Feeds:
Postime
Komente

Posts Tagged ‘shqip’

Dita e Pavarësisë

pavaresia1.jpg

Sot Kuvendi i Kosovës në një seancë solemne do të miratoj Deklaratën për Pavarësinë e Kosovës. Sipas mediave në Kosovës kjo është rrjedha e ditës së sotme:

10:00: Thaçi kërkon nga kryetari i Kuvendit të Kosovës, Jakup Krasniqi, mbajtjen e një seance të jashtëzakonshme në Kuvendin e Kosovës
12:00: Kryesia e Kuvendit mblidhet
15:00: Fillon seance e kuvendit ku do të shpallet pavarësia e Kosovës
18:00: Fatmir Sejdiu, Hashim Thaçi dhe Jakup Krasniqi paraqiten në “Prishtina Media Centre” pranë Hotelit Grand ku do
të kenë konferencë për shtyp me gazetar nga e gjithë bota.
18:30: Zbulimi i obeliskut për pavarësinë përball Pallatit të Rinisë dhe Sporteve në Prishtinë
19:00: Koncert i Pavarësisë i Filharmonisë së Kosovë në sallën “1 Tetori”
20:00: Në Prishtinë koncerti i madh për pavarësinë
22:50: Fatmir Sejdiu dhe Hashim Thaçi i drejtohen popullit
23:00: Hidhen fishekzjarre në katër anët e Prishtinës

Kryeqyteti i Kosovës në mëngjesin e ditës së dielën është vërshuar nga shumë qytetar nga mbarë Kosova dhe vendet tjera. Për nderë të fetës së madhe, me iniciativën e Aleancës Kosovare të Biznesit dhe Oda Ekonomike të Kosovës të gjitha bizneset kanë filluar t’i urojnë festën e pavarësisë të gjithë qytetarëve që mësyjnë Prishtinës me artikujt e tyre falas. Për nderë të kësaj ditë të shenjët, në Sheshin “Nëna Terezë” në Prishtinë bizneset janë përgatitur që qytetarëve t’i shërbejnë me pije dhe gjera ushqimore deri në përfundimin e kësaj kremte. Po ashtu, është në përfundim e sipër montimi i skenës ku do të mbahet në mbrëmje koncerti me yjet e estradës sonë.

Presidenti i Kosovës, Fatmir Sejdiu në prag të shpalljes së pavarësisë së Kosovës sot bëri homazhe pranë Memorialit të presidentit Rugova.

“Kishim një përkujtim të gjithmonshëm për presidentin Rugova, për themeltarin e shtetit modern të Kosovës për njeriun që sakrifikoi vetën në kohët më të vështira dhe u shkri për Kosovën, për njeriun që vuri parimet e demokracisë dhe pluralizmit në Kosovë, për njeriun që na ofroi në mënyrën më të mirë me botën demokratike dhe siguroi miqtë më të fortë për Kosovën, për njeriun që diti të artikulojë më së miri në kohën e vet në shekullin e vet idenë për lirinë, pavarësinë dhe demokracinë e Kosovës”, theksoi Sejdiu.

Presidenti Sejdiu vlerësoi se sot është një ditë e veçantë për Kosovën dhe është festa e madhe e hyrjes në një epokë të re të zhvillimeve demokratike të bashkëngjitjes së Kosovës në familjen e lirë të vendeve të botës demokratike. “Është nder i veçantë për të gjithë ne, për të gjithë brezat që dhanë jetën e vet që në binomin e veçantë të Ibrahim Rugovës dhe Adem Jasharit kanë simboliken e përjetësisë”, theksoi Presidenti Sejdiu.

Presidenti Sejdiu do të bëjë sot homazhe edhe pranë varrit të komandantit legjendar të UÇK-së Adem Jashari.

Burime: molla kuqe, Kosovapress, RTK

Read Full Post »

Hapet “molla kuqe”

Në këtë ditë historike për popullin shqiptar, posaçërisht për shqiptarët e Kosovës, po e fillojmë këtë faqe interneti në formën e blogut për të ju ofruar shqiptarëve një arenë të re ku do të mundemi të diskutojmë dhe shprehim mendimet tona.

Ne do të fokusojmë më së shumti në Kosovë dhe ngjarjet atje por premtojmë se do të prekim edhe tema që kanë rëndësi mbarëkombëtare.

Një rëndësi të veçantë do të ju kushtojmë shqiptarëve që banojnë jashtë kufijve të shteteve me shumicë shqiptare, pra jashtë Kosovës dhe Shqipërisë.

Kurrsesi nuk do të harrojmë shqiptarët e diasporës që gjatë të kaluarës kanë dhënë kontribut të paharrueshëm për çlirimin e Kosovës dhe tani vazhdojnë të japin kontribut të pakrahasueshëm për pavarësimin dhe zhvillimin e vendlindjes së tyre.

Urime Pavarësia dhe gëzohuni se botës shqiptare të internetit, pikërisht në datën historike 17 shkurt, i është shtuar edhe një faqe alternative që do të ju ushqej me lajme, analiza, opinione, intervista dhe fotografi që kanë të bëjnë me zhvillimet politike, shoqërore dhe kulturore në Kosovë dhe në trojet tjera shqiptare. Si asnjë here më pare ju njerëzit e thjesht, larg zyrave ku merren vendimet do të keni mundësi të shprehni mendimin tuaj.

Nuk mundem ta përfundoj këtë letër inauguruese pa përmendur blogun shqiptar “Peshku pa ujë” që na ka inspiruar më së shumti për fillimin e kësaj faqeje. Shpresojmë se në të ardhmen do të kemi një bashkëpunim frytdhënës me ta.

Na priftë e mbara

Shumë shpejt do të publikojmë informata më të hollësishme për faqen dhe synimet tona

Read Full Post »