Feeds:
Postime
Komente

Posts Tagged ‘15 mars’

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, sot i ka dërguar një telegram ngushllimi kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha, ku shpreh dhimbjen e popullit të Kosovës për viktimat e tragjedisë së Gërdecit.

“Në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe në emrin tim personal, ju shpreh ngushëllimet më të thella për qytetarët tuaj që humbën jetën me rastin e shpërthimit të municioneve në Gërdec të Vorës.

Institucionet dhe qytetarët e Republikës së Kosovës ndajnë dhimbjen e madhe me familjet e të ndjerëve dhe shqetësimin e thellë për këtë ngjarje tragjike që ka tronditur opinion dhe institucionet kosovare.

Do të dëshiroja edhe njëherë që t’u përcjell ngushëllimet tona të thella të gjithë familjarëve të viktimave, Qeverisë së Republikës së Shqipërisë dhe gjithë popullit të Shqipërisë.

Qeveria e Kosovës shpreh gatishmërinë e plotë dhe është e mobiluar tërësisht për të ofruar ndihmën e nevojshme për shtetin shqiptar dhe fton gjithë qytetarët e Kosovës që të shprehin solidaritetin e duhur në këtë rast. ”

 Molla e Kuqe

Read Full Post »

Të paktën 150 persona janë plagosur nga një varg shpërthimesh në një depo municionesh në fshatin Gërdec në afërsi të Tiranës, shumica e tyre janë civilë. Edhe një orë pasi ngjarjes kanë vazhduar shpërthimet aty, në 4 depo tjera të mbushura me armatime dhe municion të ndryshëm. Fitet për së paku 150 të plagosur dhe për së paku 4 të vdekur. Kryeministri Berisha tha se “situata është shumë serioze dhe alarmante” dhe rreth orës 14:00 është nisur drejt Gërdecit.

(më tepër…)

Read Full Post »