shtepi. jam vetem me motren.
    – Atehere me kalo motren te lutem.
    Pak disa minutash ne pritje, vajza kthehet tek telefoni.
    – Zoteri, me vjen keq po nuk mund te te kaloj motren,
    provova deri tani dhe nuk e nxjerr dot nga djepi

    Ne dhomen e femijeve Eri filloi te bertiste .
    E ema shkon ne dhome pa fryme dhe shikon vajzen dy
    vjecare qe po i shkulte floket djalit me te madh.
    Duke i qetesuar e ema ngadale i heq floket nga dora
    e se bijes. Eri qante dhe e ema i thote per ta
    qetesuar:
    – Eri , mos qaj sepse nuk e ka bere me qellim.
    Ajo eshte e vogel dhe nuk e njef se cfare eshte
    dhimbja.
    E ema del nga dhoma por sapo arrinte pragun e
    deres vajza fillon te bertiste dhe qante.
    E ema kthehet me vrap dhe pyet se cfare ndodhi
    Eri heq doren nga floket e motres dhe kthehet
    nga e ema:
    – I tregova motres se cfare eshte dhimbja

    Timi ishte teper i gezuar qe po i vinte ne
    shtepi nje moter ose vella i vogel.Ishte kaq
    i gezuar sa qe c\’do dite i tregonte shokeve
    dhe shoqeve te klases se ca thonin mami me
    babin per bebin e vogel. Nje dite e ema e Timit
    e la Timin ti perkiste barkun qe te ndjente
    levizjet e femijes.Timi pasi i ndjeu levizjet
    nuk reagoi shum dhe iku. As ne shtepi dhe as
    ne klase nuk e permendi me .
    Nje dite mesuesja kurioze e pyet:
    -Timi, a arriti bebi tek shtepia apo akoma?
    Timi i ndrojtur ja futi te qares.
    -Jo mesuese , bebin e hengri mami.

    Babai ven djalin ne gjume.
    Pas pese minutash…
    -Babi
    -C\’fare?
    -Babi ma sjell nje gote uje te lutem.
    -Jo , te thashe a deshte dhe the jo.Flij tani.
    Pas dy minutash..
    -Baaabiiiii , me sjell pak uje.
    -Jo te thashe, flij se do vi te te rrah .
    Pas nje minuti…
    -Baaaaaabiiiiiii
    -C\’FAREEE
    -Kur te vish per te me rrahur me sjell dot
    nje gote me uje.

    Nje grua po mbante ne dore nje femije ndersa
    po hipte ne autobus. Shoferi kur pa femijen
    i tha:
    -Ua femi me te shemtuar nuk paskemi pare
    ndonjehere.
    Gruaja u merzit shume por nuk beri ze
    dhe iku u ul ne fund te autobusit.
    Nje burre atje e pa qe eshte e merzitur
    dhe e pyeti se cfare i ka ndodhur.
    Gruaja:
    -Shoferi me ofendoi
    Burri:
    -Shume gabim, ai eshte ne sherbim
    te popullit dhe nuk duhet te ofendoje
    pasagjeret. Te isha si ti do shkoja
    t\’ja thoja dy fjale.
    Gruaja
    -Se ke keq ti.Do shkoj ti them tani.
    Burri
    -Shko dhe ma ler mua majmunin se ta mbaj un.

    Si ja ben nje bjonde per te lare nje
    femije nqs uji eshte shume i ngrohte?
    – Vesh doreza plastike

    Tre lakuriqe nate, vendosin te bejne nje gare.
    Kush pi me shume gjak
    Niset i pari dhe kthehet me gojen plot me gjak
    – Ku e pive gjithe ate gjak -pyesin dy te tjeret
    – E shifni ate kembanen, -thote i pari – Piva
    gjakun e priftit qe ishte aty poshte
    Niset e dyti, dhe kthehet me buzet gjithe gjak
    – Ku e pive gjithe ate gjak, pyesin dy te tjeret
    – E shikoni ate kembanen atje, piva gjakun e gjithe
    banoreve poshte asaj kembanes
    Niset i treti, dhe kthehet me ftyren gjithe gjak
    Shoket te habitur pyesin
    – Ku e pive gjithe ate gjak?
    – E shikoni ate kembanen atje?
    – Po ….
    – Une nuk e pashe qaj

    Ne vitin 1997 u ndane armet
    ne Shqiperi.
    Vajti dhe Lepri mori nje
    automatik dhe fisheke.
    S\’thone kot qe arma te
    ben trim dhe trim u be dhe lepuri.
    Vete te shtepia e dhelpres
    dhe i therret:
    – Oj dhelper dil jashte
    njehere, flasim pak. Del dhelpra:
    -Cfare do o lepur?
    – Degjo ,-thote lepuri,-
    Beje m**** tani para meje
    se ndryshe te vrava!-
    dhe per ta trembur dhelpren
    qellon disa here me bresheri
    ne ajer.
    Deshi s\’deshi e beri dhelpra
    skishte nga t\’ia mbante.


  746. qyshje aj`e mi`r a ka na`j te re ka ju`hhhhh


  747. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa mos haroni me ma kshyr MEHMET KOSOVARIN MA TE BUKURIN


  748. A PO JU PELQEN VJERRSHA
    HEHE

    MOS E HARRONI ME KQYR TE MARTEN MEHMET KOSOVARIN


  749. PAVERSIA

    Po luftojn
    bit e shqipes
    ball për ball me
    shkaun e shkines

    Për flamurin
    kuq e zi
    për KOSOV
    për ty liri

    Për shqiponje
    dy kerenare
    e me krah
    rrema rrema
    QE SMUND TE MA LARGOJ KUSH NGA ZEMRA


  750. PAVERSIA

    Po luftojn
    bit e shqipes
    ball për ball me
    shkaun e shkines

    Për flamurin
    kuq e zi
    për KOSOV
    për ty liri

    Për shqiponje
    dy kerenare
    e me krah
    rrema rrema

    Që SMUND KUSH TA MA LARGOJ NGA ZEMRA


  751. lumturia është1
    ka koh për
    ta gjetur

    dashuria është 2
    që ne zemer
    e kam fshehur


  752. Vesa ne mengjes floket e bukura ti dha,,,
    e djelli nje drite ta dhuroji,,,
    vesen e holle e shkriu
    ne ty me dashuroji,,,

    mengjes,
    e djelli si ne kllapi
    e rete ,,,, rrugen ma zane..
    e une smundem ta shof
    ate lulen me hane,,,!!!


