Feeds:
Postime
Komente

Archive for the ‘Ballkan’ Category

Nacionalistet serbe kanë ngritur sot parlamentin serb në qytetin e ndarë të Mitrovicës në shenjë sfide të hapur ndaj shtetit të pavarur të Kosovës.

Parlamenti serb do të luftojë kundër krijimit të një tjetër shteti shqiptar në Ballkan ka thënë për agjensinë e lajmeve “Reuters” lideri i nacionalistëve serbë Marko Jaksic.

Gjithsesi parlamenti serb në Mitrovicë nuk do të ketë asnjë fuqi legjislative dhe ekzekutive, por reflekton ndarjen e thellë që ka ende në Kosovë mes shumicës shqiptare dhe pakicës serbe që pas shpalljes së pavarësisë në 17 shkurt.

Ndërkaq kanë ardhur menjëherë reagimet e para për këtë veprim të serbëve në Mitrovicë, kështu presidenti kosovar Fatmir Sejdiu e ka cilësuar destabilizues parlamentin serb, por megjithatë i ka bërë një apel shqiptarëve për të ruajtur qetësinë. “Ruani qetësinë dhe mos reagoni ndaj provokimeve”, ka qenë apeli i presidnetit Sejdiu. Edhe shefi i ri UNMIK-ut italiani Lamberto Zanier ka reaguar duke u shprehur se parlamenti serb në Kosovë do të ketë vetëm një rol simbolik. Serbët zgjodhën sot për të ngritur paralmentin e tyre pikërisht për të përkujtuar betejën për Kosovën në 28 qershor të 1389 kundër osmanëve. Ndërkaq UMNIK dhe policia kosovare kanë shtuar kontrollet në Mitrovicë për të parandaluar çdo incident të mundshëm.

Ndërkohë, përfaqësuesi i listës serbe për Kosovë, Oliver Ivanoviq, një veprim të tillë e quan të parëndësishëm sepse formohet nga partitë opozitare, ajo radikale serbe dhe Partia Demokratike e Serbisë, për qëllime të një grupi të vogël njerëzish.

“Ata do të tentojnë të gjejnë mënyrën për ndërtimin e një institucioni i cili do të kundërshtojë koalicionin e ri në Beograd. Qeveria pro evropiane në Beograd është po ashtu e ndjeshme përballë çështjes së Kosovës dhe se është e qartë se ata do të tentojnë të veprojnë si forcë opozitare, e cila do të jetë absolutisht e parëndësishme”, ka thënë Ivanoviq.

Ivanoviqi mendon se nuk duhet të merren hapa të tillë, sepse një institucion i tillë nuk do të jetë partner as i Bashkësisë Ndërkombëtare, as i institucioneve kosovare e as për qeverinë e re të koalicionit në Beograd. Ai thekson se një Kuvend i tillë do të formohet vetëm për interesat e një grupi të vogël njerëzish sa për të marrë funksione.

Zëdhënësi i UNMIK-ut, Aleksander Ivanko, ka thënë se formimi i strukturave paralele në Mitrovicë është një akt ilegal, me të cilin forcohen strukturat paralele serbe.

“Parlamenti serb është ilegal. Ai është një pjesë e një realiteti virtual, diçka që ne nuk e marrim seriozisht”, ka thënë Ivanko, duke shtuar se deklarata e këtij kuvendi, e cila hedh poshtë pavarësinë e Kosovës, nuk ndihmon në pajtimin mes shqiptarëve dhe serbëve.

“Do të ishte më e dobishme që serbët e Kosovës të mundohen që të përfshihen sa më shumë në punën e institucioneve të Kosovës, në vend se të formojnë struktura të reja paralele”, tha Ivanko. (Balkanweb, RTK, Evropa e Lirë)

Read Full Post »

Ja dhe më në fund mbërriti në Tiranë një dyqan totalisht i dedikuar seksit. Një nga ato dyqanet me drita të kuqe, që shpesh kemi dëgjuar ose parë në ekranet e gjithë botës. Një “tempull” i gjithi i kushtuar erotizmit dhe provokacionit, një dyqan ku seksualiteti shikohet hapur në gjithë tërësinë e tij. Gjithçka që shërbehet aty, ndoshta do të skuqte jo pak shqiptarë. Por që gjithsesi janë jo të pakët ata që u duket i nevojshëm një vend i tillë. Shumë nga ata nuk do t’u kërkojnë më me siklet miqve të tyre kur shkojnë jashtë Shqipërisë, lojëra erotike, sepse tashmë ato gjenden në Shqipëri. Një dyqan, i cili nuk ofron produkte vetëm për ata që janë paksa “qejflinj” dhe kërkojnë t’i japin fantazi jetës së tyre seksuale, por dhe atyre që në intimitetin e tyre kanë probleme të cilat kërkojnë stimulues.

