Feeds:
Postime
Komente

Archive for Korrik, 2008

Qeveria e Republikës së Kosovës pas një raporti nga Këshilli Britanik për Akreditim që kishte për qëllim vlerësimin e institucioneve të ndryshme që ofrojnë arsim të lartë në Kosovë, ka marr vendim që të ju ndaloi universiteteve private pranimin e studentëve të rinj për vitin akademik 2008/09.

Sipas raportit asnjë nga institucionet e arsimit të lartë në Kosovë nuk i përmbushin kriteret për të qenë universitet. Një përjashtim është Universiteti Amerikan në Kosovë që ka bashkëpunim me Rochester Institute of Technology në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Britanikët që kanë punuar raportin i rekomandojnë Qeverisë së Kosovës që të gjitha universitetet të akreditohen nga e para. Vendimi i qeverisë tregon se qeveritarët e kanë ndërmend që të ndjekin këtë këshillë.

(më tepër…)

Read Full Post »

Rrëqethen lubotenasit kur dëgjojnë nga goja e prokurorit të Hagës se ish ministri i punëve të brendshme Lube Boshkovski shpallet i pafajshëm.

Në momentin kur shpallej gjykimi i dy të akuzuarve, Boshkovskit dhe Tarçullovskit, “Lajm” ndiqte seancën e Tribunalit të Hagës në familjen e Qani Jasharit, të cilit në masakrën e 12 gushtit të vitit 2001 iu vranë djemtë Kadriu dhe Bajrami.

Të gjithë janë bërë sy e veshë dhe presin…Shtangia që zgjatë disa sekonda, ndërpritet me ndezjen e cigares dhe thithjen e thellë të tymit. Mosbesim në momentin kur Boshkovski u shpall i pafajshëm. Nuk u besonin dot veshëve të tyre.

“Si është e mundur? Ç’është ky skandal që po ndodh sërish? Çfarë gjyqi është ky që e shpall të pafajshëm këtë njeri që na dogji dhe masakroi”, shprehet i revoltuar Afeti vëllai i dy djemve të vrarë.

I dëshpëruar, Afeti thotë se më s’ka mbet jetë në Luboten. “Kur edhe Haga vendosi kështu, atëherë çfarë mund të presim prej maqedonasve”, thotë ai.

(më tepër…)

Read Full Post »

Obama: Karikatura është e pashije dhe ofenduese

Barack Obama, kandidat për president i Partisë Demokratike të SHBA-ve, ka reaguar ashpër kundër një balline në të përmuajshmen amerikane “The New Yorker”.

Obama që këto ditë po e shëtitë Amerikën për së gjati dhe gjëri duke kërkuar votat e amerikanëve për të si president në zgjedhjet presidenciale që do te mbahen në nëntor, e konsideron si të pashije dhe ofenduese karikaturën që është publikuar nga revista satirike “The New Yorker”.

Në karikaturë Obama paraqitet si mysliman, kurse gruaja e tij si ekstremiste myslimane.

(më tepër…)

Read Full Post »

Isa Mulaj

Subjektet politike vendore dhe ndërkombëtare ishin të vetëdijshme se gjendja e përgjithshme socio-ekonomike në Kosovë nëse nuk mund të paraqitej si e tmerrshme, së paku duhej arsyetuar në opinion me fjalën si shumë e rëndë. Këtë do ta vërtetoj edhe sekretarja Amerikane e shtetit Condolizza Rice kur deklaroj se “Kosova nuk ka ekonomi”. Për t’i ngjallur shpresat dhe hapur mundësinë e krijimit të ekonomisë, u shpall pavarësia politike dhe filluan njohjet nga shtetet më të fuqishme ekonomike të botës. Duke e ditur se qytetarët nuk mund të ushqehen me euforinë e pavarësisë politike gjatë, duhej gjetur strategjinë e radhës për t’iu dhënë shpresa më praktike qytetarëve që tani po i vlerësonin bisedimet për statusin e Kosovës, Planin e Ahtisaarit, shpalljen e pavarësisë dhe miratimin symbyllur të kushtetutës, me një emërues të përbashkët në shumës – mashtrime. Erdhi konferenca e donatorëve. Këtu nuk duhet të ngutemi e ta cilësojmë këtë si një mashtrim tjetër, përkundër bindjes që e kanë shumica e qytetarëve. Para se të flasim për mundësitë nga premtimet e kësaj konference, është e dobishme të përshkruhet pse pas afër një dekade erdhëm në këtë gjendje të pa ekonomi me gjithë ato donacione?

Mësimet nga shtetet tjera dhe çka nuk shkoj si duhet në Kosovë?

(më tepër…)

Read Full Post »

“Ne po përpiqemi të ndërtojmë një demokraci të re dhe nuk do ta lëmë Ramushin ta kthejë Kosovën në xhungël”, thotë Vlora Çitaku zëdhënëse e Partisë Demokratike.

