Feeds:
Postime
Komente

Archive for the ‘Shtetformim’ Category

Sot rreth orës 11:30, Kuvendi i Kosovës ka miratur Himnin e Republikës së Kosovës. Himni ka titullin “Evropa” dhe është kompozuar nga Mehdi Menxhiqi. Për shkak se Kosova ka dy gjuhë zyrtare dhe planit të Ahtisaarit, himni do të jetë melodi pa tekst. 72 deputet votuan pro miratimit, 15 kundër dhe 5 abstenuan.

Më poshtë mund të dëgjoni himnin e posa miratuar.

Këtu mund ta shkarkoni Himnin e Kosovës në formatin mp3

Read Full Post »

Shkruan: Bardhyl Metaj, Zürich

Me rastin e përvjetorit të Kuvendit të Lidhjes së Prizrenit (1878-2008)!

Praeludium:

Historikisht: Kombet formojnë Shtetin por dhe Shteti formon Kombet!

Procesi historik Shtet- dhe Kombformues i shqiptarëve fillon, kur mbaron (kurorëzohet) procesi i njëjtë tek gjermanët!

Tek shqiptarët ngjizet me Kuvendin e Lidhjes së Prizrenit!

Laudatio:

Histori e procesit politik për një shtet Shqiptarë për shqiptarët, prodhoi dy shtete (dy shtetësi) dhe dy identitete e entitete politike – po aq shqiptare – Shqiptarë dhe Kosovarë*!

Më 28 Nëntor 1912 – Shqipërinë e cunguar, më 17 Shkurt 2008 – Kosovën e cunguar!

Dy shtetet sado jo optimale për nga shtrirja territoriale, por me taban shqiptarë, mund ti bëjnë dëm vetëm: jo dashamirëve të shqiptarëve…!

Zeitgeist-i ynë dhe ai global:

Historia na ndau!

Po tani: të vajtojmë apo të festojmë?

Jo! Të punojmë me ritëm të përshpejtuar për integrim në BE, për mirëqenie kombëtare, politike e ekonomike të shqiptarëve gjithandej!

Procesi historik evolutiv i mendësisë së përbotshme, kulmuar me Zetigeist-in global kontemporan, e që përmblidhet shumë shkurt në sloganin, “Think Global and deal Lokal“, reflektoi-n pozitivisht edhe në historinë e shqiptarëve!

Dhe ndau në këtë frymë përgjegjësit administrative për shtetet dhe regjionet, Kombeve përkatëse – Shqiptarëve dhe Kosovarëve!

Së këndejmi, përpjekjet eventuale për Bashkim kombëtarë – janë kundër historike!

Retrograde, humbje kohe dhe energjie!

(më tepër…)

Read Full Post »

Pas presionit të vazhdueshëm të familjes së tij është vetëdorëzuar në polici personi që sulmoi shtëpinë e kryeministrit të Kosovës Hashim Thaçi. Sipas burimeve bëhet e ditur se i vetëdorëzuarri F. S. ka deklaruar në polici se ka sulmuar për të grabitur. Duke shprehur se është përdorues i drogës, i vetëdorëzuari ka marrë përgjegjësinë e sulmit me armë ndaj kryeministrit kosovar.

SHPK-ja ka njoftuar sot, përmes një komunikate për opinion, se mbrëmë rreth orës 23:15 është sulmuar me armë zjarri shtëpia e Kryeministrit të Kosovës, Hashim Thaçi, në lagjen “Arbëria” të Prishtinës. Policia po ashtu ka njoftuar se asnjëri nga anëtarët e familjes Thaçi nuk është lënduar gjatë përpjekjes për sulm të armatosur në shtëpinë e kryeministrit.

Në kumtesën e policisë thuhet se mbrëmë rreth orës 23:15 Shërbimi Policor i Kosovës është njoftuar për të shtëna me armë zjarri në lagjen Arbëria (ish Dragodan).