Sot, në një kohë kur seksi nuk është më tabu, nuk janë më të tillë edhe aksesorët që mund të përdoren në të. Sipas të zotit të dyqanit, kërkesa për të tilla instrumente që e bëjnë jetën seksuale edhe më të larmishme, ka pasur shumë më tepër sa nga çka e kishte imagjinuar. Është shumë i kënaqur që dyqani i tij, pavarësisht se mund të paragjykohet, frekuentohet shumë. “Të them të drejtën, kërkesa ka shkuar larg çdo pritmërie që kisha. Vërtet mendoja që dhe në Tiranë duhet të kishte një sexy shop, por realisht nuk e kam pritur kurrë një kërkesë kaq të madhe të shqiptarëve. Më vjen mirë për këtë, jo vetëm sepse biznesi im po shkon mirë, por dhe sepse e shikoj që ishte i nevojshëm”.

Por cilat janë preferencat erotike të shqiptarëve? Cilat janë dëshirat dhe kërkesat e tyre në një dyqan seksi? Femrat, sipas Shpëtimit, janë shumë të interesuara në kamxhikë, prangat, goglat e dashurisë, por dhe për vibratorët e shumtë që gjenden në dyqan. Me tepër preferojnë ata me materiale që ngjasojnë me mishin e njeriut, por që sigurisht janë dhe më të shtrenjtë. Një preferencë paksa e çuditshme janë dhe vibratorët dysh, që kërkohen kryesisht nga femrat lezbike. Ndërsa meshkujt, më së shumti kërkojnë pompat, të cilat aktualisht kanë mbaruar në dyqan. Gjithashtu dhe solucionet e ndryshme me shije frutash, kukullat etj.

Marrë nga Peshku Pa Ujë
Titulli është i Mollës së Kuqe

Read Full Post »

Analisti në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Uashington,  Janush Bugajski, tha në Prishtinë se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Shkupi paraqet një nga kushtet kryesore për anëtarësimin e Maqedonisë në strukturat euro-atlantike.

Read Full Post »


Në video mund ta shihni njërin nga dy të arrestuarit në lidhje me atentatin kundër Ali Ahmetit, kryetar i partisë shqiptare nga Maqedonia, BDI.

Një gjykatës në Maqedoni caktoi masën e paraburgimit prej 30 ditësh për një të dyshuar në lidhje me atentatin kundër kryetarit të Bashkimit Demokratik për Integrim Ali Ahmetit.

Gjykatësi dha masën e paraburgimit kundër 31-vjeçarit F. I. pasi dëshmitarët e lidhën atë me atentatin kundër zotit Ahmeti. Ndërkohë sipas njoftimeve, i dyshuari i dytë V.Xh. iu dorëzua të mërkurën organeve të rendit.

Mijëra përkrahës të partisë Bashkimi Demokratik për Integrim protestuan të martën në Tetovë kundër atentatit, nga i cili zoti Ahmeti shpëtoi i palënduar.

Autorët e sulmit qëlluan mbi makinën e kryetarit të BDI-së ndërsa ai bënte fushatë për zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Zëri i Amerikës
Molla e Kuqe

 

Read Full Post »

Logoja e gazetës Intarnational Herald Tribune
Shtypi amerikan dhe analistë të zhvillimeve në Ballkan dhe Serbi i vlerësojnë zgjedhjet e sotme serbe si një test për orientimin e vetë Serbisë ndaj Evropës, si dhe rolin e pavendosur të Evropës karshi Kosovës dhe Serbisë. Dështimi i BE-së për një politikë unike ndaj Kosovës dhe Serbisë, qoftë në të kaluarën, qoftë tani, i ka kontribuar ngritjes së nacionalistëve serbë.

Për zgjedhjet në Serbi thuhet se gjuha e përdorur dhe pozat e marra nga garuesit për pushtet kanë elemente të taktikës së frikës me qëllim të ruajtjes së pushtetit që më tepër i ngjajnë metodave të ish diktatorit Millosheviq.