  753. gemon toka eee dridhet mali po lufton Adem Jashari thrret ademi hamz o vllaa nisitikam pritatej zaza mos ki dert adem o valla se shka te gjall skem e la thirr shabani bijt e vet bini djemt se me ran shkjet mos ki dert bab shaban se shka te gjall skem me e la qka ka toka qe po dridhet adem jashari i gjall nuk lidhettt ka dal shjkav mos merr irysh se ske pyt bab e as babzhysh ka dal shkav i birit te shkines se kjo nuk toka e åå qekinesnan nuk e lajm pa vdek tetan


  754. shum shum te mira si vet hahaha


  755. o kuku far vjersha palidhje mos bohni hajgare edhe ti nora si princes koke shum mir pe din qe sjon tu botu vjersha tmira bravo nora te dua shum qik jom edyh eune mos harroni


  756. o bre naj vjersh mat mir se shum o kam vyn jo qise vjersha spo du se plot ka iha allahile botojeni naj vjersh mat mir mos bohni hajgare okeë


  757. Sa poezi e bukur!


  758. Oj KOSOV
    o nëna ime
    yll qe leshon
    drit për shqiptari

    gjakui dheshmorve
    rrjedh si lum
    pre ty liri


  759. qysh keni me kalu qet klasssssssss


  760. Per rrespektin JU FALENDEROI.


  761. JU LUTEM VENI RE-

    Poezite ne Internet ne faqen me emrin tim Sabahate Byci te titulluara ne RELAX”Poezi” jan manipuluar-te mijat u hoqen e
    poezite qe une fare nuk i njohe u publikuan ne kte faqe me emrin tim!


  762. …e te fala Familjes


  763. >Dielli me ledhatoi sot aq shum nga mbremja (ora 18,48h),mu afrua tek ana e majt e ballit-ma puthi vetullen dhe me pershperiti ngadal ne vesh:-Me tha se “Me puthi e ledhatoi vetem per Ty”!<
    Keta rreshta u shkeputen nga fillimi Rromanit "Dr. SARE"!

    Gezuar e Mirembetshi!


  764. un i uroj egzonit me kangen tallava edhe dardanit bashk me shoqen teme qe shum e du dhe i urij te dyve lumturi nga emrii msheft


  765. kosova po fluturon serrbia po lundron po menon se po fiton po kosova pe idhnon po munohet meu bashku hashim thaqi u lajmru serrbia u rrexu hashim thaqipo gezohet serrbia po idhnohet thaqi mkryetar serrbia sa mar


  766. une jam nje luftetar kam qi e jam knaq pidha te ri e sma ka ni per as nje sen veq ikam knaq karin ne pidha e me qi pidh nuk osht krim e te gjithve i kisha deshiro qe te qijn pidha sa me shum e te knaqin karin edhe sa me shum te derdhin karin ne goj te naj femrave kan me pas sukses te mdha ne ket kosove te lir qini sa te muni se veq pidhi osht ne ket jet as gje me shum e femrave u kisha deshiru nese nuk keni kara merni naj kastravec ose shtine gishtat ne pidh se djemt veq po i fryjn syt e spo kuzojn me jav lyp


  767. kosova ne mal shqipria ne kali u rrexu bardaki u thu safati


  768. un e pershendes egzonin ne 8\4 qe shum e du dhe i roj gezime e lumturi po ashtu edhe dardanit qe e ka ne klas edhe ati i uroj shendet se boll i trash a po edhe ma i trsh net bahet


  769. oj kosov o shtet liri gezuar ty kjoi pavarsi me gjak luftum me nder e fitum serrbia ma mendu se na ka fitu por jena gjak shiptari kurr skena meu doryu


  770. oj kosov oj shtet liri gzuar ty nkjo pavarsi


  771. jav qij nanen atyne qe e prekun enver sekiraen jav qij nanen ne bir te pidhit o ja qij nanen thaqit se un jam besarti e ja ha pidhin melihate tremkollit ja ha grun hashim thaqit ja ha motrat fatmir sejdiut ja haa mamin jakup krasniqit ja qij aniten ramushit ja qij nanen qe i ka dek ismet beqirit ja qij nanen nifar llapoqi me flok te bardha osht nga fshati breznic i ka met e lume shum osht i fshim ja ha nanen qe i ka dek e u met veq aj me bab te vetin osht llapoq shum i gat e vno n shum her ni kapuq qe lexon valvoline edhe ja qij nanen krejt politikanve te koso ve s be aaaaa


  772. Pershendetje me rrespekt Ngadhnim Babunit -lockanit Gjakovare.


  773. huhauauahauhaua po me qeshert


  774. ti koke e rrezikshme Teutë:D


  775. tybe e pasni ba namin me k’tooo vjersha acnncnccnncn ec mroe e po javv qiii Roobtt


  776. dua të kërkoj një poezi për habib gashin


  777. tung qa po bani shum nix tung


  778. do vjersha te kukan te mira do palidhje ani sidomos te dashuris kukan palidhje ehhhhhhhhhhhh


  779. do vjersha te kukan te mira do palidhje ani sidomos te dashuris ehhhhhhhhhhhh


  780. kto poezi shum te mir per pavarsin


  781. une te dua kosov ibrahimine te dua dua malet e kosoves dua gruken e rugoves dua lumejniet e dugaqinit dhe udheheqien e ibrahimit dua trimat e vatanit dua

    gjiq kosoven


  782. ibrahim rugova loti me shkon per tu ktheu ktheu une te dua me shum se jeten time ktheu loti im


  783. te dua kosov te dua shqiperi dhe tu ibhrahim rogova


  784. Nese te merr malli per te me par kthehu perqafoje atdheun KOSOVAR. Te gjithat shtetet i adheroj por shtetin KOSOVEN ma shumti e simpatizoj. 6 shkrunja te arta qe jan te zjarta qe e fermojn ni emerr qe e kam ne semer LOVE KOSOVA. 7dit i ka java 2 dit poshim kor te vjen e hanja shkojm ne atdheun tim KOSOVA.


