Feeds:
Postime
Komente

Posts Tagged ‘ShBA’

Në Bruksel përfundoi Konferenca e Donatorëve për Kosovën. BE-ja, SHHBA-ja dhe Gjermania janë tre donatorët më të mëdhenj.

Donatorët premtuan 1.2 miliardë euro për zhvillimin e ekonomisë në Kosovë, në konferencën e donatorëve që u mbajt në Bruksel.

“Konferenca ka qenë shumë e suksesshme”, tha Pier Mirel, zyrtar i lartë i Komisionit Evropian, përgjegjës për Ballkanin.
“Ky është një sukses i jashtëzakonshëm për të ardhmen e Kosovës si shtet i sigurt, demokratik dhe shumëetnik”, tha kryeministri i Kosovës Hashim Thaçi në mbyllje të konferencës së donatorëve.

Sipas tij, qeveria e Kosovës premton se do të vazhdojë me qeverisjen e mirë dhe shtoi se “asnjëherë nuk do t’ju zhgënjejmë”.

(më tepër…)

Read Full Post »

Një libër i ri, i shkruar nga ish-zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Skot Meklelan, ka ngjallur polemika të shumta në Uashington. Në libër thuhet se vendimi i Presidentit Bush për të ndërhyrë ushtarakisht në Irak 5 vjet më parë ishte një gabim i rëndë strategjik. Administrata e Presidentit Bush u është kundërpërgjigjur këtyre akuzave dhe se Presidenti i doli në mbrojtje vendimit të tij për të ndërhyrë në Irak:

Skot Meklelan ka punuar 7 vjet për zotin Bush, fillimisht kur ai ishte guvernator i Teksasit dhe më pas kur u zgjodh president, kur për tre vjet Meklelan mori detyrën e zëdhënësit kryesor të Shtëpisë së Bardhë. Për këtë arsye libri me tone thellësisht kritike ndaj Presidentit, ku Xhorxh Bush cilësohet si një udhëheqës që ka humbur lidhjet me realitetin dhe nuk pranon gabimet, ka zgjuar një reagim të ashpër nga përkrahësit e Presidentit Bush.

Zëdhënësja aktuale e Shtëpisë së Bardhë Dana Perino thotë se Skot Meklelan duket se ka mbetur i pakënaqur nga përvoja e tij, gjë që ajo e cilëson për të ardhur keq. Ajo shton se ata që më parë e mbështesnin Skot Meklelan, qoftë kur ishte zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë, por edhe më pas, kanë mbetur të shtangur pasi këto janë pikëpamje që ai nuk i kishte përmendur asnjëherë. Ish-shefja e Zyrës së Antiterrorizmit pranë Shtëpisë së Bardhë, Fren Tausend tha në një intervistë për rrjetin CNN se mendon që vendimi i zotit McClellan për të shkruar këtë libër ishte egoist dhe jo-profesional.

(më tepër…)

Read Full Post »

Fjala e të Ngarkuarës me Punë, Tina Kaidanow, me rastin e Hapjes së Ambasadës së SHBA‐ve në Prishtinë, më 8 prill 2008

Z. president, z. kryeministër, kryetar i kuvendit Krasniqi, kryetar i komunës Mustafa, dhe anëtarë të stafit tim,

Ju faleminderit të gjithëve që keni ardhur sot për të ndarë me ne këtë moment shumë të rëndësishëm dhe emocionues. Si pasojë e statusit të ri të Kosovës si vend i pavarur, i njohur nga shumë prej kombeve më të fuqishme dhe më të përparuara të botës, na është dhënë leja nga Kongresi i SHBA‐ve për t’u hapur formalisht si Ambasadë e Shteteve të Bashkuara.

Gjersa Zyra e SHBA‐ve në Prishtinë ka funksionuar për shumë vite me të gjitha përgjegjësitë dhe detyrat e një misioni të zellshëm diplomatik, emërimi si ambasadë pasqyron një fazë të re në zhvillimin tonë dhe nënvizon përkushtimin tonë të thellë dhe të qëndrueshëm për të punuar për përparimin e Kosovës dhe popullit të saj.