Pas reagimit të policisë në vendin e ngjarjes, fillimisht jemi njoftuar se nga ana e sigurimit të shtëpisë së kryeministrit Hashim Thaçi, është vërejtur së paku një person i dyshuar në tarracën e katit të dytë të shtëpisë, në përpjekje për tu futur brenda, thuhet në kumtesë

Pas paralajmërimit nga ana e sigurimit ka ardhur deri të shkëmbimzjarri nga armët, ndërsa pas kësaj sulmuesit janë larguar në drejtim të panjohur.

Policia thekson në kumtesë se, sipas shikimit preliminar të vendit të ngjarjes, dyshohet që njëri nga të dyshimtit është plagosur gjatë shkëmbimit me armë zjarri.

Në kohën e sulmit, kryeministri Thaçi nuk gjendej në shtëpi, ndërsa anëtarët e tjerë të familjes, të cilët ishin brenda në shtëpi, nuk kanë pësuar lëndime.

Në rast janë përgjigjur të gjitha njësitet e nevojshme policore dhe janë duke punuar me qëllim të ndriçimit të rastit, thuhet në kumtesën për opinion të lëshuar sot nga Zyra për informim pranë SHPK-së, Komanda Kryesore e Policisë Prishtinë.

Reagimi i Thaçit

Kryeministri Hashim Thaçi, në një konferencë për media, tha se sulmet nuk mund ta ndalin Kosovën në rrugën e saj si shtet i pavarur, në ndërtimin e rendit kushtetues.

Thaçi u ka thënë gazetarëve se nuk dëshiron të paragjykojë asgjë për adresën e sulmit të mbrëmshëm në shtëpinë e tij, si dhe për motivet, duke ua lënë këtë çështje në përgjegjësi organeve kompetente që ta zbardhin.

“Mbrëmë është sulmuar familja ime. Si çdo prind dhe bashkëshort, jam i lumtur që familja ime është shëndosh dhe e sigurt”

(më tepër…)

Read Full Post »

Sipas radios Evropa e Lirë në pjesën veriore të Kosovës, bazuar në zgjedhjet serbe të 11 majit, mbajtur edhe në Kosovë, serbët kanë themeluar “komunën e Mitrovicës”.

Kjo po ndodh në Kosovën e pavarur, vetëm një javë para se të hyj në fuqi Kushtetuta e Republikës së Kosovës.

UNMIK-u zyrtarisht vazhdon t’i konsideroj zgjedhjet serbe në Kosovë si të paligjshme por disa deklarata të zyrtarëve ndërkombëtar lënë të kuptohet se ata do të njohin rezultatet e këtyre zgjedhjeve edhe pse qëllimi me këto zgjedhje ishte sabotimi i shtetit të ri të Kosovës.

Sjelljet e ndërkombëtarëve dhe mëdyshjet e tyre rreth bartjes së kompetencave pas hyrjes në fuqi të kushtetutës janë për të ardhur keq. Ata me këto sjellje të papjekura vetëm po krijojnë konfuzion rreth të ardhmes së Kosovë dhe po ju japin serbëve, në Kosovë por edhe në Beograd, më shumë arsye për të vazhduar të kundërshtojnë pavarësinë e Kosovës dhe të mendojnë se pavarësia e Kosovës nuk është punë kryer apo edhe më keq mund të zhbëhet.

(më tepër…)

Read Full Post »

Himni i Kosovës

Më poshtë mund të dëgjoni himnin e Kosovës që do të ketë titullin “Evropa” dhe do të jetë vetëm muzikë, pa tekst.

Himni është kompozuar nga Mehdi Menxhiqi.

Ky propozim pritet të aprovohet nga Kuvendi i Kosovës brenda pak ditësh.

Read Full Post »

Ndër të gjitha sfidat me të cilat përballet Kosova, por edhe komuniteti ndërkombëtar, pas pavarësisë, ndoshta më e mprehta është gjendja e pakicave. Ndërsa plani Ahtisaari i garanton të drejtat e tyre, zbatimi mbetet kyçi i suksesit. Pikërisht këto probeme ishin në qendër të një seance të Komisionit amerikan për Sigurimin dhe Bashkëpunimin në Evropë, ose komisioni i Helsinkit. Komisioni kishte ftuar për të dëshmuar të martën Komisionerin e Lartë të OSBE-së për të drejtat e pakicave, Knut Vollebaek.