Në këtë kuadër partia e Koshtunicës me qëllim të mobilizimit të mbështetjes po ngrit tensionet si në Serbi ashtu edhe në Kosovë, duke i vënë votuesit para zgjedhjes : do të jenë tradhtarë apo patriotë.

(më tepër…)

Read Full Post »

Nekibe Kelmendi në një intervistë për Radio Evropa e Lirë:

Lidhur me këtë çështje, unë jam prononcuar njëherë dhe i kam mohuar të gjitha të dhënat që janë shkruar në librin e zonjës Carla Del Ponte, sa i përket Kosovës.

Edhe tani nuk e ndryshoj atë mendim. Mendoj se ato që ka shkruar ajo në librin e saj, janë fabrikime.

Për ç’qëllime i ka bërë, a i ka bërë për leverdi materiale, a i ka bërë për leverdi politike, për t’i ndihmuar Serbisë në pengimin e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga shtetet tjera, une nuk e di. E di ajo vetë dhe duhet ta pyesni atë.

Përndryshe, ato të dhëna nuk qëndrojnë fare.

(më tepër…)

Read Full Post »

Surroi për Haxhiun: “Pas 17 vjetësh ndjeva barrën e bashkëpërgjegjësisë; mosarritjen e të ndihmuarit për formësimin e një gazetari artikullshkrues, pas kaq shumë vjetësh bashkëpunimi me të.”

Surroi për librin e Haxhiut: A do të ishte historia ndryshe në “Luftën ndryshe” po të ishte ndryshe përbërja e Qeverisë së Kosovës, e kryeministër i saj të mos ishte Hashim Thaçi?

(më tepër…)

Read Full Post »

Këto spote ku reklamohet turizmi shqiptar, po transmetohen nga kanali televiziv CNN.


(më tepër…)

Read Full Post »

Ministria e Jashtme e Zvicrës ka vendosur të ndaloi promovimin e librit “Gjuetia – unë dhe kriminelët e luftës” shkruar nga ish-prokurorja e Gjykatës për krime të luftes në ish-Jugosllavi (ICTY), Carla del Ponte.

Sipas Ministrisë së Jashtme të Zvicrës libri i Del Pontes, që tani është ambasadore e Zvicrës në Argjentinë, përmban deklarata që një zyrtar i shtetit zviceran nuk ka të drejtë ti thotë publikisht.

Në shtypin serb, shumë javë para se të dilte libri, ka pasur shumë shkrime sipas të cilave Del Ponte në librin e saj shkruan se ka pasur të dhëna për trafik të organeve gjatë luftës në Kosovë. Sipas këtyre informatave UCK kishte masakruar 300 serb nga Kosova dhe më pas u kishte marr organet që ishin shitur në Perëndim.

Ahmet Isufi, ish komandant i UCK-së dhe tani nën kryetar i AAK-së, ka mohur një gjë të tillë dhe i ka quajtur këto akuza politike, kurse një zëdhënës i TMK-së ka thënë se Del Ponte po gënjen.

Sipas medieve, autoritetet i kanë kërkuar Del Ponte që të kthehet sa më shpejtë që është e mundur në Buenos Aires dhe të vazhdoj punën e saj si ambasadore e Zvicrës.

Të drejtat e librit që është në italisht i mban shtëpia botuese italiane, Feltrinelli. Në anglisht, libri pritet të del në fillim të vitit 2009.

Molla e Kuqe ka pasur disa artikuj në lidhje me këtë ceshtje. Keta artikuj mund ti gjeni këtu (shypeni)

Molla e Kuqe

 

Read Full Post »

Ish kryeministri Ramush Haradinaj, i cili dje u shpall i pafajshëm nga Gjykata e Hagës sot pasdite arriti në Aeroportin Prishtina, ku u prit nga udhëheqja e AAK-së, përfaqësues të subjekteve të ndryshme politike të vendit dhe qytetarë të shumtë. Në të dalë nga aeroporti Haradinaj deklaroi se ndjehet shumë mirë në mesin e popullit të Kosovës dhe u nis në shtëpi, tek familja e tij. Lirimin e Ramush Haradinajt e kanë mirëpritur bashkëluftëtarët e tij, qytetarët dhe institucionet e Kosovës.

Dje Ramush Haradinaj është shpallur i pafajshëm në të gjitha akuzat e ngritura nga Prokuroria e Tribunalit të Hagës, e cila bashkë me të ka akuzuar edhe dy pjesëtarë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Idriz Balajn dhe Lahi Brahimajn, “për pjesëmarrje në krime kundër njerëzimit”.

