Feeds:
Postime
Komente

Posts Tagged ‘Haradinaj’

Ish-kryeministri i Kosoves, Ramush Haradinaj ne nje interviste ne emisionin “Top Story” ne Top Channel ka konfirmuar angazhimin e tij ne politike pas shpalljes i pafajshem nga gjykata e Hages.Haradinaj ka deklaruar se prania e tij nuk duhet te nervozoje askend, duke theksuar se nga mungesa e tij ka pasur persona qe kane perfituar politikisht.

“Askush nuk duhet te nervozohet nga prania ime. Me mire te kemi nje konkurrence dhe te ballafaqohemi ne menyre te drejte. Eshte e vertete qe gjate mungeses sime per tre vjet, konkurrentet politike i kane shfrytezuar hapesirat”, ka pohuar Haradinaj, i cili vlereson qeverine aktuale te Kosoves si te papershtatshme per situaten.

“Nuk eshte nje qeverisje e duhur per kete kohe”, ka theksuar ai. Me pas, i pyetur per reagimet e bera nga pala serbe pas shpalljes te pafajshem nga Haga, ai e ka cilesuar si dicka te natyrshme reagimin e Beogradit.

“Eshte e natyrshme qe palet armike pas luftes me arme te luftojne per opinion, per imazhin e keq te pales tjeter. Pala tjeter ka tentuar te vrase opinionisht mua dhe UCK-ne. Por une iu them atyre se Serbise dhe serbeve nuk u kam asnje borxh. Gjithashtu, qellimi yne ka qene i paster dhe lufta jone ka qene e paster”, ka thene Haradinaj, i cili ka rrefyer edhe ecurine e procesit gjyqesor, aq i perfolur per deshmitaret.

“Ekipi mbrojtes vertetoi gjate paraqitjes se akuzave se une jam i pafajshem. Persa i perkete deshmive mund te them se nje ndjenje armiqesore ekziston mes paleve, por ne kemi bere nje pune te mire si pale mbrojtese qe cdo deshmi te sillet para gjyqit”, eshte shprehur Haradinaj.

Ish-komandanti i UCK-se ka shtuar me tej se gjate qendrimit ne burgun e Hages ka pare edhe Milloshevicin, me te cilin ka shkembyer edhe batuta.

“E kam pare Milloshevicin ne 2005-en ne burgun e Hages. Ishte kenaqesi qe pash qe ai qe ka shkaktuar aq shume vuajtje te ndodhet aty. Ne nje bisede te pare, Milloshevici me pyeti “si po shkojne gjerat ne Kosove?” dhe une i thashe se evropianet po na ndihmojne te bejme nje shtet si te vetin. Ai u merzit”, ka pohuar Haradinaj.

Top Channel

Read Full Post »

Ish kryeministri Ramush Haradinaj, i cili dje u shpall i pafajshëm nga Gjykata e Hagës sot pasdite arriti në Aeroportin Prishtina, ku u prit nga udhëheqja e AAK-së, përfaqësues të subjekteve të ndryshme politike të vendit dhe qytetarë të shumtë. Në të dalë nga aeroporti Haradinaj deklaroi se ndjehet shumë mirë në mesin e popullit të Kosovës dhe u nis në shtëpi, tek familja e tij. Lirimin e Ramush Haradinajt e kanë mirëpritur bashkëluftëtarët e tij, qytetarët dhe institucionet e Kosovës.

Dje Ramush Haradinaj është shpallur i pafajshëm në të gjitha akuzat e ngritura nga Prokuroria e Tribunalit të Hagës, e cila bashkë me të ka akuzuar edhe dy pjesëtarë të ish Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Idriz Balajn dhe Lahi Brahimajn, “për pjesëmarrje në krime kundër njerëzimit”.

Tribunali ka hedhur poshtë këto akuza në të tri rastet dhe ka shkarkuar nga të gjitha akuzat edhe Balajn, por ka dënuar me gjashtë vjet burgim Lahi Brahimajn, për shkeljen e zakoneve të luftës.

Deri sa gazetat shqiptare shkruajnë për festimet anembanë Kosovës me rastin e lirimit të ish-kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj nga gjykatë për krime lufte në Hagë, ku rëndonin akuzat për krime mizore lufte kundër shqiptarëve, serbëve dhe romëve, gazetat serbe, nga ato liberale deri në ato nacionaliste, sjellin opinionet e shumë serbëve që konsiderojnë lirimin e Haradinajt dhe shpalljen e tijë të pafajshëm si “marrëzi”.

Gazeta Blic shkruan: “Ramush Haradinaj, ish kryeministër i Kosovës dhe anëtarë i njërës nga familjeve më me ndikim në Kosovë që ka lidhje të forta kriminale, u shpall i pafajshëm në të gjitha pikat e aktakuzës…Prokuroria nuk kishte mundësi të sillte para gjyqit 10 dëshmitar. Nëntë nga këta janë vrarë kurse Ramiz Muriqi pasi që ishte plagosur refuzoi të dilte para gjykatësve dhe të dëshmonte”

Akuzat e mediave serbe janë mohuar nga përfaqësuesja e Tribunalit të Hagës në Serbi që ka thënë këto akuza janë të pavërteta.

Read Full Post »