Që gjendja e pakicave në Kosovë ka nevojë për përmirësime të thella, për këtë thuajse të gjithë janë dakord.

“Diskriminimi, mungesa e lirisë së lëvizjes, vështirësitë ekonomike dhe rreziku për dhunë, janë të gjitha pjesë të jetës së përditshme për disa komunitete në Kosovë”.

(më tepër…)

Read Full Post »

Presidenca e Bashkimit Evropian, ka konfirmuar edhe zyrtarisht se misioni evropian nё Kosovë nuk do nisë nё afatin e përcaktuar më herët. Duke folur nё Parlamentin Evropian, ministri i Jashtёm slloven, Dimitrij Rupel, u shpreh se qëllimi i BE-sё ёshtё qё EULEX-i tё nisё me punё sa mё parё qё ёshtё e mundur dhe tё jetё i pёrfshirё nё tёrё territorin e Kosovës.

“Duket se procesi ёshtё mё i komplikuar sё qё kemi menduar fillimisht. Operacioni do të nisё tё implementohet mё vonё se ç’kemi planifikuar. Bashkimi Evropian dhe Kombet e Bashkuara po negociojnё atё qё po quhet, rikonfigurim tё misionit nё Kosovё”, ka thënë Rupel.

Kryeministri i Sllovenisё dhe kryesuesi i radhës me Bashkimin Evropian, Janez Jansha, insiston se, pavarësisht nga ngecjet, BE-ja do ta kryejë obligimin nё Kosovё, ashtu siç ka vendosur nё muajin dhjetor. Ai gjithashtu ka thёnё se tё gjithё nё BE duhet t’i përshtaten realitetit tё ri qё do të krijohet nё Kosovё, pas 15 qershorit.

(më tepër…)

Read Full Post »

Kryetari i Aleances per Ardhmerine e Kosoves, Ramush Haradinaj u ka bere thirrje institucioneve dhe autoriteteve te Kosoves qe te mos degjojne gjithmone nderkombetaret.

Sipas tij, institucionet vendore duhet te jene te pergjegjshme per te marre vete vendimet. “Kosovaret nuk duhet te degjojne gjithnje ate qe thone nderkombetaret per ceshtje te rendesishme te vendit. Institucionet vendore duhet t’i nisin dhe argumentojne vete te gjitha ceshtjet me vlere”, ka pohuar Haradinaj.

Top Channel

Read Full Post »

Shkruan: Bardhyl Metaj, Zürich

Qeveria e Kosovës vendosi që 28 Nëntori të mos jetë festë zyrtare në Kosovë!

“Dhe ky është vetëm fillimi…” tha në përfundim të konferencës për shtyp, Kryeministri i Kosovës!” (H. Thaqi për RTK, Lajmet Qendrore (19.05 2008)!

…e që përkthyer, apo si e kuptova unë, i bie se në vazhdë të këtij akti të politikes shtet-formuese të Qeverisë së Kosovës së Pavarur, sihariqi i ardhshëm do të jetë Ligji që eventualisht “ndalon” apo e zyrtarizon si flamur të shtetit fqinj, edhe flamurin nacional shqiptarë, ngase nëse 28 Nëntori, është festa e një shteti të fqinj, e njëjta vlen edhe për flamurin…

Por, që ta lehtësojmë përmes humorit edhe këtë sakrificë të radhës, dhe tragjikomiken që mu shpërfaq, ngase natyrisht se i besova Kryeministrit tonë se ky është “vërtet” vetëm fillimi…andaj parë gjithherë me ironi e shumë humor, kamë përshtypjen se surprizat e ardhshme të Qeverisë së Kosovës së Ahtisarit, në vazhdë të kësaj politike dhe vendimit të fundit, duket se do të jenë afërsisht kështu:

Akti i Parë:

Prishtinë, diku rreth 25 Korrik 2008,

“Parlamenti i Republikës së Kosovës njëzëri dhe me duartrokitje frenetike vendos”:

1. Të gjithë flamujt shqiptarë, të cilët pas miratimit të Ligjit, gjinden në familjet shqiptare apo gjithandej në Kosovë – do të konfiskohen – dhe si “dhuratë” për Festën e Pavarësisë së shtetit fqinj, më 28 Nëntor të 2008-ës, do të dërgohen në Shqipëri…me DHL, për popullin e Vlorës e Tiranës….!
Harxhimet e nevojshme të transportit i mbulon Qeveria e Kosovës!