Tribunali ka hedhur poshtë këto akuza në të tri rastet dhe ka shkarkuar nga të gjitha akuzat edhe Balajn, por ka dënuar me gjashtë vjet burgim Lahi Brahimajn, për shkeljen e zakoneve të luftës.

Deri sa gazetat shqiptare shkruajnë për festimet anembanë Kosovës me rastin e lirimit të ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj nga gjykatë për krime lufte në Hagë, ku rëndonin akuzat për krime mizore lufte kundër shqiptarëve, serbëve dhe romëve, gazetat serbe, nga ato liberale deri në ato nacionaliste, sjellin opinionet e shumë serbëve që konsiderojnë lirimin e Haradinajt dhe shpalljen e tijë të pafajshëm si “marrëzi”.

Gazeta Blic shkruan: “Ramush Haradinaj, ish kryeministër i Kosovës dhe anëtarë i njërës nga familjeve më me ndikim në Kosovë që ka lidhje të forta kriminale, u shpall i pafajshëm në të gjitha pikat e aktakuzës…Prokuroria nuk kishte mundësi të sillte para gjyqit 10 dëshmitar. Nëntë nga këta janë vrarë kurse Ramiz Muriqi pasi që ishte plagosur refuzoi të dilte para gjykatësve dhe të dëshmonte”

Akuzat e mediave serbe janë mohuar nga përfaqësuesja e Tribunalit të Hagës në Serbi që ka thënë këto akuza janë të pavërteta.

Read Full Post »

Ç’të bësh kur të hedhin në fytyrë akuza të pabesueshme, groteske, por megjithatë të tilla që të njollosin dinjitetin, të shkatërrojnë imazhin ose të rrënojnë reputacionin?Këtë pyetje i bëja vetes kur lexoja një artikull të B92, ku thuhet, ndër të tjera, se një Shqipëri paskan ekzistuar, gjatë vitit 1999, klinika klandestine për t’u vjelë organe serbëve të kapur prej UÇK-së. Artikulli i referohet librit “Gjahu” të kryeprokurores së Hagës Carla del Ponte, i cili do të botohet në Itali më 3 prill të këtij viti, dhe ku autorja përmend disa informata që i kanë mbërritur zyrës së saj, sipas të cilave në verë të vitit 1999 rreth 300 serbë dhe të tjerë joshqiptarë të Kosovës janë çuar në Shqipëri të Veriut ku janë mbajtur fillimisht në kampe refugjatësh në Kukës dhe në Tropojë, për t’u çuar pastaj diku në afërsi të Burrelit, ku u janë nënshtruar ndërhyrjeve kirurgjikale për t’ua marrë organet, para se të asgjësoheshin.

Lexojeni shkrimin tek Xha Xhai

Read Full Post »

Marrosja e zonjës Del Ponte

Kemi shkruar shumë për librin e del Pontes këto ditët e fundit. Më poshtë po ju sjellim një shkrim të Adri Nurellari publikuar tek gazeta Panorama.

Në 3 prill të këtij viti pritet të dalë në treg prej shtëpisë botuese “Feltrinelli” libri i Carla Del Pontes “Gjuetia: unë dhe kriminelët e luftës” (La caccia – Io e i criminali di Guerra). Zonja Del Ponte nuk i shpëtoi dot tundimit për të ngelur e famshme dhe për të vazhduar që të qëndrojë në qendër të vëmendjes kësaj radhe duke shitur e firmosur një libër shumë të debatueshëm. Tashmë janë bërë publike prej saj pjesë të këtij libri dhe ajo që më së shumti ka tronditur opinionin publik, është akuza se prej disa burimeve të “besueshme” Ushtria Çlirimtare e Kosovës ka marrë peng mbi 300 serbë të Kosovës dhe i ka transportuar me makina nëpërmjet Kukësit e Tropojës në Burrel, në një shtëpi të verdhë diku tek 20 kilometra në jug. Në Burrel janë futur nëpër disa laboratorë, ku para se këta serbë të vriteshin iu janë marrë organet e trupit dhe nëpërmjet Rinasit janë trafikuar në vende perëndimore. Skenar ky që Stephan King apo Alfred Hitchcock do e kishin pasur zili, por që për këdo që e njeh Shqipërinë, Kosovën dhe rrethanat e asaj kohe përbën padyshim një fyerje të inteligjencës.