  785. Nese te merr malli per te me par kthehu perqafoje atdheun kosovar.


  786. shum najs vjerrshat veq vazhdoni kshu aaa


  787. pavarsia
    shkuan shekuj vite ne roberi
    rroft kosova me pavarsi
    pavarsin e fituam dhe me gjak e paguam
    me 17 shkurt gzim pikllim ka
    kosova vendi im
    s
    ot kosova nuk she diellin per shum koh ajo do te qaj
    pa pavarsi nuk ka jet dielli pa rreze nuk ka te nxehet


  788. p[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[[


  789. hej shum e mir te koke valla per poezi shum poete e mir te koke valla ok era-mili@hotmail.com merre add tem ok edhe folum a


  790. po te pa kulturen qe jeni bre
    a nuk ju edukojn prinderit hiq
    a
    allah
    allah
    jep mend atu
    ku nuk ka


  791. ej shkruni naj poezi pavarsia……………a pi kqyrni mehemet kosovarli


  792. pavarsia e kosoves duhet ti gexoj te gjith e jo te beni hajgare o budall e budallisa qysh sju vjen marrrre aaaaaaaaaa


  793. Une e Ti si vete emri gjere ne vdekje bashk-per ne ska ndarje!

    Rroft bashkimi-me mire vone se kurr!

    DESRE -Ti je gjithnje me mua si vete Molla e Kuqe! Mos harro!


  794. Sot kam malle te mdah per Vendlindjen

    SB Y C I Gjermani


  795. Sot ndaj gezimin tim sot me gjithe Shqiperin Natyrale-Zoti e Bekoft.

    SB..C. – Gjermani -Sa dite e bukur sot- e bukur si vet rrezja e Diellit mbi mua!


  796. valla trullavica ishi per dashuri nuk shkruhet ketu hehehehehehehhehehehehehhehehehehehhehehe
    edhe ti qik qe the kush se di alfabetin msoe msoe ti ndash mos dash ne rrs oktung


  797. ssssssssssssssssssss


  798. tek shetisim ne nje park u ul gjyshi te pushoj dhe tha :o bije u plaka c”qeknam lodhur nene moje.

    mbesa pran ir ne kembe-gjysh o gjysh po bej cudi si theret keshtu : moj nene? ti je plakur o gjysh tani.
    -Eh moj bije-ia pret gjuyshi 100 vjet me jetu ne cdo dhembe e ne cdo halle nene pran to ta krkojshe


  799. pavarsia

    ti na erdhe pavarsi
    lot e gjak mbi ty jan shkri
    sa shum trima kan luftu
    per ket dit qe jem tuj e gzu


  800. 28 nentori me 28 nentorin u ngrit dashuria e shqiperiis edhe e koosove s po tash u ngrti edhe i joni i kosoves dashur


  801. URA E MIQËSISË

    Janë të mëdha

    Në Pejë urat

    Mbi Bistricë,

    Janë të mëdha

    Mbi Ibër urat

    N`Mitrovicë,

    Janë të mëdha

    Në Gjakovë urat

    Përmbi Dri,

    Janë të mëdha

    Mbi Sitnicë urat

    Në Vushtrri,

    Ka të mëdha

    E më të mëdha

    Ura n`këtë tokë,

    Por më e madhja

    Më e forta

    Është një urë

    Që i lidhë

    Dy shokë.


  802. hey mos folni bre palidhje se duhet me ju ardh turp qe po folni kshtu tregoni pak respekt e mos folni palidhje fjale te (ndyta)


  803. KOMANDANTI ËSHTË I GJALLË

    Re të zeza mbuluan Prekazin

    Shumë çetnikë e nxinë lëndinën

    Adem Jashari dredh mustakun

    Dhe në çark e puth martinën.

    Në nishan të pushkës së gjatë

    Pak më tutje Shaban plaku

    I betuar n`shqiponjë t`flamurit

    Për të gjallë s`lëvizë nga pragu.

    Nga frenxhia bërtet Hamza

    Si kreshnikët në ditë të veta

    Heu çetnikë ju farë e fëlliqur

    Jo s`ka vdekur Azem Bejta.

    Krisën pushkët përnjëherë

    Si rrufetë që bijnë nga qielli

    Gjoksin Hamza i vë gjyles

    N`ato çaste u ndal dielli.

    Si dragoi zjarr qet nga goja

    Luftë e këngë Ademi i nisë

    Sikur kosa që rrëzon barin

    Rrëzon çetnikët ballëqëndisë.

    Komandanti është i gjallë

    Legjendë u bë ky emër

    Gjithë shqiptarët kudo janë

    Komandantin e kanë në zemër.


  804. tung une jam shqiponja jetoj ne kosove ne (kastriot) jam ne klas te 7 jam 13 vjeqare vijoj mesimet ne shkollen FAZLI GRAJQEVCI ju pershendes te gjithve ju uroj shum fat dhe lumutri ne jete tungi kaloni mir ciao dhe kaq


  805. Pavaresine e fituam por shum shtrejt e paguam edhe Gezim edhe pikllim ka (KOSOVA) vendi im


  806. shum te bukura vjershat veq vazdoni


  807. u dua tjav qi nonen krejtve mas pari prej ma te voglit se ata kan perparsi


  808. me mir thuje qe me do e mos e humbe dashnoren e jetes


  809. shum mie eshte veq vazh do


  810. DEJLLZA EDHE EDON JAN DASHURU


  811. DJELLZA EDHE EDONI JAN DASHURU SHUM EDHE JAN PUTH SHUM MIRA NAJS MAT MIRIT JENI QFAR SENI KENU BAAAA AHHAHAH


  812. txf dmth ta ngjoft frymen pra me msusin


  813. qu more kapni librat e mesoni se e mos shkruni vjersha se kerkush nuk ju din per nder


  814. agnesa ka shume njerze qe besojne ne shume perendi por sipas meje agnesa krasniqi duhet besuar vetem ne zote


  815. kosov e dashur
    sa fort te dua
    sepse je legjendare
    e je si nene shqiptare


  816. vendi im sa pye e male fusha me argjende ka vendi imburra vigana djem si petrita gra vasha te bukra ka vendi im . si ze bilbili por si valdeti vjen gjuha shqipe e vendit tim ku gjenden vashat ku gjenden trimat ku gjenden nena si ne vendin tim