(më tepër…)

Read Full Post »


28 Nëntori nuk do të jetë festë zyrtare për Republikën e Kosovës. Kështu parashihet në projektligjin e aprovuar nga qeveria e Kosovës. 

Ndaj këtij vendimi të Qeverisë, mënjehrë është prononcuar Lëvizja për Bashkim, duke e konsideruar këtë hap si një poshtërim dhe fyerje të ndjenjës kombëtare, si hap kundër historisë dhe ardhmërisë, si hap i radhës drejt shkombëtarizimit të popullit shqiptar reagon ashpër ndaj këtij projektligji.

Read Full Post »

Analisti në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare në Uashington,  Janush Bugajski, tha në Prishtinë se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Shkupi paraqet një nga kushtet kryesore për anëtarësimin e Maqedonisë në strukturat euro-atlantike.

Read Full Post »

Zyra e përfaqësuesit civil ndërkombëtarë, ajo e EULEX-it dhe Komisionit Evropian në Kosovë hapën sot një fushatë me moton “Eja n’Evropë”, që do të zgjasë deri më 30 qershor të këtij viti. Fushata e cila do të zhvillohet nëpër të gjitha komunat e Kosovës synon të shpjegojë rrugën që duhet të ndjekë Kosova për anëtarësim në Bashkimin Evropian dhe për të shpjeguar përgjegjësitë e pranisë së re të këtij Bashkimi në Kosovë.

Por, përcaktimi i këtyre përgjegjësive edhe më tej është temë debatesh për shkak të kundërshtimit të Beogradit dhe Moskës zyrtare ndaj synimeve për vendosjen e misionit të ri të Bashkimit Evropian në Kosovë që do të mbikëqyrë zbatimin e vendimit për pavarësinë e vendit dhe të sistemit të policisë dhe drejtësisë.

(më tepër…)

Read Full Post »

Shkruan. Bardhyl Metaj, Zürich

Më ngjanë shumë rrallë, që të mos e lexoj javoren “Der Spiegel”.
Jam abonues dhe lexues i rregullt i saj, që nga viti i largët 1990, e kam si një lektyrë obligative javore, qoftë për shkak të spektrit të gjerë të temave botërore që trajton, apo edhe për shkak të profesionalitetit në trajtimin e tyre, që e ka gjithherë.

Artikullin e saj të fundit mbi Kosovën, u detyrova ta ri-lexoj ndërkaq, më shumë se një herë…

Shkas i parë u bë një shoqe e imja nga Prishtina, e cila sapo e kishte lexuar të përkthyer në Koha Ditore, në një e-mail të saj që ma drejtonte për këtë artikull, me gjasë që të zbrazej diku e te dikush, shfrynte plot mllef kundër portretit të Kosovës në Der Spiegel, por edhe realitetit në Kosovë.

Për herë të tretë, artikullin mbi Kosovën, tashmë të ri-titulluar “Republika Bastarde e Kosovës!”, e lexova ndërkaq, kur analisti dhe publicisti i Kosovës, z. Shkëlzen Maliqi, në Editorialin e gazetës Express, 3 Maj 2008, shfryente me shumë lehtësi, kualifikime të paqëndrueshme dhe gjuante në drejtim të javores gjermane, si me një “saçmaricë” të huazuar, një arsenal kualifikimesh, të cilat si të tilla dhe si përgjithësime, assesi nuk qëndrojnë…

(më tepër…)

Read Full Post »

Nga protesta e lëvizjes Vetëvendosje më datën 9 maj 2008

“Albin Kurti tha se protesta e sotme nuk është kundër bashkësisë ndërkombëtare, por ajo kërkon që komuniteti ndërkombëtar të mos qeverisë dhe administrojë me Kosovën, por ta ndihmojë atë që të qeveriset vet.”