(më tepër…)

Read Full Post »

Kryetari i BDI-së, Ali Ahmeti, në intervistën e tij flet për çështjen e flamurit shqiptar, valëvitja e të cilit nëpër institucionet shtetërore pak kohësh u ndalua me ligj, ai flet për shqipen, jo si gjuhë e dytë, por si gjuhë zyrtare, pasi shqiptarët atje janë 25 për qind. Në këtë intervistë ai flet për çështjen e Shqipërisë së madhe dhe për aspiratat e Maqedonisë për të marrë ftesën për anëtarësim në NATO, në Samitin e Bukureshtit.Rrugës për në Tetovë, nga kufiri deri këtu kemi kaluar nëpër fshatra, nëpër qyteza shqiptare dhe kemi pare shumë flamuj shqiptar. Një realitet që në fakt nuk e kemi parë kaq shpesh në 7 vitet e fundit.

(më tepër…)

Read Full Post »

Inspektori i Sektorit të Punëve të Brendshme (SPB) në Manastir Gjoko Strezovski, në mënyrë shtazarake e ka rrahur Esat Asllanin, drejtorin e ndërmarrjes “Lindidrim” nga Ohri, vetëm pse në çantën e tij ka gjetur një portret të kryeheroit shqiptarë Adem Jashari.

Rasti makabër ka ndodhur para tre ditëve, natën mes të enjtes dhe të premtes në stacionin policorë në Ohër, kurse nga keqtrajtimi policorë Asllani ka marrë frakturë të hundës.

(më tepër…)

Read Full Post »

Në prokurori për krime të luftës të Serbisë është krijuar lënda e cila ka të bëjë me shitjen e organeve të serbve të rënë gjatë dhe pas bombardimit të Republikës federative të Jugosllavisë më 1999,konfirmohet për agjencinë Beta në Prokurori.

“Po konfirmohen të dhënat joformale deri te cilat kemi ardh me punë operative se më 1999 dy kamion me serbet e zënë rob nga Kosova janë bartur ne Shqipëri”,tha për agjencinë Beta prokurori për krime të luftës Vladimir Vukceviq.

Sipas fjalëve të tij,njohurit joformale janë marr nga hetuesja e tribunalit të Hagës,sipas atyre burimeve në Shqipëri ekzistojnë varreza masive të paregjistruara me trupat e serbve të vrarë.

Nga agjencia e lajmeve Beta që deri para disa muajve ishte e njohur për paanëshmëri por pas disa kërcënimeve kundra Betës, B92-it, si duket këto kanë bërë kompromise me qeverinë e Serbisë për të qenë pro-Kostunica kur është në pyetje Kosova. Një verzion më i gjatë, në gjuhën e angleze është publikuar në faqen e internetit të radios dhe televizionit B92.

Read Full Post »

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, sot i ka dërguar një telegram ngushllimi kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha, ku shpreh dhimbjen e popullit të Kosovës për viktimat e tragjedisë së Gërdecit.

“Në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe në emrin tim personal, ju shpreh ngushëllimet më të thella për qytetarët tuaj që humbën jetën me rastin e shpërthimit të municioneve në Gërdec të Vorës.

Institucionet dhe qytetarët e Republikës së Kosovës ndajnë dhimbjen e madhe me familjet e të ndjerëve dhe shqetësimin e thellë për këtë ngjarje tragjike që ka tronditur opinion dhe institucionet kosovare.

Do të dëshiroja edhe njëherë që t’u përcjell ngushëllimet tona të thella të gjithë familjarëve të viktimave, Qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe gjithë popullit të Shqipërisë.

Qeveria e Kosovës shpreh gatishmërinë e plotë dhe është e mobiluar tërësisht për të ofruar ndihmën e nevojshme për shtetin shqiptar dhe fton gjithë qytetarët e Kosovës që të shprehin solidaritetin e duhur në këtë rast. ”

 Molla e Kuqe

Read Full Post »

Të paktën 150 persona janë plagosur nga një varg shpërthimesh në një depo municionesh në fshatin Gërdec në afërsi të Tiranës, shumica e tyre janë civilë. Edhe një orë pasi ngjarjes kanë vazhduar shpërthimet aty, në 4 depo tjera të mbushura me armatime dhe municion të ndryshëm. Fitet për së paku 150 të plagosur dhe për së paku 4 të vdekur. Kryeministri Berisha tha se “situata është shumë serioze dhe alarmante” dhe rreth orës 14:00 është nisur drejt Gërdecit.