  817. 17 shkurti 17 shkurti a dit e madhe


  818. Adem Jashari
    U bën shum vite
    U ndi ne çdo anë
    Që bacen Adem e Hamzen
    E vran


  819. ju lutem a mundeni qe ta gjeni nje poezi per 13 majin


  820. ATDHEU IM

    I BIE ARES MES PER MES E GJER NE BREZ E PERMBI BREZ HUMBAS NE GAZ TE DHEUT TE BABAIT TIM TE BIRIT TIM SOT E PERJET JET PAS JET DHE NDJEJ QYSH FLET ME ZE TE QET IM AT VET NGA BALTA POSHT TA MBOJME DHEUN KU ESHTRAT KAM KU HI E TOK E PLUHUR JAM
    TA MBRONI DHEUN ME ZJARR TA MBRONI ME GJAK TA MBRONI TA DERDHNI GJAKUN ME GRUSHTE PLOT JO KURR LOT AS SOT AS MOT SE LOTI ESHTE ROBERI E GJAKU LIRI

    KUSH DON ME MOR KETE VJERSH MERRENI ESHTE PER JU NGA ELSA GJINI


  821. jam nje vajz shqiptare muslimane fetare besoj ne nje Zot qe e krijoi gjith ket bot
    falenderimi dhe lavderimi i takon vetem Allahut


  822. Jasht po binte bore e un po mendoja
    soqen time te dashur si ta gezoja ,
    mendoja te bej hajgare ,
    po kjo mu duk e teper
    prendaj vendosa te ta shkruaj nje leter.


  823. falem nese dikon e ofendova po qishtu jom une

    e nese bon me ma gjet dikush ni tem te mir per te drrejtat e njriut se kom hartim a falmni edhe ni her nese ju kom ofendu a a nuk e kom pas me qellim te keq veq dashta me ju trregu qa osht bardh e qa osht zi a a

    tung klm klx a a
    njrz shum te fort ishi a


  824. ej njerz mir paski shkru do e do veq mos prekni ne tel a a se une jom gllogjanase e mos e shani ramush haradinaj pa menu 2 her se ma von muni me e pasu a a

    e do qe thojn jon ra per atedhe edhe sen nuk kan bo nuk jon ka menojn mir a se mos me pa kon njerz qe kan luftu ti qitash ishe kon ka ha dhe e mos fol pa menu a a

    se krejt po folni pa menu krej fjet jeni ka ja boni vetet a se e paski trrregu krejt nderin e faliljes tenede qa te thoni a a

    sorry po nuk jeni ka veproni mir a a a

    kerka sjenia a


  825. krejt budall koke te gjith spo dishi 1 vjersh qysh duhet me shkru..!! ncncncncnc


  826. KUR BUZEQESH NENA IME

    Kur buzeqesh
    Nena nanush,
    Sa shume lule
    Qelin ne fushe

    Kur kendone
    Nena ime
    I ngjan burimit
    Ne gurgullime

    Kur punon Nena
    nanush esht si
    bleta ne lule ne
    fush

    Kur me pergdhel
    Nena ne dor
    Diqka ne ngroh
    ne krahror


  827. KUR BUZEQESH NENA IME

    Kur buzeqesh
    Nena nanush,
    Sa shume lule
    Qelin ne fushe

    Kur kendone
    Nena ime
    I ngjan burimit
    Ne gurgullime

    Kur punon Nena
    nanush esht si
    Dleta ne lule ne
    fush

    Kur me pergdhel
    Nena ne dor
    Diqka ne ngroh
    ne krahror


  828. ISMAJL KODRA

    Familje e vjeter kodrali
    Edhe n’Toplic luftoj me shki,
    Me luftu ja kishin zanat
    Si me pushk ashtu me shpat.

    Kan luftu per troje te veta
    Nuk thojn “zdravo” ju ngjattjeta,
    Tu ju vra me kete lloj mileti,
    Tu ju burgos hyqmeti.

    Gjithe jetun me veshtersi
    Here pa hanger here pa pi,
    Kta me vdek nuk pritun kurr,
    Shpesh vendlindjen keta e ndrruan

    Si ne Toplic ashtu ne Kosov
    Gjithe i mbajten armet ne dore.
    Pese djem linden ne kete familje,
    Shtat gjate te shendosh rrit pa hile.

    Tre te medhenjet prej shkive jane vra
    Edhe i katerti ne burg eshte ra.
    Tu ju rrit me copa e grima,
    Keshtu u rriten femija jetima.

    Si per komb ashtu per fe,
    Luftun pa hile per atdhe.
    Po nje dite ushtoj Gospoja,
    Ka luftonte ai Ismajl kodra,

    E sa mir po me vret mashinka,
    Po ku te kom o Rrahim Gradica.
    Kurre ne lufte su tute shqiptari,
    Ma ngadal o Xhim XhurakI,

    Pak ma andej po i nihet zani
    Po ku je Hazit Toverlani.
    Ky Ismajl kodra nje burr i gjane
    Nje pull mali e kishte zane,

    Partizan luftar budalle,
    Ne gryk t’mashinkes jon tuj m’ardh.
    Ismajli le e rrite ne ket mal
    E dike vendin n’prit ku me dal,

    Shum ne prit i kishte vra,
    Por edhe gjall shume i ka za.
    Arm e fishek po jua merrke,
    ka ni shkelem shpines jua jepte.

    Qomni fishek Sali Kolludres ,
    te mashinkes e te pushkes.
    Zog Simnica o vlla ku t’kam,
    Merrja anen ma natan,

    Se tan diten kishin luftu,
    Municioni ju kish hargju,
    Ni plumb veti ja kishe dha,
    Veq ne dore t’shkaut mos me ra


  829. Nje dit vendosa te shkoja dikun larg po macja ime e xhora e vrau kemben por une ja lidha kemben te nesrmen ne mengjes ju sheria kemba.

    AGNESA RAKA
    KLASA E 3 6


  830. Nje dit vendosa te shkoja dikun larg po macja ime e xhora e vrau kemben por une ja lidha kemben te nesrmen ne mengjes ju sheria kemba.