Radio Evropa e Lirë në gjuhën shqipe

Read Full Post »

Pas shumë mjegulle që ditët e fundit kishte mbështjellur realitetin politik të Kosovës, më në fund u bë e qartë se po përgatitet të ndodh ajo për të cilën ne e kemi paralajmëruar herët dhe vazhdimisht: më 11 maj zgjedhjet parlamentare dhe ato lokale të Serbisë do të mbahen në Kosovë.

Më 11 maj Serbia serbëve të Kosovës do t’u ofrojë dy mundësi: ngritjen e strukturave paralele politike në nivel lokal, e të cilat nuk do ta njohin pushtetin lokal në Kosovë; si dhe mundësinë e përfaqësimit të serbëve të Kosovës në parlamentin e Serbisë, e jo në atë të Kosovës. Kjo strategji e çintegron Kosovën tutje si në nivelin lokal, po aq edhe në atë qendror. Në nivelin komunal i izolon serbët edhe më shumë, duke e rritur lojalitetin e tyre ndaj strukturave paralele të Serbisë, kurse në nivelin qendror e thellon edhe më tej largimin e përfaqësimit të serbëve të Kosovës në parlamentin dhe institucionet e Kosovës.

Prandaj, hapi i dytë serioz i cungimit të sovranitetit të Kosovës, pas okupimit të veriut të Kosovës nga Serbia, është mbajtja e zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë. Ata që na njohin seriozisht kërkojnë hapa serioz nga ne. Departamenti Amerikan i Shtetit bëri të ditur që zgjedhjet e shtetit të Serbisë nuk duhet të mbahen në Kosovë. Të njëjtën e pat deklaruar edhe Ministri i Jashtëm Gjerman (Frank-Walter Steinmeier). Kurse disa të tjerë si Komisioneri për Zgjerim i BE-së, Olli Rehn, duke cituar Planin e Ahtisaarit, ia mbajti ison Serbisë, duke i arsyetuar zgjedhjet nëpërmjet dyshtetësisë, dhe ky duket të jetë edhe qëndrimi i turpshëm i qeverisë së Kosovës. Por nëse vetë bashkësia ndërkombëtare është e paunifikuar mbi këtë çështje, ne duhet të kemi qëndrim pa ekuivoke: kategorikisht kundër mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë.

Lëvizja VETËVENDOSJE!, më 9 maj 2008, organizon demonstratë gjithëpopullore kundër mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë. Kosova është tepër e çmuar për t’ua lënë në dorë këtyre politikanëve, të cilët 9 vjet më parë firmosën një dokument që parashihte deputetë të Kosovës në parlamentin e Serbisë.

Lëvizja Vetëvendosje

Read Full Post »

Gjon Keka

Mbajtja e zgjedhja serbe në Kosovë, do të thoshte një infiltrim i lehtë i pushtetit serb dhe administrimit të pakicës serbe nga qendra e politikës dhe nacionalizmit serb në Beograd. Kjo në një mënyrë do të thotë përzierje në punët e brendshme, të një shteti demokratik dhe të pavarur siç është Kosova pas 17 shkurtit 2008, gjithashtu edhe një forcim edhe më i madh i urrejtjes së politikës dhe mendje-ngushtësisë serbe për të shkaktuar dhe mbajtur peng, zhvillimin e demokracisë dhe ndërtimin e raporteve të shëndosha ndër-etnike.

(më tepër…)

Read Full Post »

Këtë javë Qeveria e Kosovës publikoi programin për punën e saj gjatë viteve sa qeveria e Thaçit do të jetë në pushtet, deri në 2011.