(më tepër…)

Read Full Post »

“Dalja e PDSH-së nga Qeveria është çështje orësh dhe kjo është punë e kryer. Unë sonte do të dal me propozim para kryesisë qendrore dhe besoj se propozimi im për dalje nga Qeveria do të pranohet”, deklaroi të mërkurën kryetari i PDSH-së, Menduh Thaçi pas takimit një orësh që pati me përfaqësues të ambasadës amerikane në Shkup.

Arsyet për daljen e PDSH-së nga Qeveria janë gjashtë kërkesat e Thaçit të cilat kryeministri Nikolla Gruevski i ka refuzuar. “Heshtja e kryeministrit nënkupton se ai nuk ka ndërmend që t’i pranojë kërkesat tona”, potencoi Thaçi. Sipas tij, në institucionet qeveritare vërehet një joseriozitet i funksionimit të tyre në këto momente të rëndësishme dhe historike për Maqedoninë. “Unë dhe partia ime nuk do të dëshironim që ne të jemi pjesë e kësaj qeverie. Kam bindjen e thellë se organet e partisë do ta mbështesin këtë qëndrim”, u shpreh kreu i PDSH-së.

(më tepër…)

Read Full Post »

Liga e Socialdemokratëve të Vojvodinës ka dënuar aksionin e një grupi qytetarësh, të cilët në Sombor ndajnë falas bukë në mënyrë që qytetarët të mos blejnë në furrat e bukës në pronësi të shqiptarëve.

“Gjesti i tillë mund të karakaterizohet si fashist, sepse të përkujton kohën kur patriotët e rremë gjermanë në vitet tridhjetë bojkotonin tregtarët çifutë, gjë që në fund përfundoi me hollokaust”, thuhet në një reagim të kësaj partie të Vojvodinës.

Ndërkaq, në një koment të gazetës “Politika” po në këtë temë, me titull “Vekna (buka) e turpit” theksohet se “ndarja falas e bukës, e cila turpëron të gjithë qytetarët e Somborit, që turpëron Vojvodinën dhe tërë Serbinë, po vazhdon çdo mëngjes gjithnjë deri më sot, por që askush nga komepetentët nuk e ka parë të nevojshme të bëjë diçka dhe nga mendja fodull e një numri të vogël të mbrojë fqinjët e tyre”. Por, ndërsa kjo farsë shoveniste po vazhdon prej dy javësh në Sombor, e cila është shoqëruar edhe me sulmet ndaj pronave të shqiptarëve, shefi i diplomacisë serbe Vuk Jeremiq dje ka folur në një mbledhje të Këshillit të drejtave të njeriut në Kombet e Bashkuara në Gjenevë për Vojvodinën si shembull kur respektohen të drejtat e njeriut dhe ato janë në nivelin më të lartë!

 Qendra për Informim e Kosovës

Read Full Post »

Himara do te jete memece edhe sivjet.  Vizitoret nuk do te mund te informohen per plazhet, kishat e vjetra dhe monumentet e kultures.

Edhe kete vere, ne rruget qe te cojne per ne Himare do te jene vendosur vetem pak tabela rrugore, qe tregojne kthesat e rrezikshme dhe qendrat e banuara, si dhe parullat qe deftejne luften politike qe behet mes shqiptareve dhe grekeve ne kete zone. Ne fakt, ne Himare u instalua ne vjeshten e vitit te shkuar gjithe sinjalistika kulturore-turistike. Ne afersi te cdo plazhi, te cdo kishe te vjeter, keshtjelle apo siti arkeologjik, u vendosen tabela udherrefyese ne shqip dhe ne anglisht, me qellim qe t’u sherbenin turisteve vendas dhe te huaj. Por, pa mbaruar mire instalimi i sinjalistikes, Bashkia e Himares vendosi t’i shkule gjithe tabelat e vendosura nga Llogaraja deri ne Borsh.

Qe te ishin te denja per te qendruar ne rruget qe kalojne neper Himare, keto tabela na duhet te ishin shkruar edhe ne greqisht, ndaj bashkia veproi shpejt, edhe pse vendimi per vendosjen e tabelave ishte marre nga Drejtoria e Pergjithshme e Rrugeve (DPRRSH), qe eshte enti pronar i rrugeve kombetare.

Top Channel

Read Full Post »

Older Posts »