  831. tung nga liki _prishtina

    7 masri

    me 7 mars te viti 1888 ne korq hapet mesinetorja
    epar shqipe. mesues dhe drejtor ipar i saj ishte PANDERIN SOTIRI kjo ngjarje ishte nje fitore per popullin shqiptare nga se deri me ate her mesimet mbaheshin neper shtepi private ne menyr te fsheht .
    keshtu qe prej kesaj dite 7 marsi nihej si dita emesuesit neper kujtim te ksaj ngjarje.

    edhe pse ne kushta te veshtira ku ndaloi mesimi i gjuhes shqipe ajo qenronte ehapur per 15 vjet.
    ndrejtus te saj ishin edhe figurate e njohura nga liria shqiptare si: paderin sotiri,petro nini, nuqi naqi ,thruma avarami etj.

    ju pershedes ju uroj disponim te kendeshem qao nga loriku nga pr pershedes kl time 3/1 qao


  832. O MAJMUN QAJ XHI KA SHKRUJPIDHI A NUK BESON NE FE


  833. moll e kuqe rum bu llake ke arom te mire je e kapur per nje deke qe ritet ne natyre
    PAMJA YTE ME HABIT KURTE SHOH TE KUQE DJELLI RI SI TE REZIT TE BEN SI BURBUQE

    VJEN VJESHTA STIN E BUKUR SHPIRTI IM TE DON E KAP DEGEN TE KLEKUNDIT NE DOREN TIME DI PIKON???????


  834. shum te qart nanen e nans


  835. hahaha ihihihihih amerika
    kosov urime kjo pavarsi


  836. hheheehehehe pa kultur jeni a sju kan eduku prinderit mir a zot jep men atu ku ska


  837. kosova ju duaaaaaaaaaaaaa


  838. ATJE NE PYLL ME LULE PRAN RRAPIT SHEKULLOR ,
    KUR ADEM JASHARI KA RA SI TRIM DESHMOR,
    KU ZJARR E TYM E FLAK E GJAK NE BETEJ VLOI,
    AII DJAL TRIM I LOKES N’ARMIQ SI VAL SULMOII,
    VAJTOJ GJITH SHQIPTARIA,LOTOI GJDO ZOG AT DIT ,
    KUR ADEM JASHARI NGA PLUMBAT U GODIT,
    DHE SOD NEN HIJE RRABI AI VARR PUSHON I RI,
    AI VARR I ADEMIT QE NE LUFT RA PER LIRI.
    EDHE PSE TANI AI NE VARR KA HY ZEMRA E TI TRIMRORE,
    LUFTOJ PER PAVARSI .
    ME 17 SHKURT AT DIT ISH MENGJES ATSARI NE PAKO SHUM TE MADHE NAJ SOLLI AHTISARI


  839. DOLI NENA PO THERRET ,
    KU TE KAM O ADEM ,
    KU TE KAM MORE BIR,
    SE TY PLUMBI TE KA SHKRIR,
    SHUJ MOJ NANE MOS DERDH SHUM LOT,
    SE ADEMI KA SHUM SHOK ,
    KA SHUM SHOK E LUFTETAR,
    TE PLAGOSUR E TE VRAR,
    PER KOSOV, E PER LIRI E
    SHQIPERIIIII


  840. O Flamur gjak a flamur shkem


  841. as nje shkrim deri e tash nuk e ka pelqy ja shikoni se si shkruhet msonu najher ta keni respekt per njeri tjetrin

    JETONE JETEN SA TE JENI SE DEKJEN DO TA KENI
    JETOJENI TE SOTMEN SE E NESRMJA DO TE VI PO JU NUK DO TE JENI .JETA KA KUPTIM NESE JU I JEPNI KUPTIM JETES .

    NJE JETE PATET ME THESAR POR NUK JA DITET VLEREN ,E SHENDRRUAT NE HUMNER SE VET JA QELET DEREN.


  842. ne bot paq nuk ka ,deri gjaki i skuqur ngjyren e rendomt se ka


  843. mësuesja ime e dashur
    sa fort qe te dua
    shkronjat e arta mi mësove mua

    më mësove
    më mësove
    oj mësuesja
    ime e dashur
    sa fort qe te dua


  844. KOSOVA

    Kosova shtet
    i bukur


  845. ola qa po boni a jeni mir krejt shnosh rahat a po lodheni tu shkru poezi ok qao klm mos shkruni fjal pa lidhje se spo ju ka hije ok qao klm mos shkruni fjal banane


  846. iki hana doli dilli ik mik se tu qi pidhi

    tung
    urime


  847. pershendetje une jam vesa na klasen e 5 jam 11 vjeqe jetoj ne fashtin leshan-pej jetoj me familje kam nen,baba.2 vellezer dhe 1 moter une emrin e vertet e kam viteesa une i pershendes shoqet e mia doresen,diellzen dhe admiren tung tung ju uroj jet te gjat te kendshme dhe te lumrtur


  848. qkemi une jam anvesa jam ne klasen e 8 jetoj ne korq une e pershendetedashurin tim tung tung qaste te kendshme dhe jet te gjat dhe te lumtur


  849. HEJ OJ MIRJET
    HALA SE KE SHKRU POEZIN
    A ANI ANI TI MU ME THE QE E SHKRUJ OK
    SHKRUJE MA SHPEJT SE VI TE RREHI
    OKI JETA QAO KLM


  850. heheh 28 nentori edhe dita e flamurit kombetar shqiptar dhe dite e pavarsis se shqipris


  851. une quhem ermira kodra jam 11 vjeqe
    vijoj mesimet ne klasen e pest dhe kaq


  852. BARIN SHOK BARIN

    barin shok barin
    mos harroni fatezin
    se le gruan e shtepin
    tu kullos bagetin
    kullotni moj bageti
    ti ti ti

    kullotni biro kullotni
    kur te vdes te me kujtoni\
    ndjes past te me thoni
    shikoni barin e gjor ne
    diell e ne debor
    veshtroni barin e mir
    me te ngren e me te pir
    tu marr dhent pa gdhir
    te rri bash me to
    to to to


  853. une quhemi donjeta gashi dhe jam 11 vjeqa dhe deshiroj nje keng se bashku nje grup per pavarsin