Programi i plotë prej 27 faqesh mund të shkarkohet nga faqja jonë

Programi i Qeverise se Kosoves (pdf)

Këtu po e sjell vetëm një shkëputje që ka të bëjë me diasporën e Kosovës. Faqja jonë lexohet shumë nga diaspora kosovare që tani numëron mbi 500 000 dhe mendoj se bashkatdhetarëve nëpër botë që kanë dhënë dhe bërë shumë për Kosovën para dhe pas lufte, ju intereson të dinë se c’far do të bëjë kjo qeveri për ta. Kjo është qeveria e parë në Kosovën e pavarur dhe si shumë të tjerë edhe ata që tani banojnë dhe punojnë jashtë janë të interesuar të dinë se ç’far kujdesi do të tregoj Kosova e pavarur për shtetasit e saj që deri më tani duke mos pasur ku të drejtohen është dashur të ju drejtohen ambasadave serbe ku kanë hasur një përbuzje të theksuar.

Më poshtë mund të lexoni se c’far do të bëjë qeveria për diasporën kosovare: 

Republika e Kosovës ka një diasporë të fortë dhe numerikisht të madhe. Diaspora, mërgata, kosovarët jashtë vendit nuk janë shfrytëzuar institucionalisht – në formë të organizuar në të mirë të zhvillimit të shtetit të Kosovës. Kosovarët jashtë vendit presin që Qeveria e Kosovës të bëjë për ta atë që nuk është bërë asnjëherë deri me tash. Për një përkujdesje më të mirë dhe të qëndrueshme duhen larguar pengesat e shumta, ato të vogla dhe ata të mëdha. Detyrë primare e Qeverisë në përballje me sfidat drejt largimit të këtyre pengesave është krijimi i autoritetit të qëndrueshëm qeveritar, që do të merret me problemet e diasporës, gjithmonë në mbështetje të ligjit, mundësisht në përafrim me legjislacionin e BE-së.

Veprimet që qeveria e Kosovës do t’i ndërmarrë përfshijnë:

• Hartimi i projektligjit për diasporën dhe harmonizimi i plotë i tij me ligjet tjera të Republikës së Kosovës si dhe, zbatimi i tij,
• Krijimi i ambasadave, konsullatave, shoqatave për mbrojtjen e kosovarëve jashtë vendit,
• Përpjekjet diplomatike të Qeverisë Kosovare për mbrojtjen e kosovarëve jashtë vendit,
• Ngritja dhe bashkimi i komunitetit kosovar jashtë vendit,
• Krijimi i lehtësirave për nxjerrjen e dokumenteve të udhëtimit,
• Ruajtja dhe kultivimi i identitetit kulturor,
• Grumbullimi i të dhënave për Diasporën kosovare (si p.sh. vendndodhja e tyre, lidhjet e tyre me Kosovën, përgatitjet e tyre profesionale, bizneset e tyre),
• E drejta e votës,
• Informimi i kosovarëve jashtë vendit,
• Ngritja e kapaciteteve njerëzore profesionale.

Molla e Kuqe

Read Full Post »

Titulli është i redaksisë, kurse shkrimi i mëposhtëm është marrë nga faqja e internetit e Lëvizjes Vetëvendosje.

Sipas informatave të siguruara nga persona brenda institucioneve, përfaqësues të institucioneve të Kosovës dhe UNMIK-ut tashmë i kanë filluar negociatat me Serbinë për thellimin dhe zyrtarizimin e ndarjes së brendshme të Kosovës. Aktualisht është duke u diskutuar ndarja e sistemit gjyqësor në dysh – pra që në Kosovë serbët, aty ku ata jetojnë, t’i kenë gjykatat e veta të ndara nga pjesa tjetër e vendit. Sipas të njëjtave burime këto negociata pastaj do të vazhdojnë edhe për prokurorinë, policinë etj. Sistemit arsimor dhe atij shëndetësor tashmë i janë legalizuar ndarjet me planin e Ahtisaarit dhe dokumentet tjera ligjore që rrjedhin prej tij (30 instant-ligjet dhe instant-kushtetuta).

