Feeds:
Postime
Komente

Search Results for 'del ponte'

Nekibe Kelmendi në një intervistë për Radio Evropa e Lirë: Lidhur me këtë çështje, unë jam prononcuar njëherë dhe i kam mohuar të gjitha të dhënat që janë shkruar në librin e zonjës Carla Del Ponte, sa i përket Kosovës. Edhe tani nuk e ndryshoj atë mendim. Mendoj se ato që ka shkruar ajo në […]

Read Full Post »

Deputeti i Kuvendit të Shqipërisë, Qemal Minxhozi, i dërgoi letër ministres së Jashtme të Zvicrës,Micheline Calmy-Rei, lidhur me pretendimin e ish-kryeprokurores së Hagës, Karla Del Ponte, se në Shqipëri ka pasur kampe ku mbaheshin ushtarë serbë. Zonja Del Ponte, sipas deputetit Minxhozi, pretendon në librin e saj “Gjuetia”, se në rajonin e Matit në Shqipëri, […]

Read Full Post »

Kuvendi i Republikës së Kosovës, brenda dy jave, do të përcaktohet nëse do të dënojë vetëm me deklaratë politike ish-kryeprokuroren e Tribunalit të Hagës, Carla del Ponte, apo do të nisë një aktpadi në gjyq kundër saj për, siç thuhet, “shpifjet që ajo i ka bërë në adresë të UÇK-së”, në librin e saj “Gjahu: […]

Read Full Post »

Prokurori i Matit qe shoqeroi hetuesit e Hages ne fshatin Gurre per te cilin ish-prokurorja e Hages akuzon se kryheshin transplante ndaj serbeve, tregon sesi investigimi deshtoi pasi nuk u gjet asnje prove qe tregonte dhe elementin me te vogel te nje deshmie te tille.MAT-Vazhdon investigimi i Tv News24 per akuzat e renda te Karla […]

Read Full Post »

Akuzat e ish kryeprokurores së Tribunalit të Hagës, Carla Del Ponte, se shqiptarët e Kosovës kanë trafikuar organet e serbëve gjatë Luftës në Kosovë, janë të “papërgjegjshme dhe jodinjitoze”, tha ish bashkëpunëtorja e saj e afërt, Florence Hartmann. Ajo më tutje i tha gazetës zvicerane Le Temps se Del Ponte kishte “prezantuar gjëra mbi të […]

Read Full Post »

Drejtori i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMLDNJ) , Behxhet Shala, thotë se organizata e tij do të ngrenë padi për shpifje ndaj Carla Del Pontes. Në librin e saj të fundit Del Ponte shkruan se ajo ka pasur të dhëna për trafik të organeve fill pas mbarimit të luftës së […]

Read Full Post »

Ministrja e Drejtësisë e Kosovës, Nekibe Kelmendi i ka hedhur poshtë akuzat e ish kryeprokurores së Gjykatës së Hagës Carla Del Ponte. “Këto janë fabrikime të pastra nga Del Ponte, apo vetë Serbia”, tha Kelmendi. “Kam pasur katër takime private me Carla Del Ponten dhe ajo asnjëherë nuk i ka ngritur këto akuza”. Ministria që […]

Read Full Post »

Ministria e Jashtme e Zvicrës ka vendosur të ndaloi promovimin e librit “Gjuetia – unë dhe kriminelët e luftës” shkruar nga ish-prokurorja e Gjykatës për krime të luftes në ish-Jugosllavi (ICTY), Carla del Ponte. Sipas Ministrisë së Jashtme të Zvicrës libri i Del Pontes, që tani është ambasadore e Zvicrës në Argjentinë, përmban deklarata që […]

Read Full Post »

Ç’të bësh kur të hedhin në fytyrë akuza të pabesueshme, groteske, por megjithatë të tilla që të njollosin dinjitetin, të shkatërrojnë imazhin ose të rrënojnë reputacionin?Këtë pyetje i bëja vetes kur lexoja një artikull të B92, ku thuhet, ndër të tjera, se një Shqipëri paskan ekzistuar, gjatë vitit 1999, klinika klandestine për t’u vjelë organe […]

Read Full Post »

Marrosja e zonjës Del Ponte

Kemi shkruar shumë për librin e del Pontes këto ditët e fundit. Më poshtë po ju sjellim një shkrim të Adri Nurellari publikuar tek gazeta Panorama. Në 3 prill të këtij viti pritet të dalë në treg prej shtëpisë botuese “Feltrinelli” libri i Carla Del Pontes “Gjuetia: unë dhe kriminelët e luftës” (La caccia – Io […]

Read Full Post »

Kosovar daily “Nacional” writes that former ICTY Chief-Prosecutor Carla del Ponte has published a book called Hunt – War Criminals and Me where “she has proved her insanity and hatred against Albanians and KLA.” The paper says the book is likely to cause fierce criticism in Kosovo and quotes AAK deputy leader, Ahmet Isufi, saying that […]

Read Full Post »

Libri i Del Pontes II

Javën e kaluar shkruam se ish prokurorja e Tribunalit për krime të luftës në ish-Jugosllavi, Carla Del Ponte, këto ditë do të nxirrte librin e saj për kohën kur ajo ishte prokurore dhe punonte të sillte para drejtësisë kriminelët e luftës nga Ballkani. Libri që titullohet “Kërkimi: Unë dhe kriminelët e luftës” dhe që do […]

Read Full Post »

Libri i Del Pontes

Shumë shpejt pritet të del libri i ish prokurores së Gjykatës për krime luftë në ish Jugosllavi, Carla Del Ponte. Edhe pse ky libër ende nuk është publikuar mediat serbe si agjencia e lajmeve Beta dhe gazeta Blic kanë siguruar kopje të librit dhe tani disa ditë radhazi po publikojnë shkëputje kryesisht që kanë të […]

Read Full Post »

Kosova paslufte – Ground Zero.

Toka e Shenjtë e njërit dhe Palestina e tjetrit përbëjnë dy faqe të ndryshme të të njejtës dhe të vetmes medalje : ajo e marrjes së shpagës nga ana një shumice të çliruar dhe fitimtare, e cila, në emër të historisë ju shkakton të tjerëve po ato vuajtje që ka hequr vetë, gjatë periudhës së […]

Read Full Post »