  854. HELLO POEZIT JAN SHUM TE MIRA TUNG TUNG NGA BESA QAO KLM


  855. RROFT SHQIPERIA
    te lumt dora moj shqiperi
    faleminderit qe na shpetove nga
    serrbia ne shqiptaret te falenderojm
    shum shum tani ne kemi shtetin ton
    me 17 shkurt 2008 faleminderit po ashtu
    AMERIK.
    KOSOVA AMERIKA DHE SHQIPERIA JAN SE BASHKUUUUUUUUUUUUUUU


  856. nena terez
    e kam dashur si nenen
    e kam dashur si baban
    e kam dashur si motren
    e kam dashur si vellan
    kishte zemer te madhe
    ishte shum bujare
    nena jon tereze gongje bojangjiu
    shqiptare i ndihmoi te varfurit
    kudo ne bot nena jon tereze me

    zemer te fort nuk ishte nena jon


  857. HEJ SHYQYR QE U QLIROM NGA SERRBET E KEMI SHTETIN TON TASH KOSOVEN MA TE BUKREN E GEZOFSHIM PAVARSIN IA UROJ TE GJITHVE PAVARSIN OKI QAO KLM


  858. HEHEHEEH FLM PER POEZI NGA JU HAHHHAA POEZIT JAN MA TE BUKURA QE KENI SHKRUAR VETEM PER DITEN E MESUESIT ME SHENU MA SHUM OP SE SHUM MIR OSHT NJERI A HEHEHE VAZHDONI ME POEZI JU LUTEM PLLIZ OK JU PERSHENDET ERMIRA KODRA NGA MESBARDH JENI MA TE MIRET VEQ VAZHDONI KESHTU OKI MA TE BUKURIT JU LUMT SHUM HEHEHEH QAOOOOOOOOO E GEZOFSHIM PAVARSIN OKIIIIIIIIIIIIII TE GJITH SHQIPTARET KUDO QE JAN OKI PERFEKT JENI NJERI AAAAAAA


  859. 7 MARSI

    festen e mesuesit
    ne do ta festojm
    lulet me te bukura
    ne do ti dhurojm

    vijm tek ti mesuesi jone
    buzeqeshjen ta dhurojm
    keng krayt rreh si flutur
    midis jush une jam e lumtur

    keng qe na rri ne zemer
    osht per ty nje fjal e embel
    drita qe na rri mje sy
    DHE KETO LULE JAN PER TYYYYYYYYYYYYYYYYYY


  860. KOSOVA SERBIA E RUSIA

    RUSIA PO QAN
    SERBIA PO VAJTON
    KOSOVA ME
    GUXIM TE MADHE
    SERBIN PO E QKATRRON
    KOSOVA PO FESTON
    QE KETE VIT TE JETOJN
    AS NJERI PA U NDA
    PRA URIME TE GJITHVE KOSOVAREVE PAVARSIA E KOSOVES


  861. edi
    me ne fund kosov e dashur
    mjekim u dhe plageve te marra
    keshtu dor per dore te kapur
    do tia nisim nga e para

    kete dit sot do ta festojm
    se bekoi fatin e mbaresin ndaj nga
    zemra te urojm
    gezuar KOSOV PAVARSIN

    nga jeta e mot dua te degjoj per ty veq
    gezim e lumturi
    zemra gjthmon te kendoj
    SE JE BIJA E NENES SHQIPERI


  862. hej a po doni poezi per 7 mars ok po ju jepi poezi ok merreni poezit e mija nga ermira kodra op se jam ma e bukura ok


  863. heheheheeh qa po boni a je ni mir a po lodheni a poezit jan shum te mira op njeri vazhdoni mie poezi a hheehhe
    vazhdoni po ju thom me poezi po ju tht eminja op


  864. hej poezit qe i keni shkru sjan kan edhe te keqija
    po duhet me shkru edhe ma mir poezit ok shkruni ma mir a


  865. sikur gjeth boten te ma falni
    mbi krahet e endrres brodha ne evrop pash
    tjeter jet pash tjeter bot
    hej sa befasira hej sa gje e rradh
    as edhe ne enderr kurr si kisha par
    mirepo elifelin qe pash ne paris skisha per ta nderruar
    as me nje qimparis me nje qimparis te vendlinjes
    sime ku me linti nena ku kam ca kujtime
    fontanat e londres ne argjende lar skisha per ti nderruar as me ni ujvar as me ni ujvar e as me ni gur qe ke ti o vuno qe ke ti o lur edhe koleseun ne romen plot bujq
    skisha per ta nderruar me kalan ne kruj me kalan ne kruj
    ku osmanet theu shpata famemadhe qe kishte par skenderbeu
    plazhet qe i ka spanja sikur te mi falni sdo ti nderroja kurr me plazhin e jalit me plazhin e jalit qe shkelqen si xham


  866. erdhi dita e gezimit erdhi dita e qlirimit o sa shum e kemi prit qe te na vije kjo dit shum nena qajn shum femi kerkojn baban gjaku i trimav sderdhet kot sollen lirin qe gezojn sot 17 shkurti dit liris kjo esht dit pavarsis ket dit kurr sdo ta harrojm deshmoret tan do ti kujtojm shtetin ton do ta gezojm


  867. URIME PAVARSIA O KOSOV O NEN E FESTOFSHIM TE GJITH SA T E KET DIELL DH E HENE


  868. HEJ GJAMI DY VJERSH PER 8 MARSIN SE PO ME VYN PER NESEER
    JU LUTEM KUSH TE MUNI GJAMANI TUNG TUNG


  869. NENA
    E DUA DJELLIN
    E DUA HENEN
    PO PERMBI
    TE GJITHA
    E DUA NENEN


  870. hej kush mundet me mi gjet dy vjersha per 8 marsi se po me vyjn


  871. Republika
    Nuk guxuam ta shqiptojm
    nuk patem te drejt
    per ket emer shum shqiptar
    ne burg u denuan per jet.

    Na moren lirin
    na quan ne vuajtje e mjerim
    na vran rinin
    deshen te benin spastrim.

    Por populli im i fort
    qendroi ball lart
    kurr nuk ra per tok
    ne luft doli fitimtar.

    Ket liri qe sot e kem
    e fituam me shum nder
    brezat tan duke luftuar
    neper histori duke rrugtuar.

    Republiken e ëndërruarë
    me shekuj e shumë mot
    ne sot e fituam
    dhe do ta gëzojm tok.