(më tepër…)

Read Full Post »

Fjala e të Ngarkuarës me Punë, Tina Kaidanow, me rastin e Hapjes së Ambasadës së SHBA‐ve në Prishtinë, më 8 prill 2008

Z. president, z. kryeministër, kryetar i kuvendit Krasniqi, kryetar i komunës Mustafa, dhe anëtarë të stafit tim,

Ju faleminderit të gjithëve që keni ardhur sot për të ndarë me ne këtë moment shumë të rëndësishëm dhe emocionues. Si pasojë e statusit të ri të Kosovës si vend i pavarur, i njohur nga shumë prej kombeve më të fuqishme dhe më të përparuara të botës, na është dhënë leja nga Kongresi i SHBA‐ve për t’u hapur formalisht si Ambasadë e Shteteve të Bashkuara.

Gjersa Zyra e SHBA‐ve në Prishtinë ka funksionuar për shumë vite me të gjitha përgjegjësitë dhe detyrat e një misioni të zellshëm diplomatik, emërimi si ambasadë pasqyron një fazë të re në zhvillimin tonë dhe nënvizon përkushtimin tonë të thellë dhe të qëndrueshëm për të punuar për përparimin e Kosovës dhe popullit të saj.

(më tepër…)

Read Full Post »

Me një ceremoni solemne, u nënshkrua Kushtetuta e Republikës së Kosovës, e cila përcakton Kosovën shtet sovran dhe të pavarur. Në ceremoninë e miratimit të Kushtetutës së Republikës së Kosovës morën pjesë liderët kryesorë të vendit, por edhe mysafirë të shumtë dhe përfaqësues tjerë ndërkombëtarë. Kushtetuta do t’i dërgohet Parlamentit të Kosovës për miratim, ndërsa hyn në fuqi me 15 qershor.

Këtu mund ta lexoni verzionin final të kushtetutës. Më poshtë mund të lexoni disa nga nenet:

Republika e Kosovës është shoqëri shumetnike, e përbërë nga shqiptarët dhe komunitetet tjera e cila qeveriset në mënyrë demokratike, me respektim të plotë të sundimit të ligjit, përmes institucioneve të veta legjislative, ekzekutive dhe gjyqësore.

Gjuhë zyrtare në Republikën e Kosovës janë Gjuha Shqipe dhe Gjuha Serbe

Rendi kushtetues i Republikës së Kosovës bazohet në parimet e lirisë, paqes, demokracisë, barazisë, respektimit të të drejtave dhe lirive të njeriut dhe sundimit të ligjit, mosdiskriminimit, të drejtës së pronës, mbrojtjes e mjedisit, drejtësisë sociale, pluralizmit, ndarjes së pushtetit shtetëror dhe ekonomisë së tregut

Republika e Kosovës është shtet laik dhe neutral në çështje të besimeve fetare.

Republika e Kosovës mbron interesat e shtetasve të saj jashtë vendit, në mënyrën e përcaktuar me ligj.

Marrëveshjet ndërkombëtare të ratifikuara dhe normat juridikisht të detyrueshme të së drejtës ndërkombëtare kanë epërsi ndaj ligjeve të Republikës së Kosovës.

Të gjithë janë të barabartë para ligjit. Çdokush gëzon të drejtën e mbrojtjes së barabartë ligjore, pa diskriminim.

Askush nuk mund të diskriminohet në bazë të racës, ngjyrës, gjinisë, gjuhës, fesë, mendimeve politike ose të tjera, prejardhjes kombëtare a shoqërore, lidhjes me ndonjë komunitet, pronës, gjendjes ekonomike, sociale, orientimit seksual, lindjes, aftësisë së kufizuar ose ndonjë statusi tjetër personal.

Secili individ gëzon të drejtën për jetën (ndryshuar), në propozim shkruante “Secili individ që nga lindja gëzon të drejtën e jetës”.

Dënimi me vdekje është i ndaluar

Në bazë të pëlqimit të lirë, çdokush gëzon të drejtën të martohet dhe të drejtën që të krijojë milje në pajtim me ligjin. (nuk është ndryshuar dhe kjo nënkupton se martesat brenda gjinisë së njejtë lejohen)

Molla e Kuqe

Read Full Post »

« Newer Posts - Older Posts »