Dan Bilefsky, International Herald Tribune

Në vitin 2005 kur u dërgua në Hagë i akuzuar për krime lufte Ramush Haradinaj e pa veten ballë përballë me Sllobodan Millosheviçin, i cili gjendej në një qeli aty afër.

“Millosheviçi më pyeti në anglisht nëse isha Haradinaj dhe vazhdoi me pyetje të tilla si “Si ndihesh këtu? dhe “Si po shkojnë gjërat në Kosovë?”, kujton Ramush Haradinaj.

“Iu përgjigja se Evropa do të na ndihmojë të ndërtojmë shtetin në Kosovë dhe Amerika do të kujdeset për sigurinë tonë”, vazhdon rrëfimin Haradinaj. Ai kujton se Millosheviçit nuk i pëlqeu përgjigja dhe u largua.
“Unë nuk ndihesha i humbur në këtë histori, se i takoja anës fituese” pohon Haradinaj.

Ramush Haradinaj doli i pafajshëm nga Gjykata e Hagës në prillin e këtij viti.

Aktualisht Haradinaj 40 vjeçar synon sërisht të udhëheq shtetin e sapo lindur. “Ne kemi një rrëmujë të madhe në vend. Ka njerëz që nuk kanë ujë për tualetet e tyre dhe ka mungesa të energjisë elektrike. Unë jam ai që mund t’i zgjidh problemet e tyre. Duat të jem kryeministri i ardhshëm i vendit dhe nuk ka dyshim për këtë”, thotë Haradinaj.

(më tepër…)

Read Full Post »

Dan Bilefsky, International Herald Tribune

Pashë Keqi risjell ndërmend ditën rreth 60 vjet më parë, kur ajo vendosi të bëhej burrë. Ajo preu gërshetat e saj të gjata, dorëzoi fustanet e saj për të marrë pantallonat e gjera të të atit, e armatosi veten me një pushkë gjuetie dhe u betua që heq dorë nga martesa, fëmijët dhe seksi. Nëse do të kishte lindur në Shqipërinë e sotme, thotë 78 vjeçari i virgjër që u betua për beqari në këmbim të të drejtës për të jetuar dhe udhëhequr familjen e vet si një burrë, do tyë zgjidhte natyrën femërore.

“Po të kthehemi në kohë, ishte më mirë të bëheshe burrë, sepse më parë, një grua dhe një kafshë konsideroheshin e njëjta gjë” thotë Keqi, që ka një zë kumbues bariu, ulur me këmbët e saj të hapura si një burrë dhe duke shijuar gota të vogla rakije e duke pirë cigare. “Tani, gratë shqiptare kanë të drejta të barabarta me burrat dhe janë gjithashtu më të fuqishme. Mendoj se sot është e këndshme të jesh grua”.

Virgjëresha u bë partriarke e familjes së tyre, me të gjitha veshjet e një autoriteti mashkullor, duke u betuar për të mbetur e virgjër për pjesën tjetër të jetës së saj.

(më tepër…)

Read Full Post »

Miss Kosova, Zana Krasniqi, është renditur ne mesin e 10 më të bukurave në Miss Universe 2008 që këtë vit u mbajt në Vietnam. Sipas pikëve të mbledhura Zana zuri vendin e gjashtë. Kjo është hera e parë që Kosova merr pjesë në një spektakël të bukurisë me përmasa botërore.

Fituese u shpall Miss Venezuela, Dayana Mendoza, që ishte favorite për ta fituar kurorën e më të bukurës qysh nga dita e parë.

Zana Krasniqi është një modele nga Kosova që u zbulua nga fotografi kosovar, Fadil Berisha. Pas shpalljes së pavarësisë, Berisha përdori kontaktet e tij në organizatën e Miss Universe për t’i mundësuar Kosovës të merr pjesë për herë të parë në këtë garë bukurie.

Krasniqi u zgjodh për ta përfaqësuar Kosovën në një konkurs që u mbajt në Prishtinë dhe është thënë se konkursi është mbajtur vetëm sa për sy e faqe pasi që emri i fitueses dihej paraprakisht.

Me që Vietnami nuk e njeh pavarësinë e Kosovës, Zanës fillimisht ju refuzua viza për në këtë shtet. Me të mësuar këtë Fadil Berisha kontaktoi autoritete shqiptare që lëshuan një pasaportë shqiptare.

Në këtë konkurs bukurie kanë marrë pjesë edhe Shqipëria me Matilda Meçini si dhe fqinji unë që nuk e njeh pavarësinë, Serbia.

Sipas agjencisë së lajmeve, Associated Press, Zana dhe Miss Serbia Bojana Boric janë bërë shoqe gjatë spektaklit dhe më pas kanë qenë të pandashme. Mbetet të mësohet se si do të reagojnë mediat nacionaliste në Beograd.

Ndryshe, Zana Krasniqi është e bija e kompozitorit të mirënjohur nga Kosova, Naim Krasniqi.

Molla e Kuqe

Read Full Post »

Older Posts »