  872. edhe pse ja i vogej du ati se me 17 shkurt nau shpall pavarsi gjith bota e festonin ish dit e madhe na ka ardh kjo dit ta festojm me keng e me valle shum te ri e te rej jeten per ket dit e kan fliju per te qen ne te lumtur dhe shum te gezum


  873. hhhahhahha qa po bani bre kshtu krejt palidh


  874. po qka po shkruni anglisht


  875. pershedetje per te gjith ju nga india
    JETEN DUHET RTA JETOJ,M

    ne jeten eh perditshme jeta has perpara kilometrazhin se shef por jetes si punojn as frenate daj shpesh pson aksidente ne karocen esaj jeta permban sid , dorg kuropsion eveq nje cent te saj syri mund te shef lumturin jeta disa thojshin vdiq por jeta kur nuk vdiste me shpejtsi ecte por jeta ishte nje jet dhe duhet ta jetojm

    tung indira pershedetje per te gjith ju po ashtu edhe besartin nga ferizaji i uroj disponim tye kendeshem


  876. une jam arjana adi im esht la_ala@hotmail.fr une jetoj ne francc tung


  877. tung pershedetje nga un indira ju uroj disponim te kendeshem tun g skam koh nje her te shkruaj poezi sod por kur dot kem koh dota shkruaj nje poezi shum te fort tung mpqu indira


  878. —-rina—-
    rina e vogel lozonjare
    luan me elzen 7 vjeqare.
    rina pyt nilda ku je don te luash edhe ti me ne .
    edi vjen e thret rinen shkojm se bashku ta marrim dinen.te gjith se bashku luajme ,me lodra jemi shum vllezer e shum motra.e per ne gezohet votra gjyshi gjyshja jane te gezuar me nipa e mbesa te bashkuar.


  879. —–kosova——
    ky qytet esht i madh
    qe plot njerez jetojn ne kete
    qytet. nuk pritojn asgje
    kan dhan gjak per te varfer
    dhe kan luftu per te madhin qytet
    KOSOVA


  880. aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa


  881. o flamur gjak o flamur shkemb o vend e vater o ne ebab lagur me lot djegu me flak flamuri kuq flamuri zi fortesa shkembi tmerri tirana st tremb romani as venicjani as serp dushani as turk sulltani flamuri i madh per vegjeli flamuri qe linte shen konstadini pajton islamin e
    krishtertminin
    shpall midis feve e vllazerimit flamur bujar per vegjeli
    me skenderbeun u lavderove dhe ne furtuni futmi i shove
    me malon lart e vrapon
    ylli i pavdekur per liri perpjet per shqiperi
    parlintja per shpirtin ne fuqi
    dielli per vellan yrnek per fuqin
    per boten endrra e qiell iri
    dina_muli@hotmail.cm


  882. qysh jan kaq flliqana bre kta njerz i marroft zoti ata qe folin flliqt


  883. nuk ësht shi ai qe sbie ketu posht tek lulja e vet nuk esht nën ajo që ska etje per te birin ne gurbet nuk ësht djell a i që n plazh sna sjell pak ngjyr qokollade si thon zemer asaj zemre qe ska vend per ty e mua nuk ësht ftua druri i ftoit qe se lidh nje kojerr ftua si të quhet luftetar ai qe sluftoi per liri por ka pritur që vet pushka të luftoj ne vend te tij as ylberi nuk quhet harku nese 7 ngjyra nuk i ka nese sjemi te nje gjaku smund ti thuash vëllaut vëlla edhe ty evrop e zgjuar shum her zërshëm te kemi then kot i ke keto samite njerka kurr sna bëhet nën


  884. vëllau im ësht shum i bukur ai ësht një ndriqim djelli vëllaun tim un shum e dua sepse ai bën gjithqka per mua ësht


  885. të kesh një shoqe un e kam një shoqe ësht shum e bukur mos mendoni që shoqja gjehet leht sepse ësht një gjë gjë qe i duhet shoqes buzqeshja sjellja


  886. lumi aty ne pijm uj aty jami të lumtur lumi ësht një mrekulli ai e di që ësht një mrekulli një gjë mos e harroni një riu në lum gjen pasuri vetëm nga bukuria e tij


  887. e kam ni pytje , du nje vjersh per pavarsin se kosoves a ka munci me gjet


  888. Republika
    Nuk guxuam ta shqiptojm
    nuk patem te drejt
    per ket emer shum shqiptar
    ne burg u denuan per jet.

    Na moren lirin
    na quan ne vuajtje e mjerim
    na vran rinin
    deshen te benin spastrim.

    Por populli im i fort
    qendroi ball lart
    kurr nuk ra per tok
    ne luft doli fitimtar.

    Ket liri qe sot e kem
    e fituam me shum nder
    brezat tan duke luftuar
    neper histori duke rrugtuar.

    Republiken e ëndërruarë
    me shekuj e shumë mot
    ne sot e fituam
    dhe do ta gëzojm tok.


  889. o abnilon mos fol flliqt se ntardhsha atje era inson nuk te vjen
    a mere vesh


  890. a,b,c,q,d,dh,e,ë,f,g,gj,h,i,j,k,l,ll,m,n,nj,o,p,ç,r.rr,s,sh,t,th,u,v,x,xh,y,z,zh. hahah kush se di alfabetin munet me e msu si vjersh ktu hahahahahahahahah


  891. dita e pavarsise

    dita e pavasis
    eshte shum e madhe
    qe ne e pritem
    me shume halle

    e pritem me alle
    por edhe me gjak
    me ne fund erdhi
    pavarsia me bajrak

    me ne fund erdhi
    pavasia jone
    qe ne e pritem
    me ter mundimin tone


  892. pavarsia
    shkuan shekuj vite ne roberi
    rroft kosova me pavarsi
    pavarsin e fituam dhe me gjak e paguam
    me 17 shkurt gzim pikllim ka
    kosova vendi im
    s
    ot kosova nuk she diellin per shum koh ajo do te qaj
    pa pavarsi nuk ka jet dielli pa rreze nuk ka te nxehet
    une jom 18 vjeqare adresa ime sibeli_@live.com


  893. PRINT E MIJ
    Kur isha e vogel por
    jo ehde nxens isha
    paki i mami isha pak
    i babi. sot ketu ne klas
    se qerdhe e ncet me aesh
    ba mesuesja prind i tre

    faliminderit


  894. pavarsi
    ti moj kosova ime
    ne te kesh drit kurr
    mos u be si serbie pa
    shpirt


  895. pavarsi

    Pa pavarsi nuk ka jet
    dille pa rreze nuk ka te nxet
    livadhe pa qjlbrim nuk heshi
    njerzit pa Pavarsi nuk kan
    lumturi


  896. pavarsia lufte te gjate ke kaluar ti kosove kurr sje shuar 1 shekull tash gati sa nuk ka kaluar kosove ti si USE pavarsine e fitove tash ate qe kerkove e fitove ejani te gjithe ta festojme e gëzofshni te gjithe shqiptaria


  897. nje liber po mbyllet
    disa lojra po ndalohen
    kur degjuan per
    pavarsin qe e fituam.