(më tepër…)

Read Full Post »

Kosova më kurrë nuk do të jetë pjesë e Serbisë. Kjo ishte përgjigja e Washingtonit ndaj deklaratave të zyrtarëve rusë që dje ishin për vizitë në Beograd, ku theksuan mbështetjen e Rusisë për sovranitetin serb. Kosova do të jetë e lirë dhe e pavarur në kufijtë e tanishëm kështu siç e njohëm ne, ka thënë nënsekretari amerikan i shtetit Nicholas Burns.

“Ne do të bëjmë përpjekje të punojmë me të dyja palët, si rusët ashtu edhe serbët, mirëpo duhet të jetë e qartë për të gjithë se Kosova më kurrë nuk do të jetë pjesë e Serbisë”, tha dje zëdhënësi i Departamentit të Shtetit, Tom Casey.
I pyetur rreth deklaratës së kryeministrit të Serbisë për “anulimin e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga SHBA”, zëdhënësi Casey tha se edhe ajo deklaratë e kryeministrit serb “nuk dallon shumë nga çdo fjalim tjetër që ka mbajtur ai (Koshtunica) për Kosovën”.

Ndërkaq nënsekretari amerikan i shtetit, Nicholas Burns duke folur mbrëmë në Washington, në Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë, ka hedhur poshtë zërat për ndarjen e Kosovës.

“Ne nuk do ta pranojmë ndarjen e Kosovës, e këtë nuk do ta pranojnë as Kombet e Bashkuara, as Bashkimi Evropian dhe as NATO-ja”, tha Burns. Ai shtoi se “Kosova do të jetë e lirë dhe e pavarur në kufijtë e tanishëm kështu siç e njohëm ne”.

“Nëse Serbët e Kosovës, apo ata në Beograd mendojnë se mund ta ndajnë Kosovën, atëherë ne u themi se e kanë gabim”, tha nënsekretari amerikan i Shtetit, Nicholas Burns, në një nga fjalimet e tij të fundit në postin e tanishëm.

Ai në fillim të marsit pensionohet me dëshirën e tij. Do të mbahet në kujtesë të Kosovës sepse ishte zyrtari më i lartë i Departamentit të Shtetit që i orientoi dhe i dinamizoi aktivitetet për zgjidhjen e 1ështjes së saj gjatë tre vjetëve të fundit.

Radio Televizioni i Kosovës

Read Full Post »

Pritet njohja e pavarësisë së Kosovës

Flamuri i Kosovës

Një numër shtetesh evropiane pritet ta njohin sot pavarësinë e Kosovës pas takimit të ministrave të jashtëm të BE-së që mbahet në Bruksel.

Mes këtyre vendeve pritet të jenë Britania, Franca dhe Gjermania. Sfidë për BE-në mbetet arritja e një qëndrimi të përbashkët.
Përderisa shtetet e mëdha evropiane kanë dhënë shenja të qarta se do ta njohin pavarësinë e Kosovës, disa shtete tjera kanë shprehur rezerva. Qiproja, Greqia, Rumania dhe Spanja thonë se njohja e pavarësisë së Kosovës mund të jetë inkurajim për lëvizjet separatiste. As Bullgaria e Sllovakia nuk pritet ta njohin menjëherë pavarësinë e Kosovës. Optimizëm ka shfaqur ministri i jashtëm suedez, Karl Bild, i cili ka deklaruar mbrëmë se shpreson për konsensus mes 27 vendeve anëtare të BE-së.

—–
Kandidatët për president amerikan nga radhët e demokartëve, Hillari Klinton dhe Barak Obama e kanë përshëndetur shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Senatorja Klinton ka ftuar për njohje sa më të shpejtë të pavarësisë së Kosovës, ndërsa Obama ka shfaqur shpresën se qeveria dhe populli i i Kosovës, do të bëjnë çdo gjë të mundur që Kosova të bëhet shembull pozitiv i demokracisë dhe i sundimit të ligjit.
Edhe senatori demokrat, Xhozef Bajden e ka përshëndetur shpalljen e pavarësisë së Kosovës.

Burim:RTK

Read Full Post »