  898. 28 nentori
    eshte dit e madhe
    e madheshtore
    per te gjith shqiptaret.

    me 28 nentor
    Ismail Qemaili
    flamurin e ngriti
    ne Vlor.

    me puthjen e tij te artë
    e ngriti ne Vlor
    me respekt e dashuri
    ndaj ti e atdheut te tij.

    qdo njeri po gezohet
    per pavarsi
    e per kete liri
    te tij.

    shum te pikelluar
    ishin me par
    por tani me gezime e hare
    po jetojm me krenari.

    tani te lir
    sikur dallendyshe shetisim
    pa probleme e pa frik
    si me par qe nuk mundim
    ti hapnim syte te dilnim
    e ta shikonim nje drit.


  899. Sot re të zeza mbuluan qiellin
    shqiptaria është në vajë,
    sot Kosova nuk sheh diellin
    për shumë kohë ajo do të qajë.

    Sot edhe ajri është rralluar
    shumë më rëndë sot po frymohet,
    sot gjithë forca na ka lëshuar –
    humbja Jote s’kompenzohet.

    Ti themel je i pavarësisë
    dhe profet je i kohës së re,
    simbol paqeje e humanizmi
    gjithë do të jesh idol për ne.

    Shumë ke bërë për pop’llin tuaj,
    Ti model je për njerëzimin,
    sot gjithë bota me ne ndanë
    krenarinë po edhe pikllimin.

    Qeshjen Tuaj më s’do ta shohim
    as ngrohtësinë Tuaj të bekuar,
    pse mu tash prej nesh u ndave –
    pse na le të hendikepuar?

    Por, prapseprap do të jem’ krenar,
    dhëmbjen në forcë do ta shëndrrojmë,
    rrugen Tuaj kurr s’e braktisim
    amanetin në vend do ta qojmë.

    lavdi jetes dhe vepres
    se presdentit Rugova,
    i lehte i qofte dheu i Kosoves
    te ciles ia kushtoj një jetë!


  900. urime nje vjetori pavarsis se kosoves

    lavdi te qoft president ibrahim rugova me ne je dot mbetesh gjith mone ne zemrat tona

    Humbja e Presidentit Rugova është një humbje e madhe dhe e rëndë, jo vetëm për Kosovën, por për cilindo që flet shqip dhe aq më tepër në një moment kaq delikat, kur Kosova po hyn në fazën e negociatave për të fituar Pavarësinë e saj.
    Presidenti Rugova prej mëse 20 vjetësh ka luftuar, është përpjekur dhe ka bërë çmos që problemi i Kosovës të dalë në rend ndërkombëtar…
    Gjithë populli shqiptar, gjithë shqiptarët ndjekin me dhimbje të dyfishtë dhe humbjen e Presidentit, e njeriut simbol për Kosovën, e njeriut flamur për Kosovën, e njeriut, i cili shkriu jetën, por fatkeqësisht nuk e arriti deri në fund të realizojë ëndrën e tij të shohë me sytë e tij Kosovën e lirë. Kujtimi i tij do mbetet i paharruar


  901. TE RRITUR APO TE MITUR
    ju qe perdorni shume fjale banale vertet eshte per te menduar qe jeni jetim dhe nuk keni ose nuk keni pas prinder per te ju edukuar sadopak per te mos qene kaq te vrazhde ne zhagonin e juaj ,se jam i sigurt se ju te cilet shpreheni ne kete menyre te njejten kulture e keni edhe ne shtepite e juaja fatkeqesisht.
    ketu jane temat per te cilat mund te komentohet e shum njerez pa edukate lere qe se kuptojne fare temen drejteshkrimin e kane te dobet fare por edhe perdorin fjale te ndryshme banale..dhe eshte per te ardhur keq per te gjithe ne qe nuk ndermarrim diqka me teper per femijen , vellaun , motren , shokun, mikun qe sa do pak ti ndergjegjesojme keta njerez te paedukuar ndoshta pa fajin e tyre..sot kur na eshte krijuare mundesia fale teknologjise qe te kontaktojme te debatojme te shprehim mendime pozitive duhet te jemi te kenaqur dhe me deshire duhet qe ti pasurojme me gjera te mira keto faqe si dhe te mesohemi te shkruajme mire alfabetin tone dhe te jemi kritik ndaj atyre qe bejne edhe gabimin sado te vogel..
    Prandaj ju lus qe te behemi me te ndergjegjshem dhe mos ti keqperdorim gjerat me vlere por ta pasurojme edhe me shume trurin tone me dije ..respekt


  902. kisha dasht nje ese per pavarsinn e kosoves


  903. oj ksov o nena ime tu ta rrasa e ta shtiva ty te dashurova po shpitin tim se harrova


  904. ta ha pidhin
    oj qiko
    sa e bukur
    te koke


  905. mbi re te bardha nga lashtesia erdhe ti mes stuhis me shi e borr se ne ty farketohet qendresa qe theu ushtri gjenerl mbreter e perandor sikur te fliste kjo tok qkishte per ti dhen brezi brezit sa ushtar te huaj jan ber vare pa epitafe q gjuh flisnin ata qe dirgjesin nen dhe qe vinin per lavdi e ktheheshin ne zi djem e tu KOSOV zgalem ne fotuna hije u pati lufta qendresa e puna


  906. o sot ka fest kosova hasin malet tona bolll ishte me luft por sot e gzoj pavarsin sa gjak eshte derdh per kosoven bac tash u kry e gjitha nuk ka me luft tash jemi shtet i pavarur